Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
И каде е грешката?!
Samiot pocetok....

Zasto vo shest dena gi sozdade Gospod neboto i zemjata,a vo sedmiot den se otpocina da se odmori.
(Btora Kniga Mojseeva,31:17)


I si otpocina vo sedmiot den od site dela Svoi,sto toj gi sozdade
(Prva Kniga mojseeva,2:2)

Se ni e tuka samo ni fali malce iskrenost i samokriticnost.....

Bog se odmoril? Znaci od mnogu rabotenje pri sozdavanjeto na svetov toj se UMORIL posto i dojde red da se ODMORI...
(Iskreno dali mozeme da zamislime sto bi bilo so svetov dokolku imame Bog koj se UMORUVA i pri toa ima potreba od ODMARANJE)

Ibrahim a.s (Abraham) bil i poznat po toa sto najvise postavuval prasanje na Allah i ima predaji kade se veli deka go prasal Allah dali Toj spie....
I Allah mu dal za zadaca da napolni dve stakleni casi so voda i da gi drzi na raka dodeka stoi na noze i da ne spie cela nok drzejki gi,no kako i sekoj obicen covek go fati dremka Ibrahim a.s i mu padnale casite od raka...I Allah mu rece: ova bi se slucilo so svetot dokolku jas zaspijam.


Fakt e deka deka BOG E EDEN,no rabotava e vo toa kako go opisuva BIblijata odnosno (denesnoto) Hristijanstvoto,i Kur'anot odnosno Islamot.

VIdovme citati koj Biblijata go opisuva sega ke navedam samo eden Citat (ajet) od Kur'anot da vidime kako Toj go opisuva Bog.

Allah e ,nema drugo Bozestvo osven dostojno za obozuvanje osven Nego-Ziv i Vecen! Ne Go obzema ni dremez ni son.Se sto e na nebesata i n zemjata e Negovo.
(El-bekare,2:225)

Jasna e razlikata neli?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Кажи ми го има ли овој дел од Втората Мојсеева во К'ранот?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Bi sakal da znam i da ti odgovoram....toa moras da prasas kaj nekoj mufesir....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Bi sakal da znam i da ti odgovoram....toa moras da prasas kaj nekoj mufesir....
Ако го има би сакал да го видам овој цитат...чисто за споредба...не од Библијата туку од Тората. каде во "оргиналот"..каде стојат потполно истите зборови..
בֵּינִי, וּבֵין בְּנֵי יִשְׂרָאֵל--אוֹת הִוא, לְעֹלָם
כִּי-שֵׁשֶׁת יָמִים, עָשָׂה יְהוָה אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ,
וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, שָׁבַת וַיִּנָּפַשׁ
.
Таа нека е знак, засекогаш, меѓу Мене и Израелците. Па Господ за шест дни ги создаде небото и земјата, а на седмиот ден прекрати да работи и се одмори.’”
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ако го има би сакал да го видам овој цитат...чисто за споредба...не од Библијата туку од Тората. каде во "оргиналот"..каде стојат потполно истите зборови..
בֵּינִי, וּבֵין בְּנֵי יִשְׂרָאֵל--אוֹת הִוא, לְעֹלָם
כִּי-שֵׁשֶׁת יָמִים, עָשָׂה יְהוָה אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ,
וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, שָׁבַת וַיִּנָּפַשׁ.

Bidi siguren 100% deka vo onaa Tora koja mu e objavena na Musa a.s (Mojsej) ne postoi nesto takvo,a uste pomalce vo Kur'anot GARANTIRAM....Bog ne odmara marcuse,bidi malce razbran.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Bidi siguren 100% deka vo onaa Tora koja mu e objavena na Musa a.s (Mojsej) ne postoi nesto takvo,a uste pomalce vo Kur'anot GARANTIRAM....Bog ne odmara marcuse,bidi malce razbran.
Колку Тори постојат?! Јас знам за една..она на хебреjски која е дел и до Јудеизмот и датира од пред 3.000 години...да нема апдејт..или постои уште еден Мојсеј..
Инаку Бог не одморил оти бил уморен туку тоа е симболика на делото што го направил..створил се за 6 дена..
Сепак сеуште ме интересира тој дел од К'ранот...ако постои ќе те замолам да го постираш
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Колку Тори постојат?! Јас знам за една..она на хебреjски која е дел и до Јудеизмот и датира од пред 3.000 години...да нема апдејт..или постои уштре еден Мојсеј..
Инаку Бог не одморил оти бил уморен туку тоа е симболика на делото што го направил..створил се за 6 дена..
Сепак сеуште ме интересира тој дел од К'ранот...ако постои ќе те замолам да го постираш
Uhhh pak li moram da objasnam..veke mene mi e maka,duri i nalikuvam na ateistot 100 pati edna rabota pisuvam.



Neli Kur'anot e prodolzenie na Evangelieto na Isa a.s (Isus),a Isa a.s neli?dojde so Evangelieto no i go potvrdi Tevratot (Torata) i Zeburot (Psalmite)...se nadevam jasno e do tuka.
No od kako Allah go vozdingna Isa a.s se slucija iljada promeni nad Evangelieto vo sklop so Torata i Psalmite "Blagodarenie na Petar i togasniot car Konstantin....

Sakas da ti pastiram za sobranijata za okolu otfrluvanjata na nekoi od poslanijata somnevajki se deka ne se verodostojni?Ili nema potreba si go procital toa ednas....

A ne deka se raboti za dve Tori ili drug Musa (Mojsej)...:pos2::pos2:

A odmaranjeto sto simbolizira? mozes da mi objasnis?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Uhhh pak li moram da objasnam..veke mene mi e maka,duri i nalikuvam na ateistot 100 pati edna rabota pisuvam.



Neli Kur'anot e prodolzenie na Evangelieto na Isa a.s (Isus),a Isa a.s neli?dojde so Evangelieto no i go potvrdi Tevratot (Torata) i Zeburot (Psalmite)...se nadevam jasno e do tuka.
No od kako Allah go vozdingna Isa a.s se slucija iljada promeni nad Evangelieto vo sklop so Torata i Psalmite "Blagodarenie na Petar i togasniot car Konstantin....

Sakas da ti pastiram za sobranijata za okolu otfrluvanjata na nekoi od poslanijata somnevajki se deka ne se verodostojni?Ili nema potreba si go procital toa ednas....

A ne deka se raboti za dve Tori ili drug Musa (Mojsej)...:pos2::pos2:

A odmaranjeto sto simbolizira? mozes da mi objasnis?
Ама каков Петар..јас ти го дадов цитатот од Тората(оригиналот)..не од Библијата..или Петар патувал низ времето и тоа го променил...Дај кажи ми кога му е објавена Тората на Муса?
За крај со сета почит кон твојата вера и К'уранот..ама еден цитат од Библијата ми одѕвонува во ушите...не сеќирај се не од Петар..

Законот и Пророците беа до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство (Лука 16:16)
Превод:
Значи...до први век..Мухамед е кога? Во 7 век..промени, промени...
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ама каков Петар..јас ти го дадов цитатот од Тората(оригиналот)..не од Библијата..или Петар патувал низ времето и тоа го променил...Дај кажи ми кога му е објавена Тората на Муса?
За крај со сета почит кон твојата вера и К'уранот..ама еден цитат од Библијата ми одѕвонува во ушите...не сеќирај се не од Петар..

Законот и Пророците беа до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство (Лука 16:16)
Превод:
Значи...до први век..Мухамед е кога? Во 7 век..промени, промени...

Drugarce...ako ne si znael Torata (vistinskata,neiskrivena od Evreite) bila izgubena uste na vremeto na Uzeir a.s (za zal ne znam kako go vikate vie).

A toa sto go spomnav Petar i Konstantin e deka,Evangelieto,Torata i Psalmite bile vo sklop na edna kniga,pa kako takva denes e promeneta....aj sega pak kazi deka ne razbiras i ke se ubijam :uvo::uvo::uvo::uvo:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Drugarce...ako ne si znael Torata (vistinskata,neiskrivena od Evreite) bila izgubena uste na vremeto na Uzeir a.s (za zal ne znam kako go vikate vie).

A toa sto go spomnav Petar i Konstantin e deka,Evangelieto,Torata i Psalmite bile vo sklop na edna kniga,pa kako takva denes e promeneta....aj sega pak kazi deka ne razbiras i ke se ubijam :uvo::uvo::uvo::uvo:
Абе јас те разбирам скрос на скрос..се убивал ти или не(патем тоа е грев) Тората не е изгубена никаде..еве ти цел Израел ја користи потполно истата..А Библијата ќе те молам да не ја чепкаш..таа е за мене веродостојна...и неизменета..без разлика какви приказни коваат по светот..
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Абе јас те разбирам скрос на скрос..се убивал ти или не(патем тоа е грев) Тората не е изгубена никаде..еве ти цел Израел ја користи потполно истата..А Библијата ќе те молам да не ја чепкаш..таа е за мене веродостојна...и неизменета..без разлика какви приказни коваат по светот..

Znaes deka ne e taka.....
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Законот и Пророците беа до Јована. ... (Лука 16:16)
А Павле! :vozbud::vozbud::vozbud:

Ах пусти да останат тие промени...:nesum:

Абе јас те разбирам скрос на скрос..се убивал ти или не(патем тоа е грев) Тората не е изгубена никаде..еве ти цел Израел ја користи потполно истата..А Библијата ќе те молам да не ја чепкаш..таа е за мене веродостојна...и неизменета..без разлика какви приказни коваат по светот..
Ако цел Израел ја користи потполно истата Тора, тогаш зошто евреите не го прифаќаат Исуса, а од друга страна вие се повикувате на некои цитати од Стариот Завет (Тората) кои што (според вас) зборуваат за Исус?

И уште нешто! Читајќи го Новиот Завет на хрватски јазик наидов на следниов пасус, па би сакал од тебе мал коментар во врска со него:

"A Isus reče Židovima:'VAŠ JE OTAC - ĐAVAO! On je praiskonski ubojica ljudi... Nema istine u njemu, Kad laž govori, svoje VLASTITO govori... jer je LAŽAC i otac laži..."! (Evanđelje po Ivanu.8:42.44.)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
А Павле! :vozbud::vozbud::vozbud:

Ах пусти да останат тие промени...:nesum:
Што со Павле..Павле е Апостол..не е пророк...



Ако цел Израел ја користи потполно истата Тора, тогаш зошто евреите не го прифаќаат Исуса, а од друга страна вие се повикувате на некои цитати од Стариот Завет (Тората) кои што (според вас) зборуваат за Исус?

И уште нешто! Читајќи го Новиот Завет на хрватски јазик наидов на следниов пасус, па би сакал од тебе мал коментар во врска со него:
Евреите за жал сеуште го чекаат Месијата..а тоа е само затоа што не го препознаа го распнаа ..ама така требаше да биде за спас на другите...кои се накалемени на лозата...

"A Isus reče Židovima:'VAŠ JE OTAC - ĐAVAO! On je praiskonski ubojica ljudi... Nema istine u njemu, Kad laž govori, svoje VLASTITO govori... jer je LAŽAC i otac laži..."! (Evanđelje po Ivanu.8:42.44.)
Мислиш на ова...
42Исус им рече: „Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене; зашто Јас од Бога излегов и дојдов; и не дојдов Сам од Себе, туку Тој Ме прати. 43 Зошто не го разбирате Моето зборување? Затоа што не можете да ја слушате Мојата наука.
44 Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си. Тој беше човекоубиец од почеток и не остана во вистината, зашто нема вистина во него. Кога зборува лага, зборува од своето, зашто е лажец и татко на лагата.
Самите зборови ти го објаснуваат ова еве ќе ти ги болдирам за подобро разбирање..„Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене,но Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си. Тој беше човекоубиец...
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Што со Павле..Павле е Апостол..не е пророк...



Евреите за жал сеуште го чекаат Месијата..а тоа е само затоа што не го препознаа го распнаа ..ама така требаше да биде за спас на другите...кои се накалемени на лозата...

Мислиш на ова...
Самите зборови ти го објаснуваат ова еве ќе ти ги болдирам за подобро разбирање..„Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене,но Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си. Тој беше човекоубиец...
Pavle e apostol po toa sto sam se poroglasil za 13-ti?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ап. Павле не е 13-ти Апостол/пратеник, туку се придружува кон Апостолите три години по Христовото вознесение. Ап. Матеј го заменува Јуда, и Ап. Матеј е 12-от Апостол. Христос има прв ред од 12, врор ред од 70 и трет ред од 500 Апостоли.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom