Кое е Божјото име?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
пред Христа е БОг
Кога? Па пред да се појави Исус бил Бог
Каде?
Па Бог постоел одсекогаш а Исус се родил знаеме кога
Исус никогаш не рекол за себе ни дека е син Божји а камоли дека е бог, ова се научни историски факти запишани во книгата Растежот на Идеите напишана од група светски научници историчари,преведена на македонски јазик и објавена од Култура, книга која се продава за помалку од 100 денари во Скопските книжари. Информирајте се, догматските духовни учења немаат научна вредност!
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Велиш, Куранот кажува како е Иса роден? Дај, биди посериозен малце...

Иса е Првиот и Последниот. А пошто е и Прв и Последен, тоа значи дека пред Него нема друг а пошто е Последен, значи дека после Него ќе нема друг.

Што правиме сега?

како прво не кажува само каде е роден или каде ќе се врати пак..туку кажува за целиот свој живот...
како второ не е ниту прв ниту последем затоа што последен беше мухамед..а за прв не сум сигурем мислам адам.....знам дека ти мислиш дека е прв и последен бидејќи милсите дека е син на господ но тој е само профет (пророк( како го викате вие...) и последен профет бил мухамед.....
 
A

ateist

Гостин
Токму така. Христос, Синот Божји, Е ИСПРАТЕН од Својот Отец Небесен, за да го спаси Светот. Каде е тука лагата?
бе нее лага...
еве ја потврдата..........

Евангелие по Јован 16 ред 18...".Како што Ти Ме ИСПРАТИ Мене во светот....."-Исус

Евангелие по Јован 16 ред 25.....".....дека Ти ме ПРАТИ..."-Исус

негоооооооооооооооооооо

бе што стана со тоа прикаските за триличниот...тројца...одвоени ама ЕДНАКВИ во се освен во надворешниот пројавен облик ????????????
нели не подувте цело време со оваа прикаска ?

ЕПА ............
АКО СИНОТ И ОТЕЦОТ СЕ РАМНОПРАВНИ

или

ако јас и ти сме ЕДНАКВИ ВО СЕ.........
со кое право ти мене би ме испраќал на земјата да ме плукаат , камшикуваат , да ми упукат клинови бе ?
Зарем нема да ти речам штом ти паднала таква идеа иди па сам реализирај си ја...што има мене да ме местиш ...ти мене да ме испраќаш бе ...ебате беља ?

Аххх бе MIKI1......НЕМАТЕ ВИЈУГА ЗА ВАКВИ РАБОЌЕ БЕ ЧОЕК
проѕирни сте ..секој може да ви ги прочита лагите........како селски буквар сте
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Let 3 - care ova e otvoreno za site , neli ? ama eve ti sovet brate najdi si druga tema pointeresna odkoja sto ke imas barem malku vrska . Nemoj da treskas gluposti , pousto uopste ne e interesno , se zezas so imeto Bozjo , a care moj znaes li deka Mojsej so izgovaranje na imeto Bozjo gi pravel site cuda ? Zato ne treskaj gluposti , Petre , Gjore , Igor , Mitre ... OK ?

care ne go isprati Bog na Isus , kontas ? Nego Isus sam sakase , sam po dade zivotot za spas na covestvoto . Bog tolku go vozljubi covestvoto TA GO DADE svojot sin da postrada, ne veli go isprati , mu naredi ,tuku GO DADE - znaci dozvoli . citajte ubavo .
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Let 3 - care ova e otvoreno za site , neli ? ama eve ti sovet brate najdi si druga tema pointeresna odkoja sto ke imas barem malku vrska . Nemoj da treskas gluposti , pousto uopste ne e interesno , se zezas so imeto Bozjo , a care moj znaes li deka Mojsej so izgovaranje na imeto Bozjo gi pravel site cuda ? Zato ne treskaj gluposti , Petre , Gjore , Igor , Mitre ... OK ?

care ne go isprati Bog na Isus , kontas ? Nego Isus sam sakase , sam po dade zivotot za spas na covestvoto . Bog tolku go vozljubi covestvoto TA GO DADE svojot sin da postrada, ne veli go isprati , mu naredi ,tuku GO DADE - znaci dozvoli . citajte ubavo .
Види батка, ти не ја разбираш ама баш ич религијата. Бог , дете, има име кое е уникатно. Значи, батка, разбираш, тој не може да има име како некој обичен чоек па да му се смеат другите богои. Али свето е голем и има миљарди луѓе и милијони разни имиња, разбираш и сеа шо да праи бог или да ги утепа сите шо се викаат ко него ил да си има име каво сака а презимето да му е поинакво. Зато бог може да е и Перо и Столе и Јордан и Миле и Коста.... али е битно разбираш, презимето оти по презимето се разликваат особи, батка, кои имаат исто име па ко ќе викниш , разбираш , на улица МИТКОО а се свртат 2-3, со исто име, ти ќе речеш, мислев на МИТКО ПЕТКОВСКИ. Така и со дедо боже, сфаќаш тој можеш да го викаш на 10000000 имиња али битно е презимето.
Е сега ќе речиш “Ами ако се погоди и некој Митко шо има исто презиме ко господ Митко) Е туа те чекав пошо има решение, разбираш и за то, батка, има и татково име, разбираш , ко ко ќе пополнуваш формулар в внатрешни, батка, за лична карта јал пашош, па мора да пишиш и Име и Татково име и Презиме, така и дедо боже си има татко кој му даде име и чие презиме го носи и по то се разликва од другите богови и луѓето.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
1. Allah - Allah je Onaj, osim koga drugog Boga nema
2. Er-Rahman - Blagi
3. Er-Rahim - Milostivi
4. EI-Meliku - Vladar
5. EI-Kuddusu - Sveti
6. Es-Selamu - Čist od mana
7. EI-Mu'minu - Koji potvrđuje obećanja
8. EI-Muhejminu - Koji daje sigurnost
9. EI-Azizu - Koji sve pazi i prati
10. EI-Džebbaru - Snažni
11. EI-Mutekebbiru - Silni
12. EI-Haliku - Stvaralac
13. EI-Bari'u - Koji divno stvara
14. EI-Musavviru - Koji likove daje
15. EI-Gaffaru - Koji mnogo prašta
16. EI-Kahharu - Koji nadvladava
17. EI-Vehhabu - Koji mnogo poklanja
18. Er-Rezzaku - Koji obilnu opskrbu daje
19. EI-Fettahu - Koji sve rješava i otvara
20. EI-Alimu - Koji sve zna
21. EI-Kabidu - Koji steže
22. EI-Basitu - Koji pruža
23. EI-Hafidu - Koji spušta
24. Er-Rafiu - Koji diže
25. EI-Muizzu - Koji uzvisuje
26. EI-Muzillu - Koji ponizuje
27. Es-Semiu - Koji sve čuje
28. EI-Besiru - Koji sve vidi
29. EI-Hakemu - Sudac
30. EI-Adlu - Pravedni
31. EI-Latifu - Dobri
32. EI-Habiru - O svemu obaviješteni
33. EI-Halimu - Blagi
34. EI-Azimu - Veliki
35. EI-Gaffuru - Koji prašta
36. Eš-Šekuru - Koji je zahvalan
37. EI-Alijju - Visoki
38. EI-Kebiru - Veliki
39. EI-Hafizu - Koji čuva
40. EI-Mukitu - Koji pazi i uzdržava
41. EI-Hasibu - Koji obračun svodi
42. EI-Dželilu - Veličanstveni
43. EI-Kerimu - Plemeniti
44. Er-Rekibu - Koji motri na svaki pokret
45. EI-Mudžibu - Koji molbe prima
46. EI-Vasiu - Koji milošću i znanjem sve obuhvata
47. EI-Hakimu - Mudri
48. EI-Vedudu - Koji voli
49. EI-Medžidu - Slavljeni
50. EI-Baisu - Koji proživljuje
51. Eš-Šahidu - Koji je o svemu svjedok
52. EI-Hakku - Vrhovna Istina
53. EI-Vekilu - Sveopći Staratelj
54. EI-Kavijju - Moćni
55. EI-Metinu - Čvrsti
56. EI-Velijju - Zaštitnik
57. EI-Hamidu - Hvaljeni
58. EI-Muhsi - Koji i sitnice obuhvata i broj im zna
59. EI-Mubdiu - Koji je početni Stvaralac
60. EI-Muidu - Konačni proživitelj
61. EI-Muhji - Koji život daje
62. EI-Mumitu - Koji smrt daje
63. EI-Hajju - Živi
64. EI-Kajjiimu - Koji sve obdržava
65. EI-Vadžidu - Imućni
66. EI-Madžidu - Slavni
67. EI-Vahidu - Jedini
68. Es-Samedu - Kome se svako obraća
69. EI-Kadiru - Svemoćni
70. EI-Muktediru - Koji sve može
71. EI-Mukaddimu - Koji unapređuje
72. EI-Mu'ehhiru - Koji zapostavlja
73. EI-Evvelu - Prvi
74. EI-Ahiru - Posljednji
75. Ez-Zahiru - Jasni
76. EI-Batinu - Skriveni
77. EI-Valiju - Koji upravlja
78. EI-Mutealiju - Svevišnji
79. EI-Berru - Dobročinitelj
80. Et- Tevvabu - Koji kajanje uslišava
81. EI-Muntekimu - Koji ne ostaje dužan
82. EI-Afuvvu - Koji oprašta
83. Er-Reufu - Samilosni
84. Maliku-I-mulki - Gospodar svih svjetova
85. Zul-Dželali ve-I-Ikrami -Najveličanstveniji i Najčasniji
86. EI-Muksitu - Sveopći djelitelj pravde
87. EI-Džami'u - Koji sve okuplja
88. EI-Ganijju - Koji je bogat
89. EI-Mugni - Koji daje bogatstvo
90. EI-Mani'u - Koji oduzima bogatstvo
91. Ed-Darru - Koji stvara štetu
92. En-Nafi'u - Koji stvara korist
93. En-Nuru - Sveopće svjetlo
94. EI-Hadi - Koji upućuje
95. EI-Bedi'u - Stvoritelj (Prapočetak svega.
96. El-Baki - Vječiti
97. EI-Varisu - Konačni nasljednik svega
98. Er-Rešidu - Upućivač na dobro
99. Es-Saburu - Strpljivi, Koji ne hiti sa obračunom
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
пред Христа е БОг
Кога? Па пред да се појави Исус бил Бог
Каде?
Па Бог постоел одсекогаш а Исус се родил знаеме кога
Исус никогаш не рекол за себе ни дека е син Божји а камоли дека е бог, ова се научни историски факти запишани во книгата Растежот на Идеите напишана од група светски научници историчари,преведена на македонски јазик и објавена од Култура, книга која се продава за помалку од 100 денари во Скопските книжари. Информирајте се, догматските духовни учења немаат научна вредност!
Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”

чии се и татковците, од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во сите векови! Амин!

Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.
Oва Чудесен советник многу е добро!
Али Силен бог. Тука се поставува прашање зошто СИИЛЕН?
зарем има и други богови па има слаби просечни силни и најсилни.
Ако постои само едно и неспоредливо со друго, чему тогаш додавка Силен??
На пример Дијамант е најтврд минерал. Е сега да речиш ова е потврд дијамант или послаб....
 
A

ateist

Гостин
Книга на Пророкот Амос – 5 ред 8.............Господ е Името Негово......
Книга на Пророкот Амос – 4 ред 13 .........Името Негово е Бог ..........
..
.
.
Кој е Тој Некој кој се Именува како Бог или Господ ?

Евангелие по Јован 19 ред 5 .........Тогаш Исус излезе надвор носејќи трнов венец и пурпурна наметка а Пилат им рече “Еве го Човекот” (големо Ч)


Елимелах = Бог е Човек = Личност

1 ) човек ....биолошки организам
2) човек .....просечна личност = човек
3) Човек .....Личност екстремно хумана со екстремно висока Општествена свест.
.

Значи зборовите поимите Бог и Господ се Именувањето на Личноста како хармонизиран синхронизиран чуствено емоционално мисловен сколоп .

Точно дека пишува Бог е Името на Господ и обратно Господ е Името на Бог
Но претходно и за двата поими стои Личноста кој се именува со тие ( и други поими )
Бог = Супериорен , надмоќен
Господ = Сворител , Креатор , Создавач

Така што објаснувањата на религиозните дека Исус е БогоЧовек па тоа си го преведуваат како некој супермен демек и бесмртно биолошко тело = човек а следстено на тоа дека е Бог се ......смешни ....циркус.....

БогоЧовек = Супериорна Личност.........за неа библија гарантира вечен живот а не за биолошкото тело = човек
 
A

ateist

Гостин
ИСТА ЛИЧНОСТ

Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”

чии се и татковците, од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во сите векови! Амин!

Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.
ДА ! ДОБРО СИ НАПИШАЛ .........

како за единиот Бог "НИЕ" ..ШТО Е .. ЕЛИМЕЛАХ =ЧОВЕК= ЛИЧНОСТ,,има повеќе именувања

така и за Христ има повеќе Именувања..имиња..а се однесуваат на иста ЛИЧНОСТ

.
..
И СЕ ПОСТАВУВА ПРАШАЊЕТО :
како во православието Исус и Михал се третираат како различни ЛИЧНОСТИ , нели различно и ги цртаат на иконите .........

А БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ДЕКА СТАНУВА ЗБОР ЗА ЕДНА ТЕ ИСТА ЛИЧНОСТ

...........ИСУС = ХРИСТОС= МИХАИЛ
..
.
ЕВЕ :

Книга на пророк Исаија 9 – ред 6 Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Отец Вечен, КНЕЗ НА МИРОТ.

Книга на пророк Исаија 55– ред 4 .. Еве, те направив сведок на племињата, КНЕЗ и заповедник на народите.

Книга Даниил 9 – ред 26 А по шеесет и две седмици Помазаникот ќе биде погубен, но не за себе. Народот на еден кнез кој ќе дојде ќе ги разурнат Градот и Светилиштето: свршетокот им е во пропаст, а до свршетокот војна и одредени запустувања.

Книга Даниил 10– ред 21 Ама пред тоа ќе ти откријам што е запишано во Книгата на Вистината. Нема никој кој би се борел со мене против нив, освен Михаел,ВАШИОТ КНЕЗ,

Книга Даниил 12– ред 1 Во она време ќе стане Михаел, големиот КНЕЗ кој ги штити Синовите на Твојот Народ. Тоа ќе биде време на страдање какво немаше откако се луѓето па до тоа време. Во тоа време ќе се спаси твојот народ - сите кои ќе се најдат запишани во Книгата.

Послание на Јуда 1 – ред 9 А Архангелот Михаил, кога се расправаше и препираше со ѓаволот за Мојсеевото тело, не се осмели да изрече хулна пресуда, туку рече: „Господ да те ПРЕКОРИ!”

Откровение 12 – ред 7 .......И настана војна на небото : Михаил со својте ангели завојува против змевот .............
..

ОЧИГЛЕДНО .....ХРИСТОС И МИХАИЛ СЕ ИСТА ЛИЧНОСТ .
 
Член од
7 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
99 имиња

Да но тоа не се имиња,мислам на 99-те особини што ги наведовте.Многу јасно се гледа дека се работи за особини,милостив,севишен,снажни,силни,....и.т.н.
Но прашањето беше: Кое е Божјето „И М Е„ ?
 
A

ateist

Гостин
Да но тоа не се имиња,мислам на 99-те особини што ги наведовте.Многу јасно се гледа дека се работи за особини,милостив,севишен,снажни,силни,....и.т.н.
Но прашањето беше: Кое е Божјето „И М Е„ ?
добро си разбрал...

- зборот " име --- во името " како збор од ангелскиот речник во превод на македонски значи " овластување , пренесена власт - ингеренции во точно определена сфера , покровителство , полномошно за извршуванје одредени активности ЗА ИНТЕРЕС ( ВО ИМЕ ) на некој што има сила моќ инструменти- начини - методи и средства како да спроведе наметне своја воља врз поширок круг луге и секој поединец на одредена територија - област каде што може да ја наметне . Такашто огромна заблуда е кога буквално се сваќа " секој што ќе го/ се повика на името Христово ќе биде спасен " оти луѓе мислат дека кога акустично со уста / грло изговорат одреден збор те реченица ( небаре станува збор за волшебна- магична реченица збор кој мора точно така да се изговорат ) по автоматизам им следува вечен живот па затоа се натпреваруват кој повеќе или погласно ќе каже " ВО ИМЕТО " или " Христос или Исус или Бог ( оти звучи така бомбастичнои општопознато а непознато )"
.............што се подразбира дека е тешка глупост и нема врска со библиски учења.
И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Грешка си ateist. Михаел е наречен кнез, а Исус е наречен Кнез на Мирот. Од овие две нема никаква логика да се изведува некаква си еквивалентност помеѓу Исус и Михаел.
Исус го нарекува Ѓаволот "Кнез на овој свет". И што треба сега ние да заклучиме дека Ѓаволот = Михаел? Или пак дека Исус = Ѓаволот? :) смешки на квадрат!

Инаку, Божјото Име е ЈХВХ (Јахве, Јехова) и тоа е кристално јасно објавено во Светото Писмо и не ја сфаќам потребата за отварање на една ваква тема.
 
A

ateist

Гостин
Грешка си ateist. Михаел е наречен кнез, а Исус е наречен Кнез на Мирот. Од овие две нема никаква логика да се изведува некаква си еквивалентност помеѓу Исус и Михаел.
Исус го нарекува Ѓаволот "Кнез на овој свет". И што треба сега ние да заклучиме дека Ѓаволот = Михаел? Или пак дека Исус = Ѓаволот? :) смешки на квадрат!

Инаку, Божјото Име е ЈХВХ (Јахве, Јехова) и тоа е кристално јасно објавено во Светото Писмо и не ја сфаќам потребата за отварање на една ваква тема.

жалосно чорбаџи.........жалосно

ѓоа велиш си бил посветен на евангелието ама џабе.........не си разбрал

ЕВЕ :

1 ) прочитај нов завет Павле ....Бог е Бог НА МИРОТ=безконфликтноста

2) Христ ...блажени (исполнителни на божа волја ) се МИРОТВОРЦИТЕ

3) Од друга страна за Христ мислам имаше Јасно поврзување дека е самиот Господ БОг Саваот ,,,Господ над војските - воинствата....за кого семожниот Бог изјавува дека ќе го испрати на земјата кај Евреите

4) следствено НЕВОЗМОЖНО Е Христ кој е ГосподБог над вионствата-војските да биде кнез на Мирот а Михаил да биде кнез на немирот (смешки на ен-та)

Логика има и те како

5 ) Михаил се расправал со ѓаволот над телото (Личноста ) на Мојсеј - Судијата на пожртвуваноста ...нели самиот Христ ќе го нарече Мојсеј бесмртен судија ...".знам еден кој ќе ви суди ..Мојсеј,".....вели Христ

6 ) Мојсеј заедно со Илија - судијата на Совесноста го виделе апостолите при Христовото преображение

7 ) Евангелие по Матеј 23 - ред 10 ..Не нарекувајте се водачи зошто еден е вашиот Водач -Христос

8 ) Окровение 12 - ред 7 ..и настана Војна на небото , Михаил со својте ангели завојува против змевот .
Го кажува Михаил како Водач .....командант над војските
вели "со Својте ангели "............е што Христ да не има други "Свој ангели"


Чорбаџи друже ..тебе ти е кристално НЕЈАСНО ...
туку со другар ти спирос фаќајте прибелешки што ви кажуем и може слободно
да ме плагирате ...........
ама за атеистички или идеалистчки цели никако за религиозни


9 ) Книга на пророкот Осија 12 – ред 5
А Господ е Бог Саваот : Јехова е името Негово

Епа господ Бог Саваот ..Господ над небесните војски ...е Христос = Јехова
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
3-4 пати го препрочитав твојот коментар и никако да те разберам што пишуваш. Не гледам никаков нов аргумент. Не гледам ново објаснување. Само неколку стихови кои од петни жили се обидувам да ги поврзам меѓусебе и да пробам да најдам некаква логична поврзаност меѓу нив која ќе го потврди твојот став дека Михаел=Исус или пак дека Христос=Јехова.
Последново е толку смешно што ти се чудам како имаш храброст да го напишеш. Христос е грчки превод на терминот Месија, а пак Месија е кованица од зборовите Меси и Јах што во суштина значи "Помазан од Јахве" или "Помазан од Јехова" како сакаш. Па така логично е Јахве да е различно од Оној Кого Јахве Го помазал нели? :)

п.с. Би те советувал да поработиш на концизноста во твоите коментари. Имај предвид тие да бидат разбирливи, не за тебе, туку за оној што ги чита. Не секој знае што ти е мислата и поентата. Концизното објаснување се состои во тоа да знаеш читко, јасно, логично да ја пренесеш мислата за секој да те разбере, и филозофи, и возрасни, и деца, и необразовани и доктори по наука.
Еве ти неколку корисни и практични совети:
Користи кратки реченици.
Внимавај секоја реченица и логичка мисла да следи од предходната.
Внимавај целиот текст да е во една логичка поврзаност.
Внимавај на тоа твоите подолги коментари да имаат вовед, заплет и расплет.
Да има изјаснување на проблемот, јасно напишана цел, аргументи и заклучок кој ќе биде логичка последица од главното аргументирано тело на твојот коментар.
ЗАПОМНИ: Веднаш исфрли ги точките "....." од твоите коментари. Верувај, тие се главната причини заради неконцизноста на твоите коментари.

Се надевам дека нема бунтовно да ги прифатиш моите совети и дека веднаш ќе ги примениш во твоето пишување. Секако деќа ќе се сложиш дека оваа моја забелешка е сосема на место и дека не ти е само од мене дадена.
Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom