Дали кога ќе кажете ТЕ САКАМ завршува љубовта и почнуваат "игрите"?

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Контрадикторна си :)

Три месеци ти е нереално за да би имало љубов, ама на 4 ипол веќе можеш да си целосно сигурен дека си заљубен. Мислиш дека месец ипол стварно мења толку? :)
Psy, мојот случај е кајнда различен. Јас сум у курац, он е дома. Така што има еден куп пропратни елементи. Кај мене сменија. Зошто три месеци бевме заедно и не ни размислував на „темата“, јас всушност сфатив дека сум заљубена кога, иако дојдов без таков план, сфатив дека не можам да сум со никој друг, не можев без да го слушнам еднаш на два дена итн итн... Ако бев во Скопје ќе ми требаше многу повеќе време, тука бев, да кажеме „присилена“:)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Psy, мојот случај е кајнда различен. Јас сум у курац, он е дома. Така што има еден куп пропратни елементи. Кај мене сменија. Зошто три месеци бевме заедно и не ни размислував на „темата“, јас всушност сфатив дека сум заљубена кога, иако дојдов без таков план, сфатив дека не можам да сум со никој друг, не можев без да го слушнам еднаш на два дена итн итн... Ако бев во Скопје ќе ми требаше многу повеќе време, тука бев, да кажеме „присилена“:)
Нормално дека страни фактори имале удел.
Ама не сте само вие специфичен пар, секој си е приказна за себе, со свои фактори, околности итн, и поради тоа е во најмала рака бесмислено да се трудиш да се надмудриш со категорија време и да дефинираш колку време во просек ти треба за да можеш да констатираш дека си заљубен.

Прво тргни од тоа дека заљубеноста не се случува во еден момент, да те удри дамла и да сфатиш одеднаш, туку постепено афекцијата спрема партнерот се повеќе си расте, така да не можеш да определиш конкретен почеток.

Второ, секој е индивидуален, засебен, различен случај, некој е лесно заљублив, некој тешко, некој е поемотивен, некој поладен итн.

А трета и најбитна работа е тоа што љубовта е најапстрактна ствар што постои и поради тоа нема универзална дефиниција за неа, секој различно си ја перцепира, па тоа што е обична физичка привлечност за некој е љубов на прв поглед за друг и тако даље, така да пак не може да се специфицира.

Ја избегавам да се баратам со определби и дефиниции кои посекако само ме бунат. :)
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Е тогаш настанува моментот на манипулација уствари. Моментот кога ќе се почувствуваш надмоќен во однос на партнерот што ти изјавил љубов и кога ќе заклучиш дека си во предност. Тогаш манипулираш за да си ги докажеш себеси (и на светот) моќите што самиот си си ги препишал, ама и затоа што можеш. Во состојба си да манипулираш, а малку луѓе би ја отфрлиле таквата предност. Такви створења сме, гн`сни :)
И секако,тоа треба да го прифатиме како оправдана ствар?
Гнасни створења сме,ќе манипулираме и крај?
Моментот "те сакам",не мора по дефулт да значи момент на манипулација.
Уште повеќе,зошто би добиле желба да го манипулираме истиот оној субјект,кој не возвишил до ниво на Бог?
Треба да играме игри со него,само за да си докажеме колку сме ние способни и интелигентни?
А каде завршуваат тие игри?
И која корист од нив и од скај-хај егото,ако вистинската љубов е отфрлена?
Никаде не постои правило дека треба да си играме со оној што не сака,тоа потекнува од нашите садистички нагони,кои секако,ако нашата свест и совест е доволно развиена,воопшто немора да ги следиме.
Не треба да прифаќаме дека сме гнасни суштества и да се помируваме со тоа.
Треба да целиме кон развивање на подобра човечка индивидуа.
А искреноста,а не манипулацијата и игрите,ќе не однесат поблиску до таа цел.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Немам одговор на твоиве прашања. И не реков дека го оправдувам таквиот ментален склоп, само:
И секако,тоа треба да го прифатиме како оправдана ствар?
Не, туку како универзална (и тажна) вистина.

Треба да целиме кон развивање на подобра човечка индивидуа.
А искреноста,а не манипулацијата и игрите,ќе не однесат поблиску до таа цел.
И јас би го сакала тоа. Ама и самиот знаеш дека останува утопија.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
И јас би го сакала тоа. Ама и самиот знаеш дека останува утопија.
Останува утопија,се додека ние самите себеси се убедуваме во тоа.
Многу е полесно да дефинираме нешто како невозможно и да се оттарасиме од секаков обид да го достигнеме,отколку да ја прифатиме вистината дека се е возможно,само некои работи се потешко остварливи од други.
Therefore,универзална вистина,не постои.
Тоа е универзалната вистина,се друго е релативно.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Еве некој кој ја прашува драгата ни кајгана за нешто за што се зборува на темава...
Хеј Кеј,

само да те прашам нешто..Како да се научиме да ги криеме чувствата?И зошто патиме веднаш штом излезат на виделина?Вистина ли треба да си суров во животов и само да стискаш заби?
Заслужуваме подобро:back:
Дефинитивно се случува тоа што е напишано во насловот на темава, сеа не велам дека сите го прават, ама ептеееен многу се злоупотребува тоа иако ми делува многу глупаво и не сум склон кон такво злоупотребување (не велам дека сум штознам совршен/цвеќе али сепак...)

Расипани створења се ова луѓево...
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Баш ми е мило што се разви убава дискусија на темава со многу мислења и ставови, И искрено не ми е жал што не ја поставив во љубовни проблеми иако повеќе пати нагласив дека ја поставувам поради неколку мои искуства. Се надевам дека ќе се влкучат уште доста со свои размислувања на темава ...
Па Ве чекам .... :helou:
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Браво емотивец добра тема.
Најчесто игрите започнуваат кога има невозвратена Љубов. Тогаш партнерот се осеќа надмоќно во врската, чуствува дека те има во свои раце и дека може да манипулира со тебе. А како што кажавте и самите ние луѓето сме гнаси и не верувам дека некој ке ја испушти таа шанса да си игра со чуствата на другиот.
А доколку љубовта е обострана тука нема никакви манипулации, незнам кој би сакал да му наштети на човекот што го сака. Затоа зборот “Те сакам„ не се кажува на секого, и кога не сте сигурни во партнерот не му изјавувајте љубов.:helou::back:
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Браво емотивец добра тема.
Најчесто игрите започнуваат кога има невозвратена Љубов. Тогаш партнерот се осеќа надмоќно во врската, чуствува дека те има во свои раце и дека може да манипулира со тебе. А како што кажавте и самите ние луѓето сме гнаси и не верувам дека некој ке ја испушти таа шанса да си игра со чуствата на другиот.
А доколку љубовта е обострана тука нема никакви манипулации, незнам кој би сакал да му наштети на човекот што го сака. Затоа зборот “Те сакам„ не се кажува на секого, и кога не сте сигурни во партнерот не му изјавувајте љубов.:helou::back:
Друже токму тука и е проблемот, што се случува доколку постојат сите оние знаци кои што ти даваат до знаење дека постои нешто многу повеќе. Се надевам дека ги пратеше и горните коментари на темава каде наведов дека тоа е оној момент што нели го гледаме само во филмови бла бла кога нема потреба едноставно ништо да се каже ситуацијата самата си говори .... а ако на тоа го додадеш и Bon Jovi со Bed of Roses .... значи не кријам дека на некој начин ова е мое искуство, нешто што мислев дека никогаш нема да го направам во мојов живот толку да мислам на некоја личност ама..... за се има прв пат ДАМН!! прекрасни сте Ве сакам сите
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Друже токму тука и е проблемот, што се случува доколку постојат сите оние знаци кои што ти даваат до знаење дека постои нешто многу повеќе. Се надевам дека ги пратеше и горните коментари на темава каде наведов дека тоа е оној момент што нели го гледаме само во филмови бла бла кога нема потреба едноставно ништо да се каже ситуацијата самата си говори .... а ако на тоа го додадеш и Bon Jovi со Bed of Roses .... значи не кријам дека на некој начин ова е мое искуство, нешто што мислев дека никогаш нема да го направам во мојов живот толку да мислам на некоја личност ама..... за се има прв пат ДАМН!! прекрасни сте Ве сакам сите
Епа тоа е, кога ке се заљубиш нема враќање назат. Колку и да сакаш да заборавиш нема да можеш. Тогаш и не си способен разумно да одлучуваш и за тоа може да те контролира другиот.
За тоа “пази ским спаваш„ од Цеца :pos2:
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
5
Епа вака јас имам кратка врска и искрено многу брзо се заљубив. Нормално независно дали е машко или женско секој сака да има жар и да се бори за нешто а не само ех се сакаме и готово. Ама па од друга страна некогаш е и убаво некој да ти каже ТЕ САКАМ. Сакам да кажам дека се треба да има граници!! :salut:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
еднаш и ја се заебав така,сеа те сакам само на мајка ми ако ми требаат пари хахаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom