Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
S

smart ass

Гостин
уфф добро е шо сум протон:pos2:

електроните често се "возбудуваат" и преминуваат на други "енергетски нивоа":vozbud:

ама нели бог на аврам му дал завет дека неговиот народ е избран,зарем не е тоа дискриминација кон другите народи...и после да ги сакаш џувс-е не бива:)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
уфф добро е шо сум протон:pos2:

електроните често се "возбудуваат" и преминуваат на други "енергетски нивоа":vozbud:

ама нели бог на аврам му дал завет дека неговиот народ е избран,зарем не е тоа дискриминација кон другите народи...и после да ги сакаш џувс-е не бива:)
Е па изборот е според верата на Аврам не според народот кој следи..ветувањето е кон Аврам...
 
S

smart ass

Гостин
ами не го исполнил....нацистите-каде беше да ги заштити од нив??

нели ете ветување е.царот збор не повлекува,а камо ли Бог.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ами не го исполнил....нацистите-каде беше да ги заштити од нив??

нели ете ветување е.царот збор не повлекува,а камо ли Бог.
Е па ако си читал баш тоа им го ветува што им се случува..
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Свето писмо.
Значи секоја буква секоја запирка секоја точка е света.
Нема основни начела и неосновни, нема помалку или повеќ важни делови, нема ни една буква која е ставена таму онака... реда ради, нема ни една буква која не треба да се почитува.
Или мислиш така рајот е со широко отворени врати за секој кој почитува ете по некое начело..... онака ако е во основа добар... знаеш јас го сакам ближниот (освен неколку така лоши луѓе) али во основа ги сакам...
еееее “верници“

Јас се обидов дати одговорам (во согласност со христијанското начело - не лажи),а во право си, навистина си во право кога велиш дека се е свето во Библијата.

9 потоа рече: „Еве, доаѓам да ја исполнам Твојата волја.” Така го отстранува првото, за да го воспостави второто.

Доколку внимателно се чита Библијата (не како Кодот на Да Винчи) можат да се забележи деканепостојат нелогичности и дека Стариот Завет е даден во тоа време и за тој (израелскиот народ), Бог познавајќи ги воспоставува многу строги казни за прекршителите на законите...

но со доаѓање на Исус..... (првото доаѓање) Исус има власт...., но и практично ни покажува како да работиме.......



Му рекоа: „Учителе, женава е фатена во самото дело на прељуба.
5 А Мојсеј ни нареди во Законот да ги убиваме со камења таквите; а Ти што велиш?”
6 Тоа го рекоа за да Го искушаат, за да имаат за што да Го обвинат. А Исус се наведна и пишуваше со прстот по земјата.

7 Но бидејќи и натаму Го прашуваа, се исправи и им рече: „Кој е од вас безгрешен, нека прв фрли камен врз неа!”
8 И пак се наведна и пишуваше по земјата.
9 А тие, кога го чуја тоа, бидејќи совеста ги убеди, излегуваа еден по еден, почнувајќи од најстарите до последните. И Исус остана Сам со жената, која стоеше насреде.
10 Исус се исправи и и рече: „Жено, каде се? Ниеден ли не те осуди?”
11 Таа одговори: „Ниеден, Господи.” Исус рече: „Ни Јас не те осудувам, оди си и отсега не греши веќе.”
12 Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.”
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
но со доаѓање на Исус..... (првото доаѓање) Исус има власт...., но и практично ни покажува како да работиме.......
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството не*есно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството не*есно“ Матеја 5. 17 - 19

Се уште постои небото и земјата
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството не*есно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството не*есно“ Матеја 5. 17 - 19

Се уште постои небото и земјата
Значи Законот сеуште важи. ?
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството не*есно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството не*есно“ Матеја 5. 17 - 19

Се уште постои небото и земјата
Вистина велиш, но има и нешто вакво
17 Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Вистина велиш, но има и нешто вакво
17 Зашто Бог не Го испрати Својот Син во светот за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку Него.
Да спаси но не и да смени закони и пророци.
Ни една јота (буква)
Се додека постои небото и земјата


А небото и земјата постојат се уште.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
13 Но, одете и научете што значи: ‘Милост сакам, а не жртви’; зашто не дојдов да ги повикам праведниците, туку грешниците на покајание.”
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
13 Но, одете и научете што значи: ‘Милост сакам, а не жртви’; зашто не дојдов да ги повикам праведниците, туку грешниците на покајание.”
Сака милост али ко ќе треба да се казни ќе казни. Нели. грешниците и пред и по Исус се казнуваат, гревовите и пред и по Исус се гревови. Нема промена па “од денес ова не е грев, ова исто така не е грев, ова си останува грев, ова станува помал грев....“
Тоа те лаже сатаната која сака да ги натера луѓето да не ги почитуваат зборовите и законите негови.

“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството не*есно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството не*есно“ Матеја 5. 17 - 19

Самио Исус тоа го рече. Сакаш да му ги побиеш зборовите, дека не е така како што рекол? дека згрешил?? не важат овие зборови ?? Шо толку ти сметаат старозаветните закони, од што се плашиш?
Знаеш само на кој му е во интерес да не се почитуваат законите божји, знаеш на кој му е желба да ги одвлече луѓето од патот божји, знаеш на кој му е стало да не се следат зборовите на бога?

На лукавиот. Не на Исус не на Бога, само на сатаната му е тоа желба и интерес.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Сака милост али ко ќе треба да се казни ќе казни. Нели. грешниците и пред и по Исус се казнуваат, гревовите и пред и по Исус се гревови. Нема промена па “од денес ова не е грев, ова исто така не е грев, ова си останува грев, ова станува помал грев....“
Тоа те лаже сатаната која сака да ги натера луѓето да не ги почитуваат зборовите и законите негови.

“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството не*есно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството не*есно“ Матеја 5. 17 - 19

Самио Исус тоа го рече. Сакаш да му ги побиеш зборовите, дека не е така како што рекол? дека згрешил?? не важат овие зборови ?? Шо толку ти сметаат старозаветните закони, од што се плашиш?
Знаеш само на кој му е во интерес да не се почитуваат законите божји, знаеш на кој му е желба да ги одвлече луѓето од патот божји, знаеш на кој му е стало да не се следат зборовите на бога?

На лукавиот. Не на Исус не на Бога, само на сатаната му е тоа желба и интерес.

По којзнае кој пат велам Библијата е целина , не се чита парцијално....


Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син. 19 Судот се состои во ова: Светлината дојде во светот, а луѓето ја засакаа темнината повеќе од светлината, зашто делата им беа зли.
20 Зашто, секој кој прави зло ја мрази светлината и не оди кон светлината, за да не бидат откриени неговите дела;
21 а кој ја извршува вистината оди кон светлината, за да се видат неговите дела, бидејќи се извршени во Бога.

Преку својот пример Исус покажува дека не е создаден човекот за саботата туку таа за него...

2 А фарисеите штом го видоа тоа, Му рекоа: „Гледај, Твоите ученици прават, што не е дозволено да се прави во сабота.” 3 А Тој им рече: „Зар не сте читале што направи Давид, кога огладне тој и оние кои беа со него?
4 Како влезе во Божјиот дом и ги изеде изложените лебови, што не смееја да ги јадат ни тој, ни неговите другари, а само свештениците?
5 Или, зар не сте читале во Законот дека свештениците, во сабота во Храмот, ја осквернуваат саботата и не се виновни?
6 Но Јас ви велам, има тука еден што е Поголем од Храмот.
7 Ако би сте знаеле што значи: ‘Милост сакам, а не жртва,’ немаше да ги осудите невините.
8 Зашто Синот Човечки е Господар и на саботата.”
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чуму тогаш Исус рекол дека не е дошол да измени закони, Чуму тогаш рекол дека ако било кој наруши и НАЈМАЛА од тие заповеди ќе се нарече најмал а тој кој ќе ги ИСПОЛНИ и ПОУЧИ ДРУГИТЕ ќе се нарече голем. Која тајна порака се крие. Исус лично ве предупреди да не слушате никој кој ќе ве излаже и рече дека некоја заповед па и НАЈМАЛА повеќе не ве обврзува, јасно ви кажа да се пазите ни една буква да не се смени ни еден закон заповед, и нигде Исус јасно и експлицитно не рече овие закони не взжат повеќе. Ти сега велиш “Зашто Синот Човечки е Господар и на саботата“ Што тоа значи. Каде тука стои дека НЕ ЈА ПОЧИТУВАЈТЕ ПОВЕЌЕ САБОТАТА ТУКУ НЕДЕЛАТА НАМЕСТО НЕА, каде тука јасно кажува дека божјата заповед да се почитува саботата не важи? Каде тука седи дека НЕДЕЛА е од сега свет ден или празник или тоа некој ти го шепнал дека така требало, некој од темната страна кој сакал да се поништи таа заповед. Се што направил и правел Исус е повикано на стариот завет на неговите пророци и закони.
Дај ми дел каде Исус објавува укинување на законите. Не толкувања на нејасни зборови. Бог јасно и гласно рекол и ги повторил заповедите јасно објаснал што се е грев што се казнува и како се казнува. Дај да видиме каде јасно гласно и ги укинува. Ако се укинати дали се сите укинати, ако не се кои не се. Јас не знам дека Исус некогаш рекол, ова од денес појќе не важи. Тоа луѓе слаби во својата вера мрзи и несигурни се повеле по зборовите на сатаната и со векови по Исуса рекле “Ај бе доста со овие закони, не важат појќе“ па се до 3-4 век свет ден за христијаните беше сабота, тогаш сменаа во Недела. Зошто 300 години по смртта н Исус се сменил старозаветен закон ?
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Чуму тогаш Исус рекол дека не е дошол да измени закони, Чуму тогаш рекол дека ако било кој наруши и НАЈМАЛА од тие заповеди ќе се нарече најмал а тој кој ќе ги ИСПОЛНИ и ПОУЧИ ДРУГИТЕ ќе се нарече голем. Која тајна порака се крие. Исус лично ве предупреди да не слушате никој кој ќе ве излаже и рече дека некоја заповед па и НАЈМАЛА повеќе не ве обврзува, јасно ви кажа да се пазите ни една буква да не се смени ни еден закон заповед, и нигде Исус јасно и експлицитно не рече овие закони не взжат повеќе. Ти сега велиш “Зашто Синот Човечки е Господар и на саботата“ Што тоа значи. Каде тука стои дека НЕ ЈА ПОЧИТУВАЈТЕ ПОВЕЌЕ САБОТАТА ТУКУ НЕДЕЛАТА НАМЕСТО НЕА, каде тука јасно кажува дека божјата заповед да се почитува саботата не важи? Каде тука седи дека НЕДЕЛА е од сега свет ден или празник или тоа некој ти го шепнал дека така требало, некој од темната страна кој сакал да се поништи таа заповед. Се што направил и правел Исус е повикано на стариот завет на неговите пророци и закони.
Дај ми дел каде Исус објавува укинување на законите. Не толкувања на нејасни зборови. Бог јасно и гласно рекол и ги повторил заповедите јасно објаснал што се е грев што се казнува и како се казнува. Дај да видиме каде јасно гласно и ги укинува. Ако се укинати дали се сите укинати, ако не се кои не се. Јас не знам дека Исус некогаш рекол, ова од денес појќе не важи. Тоа луѓе слаби во својата вера мрзи и несигурни се повеле по зборовите на сатаната и со векови по Исуса рекле “Ај бе доста со овие закони, не важат појќе“ па се до 3-4 век свет ден за христијаните беше сабота, тогаш сменаа во Недела. Зошто 300 години по смртта н Исус се сменил старозаветен закон ?

Изгледа мисли на 10те заповеди,ЗАКОНИТЕ,тие закони.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Изгледа мисли на 10те заповеди,ЗАКОНИТЕ,тие закони.
А демек ќе погодуваме шо мислел Исус, и ќе се надеваме дека мислел на 10 сете заповеди а не на останатите, тие не се баш толку битни, џабе дедо боже ги пишел само да исполни простор во заветот.....
Ех колку лесно ги отфрлате....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom