Меѓународна кризна група: Прифатете "Република Северна Македонија"

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се заглави со товојот политички одоговор, ама што да ти правам кога прстите ти куцаат побрзо од мозокот.

Овај дел ти е бисер.


Во македонија треба да работат 3-4 генерации за да заработат за еден стан или куќа, се разбира ова не важи само ако си политичар тогаш ќе заработиш само во твојот мандат за едно 3-4 поколенија.

СИТЕ МОИ РОДНИНИ ИЛИ ПРИЈАТЕЛИ КОИ СЕ ПОЈДЕНИ НА ЗАПАД ИМААТ БАРЕМ ЕДНА КОЛА И ЕДНА КУЌА/СТАН, А ТИЕ ШТО СЕ ПОДОЛГО ИМААТ 3-4 КОЛИ И СЕГА ПОГОЛЕМИ КУЌИ ИЛИ СТАНОВИ

Имаш објаснување зошто е ова така и зошто се коси со твојата ДЕМАГОГИЈА?
Само ти ли имаш роднини во странство?


И каква е демагогијата во моите зборови, кога ти ја кажувам фактичката ситуација каква е.

Еве ти реков, незнам зашто уште седиш во Македонија. Дојди и очекувам во период од 10 години да го потврдиш ова што го збориш.

А КРЕДИТИТЕ кои што се држат кај нас се најголемиот фактор зошто и нашата моќ е толку мала.
Но треба и муда за да потпишеш договор на 40 години за да можеш да купиш стан и кола.

Ако мислите детски филмови да си прајте, прајте и понатаму.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Совршено ми е јасно на што целиш и каде сакаш да поентираш.
Само...мене не ме мешај во политички игри и пропаганди. Јас таму не се мешам.

Мојот принцип за влез во ЕУ лежи на сосем други основи од принципот на шлепување кој македонските влади го применуваат од таму девеесет и некоја. Објаснив погоре како и што мислам.
Затоа сега сме на оваа дереџе.
На ништо не целам и никаде не сакам да поентирам.
Моето прашање е најмалку од дневно-политичка природа.
Ти велиш прво економски моќна Македонија па потоа ЕУ.
А јас прашувам, дали е можно без помош од ЕУ, Македонија да стане економски моќна ?
Каде гледаш тука дневно-политички игри ?
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Не се залагам за невлез во ЕУ.

/quote]Е, па тогаш... нема проблем. Сите следни забелешки е како да се подобро “ продадеме“ во ЕУ. Инаку, да беше против ЕУ, следното прашање ке беше...која е алтернативата.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Името неможе и не смее да биде предмет на пазарење.

А ЕУ преку своето настојување со фашистичките уцени во полза на Грција, само ги демонстрира своите “вредности“.

Ете тоа е најдобар пример на протежиран национализам.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Но треба и муда за да потпишеш договор на 40 години за да можеш да купиш стан и кола.

Ако мислите детски филмови да си прајте, прајте и понатаму.
Не ти се чини дека не е до муда туку до сигурно работно место кое ќе ти гарантира отплата на тој кредит ?

Или евентуално, одиш во банка со просечна плата од 8/9000 денари, и очекуваш кредит од 30 000 евра и отплата на 40 години :uvo:
Веднаш ти даваат број од психијатар.


Сосема ти е утната поентата.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
На ништо не целам и никаде не сакам да поентирам.
Моето прашање е најмалку од дневно-политичка природа.
Ти велиш прво економски моќна Македонија па потоа ЕУ.
А јас прашувам, дали е можно без помош од ЕУ, Македонија да стане економски моќна ?
Каде гледаш тука дневно-политички игри ?
Секако дека е можно :toe:никој нема волшебно стапче па ни ЕУ,Процесот на ЕУ интеграции нека продолжи но како тест на нашата способност да се носиме со нашите проблеми,а успешно носење со проблемите е наш интерес,значи во процесот на ЕУ интеграции стандарди да ги решаваме сопствените проблеми,кога ќе ги решиме нашето членство во ЕУ ќе биде природна работа..а може да се додаде и непотребна.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Секако дека е можно :toe:никој нема волшебно стапче па ни ЕУ,Процесот на ЕУ интеграции нека продолжи но како тест на нашата способност да се носиме со нашите проблеми,а успешно носење со проблемите е наш интерес,значи во процесот на ЕУ интеграции стандарди да ги решаваме сопствените проблеми,кога ќе ги решиме нашето членство во ЕУ ќе биде природна работа..а може да се додаде и непотребна.
Супер замислено но без конкретно објаснување како ќе го направиме тоа.

Како на пример ќе привлечеме странски инвестиции за зголемување на стандардот и намалување на невработеноста во Македонија, покрај нашите соседи од кои дел се во ЕУ, дел пред ЕУ, што ќе значи дека имаат подобра политичка клима за инвестирање од нас.
Со рамен данок ?
Како ?

Може да ми објасниш малку поконкретно.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На ништо не целам и никаде не сакам да поентирам.
Моето прашање е најмалку од дневно-политичка природа.
Ти велиш прво економски моќна Македонија па потоа ЕУ.
А јас прашувам, дали е можно без помош од ЕУ, Македонија да стане економски моќна ?
Каде гледаш тука дневно-политички игри ?
Дали е можно не знам... но изгледа ќе мораме..:toe:
Друго... за да ЕУ ни помогне па баш и не мора да сме членка.... ми се чини има некои предпристапни фондови.
 
M

marsovka

Гостин
Види според мене не треба да се менува името и не треба да се даде бидејќи е дел од идентитетот
Ама ајде малце да ја погледнеме реалната слика
Во македонија има 2 милиона жители а само 1 милион се македонци сеа кажете ми дали вие мислете дека припадниците на другите националности ќе го трпат овој национализам на нашиве и назадување на македонија и влошување и намалување на слободата?

А и на нашиве гледам дека им е дојдено та преку....И дури и тие што имаат врски а знаат дека вредат нешто викаат дека ќе оделе на студирање у странство па ќе поработеле па ќе се врателе во мк(како да не)
Со оглед дека и Албанија влезе у нато(еј албанија бе)
и сеа како ние ќе одиме напред прашањње е и како ќе ја задржиме државав цела или стабилна ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не ти се чини дека не е до муда туку до сигурно работно место кое ќе ти гарантира отплата на тој кредит ?

Или евентуално, одиш во банка со просечна плата од 8/9000 денари, и очекуваш кредит од 30 000 евра и отплата на 40 години :uvo:
Веднаш ти даваат број од психијатар.


Сосема ти е утната поентата.
Нормално дека зависно од кредитната способност за отплаќање толкав и кредит ќе ти биде понуден, соодтветно на тоа и временскиот период на отплаќање.

Во ЕУ на просечна плата од 1000 евра, плаќаш и цена меѓу 2000-3000 евра за метар квадратен, во зависност од локацијата.
Ова ти е пример во Варшава.

Па земи во предвид и дека на крајот од кредитот после 30-40 години ти на банката си и исплатил всушност дупло од цената на станот во моментот на купување.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Супер замислено но без конкретно објаснување како ќе го направиме тоа.

Како на пример ќе привлечеме странски инвестиции за зголемување на стандардот и намалување на невработеноста во Македонија, покрај нашите соседи од кои дел се во ЕУ, дел пред ЕУ, што ќе значи дека имаат подобра политичка клима за инвестирање од нас.
Со рамен данок ?
Како ?

Може да ми објасниш малку поконкретно.
Па секое добро почнува од добра замисла,незнам јас како, но не се сложувам дека треба да влеземе во ЕУ и таа да ни ги решава проблемите,членството ако веќе толку го сакаме треба да го гледаме како формалност,ЕУ можеби ќе помогне преку некои програми..но суштината е да ние сами ги решиме проблемите заради нас не заради ЕУ.
Ајде не е за споредба но дали на Швајцарија и треба членство за да се нарече Европска држава во секој смисол на зборот..
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Види според мене не треба да се менува името и не треба да се даде бидејќи е дел од идентитетот
Ама ајде малце да ја погледнеме реалната слика
Во македонија има 2 милиона жители а само 1 милион се македонци сеа кажете ми дали вие мислете дека припадниците на другите националности ќе го трпат овој национализам на нашиве и назадување на македонија и влошување и намалување на слободата?
Што е тоа национализам Марсовке?

Како може со жртвување на правото на самоопределувањето на Македонците да се унапредува положбата на другите националности?

Прашање е дали Македонците уште ќе го трпат туѓиот национализам.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Види според мене не треба да се менува името и не треба да се даде бидејќи е дел од идентитетот
Ама ајде малце да ја погледнеме реалната слика
Во македонија има 2 милиона жители а само 1 милион се македонци сеа кажете ми дали вие мислете дека припадниците на другите националности ќе го трпат овој национализам на нашиве и назадување на македонија и влошување и намалување на слободата?

А и на нашиве гледам дека им е дојдено та преку....И дури и тие што имаат врски а знаат дека вредат нешто викаат дека ќе оделе на студирање у странство па ќе поработеле па ќе се врателе во мк(како да не)
Со оглед дека и Албанија влезе у нато(еј албанија бе)
и сеа како ние ќе одиме напред прашањње е и како ќе ја задржиме државав цела или стабилна ?
Се чини дека поимот национализам не ти е доволно јасен..Зошто дискутираш нешто ако не ја познаваш тематиката..
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Види според мене не треба да се менува името и не треба да се даде бидејќи е дел од идентитетот
Ама ајде малце да ја погледнеме реалната слика
Во македонија има 2 милиона жители а само 1 милион се македонци сеа кажете ми дали вие мислете дека припадниците на другите националности ќе го трпат овој национализам на нашиве и назадување на македонија и влошување и намалување на слободата?

А и на нашиве гледам дека им е дојдено та преку....И дури и тие што имаат врски а знаат дека вредат нешто викаат дека ќе оделе на студирање у странство па ќе поработеле па ќе се врателе во мк(како да не)
Со оглед дека и Албанија влезе у нато(еј албанија бе)
и сеа како ние ќе одиме напред прашањње е и како ќе ја задржиме државав цела или стабилна ?
за национализмот и за бројот милион не се сложувам, а за она што го болдирав, додека ние самите не отидеме напред, ќе не водат напред оние кои отишле таму да се образуваат или да работат, а за секое наше мислење, кое не им се допаѓа, ќе ни викаат дека е дискутабилно колку ние сме воопшто запознаени со она што го зборуваме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom