Споменик на Александар Македонски на плоштад Македонија?

Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Браво на тебе , много си паметен :pos2:. Кажи што сакаш да направам за да бидеш уверен дека сум од Пиринска Македонија ?
Примерно да кажеше од каде си па да те испитам дали е вистина.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Јас мислам дека треба да има споменик на Александар Македонски во Скопје, и Костовски колку што знам ја опструира работава, но последно на изборите со кој требаше да прероди Скопје и триумфираше доби победа токму од ВМРО ДПМНЕ. Па тој си е нивна грижа. Иначе споменик треба да има, кога има пари за реклами, 400.000 евра на пример за бруто плата, зошто да не се изгради со тие пари еден споменик на Александар Македонски.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Ако беше од Пиринска ќе речеше „режеш“ не „сечеш“ тоа прво!

Второ - уште чекам одговор! Од каде си?

Нема да дочекам, знам. Тогаш напиши нешто на бугарски стандарден јазик - 5-6 реченици, кои не се присутни на НЕТ.


Пријателју, не пет-шест, изреченија, цјал роман да ти напиша ти пак нјама да ми вјарваш. Това вашето болестно с'стојание на ума. Питај ме нешто , което само човек којто живее в Балгарија знае и ште ти отговорја.


П.С. И кажи на отепката дето ме реплицира по-горе да си затвори плјуварника штото не е интересен :smir:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Пријателју, не пет-шест, изреченија, цјал роман да ти напиша ти пак нјама да ми вјарваш. Това вашето болестно с'стојание на ума. Питај ме нешто , което само човек којто живее в Балгарија знае и ште ти отговорја.


П.С. И кажи на отепката дето ме реплицира по-горе да си затвори плјуварника штото не е интересен :smir:
Aj be ne davi
Temava e spomenikot rabotava e sto spomenikot e gotov i seka kako demek Trifun ne dava a Carli Caplin-Grujo mnogu saka spomenik i e golem Makedonec
samo marketing za sl. izbori
Spomenikot posle izbori sigurno ke go namestat so sto jas ne se slagam
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Znaci spored tebe Trifun dava?

A ti ne se slagas da bide namesten posle izbori tuku sega?

Dobro te sfativ?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Car Dusan ima 300 pati pogolemo znacenje za Makedonija otkolku nekoj si homoseksualec koj ubival slabonaorazani pleminja.
Srbite treba da se otkazat CAR DUSHAN zasto e cistokrven makedonec .Dali se svesni vo kakva zabluda se srpite. A najznacajno e sto nie sme im go dale imeto srbija i srpstvo.Kako? Zatoa sto bile dobri rabotnici na makedonskite nivi so srp vo raka.:toe:i od togas proizleguva zborot srpstvo i srbija . a ti ravnogorac ili cetnik sakam da mi objasnis sto znaci KOKARDA? :vozbud:nemoj samo da kazes nekoja pernata zivotinja.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Зошто на пример?
Epa sega ti e jasno zosto nema spomenik na Goce i Dame zasto oni ne im bogat na grcite vo oci pa zatoa ke pravat na Ace spomenik celata rabota e za inat ne deka mnogu go sakaat Ace ova bese pogore napisano

Se e marketing

Па затоа што не му се бендисува да има Македонец во центарот на главниот град на Република Македонија :vozbud:
Aj prati slika od tebe da stavime spomenik ti si izgleda najgolem Makedonec
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Јас сум да има споменик зошто да не.
 
Член од
25 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Mnogu raboti trebashe do sega da se realiziraat, edna od niv e spomenik na Aleksandar vo centarot na Skopje.. stolbot so sonce dizajn so osum lavovi naokolu, trebase odamna i grbot da se smeni..mnogu teshko so ovoj narod.
A vie shto ste protiv..vie ne ste Makedonci, druga logika nema.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Odlicen komentar :

Коментар
Среќниот Александар

Секоја вечер, како дел од ритуалот за нејзино заспивање, мојата двегодишна ќерка бара да и' ја раскажам нејзината омилена приказна „Среќниот принц“. Еднаш во еден град, на централниот плоштад стоел споменик на еден среќен принц. Бил накитен со ливчиња од злато и со бесценети камења. Еден ден крај него поминала една ластовичка и кога го здогледала, си рекла дека споменикот би можел да и' биде згодно преноќиште. Се сместила на постаментот и само што не била заспала кога врз главата и' паднала капка. Се зачудила, зашто небото било ведро, а кога по неколку секунди уште една капка паднала врз неа, погледнала нагоре и, што ќе види - принцот плачел. Му летнала на рамото и го прашала зошто плаче. И рекол дека кога бил жив, живеел среќно во својата златна палата и не знаел што се тоа солзи, што е тоа грижа, а кога починал и кога го ставиле таму високо, на постаментот, можел да ја види сета сиромаштија и беда во неговиот град. Тогаш ластовицата му ја исполнила желбата да вади по еден скапоцен камен од неговата круна и да им носи на оние на кои најмногу им требало - на шивачката со тешко болен син, на девојчето што продавало кибритчиња, на студентот што немал пари за книги... Така принцот повторно станал среќен.

Секоја вечер кога ја раскажувам оваа приказна помислувам на огромниот споменик на Александар Велики што се готви да застане гордо среде плоштадот Македонија во Скопје. Скапоцените камења од општинските и државните буџети ќе блеснат на главата на Александар и тој ќе може од високо да гледа како живее републиката што го носи името на неговата голема светска империја. И што ќе види? Ќе види родители како со своите болни деца трчаат од болница во болница, од аптека во аптека, од матичен кон специјалист и обратно, со своите шарени рецепти ја бојат сивата неизвесност на - секогаш во некаква реформа - македонскиот здравствен систем, ќе види безброј Ромчиња што просат или продаваат кибритчиња, запалки, цигари, чадори, гуми за џвакање и разни други дреболии, ќе види студенти кои - наместо да учат во библиотеките - си ги врзале очите и протестираат против заузданиот јавен збор или против шенгенските ѕидови што се' повисоко се креваат околу нивната „мала, но достоинствена“ земја... Среќен ли ќе биде Александар? Не! Веќе можам да видам како неговите солзи капат врз главите на птиците вгнездени на големиот постамент.

Драги општински, градски, државни мајки и татковци, градоначалнички, министри, премиере, прочитајте ги уште еднаш внимателно приказните што некогаш ви ги раскажувале пред да заспиете. Не преспивајте ги добронамерните совети дека светската економска криза не е згодно време за споменици. Пред да го поставите грандиозниот споменик на Александар Велики во центарот на Скопје, усреќете ги живите луѓе и решете ги нивните проблеми. Ако сакате вашата приказна да се вика „Среќниот Александар“, заменете ја грижата за мермерните, бакарните и восочни фигури со грижа за фигурите од крв и месо, потрошете ги скапоцените камења од нашите даноци за болници, лекови, училишта, градинки, спортски игралишта, фабрики, патишта, библиотеки, книги...

Ако не заради нас, граѓаните, направете го тоа за Алексадар. Сигурно не сакате да го гледате везден како плаче пред два милиона луѓе и како се срами што тој е богат и гламурозен, а ние сиромашни и бедни. Добротворните ластовички постојат само во бајките, во реалноста - одговорноста е ваша!
Сашо Кокаланов
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=19695CC4EDCC0F4090BD11CBEED3F052
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
92
Поени од реакции
9
Дебилен коментар.

Меша баби и жаби овој, како напушен да бил кога пишувал, цел филм си направил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom