ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА: Кајганџии донираат - операцијата заврши успешно :)

Статус
Затворена за нови мислења.

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691




Вие од другите градови, бидете по ажурни. Доколку сметате дека можете да дадете било каков придонес, копирајте ја организацијава и кај вас.

Битолчани, каде сте? Јове, Тамара... Диме... Ајде, и вие сте дечки од акција!


Јас ќе се обидам да обезбедам радио оглас на неколку радија. И ќе изготвам медиумско соопштение до утре сабајле, па ќе го пратиме по весници. Како информација да излезе во четврток, ќе е супер. А и петок да излезе, пак ќе има ефект.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ајдее... Абе што е битно кој е организатор, кој не е, битно е да се помогне, тоа ни е главната поента. Ниеден организатор не може без поддршка и соработка. :smir: Еј, иначе.... Питањце уште еднаш... Дали некој ќе ме мењава у Бисер неделава? Пошто само утре можам да киднам од школо, нисам ја Супермен, че ме избацат хехе.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еве го коректниот флаер:



Вие од другите градови, бидете по ажурни. Доколку сметате дека можете да дадете било каков придонес, копирајте ја организацијава и кај вас.

Битолчани, каде сте? Јове, Тамара... Диме... Ајде, и вие сте дечки од акција!


Јас ќе се обидам да обезбедам радио оглас на неколку радија. И ќе изготвам медиумско соопштение до утре сабајле, па ќе го пратиме по весници. Како информација да излезе во четврток, ќе е супер. А и петок да излезе, пак ќе има ефект.
Направете корекција на флаерот. Не организира Кајгана.ком, туку форумџиите од Кајгана форум.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Фантом, како шо ти кажав по телефон, знам дека си чоек од акција и дека може да крениш на нозе пола гимназија по некое парче стара облека да донира.
Мој совет: со Џимеј, Болигла...(ако требит број од брат ми да ти дам, со Наум (од Роза поранешната правничка во гимназија) нешо плеткет по средношколски организации, па да се активирет и тие). Мојт прво да ојте кај Машановиќ да му спомните, а ако мрчит, кажи им на љуѓето дек тој и тој ден во дворон од 5 до 6 или во две смени..како сакаш, ќе собираш ствари. До петок мојш да собериш бате. Макар и до понеделник до кај 3-4 поручек,па после то во Црвен Крст да се однесет.

Ти организирај се, а за прием таму, остај на мене.
Ќе се најдам со брат ти утре и ќе му кажам шо како, со Наум да се вкључет, тие двајца и Болигла ќе ја покриет втора смена. Јас посабајлечки двете генерации од прва смена ќе ги поминам и ќе организирам. За термини се договоривме на мсн, прати ми го флаерчето и одам на печатање.

Машановиќ и да мрчит, не ми е некој фактор битен во животов, така да ќе се завршит работата. До понеделник до 5 ќе се однесени стварите во ЦК.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Веќе го ископирав флаерот, но сепак Мистичен е во право.
Точкест работи на случај, сега ќе го постира флаерот и продолжуваме, со полна пареа напред.

Филип, диал.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Веќе го ископирав флаерот, но сепак Мистичен е во право.
Копиран, некопиран, таков флаер е дезинформација.

И да не ме сфатите погрешно, ја поддржувам акцијата во целост. Но, Кајгана не е организатор, туку акцијата е на иницијатива на вас, членовите на Кајгана форумот.

Така да, не може на кој му текне да се собере на пиво и да реши да се потпишува во име на Кајгана како субјект и Кајгана официјално да застане зад тоа, кога не знае ни што сте договарале, ни со кого, ни како, ниту пак Кајгана организира.

Нареден пат кога ќе ви текне нешто слично, нека ви текне дека ако сакате Кајгана да биде организатор или официјално да даде поддршка, дека треба по писмен пат официјално да ги известите и запознаете со планираните активности одговорните луѓе од Кајгана (не од форумов) и да добиете писмено одобрение од Кајгана.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
На 26ти,у петок од 21.00, на Американ Колеџ у кафетеријата(бивша Вистинска роза,гооооолемо е) ќе има хуминитарна забава за децава од Димитар Влахов(не средното:) туку школото за деца со оштетен вид). Ако сакате може да разговарам утре со овие у администрација па да се придружиме и ние некако. Еве инфо малце.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Lanna напиша:
Псај, можеби и не е касно, а со оглед на фактот дека прават проблеми од најобични ситници мислам дека дури и е потребно.
Е сега, имам контакт од една инспекторка на МВР задолжена за слични работи на територија на Општина Центар. Ја знам од работа, не ја познавам лично, ама на неа и се јавуваме за било каква работна активност што би ја имале низ Центар за која МВР би требало да знае, и во принцип женичката е ОК, сум немала лошо искуство.
Е сега, никогаш не се знае, може и стварно ќе каже дека е касно и дека не дозволуваат. Јас можам да превземам обврска утре да и се јавам, ама да не ја замрсиме поише работата така, а? Да не испадне да речат "Кои сте пак Вие да превземате такви ствари" и да пропадне се, а нели постои можност акцијата супер да си помине и без да се оправдаме кај нив и никој да не не земе на око. Што викаш?


едит: На располагање сум ви тебе, на немирна и на ада за спремање и собирање. До 4 сум на работа после трчам на плоштад да ви помогнам. Ако сметате дека нема потреба зошто би биле многу или би стварале гужва, слободно кажете, па ке учествувам само како донатор. Битно можете да сметате на мене, што и да треба слободно кажете.
Види, за МВР секако е касно, а и мислам дека не би ни правеле проблеми со оглед на тоа дека е хуманитарна акција сепак, а и да прават ќе идеме на ризик јак и чиста свест/лична одговорност. :)

За спремање и собирање сме доволно мислам, да не се прават гужви, поважно е да собереме што повеќе средства, значи баталете ја организацијата, обрнете внимание на донациите, бидете таму во дадениот период и тоа е тоа. :wink:


Во однос на тоа кој организира, мислам дека и не е толку важно затоа што форумџиите кои ја читаат темава секако се запознаени што и како, а на тие што ќе донираат а се вон форумот, ништо нема да им направи разлика дали се од Кајгана или од форумџиите на Кајгана.
Сепак, јасно ми е дека во несакани случаи одговорноста ја превземаме ние што организираме (значи, поединци), а не форумот и администрацијата, па ќе корегираме (и на Фејсбук отворив ивент, ќе сменам таму).

На 26ти,у петок од 21.00, на Американ Колеџ у кафетеријата(бивша Вистинска роза,гооооолемо е) ќе има хуминитарна забава за децава од Димитар Влахов(не средното:) туку школото за деца со оштетен вид). Ако сакате може да разговарам утре со овие у администрација па да се придружиме и ние некако. Еве инфо малце.
Добра идеја да се придружиме на акцијава.

Ама темава сега за сега нека остане за нашата акција, особено за утрешната донација.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Дали се испечатени флаерите и дали има можност некоја така уба кајганџивка да прошета низ плоштад да подели некој флаер утре/заутре...? :pipi:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Во однос на тоа кој организира, мислам дека и не е толку важно затоа што форумџиите кои ја читаат темава секако се запознаени што и како, а на тие што ќе донираат а се вон форумот, ништо нема да им направи разлика дали се од Кајгана или од форумџиите на Кајгана.
Сепак, јасно ми е дека во несакани случаи одговорноста ја превземаме ние што организираме (значи, поединци), а не форумот и администрацијата, па ќе корегираме (и на Фејсбук отворив ивент, ќе сменам таму).
Ако одговорноста ја превземате вие како поединци кои организираат, потпишувајте се во ваше име како организатор.

Мене ми прави разлика. Не може некој на своја рака да се пише како организатор во туѓо име, и да се претставува во негово име, а ниту го известил официјално, ниту побарал официјално одобрение да го стави како организатор.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ја го ја флаерот,конечен и убаво стокмен...

Го избришав, има печатна грешка :)
Точкест ќе го среди сега, и конечно ќе го имаме во добра варијанта.

Серпико.

 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Дали се испечатени флаерите и дали има можност некоја така уба кајганџивка да прошета низ плоштад да подели некој флаер утре/заутре...? :pipi:
Доколку Ева веќе ги средила нејзините, небитно. Не е по нејзина вина пропустот на кој требаше да се сетиме можеби првенствено јас и Ацид. Јас ја имам коректната верзија на флаерот и ако ева веќе направила напор, здравје. Тие флаери ќе ги користиме за да бележиме икс точка :)

А новите, не на трошок на Ева нормално, ќе ги направам јас, сабајле.

Само, ева нека ми каже тука дали ги испринтала веќе. Ако не ги, корегираниот нека го земе. Ако ги, никому ништо, флаерите ќе ги обезбедам јас до утре попладне.


И во МВР ќе одам, сабајле. Уредно ќе им најавиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom