Образованието и љубовта!

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Нема никаква врска.
Баш најзатуцаните пички се со докторати. Боже пази од такви.
Во ова поле не дискриминирам. Има многу паметни жени на кои едноставно не им се склопиле коцките за да завршат факс, постдипломски.
Мене ми е важно да си се добро разбираме и дупиме.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Пред да одговорам директно на темата, да појаснам нешто. Постојат два типа образование: формално, на кое сите се повикувате и неформално - секојдневно искуствено учење, кое за жал оние со формалното образование често знаат да го игнорираат сметајќи дека учењето завшува со дипломата. Каква и да е.
Љубовта би требало да подразбира индивидуално и вземно учење осознавање и надградување. Секој ден треба да се искористи за интелектуално раснење, рака под рака. Во спротивно, и добриот секс и цврстата курчевина, стануваат бледи аргументи за продолжување на врската.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Како што гледам ваква тема нема а мислам дека ке се развие добра дискусија.
Сакам да го кажете вашето размислување дали може образованието да биде пречка во една врска.
Дали доколку вие имате завршено фалкутет дали ке ви смета вашиот партнер да има средно образование или па да има завршено 8 одд. или пак обратно вие да немате фалкутет а тој/таа да има?
На пример вие сакате да успеете во животот да имате добра кариера,а тој/таа да не се замара со тоа да не му е битно дали ке опстои една таква врска?
И некој пример таков ако имате пишете:wink::helou:
ne znaci deka ako nea zavrseno fakultet deka bi go potcenila, ali sepak ako jas sum zavrsila togas seriozno bi trebalo da znam nekoi raboti poveke od nego, ali ako on sam izrazi zelba da zavrsi i on fax, jas definitivno bi go podrzala...iako najprvin poso mene me interesira, bi goprasala dali ima namera da se zapise, da prodolzi so studiranje, sepak ne e nekoja precka, nitu pak nekoj nedostatok, pravo na izbor, ako mozam da mu pomognam....bi mu dala stvarno mn golema podrska:smir:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Дипломата не е ништо друго освен едно парче хартија кое е нужно за зафкнати ситуации и перчење во друштво. Образованието не може да биде пречка во една врска, затоа што образован не е само оној кој има високо образование.
Образован е и оној кој може да постигне се што ќе посака и знае сликовито да ги објасни нештата, за да можат другите да го разберат и да го применат тоа. ( колку вакви луѓе познавате во животот, а не се со високо образование ? )
Образованите може да донесе погрешни податоци и тие ќе им нанесат штета на подоцнежните генерации сме учеле нешто кое во пракса не испаднало или воопшто не се сеќаваме, па не сме ни го употребиле )
Разликите меѓу луѓето не постојат заради образованието. Разликите постојат затоа што секој човек ги согледува и решава работите според сопствено искуство. За една иста работа пет различни луѓе, користат пет различни комбинации на мисли. Резултатот може да биде истиот, но времето за доаѓање до него, кај сите е различен. Таа разлика е значителна од еден човек до друг. Сето тоа е тесно поврзано со животното искуство на изнаоѓање мисловни комбинации за постигнување брз успех. Ова е основната причина зашто некој е богат, друг сиромашен, зошто некој постојано е успешен, друг неуспешен на повеќе полиња во животот. Ова е всушност основата на огромните разлики меѓу луѓето во сите области од животот: материјална, здравствена, духовна... Разликата е очигледна и помеѓу браќа, сестри, па и меѓу идентични близнаци затоа што човекот е единственото живо суштество, кое ја поседува моќта и на кое му е дадено природното право да избира комбинации на мисли за остварување на секоја одредена цел.
Така што образованието меѓу двајца партнери не би требало да игра никаква улога. Секој има свои индивидуални комбинации на мисли, свесно направени по сопствена желба.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Абе тешете си се. Ќе дојде време кога тој истиот необразован ќе ве стаи у ситуација да ВИЕ се осеќате глупо шо имате диплома (не прашујте како), па чу да вас видим ондак...то.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Без бумашке, бумага, са бумагој человек!!
Love and education and street smarts go hand in hand!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не дека би ми сметало тоа што тој не завршил факс, ама 90% е веројатно дека утре ќе се создаде таква ситуација во која едниот или постојано ќе попушта и ќе преминува преку се, заради што со други зборови кажано- ќе страда или пак нема да остане ништо од врската (уште полошо од бракот).
Во секој случај ни едното ни другото не ми се допаѓаат.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
На теорија би требало да нема никаква улога и само љубовта и разбирањето да бидат битни и одлучувачки за успехот или неуспехот на една врска.

Но во пракса многу пати ми се има потврдено дека образованието (комплетното а не само факултетската диплома) игра и те како важна улога на подолг рок, иако на почеток личи како незначителен фактор.

Порано сметав дека не е битно но сега се повеќе одам по премисата држи се до своја раса и своја класа, првото не ми е толку битно а второто ми станува се побитно.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Не мора да има диплома за завршен факултет некој за да биде успешен. А и не мора партнерот да има висок степен на образование за врската да биде успешна.
 

Член8

Avatar
Член од
7 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
2
Почнувајки од себе јас само што завршив средно(фала богу) и никад нема да се упишам на факултет(фала богу) не дека мрзам учење или образованије напротив секако дека секој човек учи додека е жив(и после тоа:wink:) и мислам дека за да бидеш среќен општо во животот како и во врската не ти е потребна никаква диплома потребно е обострано разбирање и љубов еден спрема друг. парите никогаш нема да ти бидат пречка доколку го живееш животот со висока свест секогаш ке пронајдеш начин фер и поштено да заработиш пари и секогаш ке имаш доволно за убав живот така да парите не се нај битни во животот зашто кога ке те снема од овој свет парите нема да ти бидат потребни и тогаш ке биде џабе потрошеното време на грижи за опстанок или нонстоб потреба од што повеќе богатство, тогаш ке сватиш дека пробувајќи да го живееш животот тој те изживеал тебе :nesum:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
време на грижи за опстанок или нонстоб потреба од што повеќе богатство, тогаш ке сватиш дека пробувајќи да го живееш животот тој те изживеал тебе :nesum:
гледаш зошто треба образование,за да знаеш кај се става точка,а каде голема буква...а од друга страна сигурно нема да ти биде сеедно кога жена ти со факултет ќе биде опкружена на работа со интелектуалци,а ти ќе го дрвиш у некој магацин!

п.с прочитај погоре многу убаво ти е напишано дека на подолг рок почнуваат проблемите а не на почетокот...бидејќи матријалниот проблем преминува во психички!
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Потсвесно во психата на "понискообразуваниот" се ствараат комплекси. Моја блиска страда од тоа.Партнерот има завршено филозофски факултет а таа е со средно поради слаби финансии. Се чувствува како да е на многу пониско интелектуално ниво и дека цел нејзин живот ќе зависи од него.
 

Член8

Avatar
Член од
7 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
2
гледаш зошто треба образование,за да знаеш кај се става точка,а каде голема буква...а од друга страна сигурно нема да ти биде сеедно кога жена ти со факултет ќе биде опкружена на работа со интелектуалци,а ти ќе го дрвиш у некој магацин!

п.с прочитај погоре многу убаво ти е напишано дека на подолг рок почнуваат проблемите а не на почетокот...бидејќи матријалниот проблем преминува во психички!
Види секој си има право на свој избор на живот и секој си има право на свој начин на размислување така да ако мислиш дека не е точно тоа што го кажав твое право но јас сепак ке си останам на свое мислење а тоа е дека вистинскиот образован човек не е само човек кој бил на факс (btw факсот е едно многу големо ограничување за да објаснам зошто го мислам тоа треба да пишувам долго а сеа неам време др пат) туку човек кој може да се снајде во секаква ситуација но поштено не по секоја цена и да го почитува секој човек безразлика дали е семкар или овчар или е некој мен ин сут во некоја канцеларија зошто секој си има свој вредности и така секој со секој си се надополнува (зошто човекот во канцеларија нема да има млеко ако не постои овчарот:wink:) така да да бидеш образован е добро али да бидеш мудар е уште подобро
поздрав:helou:
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Има луѓе што завршиле (или ќе завршат) факултет а немаат врска од тоа како е да се сака. Образованието не е пречка во љубовта. Пречка е само созреаноста и начинот на гледање на работите.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Не дека би ми сметало тоа што тој не завршил факс, ама 90% е веројатно дека утре ќе се создаде таква ситуација во која едниот или постојано ќе попушта и ќе преминува преку се, заради што со други зборови кажано- ќе страда или пак нема да остане ништо од врската (уште полошо од бракот).
Во секој случај ни едното ни другото не ми се допаѓаат.
kako toa mislis da popusta, da preminuva preku se, ke strada i nema da ostane nisto od vrskata????......ako edniot niv e neobrazovan tolku mn kako drugiot ne znaci deka edniot sekad ke popusta, mozebi i dvajcata ke popustaat po nekogas, ne se vodi spored toa: popametniot popusta, taka da nikoj sam nema da preminuvam preku se, ako se sakaat, zaedno ke pominat se i nema da dozvolat da im se rasipe vrskata ili brakot....obrazovanieto koj i da kaza pogore obrazovanieto ne e precka za vrskata.......:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom