Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Тој збор проповедување дали малку не ти личи на наметнување на нешто?
Исус не сакал ништо да наметнува, затоа Тој не проповеда Христијанство.Тој ги учел луѓето на највредните работи во животот, ги учел како да се љубат едни со други, да прават добрини, да не му мислат лошо на непријателот( а не да се зајадуваат меѓу себе) итн.
Вистинските морални вредности кои човекот ги знае за себе денес се применети во Новиот Завет.Ги издигнал луѓето на повисоко духовно ниво, и што е најважно им ја дал смислата на животот!
Немал време да проповеда религија,но оставил ученици на кои им рекол да го пренесуваат неговот збор насекаде низ светот, на сите народи кои постојат.
Неговиот збор, значи и зборот од Бога!
Зошто кој ќе ги слушне зборовите на Синот, ги слуша и зборовите на Таткото!
Зарем тоа не може да се нарече Христијанство?

Леле девојко секоја чест за тебе е ваков одговор Чорбаџи ваков одговор сакав. Фала многу, ај ако можеш одговори ми на другите прашања.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Не се разбираме. Јас тоа го знам, ама нели тој проповедаше вера во Бога? Зошто не се вика Богоизам? Зошто Христијанство? Џабе не можам да објаснам. Можеби не ме разбирате убаво ај нема врска. А може ли некој да ми каже како Евреите го викаат Бога и колку е стара таа религија и од која причина не го прифатија Исус ?
Епа ти си евреин, ти треба да ни кажеш зошто не го прифативте!Тој беше и ваш човек!
Ако сакаш да отвориш тема за Евреите побарај дозвола од админите, отворија еднаш и одма ја заклучија поради навреди. И јас би сакала да слушнам нешто поконцизно за тоа, но овде се прашања за христијанството.
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Епа ти си евреин, ти треба да ни кажеш зошто не го прифативте!Тој беше и ваш човек!
Ако сакаш да отвориш тема за Евреите побарај дозвола од админите, отворија еднаш и одма ја заклучија поради навреди. И јас би сакала да слушнам нешто поконцизно за тоа, но овде се прашања за христијанството.

Не сум Евреин. Ама се некако ми изгледа ко најсаглам религија, дури некаде прочитав дека пратеникот уште не им е дојден. А кога ќе дојде ќе го заокружи кругот на религии. Затоа сакам да знам зошто не го прифатија Исус сигурно знаеја нешто што ние не знаеме.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не сум Евреин. Ама се некако ми изгледа ко најсаглам религија, дури некаде прочитав дека пратеникот уште не им е дојден. А кога ќе дојде ќе го заокружи кругот на религии. Затоа сакам да знам зошто не го прифатија Исус сигурно знаеја нешто што ние не знаеме.
Најсаглам?
Повели прочитај ги цитативе па процени ... ама прочитај ги добро ..

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=50538
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Најсаглам?
Повели прочитај ги цитативе па процени ... ама прочитај ги добро ..

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=50538

Ама тие знаат нешто што ние не знаеме. Зошто иначе не го прифаќаат Исус? А овие цитати се додадени како што викаат Муслиманите не верувам Мојсеј вака да наредил. Сите ги мразат сигурно има тука нешто.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не се разбираме. Јас тоа го знам, ама нели тој проповедаше вера во Бога? Зошто не се вика Богоизам? Зошто Христијанство?
Ако се викало Богоизам тогаш немаше да биде уникатно, затоа што и пред и по Него имало многу луѓе кои проповедале за Бога. Затоа ова учење го добива по Неговото име - Христијанство. Но и тоа не е толку важно. Еве ако сакаш ти викај го Богизам. Тоа воопшто не е проблем. Во христијанството амбалажата и формата не се важни, важна е суштината.

Отидов на спиење, добра ноќ на сите.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ама тие знаат нешто што ние не знаеме. Зошто иначе не го прифаќаат Исус? А овие цитати се додадени како што викаат Муслиманите не верувам Мојсеј вака да наредил. Сите ги мразат сигурно има тука нешто.
[FONT=&quot]Кој убие еден човек намерно тој ќе биде погубен, освен ако во убивањето на Евреинот намерата му беше да убие Не-Евреин. (Makkoth 7 b, Synhedrin 78 b):vozbud:[/FONT]
Сите ги мразат заради ова!Човек за нив претставува само евреинот, сите други сме животни, замисли:nenene:
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
[FONT=&quot]Кој убие еден човек намерно тој ќе биде погубен, освен ако во убивањето на Евреинот намерата му беше да убие Не-Евреин. (Makkoth 7 b, Synhedrin 78 b):vozbud:[/FONT]
Сите ги мразат заради ова!Човек за нив претставува само евреинот, сите други сме животни, замисли:nenene:

Од каде знаеш дека тоа не е лага? Додадено од некој?

п.с отворив нова тема.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Од каде знаеш дека тоа не е лага? Додадено од некој?
ги прочита ли сите цитати чоек ...
земи прочитај ... не зборуј напамет ... обавезно СИТЕ да ги прочиташ не е овој цитат единствен ... кај евреите нема мењање туку така како кај библијата на пример ..
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
ги прочита ли сите цитати чоек ...
земи прочитај ... не зборуј напамет ... обавезно СИТЕ да ги прочиташ не е овој цитат единствен ... кај евреите нема мењање туку така како кај библијата на пример ..

Заради тие цитати ќе дојде последниот пратеник кој се ќе објасни. Зарем не гледате? Повеќе од очигледно е.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Заради тие цитати ќе дојде последниот пратеник кој се ќе објасни. Зарем не гледате? Повеќе од очигледно е.
да не одиме офтопик повеќе на темава со спомнување на евреите .. јас можам само да кажам дека ги презирам, такво зло едноставно неможеш да почитуваш ... :toe: (очигледно може да биде -од религиозен аспект- само дека ќе го донесат Лажниот, односно да ни напраат Холивуд филм, затоа шо вистински во тој смисол нема)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Од каде знаеш дека тоа не е лага? Додадено од некој?
Па која е тогаш суштината на таа религија ако е додавано насекое нешто вакво?А од се што прочитав на овој форум беше нешто слично на ова!
Навистина ова не може да се поврзе со бог колку и да бидиме толерантни.
Но, сепак да не бидме офтопик, ќе замолиме да ни одобрат админите една ваква тема утре на која ќе можиме да дискутираме.

поздрав и добра ноќ:smir::smir::smir:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Не сум Евреин. Ама се некако ми изгледа ко најсаглам религија, дури некаде прочитав дека пратеникот уште не им е дојден. А кога ќе дојде ќе го заокружи кругот на религии. Затоа сакам да знам зошто не го прифатија Исус сигурно знаеја нешто што ние не знаеме.
Што знаат?
Црна магија поврзана со кабала , исто како и овие окултни друштва што владеат со светов , нели гледаш заедно со евреите се.
А зошто не го прифатиле Исус?
Па како сатанисти ке прифатат љубов?
Еве у што они веруваат
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Што знаат?
Црна магија поврзана со кабала , исто како и овие окултни друштва што владеат со светов , нели гледаш заедно со евреите се.
А зошто не го прифатиле Исус?
Па како сатанисти ке прифатат љубов?
Еве у што они веруваат


ааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа Мухаммед има кажано за ова во Куранот.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Хммм, искрено навистина ми е тешко да сфатам зошто на семоќниот Бог му требало толку долг временски период да ја создаде Земјата. Се прашувам: "Зарем не можел да ја создаде за 6 секунди?" Па ако е семоќен, зарем тоа е проблем за него? Ама веројатно одговорот лежи во тоа дека со тоа сакал нам да ни остави пример, за и ние 6 дена во неделата да работиме, а еден да одмараме и да уживаме во делата свои, а не да бидеме работохолици.

Da Bog e sovrshen i moze za pomalku od sekunda da go sozdade svetot ako sakal. Ama toj ocigledno go ostavil prirodno da se razviva.
E sega po ova sto go kaza ti se postavuva prasanjeto, dali Bog ne mozel da go sozdade svetot vednas zatoa se macel 6 dena ?
A drugoto prasanje e, ako go ostavil prorodno da se razviva ne mozel svetot za 6 dena odma da se razvie.
I kako da se razvie bez sonce?
Glupost nad glupostite ti se molam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom