Последен гледан филм со кратка рецензија

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Троја...

Филмов го имам гледано кога играше како премиера по кината кај нас. Филм како филм, солиден но се знае... на стара слава. Голема лепеза на различни личности кои меѓу себе имаат некои заеднички карактеристики. Го имаме Ахил. Типот кој скоро се` му е сеедно. Тој е бестрашен, себеси се смета за сам свој стопан. воин кој војува под ничие знаме. Од друга страна е Хектор, кој е самопожртвуван човек, Патриот, заштитник на послабите. Иако спротивностите се многу изразени кај овие два лика, сепак авторот ни оставил и нишка на поврзаност. И двајцата се во потрага по стекнување на слава. Но дали вреди по секоја цена да се стане славен? Тука го имаме Одисеј, кој игра улога на мудриот воин, итрецот кој успева да го вовлече моќниот Ахил во војната. Го имаме Агамемнон кралот на Микена, тврдоглав и алчен по природа, човек кој сака да владее сосветот (типично за крал - матерјалист). Истотака да не заборавам на Парис, силен на збор но слабак на дело. Голем љубовник на Елена, девојката која искрено ја љуби но која за жал е јаболкото на раздорот помеѓу Микенците и Тројанците (јас тука не би се сложил туку би рекол дека е само една причина повеќе за Агамемнон да ја започне војната). Во самиот филм истотака се покажани сите можни ситуации на љубов; Братска, родителска, пријателска, опонентска и нормално љубовта на мажот кон жената.

Најдобар главен лик: Хектор
Најдобар спореден лик: Одисеј (реално си е реално)

Изрeка на филмот: War is young man dying and old man talking
Odysseus

конечна оценка 8/10
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Сега само шо заврши на хрватската Romeo Must Die. Чиста 10-ка за филмот! Мене многу ме бендиса. Вкрај! Jet Li во главна улога. Филмот ти е од 2000 година. Незнам како сум го пропуштил да не го гледам до сеа:uvo:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ме воодушеви The Machinist со Christian Bale. Ова е последен филм што го гледав и го препорачувам. Фантастична изведба на Бејл, заплет што ќе ве заинтригира и ќе ве остави без здив до крај. Нема досадни моменти, но доза на мистика и што е најважно филмот ве вовлекува и ве тера постојано да поставувате прашања и истовремено да одговарате на нив... филм за човечката природа, совеста пред се и сознанието дека нејзиниот глас можеме само да го стишаме но не и да го исклучиме... Ако треба да пишам бројка, еве 9 (од 10)!
 
Х

Ханзо

Гостин
Последен гледан филм: Resident Evil (да де, старо, Библија :icon_cool итн)

Најкратка рецензија: Како што и очекував, така и бидна. Од филмов ми се допадна само музиката и моментот од приказната со фрките околу Umbrella (до некаде), остатокот е зомбиња, крв, зомбиња, пукање, крв, зомбиња, Мила со кинески скок-клоца, зомбиња, уште нешто малку зомбиња, итн. Типичен box office no-brainer. Dislike, 2/10 за музиката и моментот од приказната со фрките околу Umbrella (до некаде).
На другите делови не трошам време.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Еве уште неколку филма што ги сметам за добри:

There Will Be Blood, драма за човешката амбиција следена преку ликот на Даниел Плејнвју (Daniel Day-Lewis), кој почнувајки од дното (како ископувач на злато-сребро), стига до врвот во бизнисот со вадење на нафта...но, на врвот секогаш има место само за еден:)

The 40 Year Old Virgin, одлична комедија и нема што друго да се каже, треба да се види...Насловот дава добар вовед, понатака гледајте и уживајте!

No Country For Old Men, ако за ништо друго, треба да се гледа заради изведбата на Javier Bardem, едноставно е од-ли-чен.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Harsh Times (2005)



Најлошиот филм на Christian Bale што го имам гледано, најмалку погоден карактер и глума, најлоша и премногу едноставна приказна. Супер срање.
 
Член од
4 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
1
x men origins wolverine сега само шо го глеав и многу ме бендиса. Кој знајт за x men отприлика знаjт шо го чекат :) добро осмислена приказна, многу акција. Го имат по торенти со уба снимка. Гледајте го нема да зажалите
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Mr.Brooks, (го симнав по препорака на Just a Boy и Горан), еве преодна и од мене. Филмов вреди да се види!

И, дааа...ќе заборавев...меѓу последните што ги гледав е и Taken...кој сака да го гледа Liam Neeson како крши кичми у стил на Daniel Craig (James Bond) i Matt Damon (Jason Bourne) нека го погледне.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50


Иако долго време ми се мота низ дома конечно го ѕирнав филмчево. Книгата не сум ја читал, ама филмот ми се допадна и го препорачувам. Сосема реална животна ситуација со добра доза на хумор и емотивни моменти.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181

K-PAX
Интересен филм со неаобична содржина на кратко кажан типот се претсавува дека од некоја си планета к-пакс и мислат дека е луд ама гледајте што се ке се случи најјаката сцена кога ги остави без зборови овие од наса хахаха цар гледајте го не е лош филмот.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181

K-PAX
Интересен филм со необична содржина на кратко кажано типот се претсавува дека од некоја си планета к-пакс и мислат дека е луд ама гледајте што се ке се случи најјаката сцена кога ги остави без зборови овие од наса хахаха цар гледајте го не е лош филмот.
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143

K-PAX
Интересен филм со необична содржина на кратко кажано типот се претсавува дека од некоја си планета к-пакс и мислат дека е луд ама гледајте што се ке се случи најјаката сцена кога ги остави без зборови овие од наса хахаха цар гледајте го не е лош филмот.
Филмот ми е гледан пред 3-4 години. Сите не му веруваа на крајот во лудница го затворија и тој им раскажуваше на тие таму.

Инаку пред 10 мин го гледав филмот Punisher. Очекував многу повеќе од филмот. Мислев оти ќе биде добар со подобри глумци исто како во играта но филмот не ми се допадна.

Само 3/10
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181

BOLT
Интересно анимирино филмче после ICE AGE не бев гледал задоволителен анимиран филм не дека има некоја некоја посебна содржина ама ок е моја оцена 7/10
 

The Dude

Лајно
Член од
25 мај 2009
Мислења
502
Поени од реакции
321

Donnie Darko е еден од најзабеганите ако не и најзабеганиот филм шо го имам досега гледано.Филмов е лудница. Иако можеби нема некоја главна "над порака" која сака да ја пренесе режисерот, филмот изобилува со еден куп мали пораки кои ме замислија многу овие денови. Во филмов се споменува нешо за патување низ времето, балнас на универзумот, втора шанса, начинот на кој ја живееме сегашноста, каде после смртта и уште еден куп такви вонвременски ствари за кои размислуваме секој ден. Ќе заборавев за малку. Глумата и музиката во филмов се вонземски. Со еден збор прекрасен филм, го препорачувам на сите што сакаат посериозни филмови кои носатнешто повеќе од она веќе виденото.
http://www.imdb.com/title/tt0246578/
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181

FAST AND FURIOUS
И шо сеа па тоа малку се досадни или не а?Мене ич не ми се бендиса филмот моја оцена 5/10 има 5 за колите ефекти некој ситни таму и така да не е без ич.:toe::toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom