Кое е Божјото име?

A

ateist

Гостин
КОЕ Е БОЖЈОТО ИМЕ

- зборот " име --- во името " како збор од ангелскиот речник во превод на македонски значи " овластување , пренесена власт - ингеренции во точно определена сфера , покровителство , полномошно за извршуванје одредени активности ЗА ИНТЕРЕС ( ВО ИМЕ ) на некој што има сила моќ инструменти- начини - методи и средства како да спроведе наметне своја воља врз поширок круг луге и секој поединец на одредена територија - област каде што може да ја наметне . Такашто огромна заблуда е кога буквално се сваќа " секој што ќе го/ се повика на името Христово ќе биде спасен " оти луѓе мислат дека кога акустично со уста / грло изговорат одреден збор те реченица ( небаре станува збор за волшебна- магична реченица збор кој мора точно така да се изговорат ) по автоматизам им следува вечен живот па затоа се натпреваруват кој повеќе или погласно ќе каже " ВО ИМЕТО " или " Христос или Исус или Бог ( оти звучи така бомбастичнои општопознато а непознато )"
.............што се подразбира дека е тешка глупост и нема врска со библиски учења.
И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "

.
.
.
Елимелах= Бог е Човек=Личност.................е ова многу боље него редење безврска имиња

И ова нее тешко да се реши оти цело време ни е " пред нос " што се вели .. цело време слушаме за порано " во ИМЕТО НА КРАЛОТ / ЦАРОТ " а денес "во ИМЕТО на државата "

.
.
.

Бог е љубов....едно име има.....Не е Бог на љубовта.....туку љубов

Зборот името Исус значи = Спасот е во Бог
од друга страна...Елимелах=Бог е Човек (Људина , благороден , племенит ,хумана Личност )

па така со соодветна замена добиваме....Исус= спасот е во Личноста
( не било каква туку љубовна личност)

Павле..."џабе некој се рекламираат дека богоугодници ако Бог не ги препорача"
ова е објаснување од Христ

нели Исус нешто рече во смисла...."ако некој дојде во свое ИМЕ (себе се рекламира) ќе му поверувате (дадете своја доверба..иако незаслужил со ништо ) а ЈАС кој дојдов во ИМето на Бог не ми верувате "......(ова малку карикирано ама мислам не ја изгуби смислата)
.
.
.
така што не може секоја карактерна особина на Личноста па нека е и бог да се кажва дека тоа му е име.........
ќе испадне има милион имиња
добар-име
лут-име
насмеан-име
милослив-име
.
.
.тоа се глупости


Епа тоа и не го разбрале вие религиозните.....немаат капацитет

велат........Твоето и Моето ,..........ИМЕ

Е да...ама под име цело време подразбираме идентификација со биолошко тело

Додека библија е Слово - Доктрина на Личноста

Како ќе ИМЕНУВАШ ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО===== ова е најбитно

Затоа под Бог не се подразбира идентификација со биолошко тело....оти е Личност...........Па не се ИМЕНУВА како....Зоран Горан....итн

Туку Личноста според библија може да биде :

1) човек.........само биолошко чпвеково тело и/или сите оние кој животот го свеле на прост биолошки опстој...Павле .."да јадеме да пиеме оти утре ќе умреме"......ова е пред се за религиозни оти така го "слават" бог......КАј овие неможе да се збори за постоење на личност

2)човек...Просечен човек кој нешто вложува во себе и своја надграба искажува некаква примитивна општествена свест ( најчесто под закана и од страв од држва ) но сето тоа нее доволно да се стаса до критично ниво кога навистина може да се збори за личност

3) Ч(големо)овек........Елимелах=Бог е Човек.........Личност со екстремно висока Општествена свест...Човек=Личност хуманист људина ( тоа ти е кога на некој ќе му речеш -"де бе биди малку човек" не мислиш да оди да прави пластични операции или да билдува туку да искаже хуманост-толерантност - разбирање за кон другите).....Е кај идеалисти ...христјани до 300 год , Валдензи во франција во 12 век , комунисти анрхисти филантропи во 20 век....може да се идентификува постоење на ЛИчност
.
.
.
.
Е да и друга ЛАГА...па и заблуда е дека пред 2000 год Исус бил БОГОЧОВЕК

демек и Бог = личност.... АМА и биолошко тело =Човек......што е глупост

значеение...Исус= спасот е во Бог
значение Елимелах=Бог е Човек =Личност
следствено .....Исус=Спасот е во Личноста

Бог = Супериорно,а и
Човек= Личност
произлегува.....БогоЧовек=Супериорна Личност
.
.
.Дела 2 ред 21.."И секој кој ќе го (СЕ) повика (НА) Господовото ИМЕ (пренесено овластување , отстапени ингеренции...нели "во името на државата"," во името на царот кралот" ..итн ) ќе биде спасен."

Значи не како релчигиозни ги лжат луѓето дека ако а кустично со збор изговараат Име дека ќе се спасат....туку очигледно тоа знчи нешто друго
.
.
Е ова религиозни ова да го сватат...пресложено е за нив

Пред 2000 год не дошол никаков бесмртен биолошки човек (нели умрел на крстот0

туку пророкот Емануил на старост на билошко тело околу 30 год (нели така си пишува)...во себе оформил отелотворил бесмртна Личност и се нарекол Исус
ама....Личноста се викала Исус..а биолошкото тело си останало истото од Емануил

.
.
. и сето црковна лага и измислици дека ...како што одлучиле со надгласување на тие васељенски - интергалактички састанци ....бог ќе ја воскресне душата и биолошкото тело на секој човек ...............е чиста глупост...еве го доказот и зошто.......
1 Коринќани 15 - ред 50..."тело(билошко)и крв неможе да го наследат божјо царство"

е ова ево склад со библиски гаранции дека цела вселена ќе биде уништена вклучувајќи ги и биолошки тела на човек кој несе никаков исклучок А ќе преживеат само одредени Личности на кој им се дадат нови билошки тела....Нели кога го прашувале Павле како какви ќе бидат воскреснати...незнаел точно да одговори во каков билошки облик-тело-а
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Јас ко мала го викав дедо боже..сеа не го викам оти не викам некој што не го гледам.
 
A

ateist

Гостин
Евангелие по Јован 5 -ред 43...........Јас дојдов ВО ИМЕТО на Мојот Татко , и не ме примате .Ако дојде друг ВО свое ИМЕ него ќе го примите.

ред 44 ,,.Како може да ВЕРУВАТЕ кога примате Слава ( доокажаност-па и препорачаност)еден од друг , а не ја барате славата ( докажаноста ) што доаѓа од единствениот Бог ?

Напишано од Soul-of-Space


Gledas,pobratime,samiot si kontradiktoren.
Ako Bog,kako sto velis,se otelotvoril vo Isus,togas,na kogo Isus sedzda mu pravel i na kogo mu se molel ?
Velam,tvojot pogled e vo sozdadenoto (Isus) a ne vo SOZDATELOT na kogo i Isus mu se klanjal i na Kogo i Isus GO MOLEL.
Mojot pogled e upaten prema ONOJ KOJ ni GO prati i Isus i Muhammed i Mojsie i Avram i se do Adem a.s. A nivnata poraka mi e upatstvo kon TOJ GOSPODAR. Site se tie SENKA deka postoi SONCETO ! No,ne ja frlam srelata na senkata od pticata koja leta vo vazduh ! Senkata od pticata na zemjata e dokaz deka ima ptica na neboto,,, ako trcas po senkata,dzaba vreme ke si izgubis.

Prijatele "Jeeee".
Allah nema samo 3 svojstva. Se' sto e ubavo od Allah e. Ne e samo svetlinata i toplinata. Sozdatelot ima 99 NAJ UBAVI IMINJA i site se tie negovi NAJ UBAVI SVOJSTVA.
Vo Kur'anot sekoja Sura zapocnuva so (a i muslimanite sekoja rabota ja zapocnuvaat so) "BISMILLAHIR RAHMANIR RAHIM" Sto znaci "VO IMETO NA ALLAH MILOSTIVIOT SOMILOSEN".
Ova ne e nikakvo trojstvo. Apsolutnata Milost e kaj Allah i Apsolutnata Somilost e kaj Allah i Apsolutnata MOK (EDNO OD ALLAHOVITE IMINJA) e kaj Allah i taka 99 iminja (svojstva) no toa ne se 99 bogovi,tuku se' toa vo EDEN EDINSTVEN BOG ! I Svetlinata e od Allah i Toplinata e od Allah dz.s no toa ne se tri Bogovi. SE' E NEGOVO !

PS:Ako jas imam 3 zanati jas sum eden a ne trojca. Za cirakot sekogas sum majstor,iako sum mu dal eden zanat.---------ЦИТАТ од дијалог со спирос и соул оф спејс




тоа е тоа...........така е.....ова цело време им го кажувам..........

за ова имам и тема отворено........кое е божјото име

инаку во нов завет Единиот Бог се нарекува и Татко ( збор од ангелски речник што значи Основоположник ) на Духовите - идеалите...................

Светиот Дух= безкомпромисен идеал е само еден идеал од кој и самиот бог не отстапува..............иако е Основоположник на духовите = идеалите
Исус....Вашиот Татко на небесата.....( малце караикирано)

а бидејќи има бесконечно духови-идеали- ....треба да има бесконечно имиња.......апсурд............( не дискутираме колку се реални тие идеали колку се навистина остварливи .......)

Ако пред 2000 год бил севозможниот Бог како што лажат .....

тогаш кон кого упатувал молитви.........

или и самиот имал голем недостаток на самодоверба
.
.
.
ама.............глупости...........што може да очекуваш од

некој што се научиле со векови да лажат....

научиле 5-6 пароли 5-6 бомбастични збора

и само тоа го верглаат...................
.
.
.
а ИМЕТО БОЖЈЕ Е ...........Човек....Личност ...............Елимелах= Бог е Човек

и сите тие 99 карактерни особини штосе наведени во куранот

одговараат на ЕДНА Личност
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
allah se vika a ima i 99 drugi iminja a allah e vistinskiot (za muslimanite)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Allah na arapski znaci Bog, i arapskite hristijani go vikaat Allah posto toa na arapski znaci Bog, spored mene mislam deka Bog nema ime bidejki e eden i sto ke mu e ime na onoj koj e samo Eden??!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Бог нема некое одредено име тој се одзива на многу имиња можиш да го викаш и Ѓоко, Петре, Симе, Ото, Луј, Васко, Зузу, Еј ти, Цветолик, Стево, Аднан, Ханс, Муарем.... се едно - името не е битно, битно е презимето како шо на пример има многу Сашовци али на пример Налевски Сашо е еден (а ако има уше некој тогаш и таково име му се става на среде на пример Налевски Јордан Сашо). Значи кај господ (ил дедо Боже) најбитно му е презимето оти то му е фамилијарно.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Бог нема некое одредено име тој се одзива на многу имиња можиш да го викаш и Ѓоко, Петре, Симе, Ото, Луј, Васко, Зузу, Еј ти, Цветолик, Стево, Аднан, Ханс, Муарем.... се едно - името не е битно, битно е презимето како шо на пример има многу Сашовци али на пример Налевски Сашо е еден (а ако има уше некој тогаш и таково име му се става на среде на пример Налевски Јордан Сашо). Значи кај господ (ил дедо Боже) најбитно му е презимето оти то му е фамилијарно.


ti bre brat si izlegol od temata,odi vidi dali ima nekoja tema so iminja i preziminja i tamu pisi za sasho,,....i ne znam koj drug
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ti bre brat si izlegol od temata,odi vidi dali ima nekoja tema so iminja i preziminja i tamu pisi za sasho,,....i ne znam koj drug
Ѓоко Петре, Вангел, Шмит, Борис, Иван, Сотир....... име на бог го знае само татко му оти тој му го даде, а пошто ние не го знаеме кое е зато можи да го викаш како сакаш али најчесто како Боже, Господе, ил дедо боже. А презимето му е тоа што му ја кажува боженственоста. Оти на пример ја имам пријател Јорго али можам и дедо боже да го викам Јорго али то се дввајца различни а како ќе знаиш - па по презиме овој мојо приател се презива Атанасовски али дедо боже (кого можиш да го викаш и Јорго - не се презива Атансовски)
 
С

Сатори

Гостин
Не му најдовте име бе?
Штета, кај и да е можеби и ќе му измислите/издвоите едно + презиме.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Ѓоко Петре, Вангел, Шмит, Борис, Иван, Сотир....... име на бог го знае само татко му оти тој му го даде, а пошто ние не го знаеме кое е зато можи да го викаш како сакаш али најчесто како Боже, Господе, ил дедо боже. А презимето му е тоа што му ја кажува боженственоста. Оти на пример ја имам пријател Јорго али можам и дедо боже да го викам Јорго али то се дввајца различни а како ќе знаиш - па по презиме овој мојо приател се презива Атанасовски али дедо боже (кого можиш да го викаш и Јорго - не се презива Атансовски)

bas ne znaes sto zboruvas,kako be na gospod negoviot tatko mu ostavil ime..? znaes sto zboruvas...dali znaes prvo sto e vera?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Ја никако не го викам, он сам доаѓа :pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Постирајте посериозни муабети да не ви ги бришам мислењата...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
znaes sto ne gubam vreme so tebe za ova zatoa sto gledam deka ic ne znaes....za zivotot za sve
Е ај кажи кој му го дал име на Господ. Кој е толку голем за да му даде име? Ти ко се роди , кој ти даде име?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom