Последен гледан филм со кратка рецензија

E

`EsCaPe`

Гостин
4bia ( Phobia )



ОМГ. Каков хорор.
Тајландски е и на почеток не сакав да го гледам, ама ај реков..
Филмов е составен од 4 дела, секој дел си има свој поднаслов и е посебна приказна.
Не би ги раскажувала деловите одделно, само ќе кажам 3от ми беше фаворит, ме остави без зборови, затоа што баш такво нешто сакав да гледам.

Најс, енд скери. 10/10!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Е па вака сеа... за филмот имам мешани критики. Најпрвен една голема негативна критика поради лошата реализација наспрема фантастичната книга. Уште пред месец ипол книгата ми беше исчитана на српски па единствено што чекав беше оригинална снимка од филмот... ете стигна снимката, и го изгледав филмот. Единствена позитивна критика имам за главните актери кои се навистина прејако одбрани, и за преубавата приказна... друго некако се ми изгледаше како нереално, не знам јас со книгата премногу се оживував па можеби поради тоа сега немам и баш некое преубав коментар за филмот. Но сепак ќе продолжам да ги читам и другите делови и ги чекам декември 09 и јуни 2010 за излегување на другите два дела.

Сепак една 8/10 од мене, за преубавата приказна и добрата глума.
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
XIII : Conspiracy


Не е баш игран филм, туку минисерија е. Досега се излезени 2 епизоди, а треба да излезат уште 2.

Во основа приказната е атентат (успешен) над американската претседателка (yeah right) , а протагонистот кој е вмешан во атентатот добива амнезија.

Глумата ужасна , со исклучок на Вал Килмер, кој игра споредна улога.

Конечна оцена: Lame.


@`EsCaPe`: моментално го слегвам 4bia па од ко ќе го изгледам ќе дам 2nd opinion :D .
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
XIII : Conspiracy


Не е баш игран филм, туку минисерија е. Досега се излезени 2 епизоди, а треба да излезат уште 2.

Во основа приказната е атентат (успешен) над американската претседателка (yeah right) , а протагонистот кој е вмешан во атентатот добива амнезија.

Глумата ужасна , со исклучок на Вал Килмер, кој игра споредна улога.

Конечна оцена: Lame.


@`EsCaPe`: моментално го слегвам 4bia па од ко ќе го изгледам ќе дам 2nd opinion :D .

aj ako moze nekoj torent za toj 4bia.sorry za offtopic
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
^ за муабетов, XIII : Conspiracy, го симнувам 2от дел моментално. Очекувам многу. :)

Meanwhile, додека паузирав од prison break, Walled in. (2009) Horror/Thriller


Го гледав не ради жанрот, ниту за друго освен ради Mischa Barton. :wub: :wub:
Taa e дипломиран инжинер. Како прва задача од татко и, кој го води истиот фамилијарен бизнис, да сруши една зграда.
Доаѓа до заебанции, зградата е многу .. таинствена, и всушност е градена со човечки тела.
Да не спојлерирам, добро филмче. Погледнете. Оцена околу 5/6 од 10. Но ради главната улога, 100/10.

Ја обожавам. :pipi:
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230


Филмот се викаше Надвор од полето на достапност глумеше Стивен Сигал филмот беше акција стивен требаше да спаси една девојка која беше киднапирана а исто така имаше и одличен завршеток кога се тепаше со тој главниот на армијата што ја киднапираа на девојката најако беше кога се тепаа филмот би го оценил 8/10 .
 
Ј

јовица11

Гостин

*The Haunting of Molly Hartley*

Ефтино хорор филмче кое се гледа само ако немате попаметна работа.Приказна стопати прераскажана и видена на филмското платно: опседната тинејџерка, духови од минатото, згоден фраер на кој свршава цело школо, а тој ја прогонува "опседнатата"... и мал милион други клишеа.
3/10
Едит:
За малку ќе заборавев, на почетокот на филмот глуми Џесика Лоундес, my currently crush:pipi:Нејзината појава е единствената светла точка во филмов.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.708
Поени од реакции
5.351
Mr. Brooks



одличен психолошки трилер, прочитав некаде дека ќе се снимаат паралелно уште два дела. и заслужува уше два дела зошто многу работи останаа не разјаснaти. кој го нема гледано, а е љубител на овој жанр на филмови обавезно да го изгледа :) оцена 9/10

In Portland, the philanthropic businessman and family man Mr. Earl Brooks has been just elected Man of the Year. Mr. Brooks manages his factory of packages; lives in a comfortable house with his gorgeous wife Emma and has a rebel daughter Jane in college. However, Mr. Brooks has a dark secret: he is a psychopath serial killer also known as The Fingerprint Killer with an alter-ego called Marshall and addicted in killing. When he does kill a couple while they are making love, he is seen and photographed by someone who also his own death and murder fetish. In a parallel story, the police detective investigating the murder is having problems of her own. She is going through a messy divorce and a violent criminal who had vowed revenge some years before has escaped from prison and is after her......​
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676


Kонечно и јас да го изгледам филмов, после многу одовлекувања.
Земајќи во предвид дека беше кино атмосфера, високо метар ипол, долго три, сараунд и се остало.. ми се допадна.
Ја знаете веќе сите приказната. Актерите феноменални. Штознам, може е one hit wonder, но му давам 8/10.
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
4bia ( Phobia )



ОМГ. Каков хорор.
Тајландски е и на почеток не сакав да го гледам, ама ај реков..
Филмов е составен од 4 дела, секој дел си има свој поднаслов и е посебна приказна.
Не би ги раскажувала деловите одделно, само ќе кажам 3от ми беше фаворит, ме остави без зборови, затоа што баш такво нешто сакав да гледам.

Најс, енд скери. 10/10!
Ај и јас го изгледав па време е за 2nd opinion :)

Само за старт јас да си кажам маките. На моменти стварно беше многу глуп преводот шо го имав.


Првата приказна: Оваa ми беше омиленa, чист хорор. Само крајот некако беше многу краток :С 9/10
Втората: Шо знам шо да речам. Нешто како овие новите хорори, не е страшна туку е гнасна. Ама ај се трепеше, не беше до толку безвеза. 5/10
Третата: Малку „детска‘‘, поќе ми беше смешна отколку страшна ама па интересен крај. 8/10 (ради крајот :) )
Четвртата: Малку предвидливa али ајде 7/10
 

ivicka10

full bundle of joy...
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
4
После филмскиот викенд редно е да прокоментирам кратко за сите филмови :)
Valkyrie - еден од најдобрите филмови што сум ги гледала. Убаво е да се види и другата страна на нацистичка Германија.Филмот е заснован на вистински факти- за операцијата Валкири и заговорот на неколку германски офицери да го елиминираат Хитлер- последниот неуспешен обид да се спаси честа и името на нивната татковина. 9/10


Body of lies - потсеќа на Blood diamond - акција, политика, одлична глума од страна на Леонардо Ди Каприо - интелегентен и снаодлив ЦИА агент кој трага по познат терорист Ал Салим.Дејството се одвива во Јордан 9/10


Taken - Лиам Нисон игра пензиониран шпион во потрага по својата ќерка, која за време на летување во Париз ќе биде киднапирана од албанска мафија која го води тамошниот ланец на трговија со девојки. Има 96 часа да ја пронајде во Франција, пред да ја изгуби засекогаш... Одлична, Џејмс Бонд стил, акција и одлична содржина 9/10


Pathology- група на студенти по медицина ќе се смислат игра-кој од нив може да изврши совршено убиство. Перверзен, гнасен, досаден, ако не го гледате не сте пропуштиле ништо. 2/10


The Happening- интересен филм, сместен е во категорија на хорори но нема врска, повеќе е во категорија на филмови за катастрофи. И секако, започнува во Њујорк, каде се случува серија на масовни самоубиства од необјаснети причини.
Феноменот се шири. Се сомневаат на биохемиски терористички напад...
Иако нема некоја директна акција, борба, сепак дејството е доста активно. 5/10


Wanted- има неколку Матрикс ефект елементи, константна акција од која сигурно ќе биде направен следниот Scary movie, ако барате сериозна акција - нема. Заради забавното опуштање и необичната креативност во снимените кадри 5/10


Bride wars - интересна комедија за две другарки кои од мали ги планираат своите венчавки во Плаза. Секогаш биле заедно, делат се. Што ќе тргне наопаку?
По игра на судбината запросени се во исто време, а во Плаза има само еден термин, која ќе се откаже?
Кејт Хадсон и Ен Хатавеј во интересна војна 7/10
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
За викендот изгледав многу филмови па прво ќе почнам со подобрите:

1. The Hurt Locker (2008)




Филмчето е една сторија за Америчките војници во Ирак односно за војниците што ја имаат најтешката работа,да демонтираат експлозивни направи поставени од Ирачаните кои се против Америка,за нивниот страв додека демонтираат и за нивната храброст и снаодливост во некои ситуации,соживувањето со работата што ја работат и враќањето назад пак во истата единица...Филмот вреди да се погледне бидејќи ја представува другата страна на војната во Ирак,секоја сцена ќе ве држи во неизвесност,да не ја должам многу,притиснете на PLAY и уживајте!

2. Felon (2008)





Во овој филм ќе видиме некои работи што се случуваат во Америчките затвори а за тоа никој не знае,како еден фамилијарен човек ќе биде приморан да се бори до смрт со криминалците во затворот а и со корумпираните полицајци кои се изживуваат со затворениците! Stephen Dorff е во главната улога заедно со Val Kilmer кој игра затвореник обвинет за убиство на 17 луѓе како освета за убиството на неговата фамилија.За разлика од XIII: The Conspiracy овде се пријатели односно цимери во иста ќелија и меѓу нив ќе се створи една таква пријателска врска што ќе ја приметите во последните минути од филмот...

3. The International (2009)




Не можам да дадам некоја посебна рецензија за овој филм бидејќи го гледав кино снимка а гледањето на кино снимка ти доаѓа како лижење на сладолед преку стакло :pos2::pos2:.Филмот е акционен ама не до толку колку што беше Shoot’Em Up,сторија за еден агент на Интерпол кој го игра Clive Owen и борбата против организираниот криминал,местенките во бизнисот со оружјето за Афричките бунтовници...Ќе чекам подобра снимка па потоа може пак да пишам рецензија?

Изгледав и 2 филма од ШЉ продукцијата односно 2 комедии со веќе видени работи,како тинејџерките сакаат да ја изгубат невиноста и за згодите и незгодите што им се случуваат додека да ја изгубат.Се работи за овие 2 филма 18 Year Old Virgin и Extreme Movie ама требале вториот да го крстат EXTREME STUPID MOVIE,не си ги трошете за џабе мегабајтите бидејќи ке се нагледате глупости како што се: Една убава црнкиња како прди можеби 5 минути и да не ви набројувам уште...



 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341

повеќето можеби го имате гледано овој филм....
џуди фостер совршено одговара на улогата ...
таа и ќерката се вселуваат во голема куќа во Upper west side - NYC
вечерта ке им провалат крадци без да знаат дека некој има во куќата.
џуди успеваат да одат во паник собата. Итн. :smir:
8/10 :helou:
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Mail Cop
Доста интересен филм со човек кој е обезбедување во еден трговски центар,а живее со својата керка и мајка.Разочаран од љубовта бидејки неговата жена го оставила тргнува во потера по друго.Случајно ја забележува младата Ејми во која се заљубува. Потоа следува спасувањето на трговскиот центар од крадците кои го запоседнаа :):) Инаку боледува од една болест и кога ке му падне шекерот се онесвестува :):)
Оценка 7/10

 

Kajgana Shop

На врв Bottom