Дали кога ќе кажете ТЕ САКАМ завршува љубовта и почнуваат "игрите"?

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ако во некоја врска има игри тие може да почнат на почетокот на врската, по некое време и да траат постојано или да се одреден период, но сето тоа не сметам дека не е поврзано со оние зборови ,,Те сакам".
Самото тоа ,,Те сакам" не мора да значи дека си во нечија сопственост како што кажа Емотивец. Не сум предмет некој па да одам од еден на друг сопственик. A и не се кажува ,,Да го зимам за маж/жена" па да се сваќа се сериозно.
Тоа "Те сакам" е само еден додаток на подолга врска. Има некои луѓе не кажуваат "Те сакам" па и да одат години и години со некој. Има некои на прва недела кажуваат еј јас "Те сакам". Се гледа од самата врска дали некој e заљубен во тебе или не по некое време. Зборот не е битен нималку и не е поврзан со играњето во една врска.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ако во некоја врска има игри тие може да почнат на почетокот на врската, по некое време и да траат постојано или да се одреден период, но сето тоа не сметам дека не е поврзано со оние зборови ,,Те сакам".
Самото тоа ,,Те сакам" не мора да значи дека си во нечија сопственост како што кажа Емотивец. Не сум предмет некој па да одам од еден на друг сопственик. A и не се кажува ,,Да го зимам за маж/жена" па да се сваќа се сериозно.
Тоа "Те сакам" е само еден додаток на подолга врска. Има некои луѓе не кажуваат "Те сакам" па и да одат години и години со некој. Има некои на прва недела кажуваат еј јас "Те сакам". Се гледа од самата врска дали некој e заљубен во тебе или не по некое време. Зборот не е битен нималку и не е поврзан со играњето во една врска.
убаво размислување во секој случај, само изгледа не си го сфатила она "сопственост". наведов дека карикирам значи сопственост во смисла дека ти си типот што трча по типката и таа може да те има во секое време, значи нема ПРЕДИЗВИК што ти ја знам. и сето тоа би било супер освен да не постоеше егото (како што наведе френдот погоре) и донекаде гордоста да се признае дека сакаш некој ....

BTW сте се запрашале некогаш кој воопшто ги одредува тие граници во смисла на тоа "што е почеток на врска" !? па ако за 2 или 3 месеци не запознаеш некого тогаш ..... ок пак важи она секогаш е индивидуално (иако не верувам баш во тоа)
во поглед на тоа што погоре беше кажано ДА другар имам проблем т.е Имав затоа и ја отворив темава покрај другото, затоа што мислам дека кога си со девојката што ти значи и кога си со неа го имаш она чувство во себе Што не се опишува со зборови , мислам дека е моментот за те сакам, но ....... еве пак сум во иста ситуација само овој пат на форумов
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Уште пред некое време сфатив дека кога дечкото ке ми каже дека ме сака, како еден ѕид да изникнува меѓу нас и од тој момент интензивноста на чувствата се намалува се повеќе и повеќе со секој поминат ден...
Ич не се гордеам со ова но што да правам кога не можам да ги контролирам емоциите и се уште не ми е јасно како можат само два збора да бидат толку силни за да уништат убава врска...
Единствено логично објаснување ми е дека кога ќе ги слушнам тие зборови, магијата на неговото "освојување" исчезнува...но сепак...што знам...I hope that this will change in the future:kesa:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Уште пред некое време сфатив дека кога дечкото ке ми каже дека ме сака, како еден ѕид да изникнува меѓу нас и од тој момент интензивноста на чувствата се намалува се повеќе и повеќе со секој поминат ден...
Ич не се гордеам со ова но што да правам кога не можам да ги контролирам емоциите и се уште не ми е јасно како можат само два збора да бидат толку силни за да уништат убава врска...
Единствено логично објаснување ми е дека кога ќе ги слушнам тие зборови, магијата на неговото "освојување" исчезнува...но сепак...што знам...I hope that this will change in the future:kesa:
Наравоучение - кажувајте им на вашите сакани дека ги мразите... и ќе биде се во рееееееед (од каролина евровизискана :P)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Пречесто ги кажувам тие 2 збора (секако на иста личност ) без намера да ја одведам во кревет.
Едноставно така сум се чувствувал и така ќе и кажам , доколку сакам да имам секс ќе си кажам отворено , некако одвратно ми звучи „Те сакам ...Ај сега секс!“ ..
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Наравоучение - кажувајте им на вашите сакани дека ги мразите... и ќе биде се во рееееееед (од каролина евровизискана :P)
тоа ќе да е друже, се губела магијата на освојувањето :helou: маа тооп
мислам дека се е кажано со тоа!! можда ако и кажеш дека е дроља, гуска и сл. сочни изрази АМА надвор имаш БМВ и по можност пиштол во ревер :helou: тогаш она ќе ги каже тие 2 збора :wink:
Па да не се лажеме нели парите го вртат светот soo go for it :vozbud:
:pos2::pos2: во секој случај убав начин да ти започне денот со волку смеење "се губела магијата на освојувањето" woooow :pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Нормално инспириран од некои мои искуства еве решив да ја поставам темава надевајќи се дека пред се нема да бидам погрешно примен кај вас Почитувани Форумџии
Темава секако не се однесува на оние доолги врски од преку 5 години, туку баш на оние почетоци (зборувам за на пример 3-4 месец од врската или дружењето)
Значи, сметам дека кога ќе ги изговориш овие зборови тука веќе започнуваат сите оние игри од типот "овој ме сака и можам да го имам кога ќе посакам, затоа е најдобро да седи на резервна клупа", "дечково трча по мене, нема предизвик нема жар во врската" ... и уште мал милион клишеа !!?
И сето ова го кажувам воден од она познатото дека девојките повеќе го сакаат она што неможат да го имаат!!
Дали со изговорено ТЕ САКАМ веќе станувате нечија сопственост (нормално карикирано) ???

Искрено очекувам ваши размислувања на темава

WIth all the respect !!
Игрите започнуваат кога еден од партнерите, ќе го земе другиот здраво за готово, толку е сигурен дека може да го манипулира, подебава и искористува, што мисли дека тоа ќе помине со затворени очи од "слепецот". Тогаш ни сто пати "те сакам" , не можат да ја поправат причината за крај. Тогаш сфаќаме дека љубовта и да ја имало, умрела. Затоа според мене, манипулативните техники, се причина за умирање на љубовта, а не зборовите. Затоа, во секоја врска во која сум била, сум била искрена. Никогаш не можам да кажам "те сакам", за да извлечам некаква корист од тоа. Тоа е самосебекурвање.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Игрите започнуваат кога еден од партнерите, ќе го земе другиот здраво за готово, толку е сигурен дека може да го манипулира, подебава и искористува, што мисли дека тоа ќе помине со затворени очи од "слепецот". Тогаш ни сто пати "те сакам" , не можат да ја поправат причината за крај. Тогаш сфаќаме дека љубовта и да ја имало, умрела. Затоа според мене, манипулативните техники, се причина за умирање на љубовта, а не зборовите. Затоа, во секоја врска во која сум била, сум била искрена. Никогаш не можам да кажам "те сакам", за да извлечам некаква корист од тоа. Тоа е самосебекурвање.
Мими сосема си во право и се сложувам со тебе, но зборуваме за однос (да не речам врска) од неколку месеци. значи ја запознаваш личноста сосема доволно за да ти се допадне нејзиниот "life-style" и едноставно осеќаш дека ти значи, покажуваш со дела и сето тоа, и се е ок, Но темава нели е што тоа толку менува ако кажеш Те Сакам на што следствено доаѓаат на сцена манипулативните техники !??
а што се однесува до извлекување корист, тоа е далеку од памет, во денешно време со Те Сакам тешко дека вечерта ке го делиш креветот со некој/а (пошто нели и Водно ни го забранија :pos2:)

нормално зборувам од машка гледна точка :helou:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Мими сосема си во право и се сложувам со тебе, но зборуваме за однос (да не речам врска) од неколку месеци. значи ја запознаваш личноста сосема доволно за да ти се допадне нејзиниот "life-style" и едноставно осеќаш дека ти значи, покажуваш со дела и сето тоа, и се е ок, Но темава нели е што тоа толку менува ако кажеш Те Сакам на што следствено доаѓаат на сцена манипулативните техники !??
а што се однесува до извлекување корист, тоа е далеку од памет, во денешно време со Те Сакам тешко дека вечерта ке го делиш креветот со некој/а (пошто нели и Водно ни го забранија :pos2:)

нормално зборувам од машка гледна точка :helou:
Во мојата врска, јас бев таа која прва му кажа на дечко ми дека го сакам после една недела. Тоа е турбулентно чувство, многу брзо, искрено, не те остава да спиеш од што те прави да ти е хипер убаво:wub: Е сега, кога се наоѓам во таков емотивно прекрасен период, нормално дека тоа ќе му го кажам, нема да кријам дека го сакам, само за да "не мисли дека одма сум се` залетала по него, дека е прерано" бла бла... Според мене прераното кажување те сакам, не е причина за опаѓање, туку баш напротив, исказот е причина за интензивирање на врската, доколку е вистинит. Тоа не е мал збор, треба да вклучува искрени чувства. :back:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Ако некој ти каже дека те сака немора да значи дека е така.
На пример мене некој може да ми каже дека ме сака,а во исто време и да си шара наоколу.Затоа не му придавам големо значење на зборов.
Во врската ништо нема да се смени ако некој ми каже дека ме сака ни на подобро ни на полошо затоа ни јас нема да го сменам мислењето и да влезам во некои облаци демек леее овој ме сака можам да го имам кога сакам..
Глупаво и навистина жалосно е да размислуваш така.Некои да ти ги искаже чувствата(без разлика дали се вистински или не во тоа не можеме да бидеме сигурни)и ти да почниш да си играш со тоа...
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Малку ми е нереално да има вистинско „те сакам“ по три месеци. После интензивно дружење од три месеци (ова ми е од моето искуство) почнав да се прашувам дали сум заљубена. После месец ипол од тоа, после постојани контакти и моногамност иако не бевме во официјална врска, си признав СЕБЕСИ дека сум заљубена.
Контрадикторна си :)

Три месеци ти е нереално за да би имало љубов, ама на 4 ипол веќе можеш да си целосно сигурен дека си заљубен. Мислиш дека месец ипол стварно мења толку? :)
Те сакам не треба да повлекува манипулација и лоши мисли.
Те сакам треба да носи благосостојба.
Те сакам и носи благосостојба. Но благосостојбата се состои во уживање во твојот личен raise of your ego, што те крева до седмо небо и назад, знаејќи дека си сакан. Тоа има врска со вечната борба на луѓето да доживеат статус на богови; да чуеш „те сакам“ прави да се чувствуваш како предмет на обожување, тотем, макар за само еден човек. А што повеќе фанови (у прикаскава, идолопоклоници) се соберат во твојот храм, толку помоќен, повозвишен Бог си станал. :)

Е тогаш настанува моментот на манипулација уствари. Моментот кога ќе се почувствуваш надмоќен во однос на партнерот што ти изјавил љубов и кога ќе заклучиш дека си во предност. Тогаш манипулираш за да си ги докажеш себеси (и на светот) моќите што самиот си си ги препишал, ама и затоа што можеш. Во состојба си да манипулираш, а малку луѓе би ја отфрлиле таквата предност. Такви створења сме, гн`сни :)


На темава... Сакам игри. :) Игри are fun. :)
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
вечната борба на луѓето да доживеат статус на богови
Бинго:vozbud::vozbud::vozbud:

Он. Па Псај убаво објасни како се отвара просторот за манипулација и ако претпоставиш (што не би било далеку од вистината) дека секогаш некој некого сака повеќе отколку другиот...

но само ако може не значи дека нешто и ќе се случи
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Значи, како прво, тоа не е особина на еден пол, туку и на двата, односно општо човечка карактеристика. И нормално не се сите исти. Затоа што човекот е ненаситно суштество и сака предизвик и не го цени тоа што го има. За жал. Така што и девојките и машките кои ќе кажат Те сакам, често се зезнуваат , затоа што другата страна лесно го користи тоа во своја полза.

Ама ете...јас те сакам еднаш имам кажано, не се каам што сум го кажала, затоа што така сум мислела и осеќала во моментот. А за чувства не зборам многу, ама покажувам на дела кога сум заљубена. Ако го искористи тоа, нека му служи на чест. Ама јас сум јас, и кога сум во врска комплетно давам се од себе. И ако ме повреди, ќе си знам дека не е за мене. Ако му е до игри, нека изволи, I can handle it. Само, кругот да не се сврти, па некогаш понатаму со него некоја да си игра игри. Иако тоа не го посакувам никому и никогаш нема да го посакам.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
2
Контрадикторна си :)

Три месеци ти е нереално за да би имало љубов, ама на 4 ипол веќе можеш да си целосно сигурен дека си заљубен. Мислиш дека месец ипол стварно мења толку? :)

Те сакам и носи благосостојба. Но благосостојбата се состои во уживање во твојот личен raise of your ego, што те крева до седмо небо и назад, знаејќи дека си сакан. Тоа има врска со вечната борба на луѓето да доживеат статус на богови; да чуеш „те сакам“ прави да се чувствуваш како предмет на обожување, тотем, макар за само еден човек. А што повеќе фанови (у прикаскава, идолопоклоници) се соберат во твојот храм, толку помоќен, повозвишен Бог си станал. :)

Е тогаш настанува моментот на манипулација уствари. Моментот кога ќе се почувствуваш надмоќен во однос на партнерот што ти изјавил љубов и кога ќе заклучиш дека си во предност. Тогаш манипулираш за да си ги докажеш себеси (и на светот) моќите што самиот си си ги препишал, ама и затоа што можеш. Во состојба си да манипулираш, а малку луѓе би ја отфрлиле таквата предност. Такви створења сме, гн`сни :)


На темава... Сакам игри. :) Игри are fun. :)
Секоја чест!!!!! веќе напоменав во едно размислување погоре ЛУЃЕ читајте литература поврзана со Егото и како тоа функционира, нормално незнаев ни јас додека не почнав да навлегувам во темата (секако не сакам да помислите дека нешто као јас знам Се - далеееку од тоа, но почнав)
Еве нешто на што налетав деновиве па ќе го споделам со вас (нема да замерите што е на српски -за да се запази автентичноста нали)

Ego deluje sa pozicije straha i on ne poznaje ljubav. On ne ume da voli zato što kada je ljubav prisutna, Ego je odsutan. Deluje sa pozicije straha zato što ništa drugo i ne poznaje. On pokušava da vas zaštiti od spoljnjeg sveta, ali jedino što radi je da štiti vaše negativne karakteristike i energije od uništenja. Jednostavno ne ume bolje.
само мал цитат од книгата којашто ми го привлече вниманието, очекувам ваши размислувања:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom