Споменик на Александар Македонски на плоштад Македонија?

Член од
17 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ke mu odgovoram na Lurtz zasto kako so prethodno kazav odgovaram samo na argumenti i pametni mislenja. Tocno e se soglasuvam deka kaj nas nema neispran mozok, i se soglasuvam deka ima mnogu nereseni prasanja, za da ne vlezime vo nato i eu. Ama ste se zaprasale zosto Bugarija vleze vo nato i eu? Sto ima taa reseno? Na sekoj cekor kurvi ti se nudat, ne smees da ostavis kola zasto ke ti ja ukradat, mito i korupcija na sekoj cekor, sekoj vtor dzandar ti bara desetina evra za da te pusti da vozis bez nikakov prekrsok.
Znaci spored mene taa vleze zatoa sto toa bese vo strategijata na golemite sili i tie cekori ne se vo nas domen zatoa ne mozime da gi razberime. Isto taka bese vo strategijata da vlezat i Albanija i Hrvatska od koi Albanija e mn ponazad od nas a uspea da se izvlece eden cekor ponapred. Pa vo Albanija da pojdis se se samo bunkeri i niso drugo. Znaci tie argumenti za sudstvo, potkupi, mito i korupcija, monopol, prljavstina i siromastija ne drzat zatoa sto vo Albanija e beter a Bugarija ic ne e podobro od kaj nas.
A kako sto rece dokolku vlezime vo eu i nato makar i so novo ime nikoj ne ke ni zabranuva da gradime spomenici na Aleksandar Makedonski ili na Filip Ftori za koi sto jas ne sum ni malce protiv

A za "Trn vo okoto" ke mu posocam da go procita celiot tekst a ne samo delcinja od koi se sozdava pogresen vpecatok
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А јас ќе му порачам на Самоутепаниот дека тоа што го прави е казниво се вечен бан од форумот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Па тогаш нема да ни е потребен споменик, пошто ниеден од наведените личности не ќе биде наша историја, ами на некој сосем друг народ. Ние би имале (со тек на време) обезглавен идентитет. Мислам дека вака во недоглед би се дискутирало, мое мислење е дека треба да се има споменик, но и други спомен-обележја на настани и личности од целата онаа историја која е негирана. Па и од денешнината, доколку некој има заслужено.
А за Бугарија, сам си кажа. Во шема на големите сили е, а ние и на глава да дубиме и црнци да се прајме, пак ако нема нема, шемата им е таква, нели.

А офтопик, да не им изигрувам дрвен адвокат на Трнот и Братот, но читајќи ги нивните постови, моите мислења се како зрно пченица во цела нива. Не би ги потценувал посебно тие неколку членови, нивните логични целини и постови, ниту нивните аргументи. Недај боже да ти се противници во муабетот :smir:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
1
Izvini druze ne sakav da ve nalutam, ama dokolku vo forumov nema mesto i za drugi mislenja razlicni od vasite mozda i stvarno ne mi e mestoto ovde, a ke si najdam forum kade sto sekoj ima pravo da go izrazi svoeto mislenje (se nadevam deka gi ima na makedonski web strani)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Izvini druze ne sakav da ve nalutam, ama dokolku vo forumov nema mesto i za drugi mislenja razlicni od vasite mozda i stvarno ne mi e mestoto ovde, a ke si najdam forum kade sto sekoj ima pravo da go izrazi svoeto mislenje (se nadevam deka gi ima na makedonski web strani)
Добро не сте ми јасни. Кажувате мислење, некој ви контрира и после се жалите дека немало право на говор зашто не се согласуваат со вас??? Кој ти забрани да искажуваш мислење? Како очекувате да се почитува вашето право на говор кога сами не го правите тоа вие леваците? Ама секогаш е истата приказна... стварно неверојатно.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
1
Mi se zakanija so vecen Ban, izvini toa e direkno prekrsuvanje na pravoto na sloboda na govor
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Mi se zakanija so vecen Ban, izvini toa e direkno prekrsuvanje na pravoto na sloboda na govor
Па тоа се правилата на форумот за втор јузер :) се согласуваш на истите при регистрацијата. Така да, сам си одговорен.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
1
a kako sto rekov ne sum politicki opredelen mozebi levo orientiran da i za toa pocituvanjeto na pravoto na govor na levicata nema da odgovoram poso ne me dopira
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
a kako sto rekov ne sum politicki opredelen mozebi levo orientiran da i za toa pocituvanjeto na pravoto na govor na levicata nema da odgovoram poso ne me dopira
Пак не ми се јасни твоите ставови. Браниш ставови кои негираат изградба на вакви обележја и најверојатно именување на објекти и градби според одредени историски личности. А зошто? Мислиш дека така побрзо ќе влеземе во унијата (така барем се изјасни во еден од претходните постови, дека оние што имаат вакви идеи се против нашата интеграција во еу, нато)? Затоа пак истото би прашал. Дали мислиш дека ќе влеземе во еу? Која е користа ако не се преземаат вакви активности?
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Бреееее, кај нас и уметничките дела се партиски определени уште пред да се родат! Дефинитивно, општествово ни е до коска исполитизирано. Инаку, ова прашање би требало да се разгледува од архитектонска и од урбанистичка гледна точка.
Моето скромно мислење е дека плоштадот треба да се облагороди, но за мене поголема смисла и порака би носел споменик кој не би претставувал конкретен историски лик, туку сцена од борбата и опстојувањето на обичниот човек Македонец низ вековите, спомен на македонскиот непокор.
Да му оддадеме конечно почит на Македонецот, така се јакне националната самосвест и самопочит.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Σκόπια ομοφυλοφίλων huču danam λάβουν μας είπε και η Αλεξάνδρα ήταν το
Абе штокенисе споменици,подобро тие пари даседадат во хуманитарни цели или соцјалната помош дасе зголеми за некој денар
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Споменик ЌЕ ИМА!!! И споменици на војводи ќе има! македонија го заслужува тоа...Скопје го заслужува тоа!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Се согласувам да има споменик, ама да биди помал од нашиов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom