Кое е Божјото име?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А бе Јешуа некој го вика Исус некој Џизус, Некој Иса... не е битно.
Можеш да го викаш и Тоде, или Панде или Цане, Миле, или Кенан, Елвир, Симе, Драги...... Битно е презимето.
 
A

ateist

Гостин
3-4 пати го препрочитав твојот коментар и никако да те разберам што пишуваш. Не гледам никаков нов аргумент. Не гледам ново објаснување. Само неколку стихови кои од петни жили се обидувам да ги поврзам меѓусебе и да пробам да најдам некаква логична поврзаност меѓу нив која ќе го потврди твојот став дека Михаел=Исус или пак дека Христос=Јехова.
Последново е толку смешно што ти се чудам како имаш храброст да го напишеш. Христос е грчки превод на терминот Месија, а пак Месија е кованица од зборовите Меси и Јах што во суштина значи "Помазан од Јахве" или "Помазан од Јехова" како сакаш. Па така логично е Јахве да е различно од Оној Кого Јахве Го помазал нели? :)

п.с. Би те советувал да поработиш на концизноста во твоите коментари. Имај предвид тие да бидат разбирливи, не за тебе, туку за оној што ги чита. Не секој знае што ти е мислата и поентата. Концизното објаснување се состои во тоа да знаеш читко, јасно, логично да ја пренесеш мислата за секој да те разбере, и филозофи, и возрасни, и деца, и необразовани и доктори по наука.
Еве ти неколку корисни и практични совети:
Користи кратки реченици.
Внимавај секоја реченица и логичка мисла да следи од предходната.
Внимавај целиот текст да е во една логичка поврзаност.
Внимавај на тоа твоите подолги коментари да имаат вовед, заплет и расплет.
Да има изјаснување на проблемот, јасно напишана цел, аргументи и заклучок кој ќе биде логичка последица од главното аргументирано тело на твојот коментар.
ЗАПОМНИ: Веднаш исфрли ги точките "....." од твоите коментари. Верувај, тие се главната причини заради неконцизноста на твоите коментари.

Се надевам дека нема бунтовно да ги прифатиш моите совети и дека веднаш ќе ги примениш во твоето пишување. Секако деќа ќе се сложиш дека оваа моја забелешка е сосема на место и дека не ти е само од мене дадена.
Поздрав!

Ах бе ЧОРБАЏИ.................ако немаш капацитет како што велиш да разбереш ...

бе нее ништо страшно .............

ама страшно е што па и другите ги мафтосуеш дека нешто си разбрал

Еве ај уште едаш па ако и сега не го сватиш вицот.............



Книга на пророкот Осија 12 – ред 5 ....А Господ е Бог Саваот : Јехова е Името Негово .

Книга на пророкот Осија 13 – ред 4 .......Но Јас Сум Господ , твојот Бог . (истиот) Од земјата Египетска и ти нетреба да имаш (иако можеш) друг Бог освен Мене , НЕМА СПАСИТЕЛ ( МЕСИЈА ХРИСТОС) ОСВЕН МЕНЕ .

Ред 9 ..Ти пропаѓаш Израиле , зошто САМО ВО МЕНЕ е твојата потпора .

Ред 10 ...Каде ти е сега царот ? Каде се твојте судии за кој велеше дај ни цар и началници .

Ред 11 Јас ти дадов цар во гневот свој , но ти го одзедов во јароста своја .


ВИДИ ПРВА КНИГА ЦАРСТВА ЦЕЛО 8- ОСМО ПОГЛАВЈЕ КОГА ЕВРЕИТЕ ПОБАРАЛЕ ЦАР И ДРЖАВА Бог бил против .........и еве сега пак потврдува дека е против Државни творби . Исус ( Христ ) пред 2000 год само се потврдил себе си дека е против религии , држава и капиталисти .

Книга на пророкот Осија 13- ред 14 ....Од Власта на пеколот ќе ги ОТКУПАМ , од смртта ќе ги ИЗБАВАМ

Од каква власт на пеколот Избавува ?

Книга на пророкот Осија 13 – ред 11 ......... и тие станаа СУЕТНИ .

Суета ..земски дух – идеал на смртни луѓе кој неверуваат во ништо . Тоа е дух на мртвило на кој Бог им го дава на тие што ги казнува .

Книга на пророкот Софронија 2 – ред 9 ...Но жив сум Јас , вели Господ Саваот , Бог Израелев .

1)
Книга на пророкот Захрија 9 – ред 15 ......Господ Саваот ЌЕ ГИ БРАНИ .

2 )
Книга на пророкот Даниил 12 - ред 1 ...Во тоа време ќе се крене Михаил , големиот КНЕЗ , кој ќе ги БРАНИ синовите на Твојот (божји) народ .

3 )
Книга на пророкот Осија 13 – ред 4 .......Но Јас Сум Господ , твојот Бог . (истиот) Од земјата Египетска и ти нетреба да имаш (иако можеш) друг Бог освен Мене , НЕМА СПАСИТЕЛ ( МЕСИЈА ХРИСТОС) ОСВЕН МЕНЕ

4 )
Книга на пророк Исаија 48 – ред 2..и се ПОТПИРААТ на Бога Израилев : Господ саваот е Името Негово

Книга на пророкот Осија Ред 9 ..Ти пропаѓаш Израиле , зошто САМО ВО МЕНЕ е твојата ПОТПОРА .

5 )
Книга на пророкот Исаија 49 – ред 7 ...Така вели Господ , Искупителот на Израилот , Светецот негов ..

6)
Книга на пророкот Јеремија 2 – ред 5 ..вака вели Господ ..каква неправда најдоа кај Мене татковците ваши та се одалечија од Мене ја прифатија СУЕТАТА и станаа СУЕТНИ .

Ред 6 ..и не рекоа ..каде е Господ кој не изведе од Египетската земја ..

Книга на пророкот Јеремија 10 – ред 2 ...вака вели Господ – не одете по патот на незнабожците

Ред 3 – Бидејќи наредбите ( Законите ) од Народите се СУЕТНИ......(Мојсеевиот – Шеријатски или било кој друг државен Суетен закон )

Исаија 40 – ред 17 ...Сите етнички народи се пред него како ништо , за Него се помалку од ништо ( толку ги цени ) и помалку од ( нивната сопствена ) Суетата .

Ред 8 - Сите тие до еден се неразумни глупави : дрвото е Суетно учење .

Книга на пророкот Јеремија 50 – ред 34 ...Но Искупителот нивни е силен , Господ Саваот е Името Негово .

Книга на пророкот Исаија 1 – ред 13 ....НЕ ПРИНЕСУВАЈТЕ ВЕЌЕ СУЕТНИ ЖРТВИ ..кадењето е ОДВРАТНО ЗА МЕНЕ ..саботи и празнични собранија НЕМОЖАМ ДА ТРПАМ , беззаконија и празнувања (слави по православна вера се вели )
Ред 14 – Душата моја ГИ МРАЗИ вашите новомесечја и вашите празници

Книга ма пророк Језекил 13 – ред 6 ...Тие гледаат Суета и претскажуваат лага
Ред 9 – И ќе биде раката Моја против тие пророци кои гледаат Суета и претскажуваат лага .

7 )
Книга на пророкот Варух 2 – ред 31 ..ќе познаат дека Јас сум нивниот Господ Бог ,Јас ќе им ДАДМ СРЦЕ и ќе РАЗБЕРАТ , и уши И ќе ЧУЈАТ

ЌЕ ИМ ДАДЕ ДУХ НА ЖИВОТОТ ВЕЧЕН - БЕЗСУЕТНОСТА

Нели духот на мртвило – суета е обратно ...ќе им дадам очи да не видаат , срце да не разберат ...

8 )
Книга на пророкот Даниил 10- ред 21 ....и нема НИКОЈ ДРУГ кој ќе ми пмогне во тоа ОСВЕН Михаил ВАШИОТ Кнез .

Книга на пророкот Исаија 37 – ред 16 ....Господе Саваоте Боже Израелев Кој седиш на херувими . Ти Единстен си Бог НА СИТЕ ( БЕЗ ИСКЛУЧОК) земни царства .

Книга на пророк Исаија 9 – ред 6 Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Отец Вечен, КНЕЗ НА МИРОТ

Книга Даниил 10– ред 21 Ама пред тоа ќе ти откријам што е запишано во Книгата на Вистината. Нема никој кој би се борел со мене против нив, освен Михаел,ВАШИОТ КНЕЗ,

Книга Даниил 12– ред 1 Во она време ќе стане Михаел, големиот КНЕЗ кој ги ШТИТИ синовите на твојот ( божјиот ) народ


Книга на пророкот Захрија 9 – ред 15 ......Господ Саваот ЌЕ ГИ БРАНИ .


Книга на пророкот Осија 13 – ред 4 .......Но Јас Сум Господ , твојот Бог . (истиот) Од земјата Египетска и ти нетреба да имаш (иако можеш) друг Бог освен Мене , НЕМА СПАСИТЕЛ ( МЕСИЈА ХРИСТОС) ОСВЕН МЕНЕ .(никој друг )

Книга на пророк Исаија 8 – ред 13 ...Господа Саваота –Него – свето (безкомпромисно ) почитувајте го и Он да биде ваш страв и трепет

Исаија 1 – ред 9 ..да не беш ни оставил Господ Саваот- Господ над војските мал остаток , ќе бевме исто како Содом

9 )

Исаија 26 – ред 4 .... Надевајте се на Господа за секогаш , зоошто Господ Бог е вечна тврдина .

Ред 5 ...Он ги собори оние што живееја на високо – градот што стоеше на високо го собори , го кутна на земја го фрли во прав

Откровение по Јован 12 – ред 7 ....И настана ВОЈНА на небото МИхаил со својте ангели завојува против змејот ...........
Ред 9 ..така големиот змев старата змија наречен ѓавол сатана кој го заведува СИОТ СВЕТ ПО СУЕТА беше фрлен долу на земјата со својте ангели .

МИХАИЛ = ГОСПО БОГ САВАОТ

10 )
Исаија 44 – ред 6 ..........вака вели Господ Царот на Израилот и неговиот ИЗБАВИТЕЛ , Господ Саваот : Јас сум првиот јас сум и последниот ....

ЕВЕ ДЕКА ...ХРИСТОС = ГОСПОД БОГ САВАОТ

Книга на пророкот Осија 12 – ред 5 ....А Господ е Бог Саваот : Јехова е Името Негово .

ЕВЕ ДЕКА ..ХРИСТ = ГОСПОД БОГ САВАОТ ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ = ЈЕХОВА

Книга на пророкот Јеремија 50 – ред 34 ...Но Искупителот нивни е силен , Господ Саваот е Името Негово
 
A

ateist

Гостин
А бе Јешуа некој го вика Исус некој Џизус, Некој Иса... не е битно.
Можеш да го викаш и Тоде, или Панде или Цане, Миле, или Кенан, Елвир, Симе, Драги...... Битно е презимето.
ТАКА Е !

- зборот " славен , СЛАВА , прослави го " во превод на македонски значи " докажан , докажаност , докажи го " Ова и нее тешко а решавање оти за секој докажан во своја бранша струка , општествена , научна , поготово воена се вели " се прослави , или прославениот " или ако не држи континуитет се вели " не се живее на стара слава (докажаност)"
- зборот " ИМЕ --- ВО ИМЕТО " како збор од ангелскиот речник во превод на македонски значи " овластување , пренесена власт - ингеренции во точно определена сфера , покровителство , полномошно за извршуванје одредени активности ЗА ИНТЕРЕС ( ВО ИМЕ ) на некој што има сила моќ инструменти- начини - методи и средства како да спроведе наметне своја воља врз поширок круг луге и секој поединец на одредена територија - област каде што може да ја наметне . Такашто огромна заблуда е кога буквално се сваќа " секој што ќе го/ се повика на името Христово ќе биде спасен " оти луѓе мислат дека кога акустично со уста / грло изговорат одреден збор те реченица ( небаре станува збор за волшебна- магична реченица збор кој мора точно така да се изговорат ) по автоматизам им следува вечен живот па затоа се натпреваруват кој повеќе или погласно ќе каже " ВО ИМЕТО " или " Христос или Исус или Бог ( оти звучи така бомбастичнои општопознато а непознато )"
.............што се подразбира дека е тешка глупост и нема врска со библиски учења.
И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата
.
.
.
Евангелие по Јован 14 – ред 10.........Јас Сум ВО (името на ) Таткото и дека Таткото е ВО Мене (мое име ) .
Ред 13 ...за да се ПРОСЛАВИ (докаже ) Таткото ВО Синот
..
.
САМИОТ ИСУС ЈА ОБЈАСНИЛ ОВАА РАБОТА ПРЕКУ АНГЕЛСКИОТ РЕЧНИК НА ЗАГАТКИТЕ

Евангеллие по Јован 10 – ред 25 ...Делата што Јас ги правам ВО ИМЕТО на Мојот Татко сведочат- (доказ –слава ) за Мене

ЕТЕ И САМИОТ ИСУС КАЖУВА .......ЕМА НИКАКВИ ТРОЈСТВА нели тројца во еден чифт гаќи туку се работи за ИМЕ како збор од ангелскиот речник

Па така апостолите објаснуваат дека :

1 )не секоја Љубов е вистинска љубов.............Павле ..”Љубовте кон парите е коренот на сите зла..”…..

Во Името на љубовта – Бог неможе да се повикува на се и сешто ....
Негде во библијата беше запишано.....сите ваши љубови....љубов кон спортот , љубов кон музиката

Една е Вистинската Љувов....Ја КАжал Безсуетниот Христ ......како ЗАПОВЕД
Љуби го ближниот како себеси

Апостоли...........Љубовта не го повредува , не му нанесува зло на ближниот........

Не го угнетува – експлоатира , не го повредува физички , не му повредува чуства емоции , не го потценува , не го уценув а, не му се заканува , не го принудува .... ..................
ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ Е БЕЗСУЕТНА ЉУБОВ ........СИТЕ ДРУГИ ЉУБОВИ СЕ ЛАЖНИ .

Е ОВАА Е ВИСТИНСКА ЉУБОВ .....СО СЛАВА – ДОКАЖАНА ЉУБОВ
ЉУБОВ ПОД ПОКРОВИТЕЛСТВО – ВО ИМЕТО НА ....БЕЗСУЕТНОСТА

2 ) не секоја Безсуетност е вистинска Безсуетност .......Може некој и стварно д а не го интересира материјалното , да не е Суетен ............ама немора но може да направи и големи штети

Само онаа Бесуетност која прави љубовни Дела , реализира љубов кон другите ..значи наоѓа задоволство во тоа ...е вистинсска Безсуетност .
Исус ....зарем Бог не им дава светлина и на добрите и на злите луѓе .

ВИСТИНСКА БЕЗСУЕТНОСТ Е ЉУБОВНА БЕЗСУЕТНОСТ ...СИТЕ ДРУГИ БЕЗСУЕТНОСТИ СЕ ЛАЖНИ

БЕЗСУЕТНОСТ ПОД ПОКРОВИТЕЛСТВО – ВО ИМЕТО НА ...ЉУБОВТА.
.
.
.
.
..
БАШ ТОА ГИ БУНИ РЕЛИГИОЗНИТЕ

1) ..ВО ИМЕТО ...
2) ВО ОТЕЦОТ ..


ОНИ МИСЛАТ ДЕКА Е ТОА ...МАТРИЈАЛЕН ЧОВЕК ВО ДРУГ МАТЕРИЈАЛЕН ЧОВЕК ....??????? ............СВАШТА
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ateist....
..
.
.
.мислам....дека....ти е...потребна.....итна
..
..
....
...медицинска.....помош...
 
A

ateist

Гостин
ateist....
..
.
.
.мислам....дека....ти е...потребна.....итна
..
..
....
...медицинска.....помош...

Чорбаџија...и јас го велам истото...........

срамота е ........21 стољече ....

медицината толку напредуела а ете религиозноста сеуште не се третира да како
потежок облик на душевно деструктивно заболување.........

ама тоа е ....јбг.......живот....не се прашуваме ние

негоооооооооооооооооооооооооооооо

чекај да ти распукам муште една ЛАГА бате
.
.
.
Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител- Искупител , името Му е Господ над Војските

Книга на пророк Исаија 49 – ред 26 ....................... Јас Сум Господ, твој Спасител, и дека Твојот Откупител е Моќниот Јаковов


1 Послание на Петар 1 – ред 18 .. знаејќи дека не сте ОТКУПЕНИ со распадливи нешта, со сребро или со злато, од својот СУЕТЕН живот што ви е предаден од вашите татковци

Евангели по Матеј 20 – ред 28 ... како што Човечкиот Син не дојде да Му служат, туку да служи и да ја даде Својата душа за ОТКУП на мнозина.”

Евангелие по Матеј28 – ред 18 Тогаш Исус им се приближи и им рече: „Дадена Ми е сета власт на небото и на земјата.

Евангелие по Лука 1 – ред 47 .. И мојот дух се зарадува во Бога, мојот Спасител,

Евангелие по Лука 2 – ред 11 .. зашто денес ви се роди Спасител, во Давидовиот град, Кој е Христос Господ.

Дела Апостолски 5 – ред 31 .. Бог, со Својата десница, Го возвиси Него за Началник и Спасител, за да му даде покајание на Израел и проштавање на гревовите.

Книга Мудрост Соломонова 13 – ред 1
СИТЕ ЛУЃЕ ПО ПРИРОДА СЕ СУЕТНИ ОНИЕ КОЈ НЕ ГО ПОЗНАЛЕ БОГА

ЈАСНО КАЖУВА ДЕКА ХРИСТ Е БОГОТ НА СЛОБОДАТА БЕЗСУЕТНОСТА

Книга на пророкот Захарија 2 – ред 8 ......Зошто така вели Господ Седржателот , кој ме ПРАТИ....( по пратил Христ пред 2000 год на земјата )....
(епа толку од “Триличнита” скапаница.....тројца “еднакви а рамноправни” )

Книга на пророкот Даниил 2 – ред 37 ...Ти царе , цар над царевите , кому , Небесниот Бог МУ ПОДАРИЛ царства , власт сила и слава . ( еве дека се различни и нееднакви ..непостојат никакви “свјата трoјца” си ги драпале стаповите на тие Интергалактички “васељенски” састанци )

Книга Јов 41 – ред 25 ......”..На земјата нема сличен на него ( Христос ) , он е СОЗДАДЕН Бестрашен .”

.
.
.
..
1 )
Евангелие по Лука 2 – ред 11..........
Спасител = Откупите л = Искупител........Кој е Христос Господ
2 )
Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител, името Му е Господ над Војските

ХРИСТОС = ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ

3 )

Книга на пророкот Јеремија 50 – ред 34 ...Но Искупителот – Откупителот нивни е силен , Господ Саваот е Името Негово

Книга на пророкот Осија 12 – ред 5 ....А Господ е Бог Саваот : Јехова е Името Негово .
ХРИСТОС = ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ = ЈЕХОВА

4 )
Евангелие по Матеј28 – ред 18 Тогаш ИСУС им се приближи и им рече: „Дадена Ми е сета власт на небото и на земјата

Книга на пророкот Даниил 2 – ред 37 ...Ти царе , цар над царевите , кому , Небесниот Бог МУ ПОДАРИЛ царства , власт сила и слава

ИСУС = ХРИСТОС = ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ = ЈЕХОВА

................................ДОКАЖАНО ....МОЛИМ ЛЕПО...................................
..ПАДНА УШТЕ ЕДНА РЕЛИГИОЗНА ЗАБЛУДА ..ЛАГА................................


...........:je:....................:je:..................................:je:..................
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ateist... сега ќе ти докажам дека..... не си во право...........

немаш врска ........ и не ти доаѓа памет ....

медицината напредува..... науката напредува, ама ете....... атеизмот сеуште жилаво опстојува......... иако сита научни откритија потврдуваат дека постојт Творец во природата.... постоит Дизајнер............... Законодавец на природние закони............ Животодавец на разнобразниот живо насекаде околу нас.........

ами тоа е ....шо да се прави ....... политика.......... индоктринација ....не се прашваме мие

негоооооооооооооооооооооооооооооо

ајде да ги разобличиме твоите лаги......... на твојот својствен и кристално разбирлив начин...... :vozbud:
.
.
.
Книга на пророк Исус Навин 1 – ред 9 ...биди силен и биди храбар? „Не бој се и не плаши се, зашто КАДЕ И ДА ТРГНЕШ, со тебе е Господ, твојот Бог.”

Книга на пророк Исаија 9 – ред 9 ....................... Го научи сиот Негов народ, Ефрем и ЖИТЕЛИТЕ на Самарија кои велеа со надуено и горделиво срце:


Книга на пророк Даниел 6 – ред 4 .. Тогаш прочелниците и сатрапите почнаа да бараат повод, нешто околу државната управа, заради што би можеле да го обвинат Даниела: ама НЕ МОЖЕА да најдат ништо такво на него

Евангели по Матеј 1 – ред 5 ... на Салмона му се роди Вооз од Рава, на Вооз му СЕ РОДИ Овид од Рута, на Овида му се роди Јесеј; ”

Евангелие по Лука3 – ред 28 Мелхиев, Адиев, Косамов, ЕЛМОДАМОВ, Иров......."

Евангелие по Лука 3 – ред 9 .. А и секирата веќе лежи при коренот на дрвјата,

Евангелие по Лука 2 – ред 13 .. Тој им рече: „Не барајте ништо повеќе од она, што ви е определено!”

Дела Апостолски 9 – ред 8 .... И Савле стана од земјата; иако очите му беа отворени, не гледаше ништо. Тогаш го зедоа за рака и го воведоа во Дамаск.

Книга Соломонови Изреки 9 – ред 11
Преку Мене ти се умножуваат деновите и ти се множат годините на животот.

ЈАСНО СЕ КАЖУВА ДЕКА ПРЕКУ НЕГО СЕ УМНОЖУВААТ ДЕНОВИТЕ И ГОДИНИТЕ НА ЖИВОТОТ!!!!!

Книга на пророкот Захарија 3 – ред 5 ......И продолжи: „Ставете му чиста капа на главата!” Тие му ставија чиста капа на главата и го облекоа во скапоцена облека во ПРИСУСТВО на Господовиот ангел. ....( значи во присуство на Господовиот ангел )....


Книга на пророкот Даниил 9 – ред 15 ...А сега, Господи, Боже наш, Кој со Твојата силна рака го изведе Твојот народ од Египетската Земја - и со тоа си придоби Име кое трае до денес: ние согрешивме, ние направивме зло. ( еве дека ние се согрешивме, дека ние направивме зло, и дека Божјата силна рака го изведе Неговиот народ од Египетската Земја!!! )

Книга Јов 25 – ред 5 ......”..Ете, и месечината ја губи својата светлина пред Него, за Неговите очи ѕвездите не се чисти”

.
.
.
..
1 )
Евангелие по Лука 2 – ред 11..........
Спасител = Откупите л = Искупител........Кој е Христос Господ
2 )
Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител, името Му е ГОСПОД (во оригиналот ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) над Војските

ХРИСТОС = МЕСИЈАХ = ПОМАЗАН ОД ЈАХВЕ

3 )

Книга на пророкот Јеремија 50 – ред 34 ...Но Искупителот – Откупителот нивни е силен , Господ (ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) Саваот е Името Негово

Книга на пророкот Осија 12 – ред 5 ....А Господ е Бог Саваот : Јехова е Името Негово .
ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ = ЈЕХОВА = ИМЕТО НА БОГ ТАТКОТО

4 )
Евангелие по Јован15 – ред 5..... Јас Сум лозата, а вие сте прачките. Кој останува во Мене, и Јас во него, тој дава многу плод; зашто без Мене не можете да направите ништо.

Книга на пророкот 2 Самуилова 1 – ред 2 ...На третиот ден дојде некој човек од Сауловиот логор, со скинати облеки и со глава посипана со прав. Откако дојде кон Давида се фрли на земја и му се поклони.

ДАВИД = НЕКОЈ ЧОВЕК
................................ДОКАЖАНО.. ПРЕДОКАЖАНО ....ТИ БЛАГОДАРАМ НА ВНИМАНИЕТО...................................
..ЕТЕ РАЗОБЛИЧИВМЕ УШТЕ ЕДНА АТЕИСТИЧКА..... ЛАГА.....

...........:je:....................:baeh:........... .......................:vozbud:..................:smir:

АЈ.....СЕГА......ЧАО ПРИЈАТНО.... ,,,,
,,
,
,,
,
,СЕ НАДЕВАМ..........
ОД ГОРЕНАВЕДЕНОВО................... ЌЕ НАУЧИШ........ГОЛЕМА.....ЛЕКЦИЈА.....
.
.
.
ПОЗДРАВ................................................................................:pos2:
 
A

ateist

Гостин
1 )
Евангелие по Лука 2 – ред 11..........
Спасител = Откупите л = Искупител........Кој е Христос Господ
2 )
Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител, името Му е ГОСПОД (во оригиналот ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) над Војските

ХРИСТОС = МЕСИЈАХ = ПОМАЗАН ОД ЈАХВЕ

3 )

Книга на пророкот Јеремија 50 – ред 34 ...Но Искупителот – Откупителот нивни е силен , Господ (ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) Саваот е Името Негово

Книга на пророкот Осија 12 – ред 5 ....А Господ е Бог Саваот : Јехова е Името Негово .
ГОСПОД НАД ВОЈСКИТЕ = ЈЕХОВА = ИМЕТО НА БОГ ТАТКОТО

4 )
Евангелие по Јован15 – ред 5..... Јас Сум лозата, а вие сте прачките. Кој останува во Мене, и Јас во него, тој дава многу плод; зашто без Мене не можете да направите ништо.
:pos:.............абе ја ваков куп глупости у живот немам видено .........

едно со едно немаат никакви допирни точки ..............глупости невидени ...:pos:...

читај се прво што си напишал ....па после објавувај ....

еднаш велиш ....

Господ (ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА)

втор пат велиш

А Господ е Бог Саваот : Јехова е Името Негово

е арно ама тука не ја правиш соодветната замена која ПО ТВОЕ БИ ИЗГЛЕДАЛА ВАКА :

ЈЕХОВА е Бог Саваот : Јехова е Името Негово

И ТЕБЕ ОВА ТИ ИЗГЛЕДА НА ЛОГИЧНО ?????????????


И НА СЕТО ТОА КАПАК .....ЕТЕ .....ЈЕХОВА = ИМЕТО НА БОГ ТАТКОТО...

ЛОГИЧЕН ЗАКЛУЧОК .....:pos:..........свашта на овој свет


Чорбаџија...дај вложи малку труд ....

дај барем приближно логични очигледни докази ....

вака испаѓаш смешен...............:pos:

и од кој нафталин го извади овој логичен заклучок...ПОМАЗАН ОД ЈАХВЕ ?????????

Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител, името Му е ГОСПОД (во оригиналот ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) над Војските

ХРИСТОС = МЕСИЈАХ = ПОМАЗАН ОД ЈАХВЕ

ПОМАЗАН ОД ЈАХВЕ ??????????????? како по заклучи од таа реченица што си ја пишал ?

АПСУРД БЕ БАТЕ .....ЧИТАЈ СЕ ШТО ПИШУВАШ ПРВО ! ИСПАЃА ЈАХВЕ СИ СЕ ПОМАЗАЛ САМ СЕБЕ ......НЕЛИ ТОА СПРЕМА ВАШАТА ТРИЛИЧНА ЛАГА

Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител, името Му е ГОСПОД (во оригиналот ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) над Војските

СТО ПУТИ И У СТАР И НОВ ЗАВЕТ ПА И САМИОТ иСУС СИ ПРИЗНАВА ДЕКА ЕЕЕЕЕЕЕЕЕ

..........ИСПРАТЕН ......ОД ОТЕЦОТ ...........ДЕКА ОТЕЦОТ ГО ДАЛ- ЖРТВУВАЛ ..КАКО ОТКУП

А ТИ СИ НАПИШАЛ ДЕКА ОТЕЦОТ Е ОТКУПОТ ....Книга на пророк Исаија 47 – ред 4 ...Нашиот Откупител, името Му е ГОСПОД (во оригиналот ЈХВХ = ЈАХВЕ = ЈЕХОВА) над Војските.....ТАКА ВЕЛИШ

НЕЕ ТОЧНО ! ...НЕ СООДВЕТСТВУВА СО КАЖУВАЊАТА ВО БИБЛИЈАТА ...ЗНАЧИ ..ЛАГА
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ateist......................... грешка си........................... врска немаш............ ааааа......... уууууууу.......
.
.
.
............. еден куп............... глупости.............. си напишал...........
едно со едно................................................................. врска немааат.........
.................
.
.............................
............. немааат никакви.............................................. допирни............. точки.........
се читаш ли.................. што пишуваш....................... епа така ти е...........
,...... кога.........
пишуваш............ со точки....... нејасно............... неконцизно........... без никаков............
.
..
................. логички тек............ на мислата...............
јас само.....
.
.
...........те имитирам...... за да видиш//////////// како им е...
.
.......на другите........... кога.. ги читаат................ твоите ЗАМОРНИ......... текстови.... и после 10....... препрочитувања.......... сеуште неможат......... да најдат логика........ ниту пак да ја доловат поентата....... на тоа што...... пишуваш
капито???
....
.
.
.
.........
.
Книга на пророк Даниел 6 – ред 4 .............. Тогаш прочелниците и сатрапите почнаа да бараат повод, нешто околу државната управа, заради што би можеле да го обвинат Даниела: ама НЕ МОЖЕА да најдат ништо такво на него

Евангели по Матеј 1 – ред 5 ............... на Салмона му се роди Вооз од Рава, на Вооз му СЕ РОДИ Овид од Рута, на Овида му се роди Јесеј; ”

Евангелие по Лука3 – ред 28 Мелхиев, Адиев, Косамов, ЕЛМОДАМОВ, Иров......."
.........
Евангелие по Лука 3 – ред 9 .. А и секирата веќе лежи при коренот на дрвјата,

Евангелие по Лука 2 – ред 13 .. Тој им рече: „Не барајте ништо повеќе од она, што ви е определено!”
.............................
..
.
..
Дела Апостолски 9 – ред 8 .... И Савле стана од земјата; иако очите му беа отворени, не гледаше ништо. Тогаш го зедоа за рака и го воведоа во Дамаск.
..................
Книга Соломонови Изреки 9 – ред 11......................................
Преку Мене ти се умножуваат деновите и ти се множат годините на животот.
..............................................................
...................................................
.....
.
.
.... ај сеа...........чао...................
.
..................пријатно.... :smir:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Хехе....навистина духовит пристап.....................................
..........од страна на
.
.
Атеист,.......и
.
.
.
Чорбаџија...........

Но,кога сум веќе тука да кажам и јас уште нешто зошто ние муслиманите велиме дека Божјото име е Аллах. :)


Ние муслиманите ја преферираме употребата на зборот Аллах , наместо воопштеното име Бог. Арапскиот збор Аллах е единствен, му нема сличен, додека со зборот “бог” можат да се прават разни граматички манипулации.


Ако на зборот бог ја додадеме наставката за множина , ќе го добиеме зборот богови. Меѓутоа, ако се обидеме да додадеме плурал (множина) на зборот Аллах, нема да успееме, бидејќи не постои множина од зборот Аллах.


На зборот “ бог “ можеме да додаваме и наставка за женски род, па ќе добиеме “богиња”. Со зборот Аллах не можеме да правиме таква манипулација , тој збор не подпаднува под граматичкото правило на додавање наставки за род и број.


Испред зборот “ бог “ можеме дури да додадеме и префикси кои даваат слика за бога. Меѓутоа, зборот Аллах е единствен, не може да му се додаваат дури ни префикси , така да не постои можност на замислување слика за Аллах.


Поради сето ова, ние муслиманите попрво го употребуваме зборот Аллах наместо зборот Бог. Иако, кога им се обраќаме на немуслиманите, за говорот да би бил што поразбирлив го употребуваме зборот Бог наместо зборот Аллах.


Ова име Создателот самиот си го одбрал за себе како Негово сопствено име,кога на многу места во Кур,анот ни се обраќа со зборовите од типот:


Речи: 'Тој е Аллах...нема друг Бог освен Него...” (Кур,ан)
 
A

ateist

Гостин
Дела на апостолите

Глава 25- ред 12 - Тогаш Фест поразговара со својот совет и одговори: „Се ПОВИКА на (ИМЕТО НА ) ќесарот- императорот, при ќесарот ќе одиш.”

ред 21 - Но, бидејќи Павле СЕ ПОВИКА на ( ИМЕТО НА ) Августа, за да биде запазен до неговата одлука; заповедав да го чуваат додека не го испратам при ќесарот.”

ред 25 - Но, јас најдов дека не направил ништо што заслужува смрт; и бидејќи тој самиот СЕ ПОВИКА НА (името ) Августа, решив да го испратам.

.
.
.
Дела на апостолите
Глава 22 - ред 28 Заповедникот одговори: „Јас го добив тоа граѓанство за многу сребреници.” А Павле рече: „А јас се родив со него.”

Павле СЕ ПОВИКАЛ ВО ИМЕТО на римското грѓанско право според кое неможе да биде злоставуван ниту убиен без да биде изведен пред легален државен суд.
.
.
.
- зборот " име --- во името " како збор од ангелскиот речник во превод на македонски значи " овластување , пренесена власт - ингеренции , компетнции во точно определена сфера , покровителство , полномошно за извршуванје одредени активности ЗА ИНТЕРЕС ( ВО ИМЕ ) на некој што има сила моќ инструменти- начини - методи и средства како да спроведе наметне своја воља врз поширок круг луге и секој поединец на одредена територија - област каде што може да ја наметне . Така што огромна заблуда е кога буквално се сваќа " секој што ќе го/ се повика на името Христово ќе биде спасен " оти луѓе мислат дека кога акустично со уста / грло изговорат одреден збор те реченица ( небаре станува збор за волшебна- магична реченица збор кој мора точно така да се изговорат ) по автоматизам им следува вечен живот па затоа се натпреваруват кој повеќе или погласно ќе каже " ВО ИМЕТО " или " Христос или Исус или Бог ( оти звучи така бомбастичнои општопознато а непознато )"
.............што се подразбира дека е тешка глупост и нема врска со библиски учења.
И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "
..
.
.
.
Дела на апостолите 2 - ред 21 И секој кој ќе го повика Господовото ИМЕ , ќе се СПАСИ .’

Дела на апостолите 3 - ред 16 И затоа што ВЕРУВАМЕ во Неговото ИМЕ, - Неговото ИМЕ го зацврсти овој, кого го гледате и познавате.
.
.
ИМЕТО НА ИСУС ХРИСТОС Е .....БЕЗСУЕТНОСТ.........ТАА МУ Е НАДЛЕЖНОСТА

инаку Исус е Човек - Личност
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
isus e alah ,alah e isus , veruvajte vo gospod bog sozdatelot na ova parce ili potocno, krugce.
 
A

ateist

Гостин
isus e alah ,alah e isus , veruvajte vo gospod bog sozdatelot na ova parce ili potocno, krugce.
госпон ....

да не сте му брат побратим на spiros.............

уште еден убеден православен муслиман ...

бе овие да не формираат нова јунајтед релиџн ..........

мора ние атеистите да ја преиспитаме оваа работа ....
 
A

ateist

Гостин
Евангелие по Јован
17:26 Им го ОБЈАВИВ Твоето ИМЕ и ќе го објавувам, па љубовта, со која Ме возљуби, да биде во нив, и Јас во нив.”
20:31 а овие се запишани, за да верувате дека Исус е Христос, Божји Син, и верувајќи да имате живот во Негово ИМЕ.....----вели Исус Христос
.
.
А дека и Исус Христ под ИМЕ не поимал ословување именување на биолошко или друго битие туку ОВЛАСТУВАЊЕ , ПРЕНЕСЕНИ ИНГЕРЕНЦИИ , НАДЛЕЖНОСТИ , КОМПЕТЕНЦИИ ....

Е ТОА ГО ОБЈАСНИЛ И САМИОТ ИСУС :

Марко
13:34 Како човек, кој - тргнувајќи на пат - ја остави својата куќа и ги ОВЛАСТИ своите слуги, секому му ја одреди неговата работа, а на вратарот му нареди да бдее.

Ги ОВЛАСТИЛ во негово ИМЕ ( за негова сметка ) да извршат одредени работи .

isus e alah ,alah e isus ,
хмммм

читнав нешто Куран и јас дојдов до сличен заклучок

може ќе треба делумно извинување од моја страна

ќе видиме..........
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Дела на апостолите

Глава 25- ред 12 - Тогаш Фест поразговара со својот совет и одговори: „Се ПОВИКА на (ИМЕТО НА ) ќесарот- императорот, при ќесарот ќе одиш.”

ред 21 - Но, бидејќи Павле СЕ ПОВИКА на ( ИМЕТО НА ) Августа, за да биде запазен до неговата одлука; заповедав да го чуваат додека не го испратам при ќесарот.”

ред 25 - Но, јас најдов дека не направил ништо што заслужува смрт; и бидејќи тој самиот СЕ ПОВИКА НА (името ) Августа, решив да го испратам.

.
.
.
Дела на апостолите
Глава 22 - ред 28 Заповедникот одговори: „Јас го добив тоа граѓанство за многу сребреници.” А Павле рече: „А јас се родив со него.”

Павле СЕ ПОВИКАЛ ВО ИМЕТО на римското грѓанско право според кое неможе да биде злоставуван ниту убиен без да биде изведен пред легален државен суд.
.
.
.
- зборот " име --- во името " како збор од ангелскиот речник во превод на македонски значи " овластување , пренесена власт - ингеренции , компетнции во точно определена сфера , покровителство , полномошно за извршуванје одредени активности ЗА ИНТЕРЕС ( ВО ИМЕ ) на некој што има сила моќ инструменти- начини - методи и средства како да спроведе наметне своја воља врз поширок круг луге и секој поединец на одредена територија - област каде што може да ја наметне . Така што огромна заблуда е кога буквално се сваќа " секој што ќе го/ се повика на името Христово ќе биде спасен " оти луѓе мислат дека кога акустично со уста / грло изговорат одреден збор те реченица ( небаре станува збор за волшебна- магична реченица збор кој мора точно така да се изговорат ) по автоматизам им следува вечен живот па затоа се натпреваруват кој повеќе или погласно ќе каже " ВО ИМЕТО " или " Христос или Исус или Бог ( оти звучи така бомбастичнои општопознато а непознато )"
.............што се подразбира дека е тешка глупост и нема врска со библиски учења.
И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "
..
.
.
.
Дела на апостолите 2 - ред 21 И секој кој ќе го повика Господовото ИМЕ , ќе се СПАСИ .’

Дела на апостолите 3 - ред 16 И затоа што ВЕРУВАМЕ во Неговото ИМЕ, - Неговото ИМЕ го зацврсти овој, кого го гледате и познавате.
.
.
ИМЕТО НА ИСУС ХРИСТОС Е .....БЕЗСУЕТНОСТ.........ТАА МУ Е НАДЛЕЖНОСТА

инаку Исус е Човек - Личност
Знаеш дека не ти ги читат постовите..Офтопик што пишуваш тоа :nesvest:..Само не знам marcus зошто не интервенира..Излгеда дека се дрогираш.
Исус има повеќе имиња:Месија,учителот,Синот БОжји да не набројувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom