Меѓународна кризна група: Прифатете "Република Северна Македонија"

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Република Северна Македонија =/= Република Македонија.

ФИРОМ =/= Република Македонија.

=> Република Северна Македонија е д сејм шит ко ФИРОМ.

Така да би прифатил зошто да не, ако се однесува само на име, на идентитет не алудирам, и онака ми е преку ова дојдено со тапкање у место, тапкање по рамо и мавање по гради како можеме без помош да направиме нешто.
 
M

marsovka

Гостин
цело вреем се обидувам на страната на завод за статистика да отворам колку сме не се отвора или прават page cannot be....
????koj може нека отвори и нека пише колку сме ако веќе не е така
И мене не ми се допаѓаат фактите но ..тоа е .
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
цело вреем се обидувам на страната на завод за статистика да отворам колку сме не се отвора или прават page cannot be....
????koj може нека отвори и нека пише колку сме ако веќе не е така
И мене не ми се допаѓаат фактите но ..тоа е .
завод за статистика не работи во недела, а и нивната страна има работно време

почекај до задутре (утре е празник)
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Па секое добро почнува од добра замисла,
... базирана врз реална основа и непристрасна анализа.

Пример:
Јас во мојата фирма во 2008-ма сум направил профит од 12 000 евра, па во 2009-та нели како што е редно, очекувам профитот да се зголеми на 15 000 евра.
Но мојата непристрасна анализа вели дека 15% од моите муштерии се отпуштени од работа, уште 10% ги затвориле фирмите, а уште на 20% им е намалена куповната моќ.

Што правам јас сега со мојата првична проекција која изнесува 15 000 евра ?

1. Ја препроектирам во согласност со фактите и од 15, ја намалувам на 8,400 евра, ги намалувам трошковите, го намалувам семејниот буџет, трошам помалку и ја завршувам годината со минимален приход - реална основа и непристрасна анализа.

2. Продолжувам со првичната проекција и верба дека се ќе биде во ред, си го реновирам купатилото (1500 евра), си купувам LCD (1600 евра), одам 10 дена на Кожув да скијам (1000 евра), инвестирам во бизнисот (2000 евра) и на крај на годината завршувам во стечај :toe: - добра замисла.

(Ова само како пример, немој утре пазарни инспекции ова она :))

Па ти сега види дали очекувањата теба да се базираат на реални анализи, или добри замисли.
Ајде не е за споредба но дали на Швајцарија и треба членство за да се нарече Европска држава во секој смисол на зборот..
Убо си кажа. Не е за споредба :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Тоа за Струмица...за други градови имаш информација за број на добиени и број на апликации за бугарски пасош?
И за Струмица не е толку, а ти не дркај на таа тема, јасно?
Бугарофили...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Abe odi begaj,na vikipedija 5 godisno dete mozi da napisi deka e najgolem ebac na svetot.Vo makedonija,makedonci se 1 800 000,mozebi malce pomalce,a visokot na Albanci e dodaden i se racuna kosovoskata emigracija koja rabotu tuka.
Greska be, 2 300 000 se......... plus sega vo naredniot period koga radi stimulaciite ke se nakotat "cedata" na gvujo, do 2 500 000 ke stigne brojkata ..... proektirano vo period od nekolku godini ispaga deka 10 milioni ke bide.:toe:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Taka se odgovara,obicno,koga se nema odgovor.A sto se odnesuva do albancite,na kavkaz gi ima vo golem broj.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Така. А во Македонија имаш околу 32% кои немаат просечна плата, и 60% кои земаат подпросечна месечна плата. Па ти види колку е кредитната способност на Македонскиот граѓанин.
Многу јасно. Али кога ти требаат а ги нема :toe:

Еве ти еден статистички податок од Полска кој датира од 2007-ма година:
Чисто се сомневам.
Европските фондови се достапни во зависност од фазата на пристапување кон Европската унија на одредена држава, и во зависност од сериозноста на проектите за кои се наменети тие средства.

На пример Македонија од овие фондови, секоја година искористува сосема мал и незначителен дел.
Се си има свои плусови и минуси, заедничките фондови на ЕУ се една од предностите.

Но ограничувањето на домашната економија и нејзинот структуирање како во времето на ЈУ, е негативната страна.

Затоа што секој сојуз си има време на траење во зависност од интересите.

Она што пропушти да го пастираш:

Стапката на невработеност во 2003 година пред влезот на Полска во ЕУ изнесуваше 20%, а во август оваа година опадна на 12,2%.

Претпријатијата кои за своите проекти добиле дотации од ЕУ отвориле 58% повеќе нови работни места, а кај другите претпријатија оваа бројка изнесува 30%.
За намалување на невработеноста во Полска помогна и масовната емиграција во „старата“ Европа. Се проценува дека на работа во Западна Европа отишле околу 1,5 милиони Полјаци.



Значи во период од 5 години невработеноста на Полска по влегувањето во ЕУ се намали за неполни 12%

Największa: 20.7% (II 2003) - Најголемата стапка на невработеност
Najmniejsza: 8.8% (X 2008) - најмалата -“-
http://www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/macro/profil.html?id=68.

Значи, додади ги и 1,5 милиони Полјаци кои заминале од земјата.

Преведено во Македонски услови, невработеноста кај нас во рок од 5 години ќе се намали така што 70% невработени ќе заминат во ЕУ на работа, а од тие што ќе останат ќе се вработат 15%.

А тоа се зависи и од нашата економија, бидејќи споредено со Полската и нејзините капацитети таа го постигна најголемиот напредок споед последниот извештај на Еуростат, каде што ги престигна Словачка и Шпанија по однос на невработеноста.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polsce;bezrobocie;spada;najszybciej,38,0,345638.html

Значи Полска конкретно е лидер во ЕУ по стапката на пад на невработеност.

Сега за да можеш реално да го процениш нашиот напредок според нашите капацитети, би требало да ти ја претставам Полската економија и индустрија, па ти кажи ми реално дали ние за 5 години ќе можеме да го повториме примерот со Полска.

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Poland

Своја петрохемиска индустрија, производство на автомобили, бродоградежништво итн.

Обрни внимание дека сите најважни капацитети се во државни раце, што кај нас...не е случај.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Не е јасно, србомане?
Блгарче, ај гит таму у Б`лгарија и пази кого тука нарекуваш србоман.
Одмори се едно 6 месеци, а во меѓувреме гит на некој Б`лгарски форум какај.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Браво бе Струмичанец!
За ова, имаш една ж`та од мене, кога ќе дојдам во Струмица.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Па со оглед на псоријазата која го има зафатено во поодмината фаза(кутриот),не би му препорачал да влегува во вода,заедно со други лица.:toe:
не се фрлал годинава, бил во брисел службено

кога сум веќе офф, среќен празник на оние кои го слават
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...........................реално да го процениш нашиот напредок според нашите капацитети, би требало да ти ја претставам Полската економија и индустрија, па ти кажи ми реално дали ние за 5 години ќе можеме да го повториме примерот со Полска.

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Poland

Своја петрохемиска индустрија, производство на автомобили, бродоградежништво итн.

Обрни внимание дека сите најважни капацитети се во државни раце, што кај нас...не е случај.
Ne te razbiram??? treba da se ubieme ili da ja ubieme glupavata vlada., toptan so prethodnite????? :)

не се фрлал годинава, бил во брисел службено

кога сум веќе офф, среќен празник на оние кои го слават
koj praznik?????? pak se slavi nesto "drzavno"...??? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom