Кое е Божјото име?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
dobro vo eden odgovor ATEIST
хахаха па ти и не знаеш кој е Мазда? па голем дел од “финтите“ христијански се превземени баш оттаму... од Авеста на Зараттустра !
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Spored islamot ima 99 koi se najdeni vo Kur'an-ot kje navedam nekolku:
Milosrden: ar-Rahman
Milostliv: ar-Rahim
Kral: al-Malik
Beskrajno Svetol: al :Quddus
Semokjen,Onoj koj vladee: Al-Aziz
Sozdaditel: Al-Bari
Megutoa najcesto go vikame so edno ime zatoa shto ni e na site poznato: Allah
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Или кажано уште попрецизно: -Сопственото Господово Име е АЛЛАХ! :)

Јас верувам во објавата на Ахура Мазда, во Аш, Вохуо, Манах, Арматит, Спента Маинјуа и брат му близнак Ангру Манјуа
А каде ти е Маниту богати?

Каков е тој ритуал без тотеми,огнови, томахавки,скво-а,скалпови од бледоликите, стапови кои грмат, огнена вода, там -там,мокасини,...и на крајот шлагот МАНИТУ. :pos2: А за Дух са секиром,муабет да не прајме.:vozbud:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Или кажано уште попрецизно: -Сопственото Господово Име е АЛЛАХ! :)



А каде ти е Маниту богати?

Каков е тој ритуал без тотеми,огнови, томахавки,скво-а,скалпови од бледоликите, стапови кои грмат, огнена вода, там -там,мокасини,...и на крајот шлагот МАНИТУ. :pos2: А за Дух са секиром,муабет да не прајме.:vozbud:
Пред да Бог го прати Исус а потоа и Мухамед на земјата да ја шират неговата реч, тој го пратил Заратуста (некаде 8ми век пред новата ера). Самото негово раѓање беше слично како исусовото , проследено со чуда, мајка му пред да го роди сјајеше со светлина, куќата каде се роди светеше во ноќта. И него слично како Исус 800 години подоцна, се обидоа да го убијат како дете, и тој слично на Исус поминал искушенија на злото. Како и христијаните што веруваат Ахура го создаде светот од ништо, и светот е спрема Зоостер дуалистички - поделен помеѓу доброто и злото а човекот сам одлучува кон кое ќе се приклони. Слично како и подоцна на Израелците Ахура му забранува на народот да гио слават другите богови и да им принесуваат жртви (бикови) а во стариот завет пак е златно теле. Идејата за страшен суд каде доброто ќе го победи злото и каде ќе има судење на злите а награда за добрите и праведните е појавена во религијата на Ахура, слично како и Исус и Заратустра е убиен од кралот тиранин Братварш.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Пред да Бог го прати Исус а потоа и Мухамед на земјата да ја шират неговата реч, тој го пратил Заратуста (некаде 8ми век пред новата ера). Самото негово раѓање беше слично како исусовото , проследено со чуда, мајка му пред да го роди сјајеше со светлина, куќата каде се роди светеше во ноќта. И него слично како Исус 800 години подоцна, се обидоа да го убијат како дете, и тој слично на Исус поминал искушенија на злото. Како и христијаните што веруваат Ахура го создаде светот од ништо, и светот е спрема Зоостер дуалистички - поделен помеѓу доброто и злото а човекот сам одлучува кон кое ќе се приклони. Слично како и подоцна на Израелците Ахура му забранува на народот да гио слават другите богови и да им принесуваат жртви (бикови) а во стариот завет пак е златно теле. Идејата за страшен суд каде доброто ќе го победи злото и каде ќе има судење на злите а награда за добрите и праведните е појавена во религијата на Ахура, слично како и Исус и Заратустра е убиен од кралот тиранин Братварш.
абе ти брат многу бајки читас,навистина немаш поим што зборуваш,само читај барем малку од куранот потоа ке прајме муабет...позз

Или кажано уште попрецизно: -Сопственото Господово Име е АЛЛАХ! :)



А каде ти е Маниту богати?

Каков е тој ритуал без тотеми,огнови, томахавки,скво-а,скалпови од бледоликите, стапови кои грмат, огнена вода, там -там,мокасини,...и на крајот шлагот МАНИТУ. :pos2: А за Дух са секиром,муабет да не прајме.:vozbud:

еј брат навистина мнгоу добри одговори давас за исламот, и јас сум муслиман и сакам на сите да им казам дека ова вера нема да го менувам за нисто на светот затоа сто тоа ме прави среќен,само фактот дека сум муслиман.........би сакал да те прашам нешто во врска со муслиманите,затоа што не знам дали постои ваква тема....
прашанјето е.......зошто господ бика дека за педерите,лезбејките,и бисексуалите местото им е во пеколот....не знам јас сам аман имам пријатели што се вакви и тие ми кажуваат дека така се од деца и не се криви тие што се лезбејки на пример...дали постои одговор за ова или зошто е забрането.....или дали господ сам ги направил така...поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
абе ти брат многу бајки читас,навистина немаш поим што зборуваш,само читај барем малку од куранот потоа ке прајме муабет...позз
Ехееј колку има до куранот.
Почетоците се мноооо оооо гу пред него
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
како на пример дај ми доказ тогаш?.....
Прочитај ја авеста која настана 4 века пред стариот завет, 8 века пред Новиот завет 14 века пред куранот , каде е прикажан едниот Бог кој го создаде светот, доброто, злото, ангели, страшниот суд, казнување на злите....
 
A

ateist

Гостин
Allah na arapski znaci Bog, i arapskite hristijani go vikaat Allah posto toa na arapski znaci Bog, spored mene mislam deka Bog nema ime bidejki e eden i sto ke mu e ime na onoj koj e samo Eden??!
Точно така !

баш ова го објаснува и библијата

Елимелах = Бог е= Човек = благородна хумана Личност

Линоста не се именува како и биолошките тела

1 ) биолошките тела се "крстат" ..именуваат ради разликување...зоран Горан..
заради перцепција кога се отсутни,.............

2 ) додека Личноста се именува според карактерни особини...добар лош....


.
.
па бидејќи библија кажува дека битието бог е Личност

значи неможе да се именува со човечки- биолошки називи-имиња

.
.
ова е логично оти објаснувањето е дека биолошко тело без личност е мртва природа

оти раката нема да земе сама од себе нож или пушка да убива

туку личноста и наредува...испраќа невронски сигнали и ја активира

командува со неа како и со цело биолошко тело
 
O

Omer el Faruk

Гостин
еј брат навистина мнгоу добри одговори давас за исламот, и јас сум муслиман и сакам на сите да им казам дека ова вера нема да го менувам за нисто на светот затоа сто тоа ме прави среќен,само фактот дека сум муслиман.........би сакал да те прашам нешто во врска со муслиманите,затоа што не знам дали постои ваква тема....
прашанјето е.......зошто господ бика дека за педерите,лезбејките,и бисексуалите местото им е во пеколот....не знам јас сам аман имам пријатели што се вакви и тие ми кажуваат дека така се од деца и не се криви тие што се лезбејки на пример...дали постои одговор за ова или зошто е забрането.....или дали господ сам ги направил така...поздрав
Ете,отворив тема за хомосексуалноста,па повели читај:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=2117135#post2117135
 
A

ateist

Гостин
allah se vika a ima i 99 drugi iminja a allah e vistinskiot (za muslimanite)
И сите тие 99 имиња како си замислувате

не се никакви имиња туку сите означуваат

чувства , емоции , карактерни особини НА ЕДНА ИСТА .....ЛИЧНОСТ
.
.
.
еве дека е исто и во Библијата :

1 Коринќани 13 :


ЉУБОВТА :
1) долго трпи - Трпеливост
2) е љубезна - Љубезност
3)не се фали - Скромност
4) не се вообразува - Приземност , приемчивост
5) не се однесува непристојно - Пристојност
6 ) не се раздразнува - Смиреност , Сталоженст
7) не памети зло - НеЗлопамтив-а
8) неи се радува на неправдата- ЧУВСТВО ЗА ПРАВЕДНОСТ

.
.
.
.
сите одразуваат карактерни особини , емоции , чувства НА ЕДНА ИСТА ЛИЧНОСТ
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
5
Bog mu odgovori na Mojsej, velejki:"Jas sum Onoj, Koj vecno postoi!"Pa prodolzi: Vaka kazi im na sinovite izrailski: "Gospod Bog na tatkovcite nasi, Bog Avramov. Bog Isakov, Bog Jakovov me isprati kaj vas. Ete toa e imeto Moe vecno, i toa e spomenot za Mene od koleno na koleno"...
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
И сите тие 99 имиња како си замислувате

не се никакви имиња туку сите означуваат

чувства , емоции , карактерни особини НА ЕДНА ИСТА .....ЛИЧНОСТ
.
.
.
еве дека е исто и во Библијата :

1 Коринќани 13 :


ЉУБОВТА :
1) долго трпи - Трпеливост
2) е љубезна - Љубезност
3)не се фали - Скромност
4) не се вообразува - Приземност , приемчивост
5) не се однесува непристојно - Пристојност
6 ) не се раздразнува - Смиреност , Сталоженст
7) не памети зло - НеЗлопамтив-а
8) неи се радува на неправдата- ЧУВСТВО ЗА ПРАВЕДНОСТ

.
.
.
.
сите одразуваат карактерни особини , емоции , чувства НА ЕДНА ИСТА ЛИЧНОСТ
какви чувства,емоции бе......тие се имињна,и имаа значење...
 
A

ateist

Гостин
какви чувства,емоции бе......тие се имињна,и имаа значење...
Стварно де ај наведи ги? или барем 10-20 .

Чекај ако вашиот бог се одазива на секое име посебно тооогашш

ааауууухххххх човече еј

ај кај воа кристијаниве биле Тројца па треба секој посебно да го викаш

ами кај вас 99 богови па вие сте биле пагани бе .!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom