Соживот

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Pa ke ja krsime be, normalno. So edna ebana ploca li se cestvuvaat braniteli be? Ucete malku od nas, cela kuka izgradivme, armirani spomenici na koi sto ni raketi nisto ne im mozat. Aj neka go srusi celiot objekt nekoj ako moze. Ne moze, epa ne moze, normalno deka ne moze, ne e toa ploca od 20 cm kubni.
што е нормално бе ќелеш еден...
поради тоа што не е армирана плочата, нуклеарно отпорна итн. затоа моравте да ја кршите? не, пошто сте примитивни. затоа.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Абе не реков дека нема и добри луѓе Албанци. Баш имам и јас другари Албанци. Али глеј од оваа страна. Албанците идат на избори, гласаат за партија и таа партија ги застапува нив значи самите гласачи ги подржуваат нивните планови и постапки а тие убаво горе се напишани со отварањето на музејот на ОНА. А плус кажи кога се случило некои Македонци да рушат некој Албански споменик? И кој прв почна 2001? Абе нема шанси соживот и крај.
Ќе кажам по милионити пат ама КОЈ НИ Е КРИВ КОГА СМЕ ГЛУПИ БЕ. Уствари не глупи, туку пички форумџиски. Додека сереме на форуми и блогови за македонштината наша они си изградија и музеј, и скендер бег, и албанско знаме преку цела стоковна. А ние седевме на форуми и блогови и серевме за тоа.
Е тоа ни е проблемот, форумски јаки а на улица пички под кошули, ќутиме траеме. Они барем имаат муда да излезат, и никој ништо да не им рече. А зошто? Затоа што нема кој да им рече, презафатени сме со фејсбукчиња, форуми, блогови и други ефтини работи КОИ НАВОДНО НИ ГО ДИГААТ.

Точкест, за браќа ко цитираниов збориш?
Ада јас зборам за браќата со кои живеам и со кој не сум се знаел ама и сега живеам.
Рајмз, Принц, Појол, Тонинтер? Ај кажи лош збор за нив, дека се ко сурушон.
Такви како горенаведените фини културни луѓе знам многу, и верувај и они пљукаат по суруши ко оној што ми го посочи ти :wink:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
што е нормално бе ќелеш еден...
поради тоа што не е армирана плочата, нуклеарно отпорна итн. затоа моравте да ја кршите? не, пошто сте примитивни. затоа.
Da be , bas radi toa. Mi mozes nesto? Ne.
Ajt tamu da sobiras pari za asalen spomenik. Ajt....gitla.....
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Da be , bas radi toa. Mi mozes nesto? Ne.
Ajt tamu da sobiras pari za asalen spomenik. Ajt....gitla.....
Прекини да провоцираш. Тоа важи и за сите други, секако.
Туку темава ќе биде завршена пред да почне, затоа што тука има само од тие кои би се испоубиле за час, додека сите нормални луѓе живеат!
И така ...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Прекини да провоцираш. Тоа важи и за сите други, секако.
Туку темава ќе биде завршена пред да почне, затоа што тука има само од тие кои би се испоубиле за час, додека сите нормални луѓе живеат!
И така ...
ova ne e provokacija..samo zezanje i dobar primer za sozivot (ne sum ironicen )
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Ада јас зборам за браќата со кои живеам и со кој не сум се знаел ама и сега живеам.
Рајмз, Принц, Појол, Тонинтер? Ај кажи лош збор за нив, дека се ко сурушон.
Такви како горенаведените фини културни луѓе знам многу, и верувај и они пљукаат по суруши ко оној што ми го посочи ти :wink:

колку понижително е утеха да бараш во исклучоци...

бог да чува...луге слушате Рајмз, Принц, Појол, Тонинтер не ја искршиле плочата..тие се фини..значи и другите 198 800 и тие се фини..сосе Али..комплет

Da be , bas radi toa. Mi mozes nesto? Ne.
Ajt tamu da sobiras pari za asalen spomenik. Ajt....gitla.....
како што осетивте....И ВИ МОЖЕМЕ :vozbud:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
колку понижително е утеха да бараш во исклучоци...

бог да чува...луге слушате Рајмз, Принц, Појол, Тонинтер не ја искршиле плочата..тие се фини..значи и другите 198 800 и тие се фини..сосе Али..комплет
Нив ги наведов само како примери од форумов кои лично ги познавам.
А во другите 198 800 има и фини и катиљ, исто ко нас што не има и фини и катиљ.
Прекинете да гледате до кај што ви е носот, може у гомно да згазнете :wink:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Pa ke ja krsime be, normalno. So edna ebana ploca li se cestvuvaat braniteli be? Ucete malku od nas, cela kuka izgradivme, armirani spomenici na koi sto ni raketi nisto ne im mozat. Aj neka go srusi celiot objekt nekoj ako moze. Ne moze, epa ne moze, normalno deka ne moze, ne e toa ploca od 20 cm kubni.
Ете совршен пример за Албанец кој сака соживот. Браво човеку добро ја отслика сликата која сакав да ја покажам за Албанците кај нас. Има исклучоци секако али повеќе што јас ги знам се како тебе.
 
P

Princ

Гостин
БРАКА КАЈ СТЕ ДА КОМЕНТИРАТЕ БРЕ ....
Спиевме братучед.
Е сега за соживотот...
Дај прво да дефинираме што е соживотот. Како го гледате вие лично него.
Јас пример, соживотот го гледам во меѓусебните односи иако сме од различни националности, веруваме во различни богови и говориме различни јазици.
Еве мене пример, кога ќе сум се помочал ко мал у гаќи, македонка ми го перела гзот (100 години да ми е жива и здрава тетка Милка). Покасно во животот, 3 одделенија учев во основно со македонци, останатите 5 со албанци (види правопропорционалност :icon_lol:. Потоа, 5 години работев за и со македонци, а сега имам и клиенти македонци. Одев со македонки. Ден-денес пијам кафе со македонци. Итн, итн.... Кога ќе удрам еден рачун, испаѓа дека мојата интеракција со македонци/македонки во текот на целиот мој живот, не била дека јас сум роден да го живеам рамковниот до последен пасус, туку едноставно така се формирале работите во мојот живот, тако је требало бити, јебем ли га :icon_lol:
Тоа е соживот за мене. Живеење со другиот не поради националноста, туку поради тоа кој е другиот како личност.
Вакви гомнари
Јас ја знам пушката и се ќе биде добро.
Има една формула.......иселување,кастрација,стерилизација.
има и од ваша страна
Pa ke ja krsime be, normalno.
ама и од наша.

И да, дур го пишував постов со жена ми дискутиравме за песната "сношти минав покрај вази". И двајцата не знаеме што значи "вази" во муабетов. Ќе ни помогне некој? :icon_lol:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ете совршен пример за Албанец кој сака соживот. Браво човеку добро ја отслика сликата која сакав да ја покажам за Албанците кај нас. Има исклучоци секако али повеќе што јас ги знам се како тебе.
Hahahahah....
Ako poveketo sto gi znaes se kako mene, i ako poveketo makedonci se kako mene, ke nemase posrekni luge vo Svetot od nas koi ziveeme va drzavava.:toe:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Според моето искуство со живот со Албанци можам да кажам дека на индивидуално ниво се супер и за дружење и за да ти помогне...Меѓутоа кога ќе се најдат во група се многу поразлични отколку нас во поглед на националните интереси и се претвораат во други луѓе.Секако има исклучоци ама главно такви се.А ние сме...Ми текнува минатите години кога имаше инциденти на школо во Струга тие се собираа за 1 минута кога ќе слушнеа дека има тепачка меѓу Албанци и Македонци.Нашите беа скриени по училниците или беа публика и ние бевме се на се 10 души што им се спротиставивме.Значи има слога кај нив,а кај нас само препукување кој за која партија бил и поделби.И не ни е некој крив....А соживот се надевам дека може да има зошто ни ние можеме да ги избркаме,ни тие нас така да сепак мора да се најде заеднички јазик
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Нив ги наведов само како примери од форумов кои лично ги познавам.
А во другите 198 800 има и фини и катиљ, исто ко нас што не има и фини и катиљ.
Прекинете да гледате до кај што ви е носот, може у гомно да згазнете :wink:
И ЈАС ГИ ИМАМ за пријатели еден куп, и баклави јадам а тие за јаце се тепаат...

зборот ми е не може да се факаме за исклучоците..како да речеме..еј има и фини Грци....

има секаде има...но збориме за генерални текови, генерализираме политики, секогаш репрезент е мнозинството
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Според моето искуство со живот со Албанци можам да кажам дека на индивидуално ниво се супер и за дружење и за да ти помогне...Меѓутоа кога ќе се најдат во група се многу поразлични отколку нас во поглед на националните интереси и се претвораат во други луѓе.Секако има исклучоци ама главно такви се.А ние сме...Ми текнува минатите години кога имаше инциденти на школо во Струга тие се собираа за 1 минута кога ќе слушнеа дека има тепачка меѓу Албанци и Македонци.Нашите беа скриени по училниците или беа публика и ние бевме се на се 10 души што им се спротиставивме.Значи има слога кај нив,а кај нас само препукување кој за која партија бил и поделби.И не ни е некој крив....А соживот се надевам дека може да има зошто ни ние можеме да ги избркаме,ни тие нас така да сепак мора да се најде заеднички јазик
Сине најбитна е самокритиката. ПИЗДИ СМЕ, и тоа невидени.
И се кладам дека тие што се дивеат ко петли тука дека живеат на места кај што има по еден албанец на секои 10 македонци, и мозочињата им се испрани од форуми, блогови, реклами и ране филмови :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom