Предлог за мал бизнис?

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Добро, може и да си во право. Терајте таму како знаете, и без тоа времето ми е скапо , за да го трошам за некој , кој не сака да му се помогне :smir:

E dobro de ne se nerviraj ti predlozi nesto pa mozebi na nekoj drug ke mu pomognes pa zemi pisi nesto spodeli so nas ne mora da se fakas za detali (data i mesto na raganje) neli vaka so bi se reklo od okolu:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Фаст фуд...Деливери сервис....такси...

Тоа се можностите со толкав буџет..
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Може оваа идеја ќе ја сватите како сеир , но напротив јас сметам дека за 5к евра е една од по добрите:) Мислам дека со тие пари би можел да отвори едно помало продавниче (семкара) , и да продава семки, кикирики и такви работи , можеш и безалкохолни пијалоци да убациш , а ако ти тргне убао можеш да земеш и лиценца за алкохол:)
само ако веќе отвараш вакво нешто глеј да е на место каде што нема некое такво продавниче :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Може оваа идеја ќе ја сватите како сеир , но напротив јас сметам дека за 5к евра е една од по добрите:) Мислам дека со тие пари би можел да отвори едно помало продавниче (семкара) , и да продава семки, кикирики и такви работи , можеш и безалкохолни пијалоци да убациш , а ако ти тргне убао можеш да земеш и лиценца за алкохол:)
само ако веќе отвараш вакво нешто глеј да е на место каде што нема некое такво продавниче :)
Можеш и универзитет да отвориш покасно!:vozbud:
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Kazi mi kako pomina "JP Morgan Group" po finansiskoto "cunami" ima zagubi ili ne.

Секој има загуби. И кај нас има, ама не се толку , колку што се кај конкуренцијата :) Сега се влечат капитали од помалите компании ,з ада се заполнат дупки кај големите. Ама јас мислам дека нај-лшото веќе помина на берзата и сега забележуваме благ пораст. Знак за тоа е дека акциите на компании кои се занимават со услуги и вериги зса брзо хранење тргнаа нагоре, а кај тие имаше најголем спад, и се знае дека кога ќе премине кризата кај нив прво ќе се усети подобрувањето. Инаку во светска перспектива кризата тепрва се развива, помина периодот на дефлација, сега доаѓа инфлацијата. Тие пари што се налеаја за спасување на компаниите ( 700 милијарди од САД и околу 300 од Европа ) наредната година ќе ја изстрелат инфлацијата во космос. Дури по неколку години, кога ќе почнат пак да ги зголемуват каматите во банките да приберат парите од пазарот мислам дека ќе се врати ситуацијата во нормална состојба. До тогаш е најдобро пари под перница или во банка да не се чуват , оти вредността им опаѓа. треба да се инвестират во производство , или во такви работи што не си ја губат вредността.

Фаст фуд...Деливери сервис....такси...

Тоа се можностите со толкав буџет..

Тоа може во некоја развиена земја , ама во Македонија , каде сите дома си јадат ајварот и одат пешки наместо да плаќат за такси , тешко ќе помине :) Во Македонија мислам дека е најдобро да се инвестира во производство , бидејки тепрва се развива, а и сегашните фирми не се конкурентноспособни да им се спротивстават на тие од развиените земји.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Тоа може во некоја развиена земја , ама во Македонија , каде сите дома си јадат ајварот и одат пешки наместо да плаќат за такси , тешко ќе помине :) Во Македонија мислам дека е најдобро да се инвестира во производство , бидејки тепрва се развива, а и сегашните фирми не се конкурентноспособни да им се спротивстават на тие од развиените земји.
Се гледа дека не си баш најдобро запознат со овдешните прилики!:toe:
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Се гледа дека не си баш најдобро запознат со овдешните прилики!:toe:

Е што , сакаш да ми кажеш дека како овде во Лондон сите одат со такси на школо или секоја вечер вечерат во ресторан ? Во Македонија од десет години не сум бил , ама како гледам економските показатели за државата се најслабите за балканот . 5,2% економски пораст, 6 % инфлација , 34 % невработеност , плата пониска и од Албанија. Не верувам дека со такси или со фаст фууф ќе има некој добри изгледи за успев. И како гледам дефицитот во буџетот , кој за неколку години ќе ја заборчи Македонија како Јужноамериканска земја можам да ти гарантирам дека во сферата на услугите шансите се скоро никакви да има печалба од инвестиција.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Е што , сакаш да ми кажеш дека како овде во Лондон сите одат со такси на школо или секоја вечер вечерат во ресторан ? Во Македонија од десет години не сум бил , ама како гледам економските показатели за државата се најслабите за балканот . 5,2% економски пораст, 6 % инфлација , 34 % невработеност , плата пониска и од Албанија. Не верувам дека со такси или со фаст фууф ќе има некој добри изгледи за успев. И како гледам дефицитот во буџетот , кој за неколку години ќе ја заборчи Македонија како Јужноамериканска земја можам да ти гарантирам дека во сферата на услугите шансите се скоро никакви да има печалба од инвестиција.
Е баш тоа што не си бил ти е најголемата мана......тие показателите на хартија не ти вредат баш многу.....
Дојди ...спушти се малку овде долу кај нас...ќе се повозиме малку,ќе влеземе во неколку кафани па ќе видиме на лице место...овде на да се јаде и пие по локали, овде бе се лока и се ждере на велико и тоа секој ден од утро до мрак и пак до утро.
Ние овде секој ден си тераме..не сме викенд кафанџии.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
momentalno mislam deka samo prehrambenata industrija e opcija se drugo e sumlivo
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Е баш тоа што не си бил ти е најголемата мана......тие показателите на хартија не ти вредат баш многу.....
Дојди ...спушти се малку овде долу кај нас...ќе се повозиме малку,ќе влеземе во неколку кафани па ќе видиме на лице место...овде на да се јаде и пие по локали, овде бе се лока и се ждере на велико и тоа секој ден од утро до мрак и пак до утро.
Ние овде секој ден си тераме..не сме викенд кафанџии.

Jeste deka se zdere i pie na golemo....ama na drugata strana od ulicata gledas beda...
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
zainteresiran sum za otvaranje na pilana a voedno i izrabotka na mebel,investiijata e amerikanska,ama sega mi treba nekoj koj ke mi pomaga,strucno lice koe ke mi kaze se za toa,kade da ja izgradam nabavka na mashini,i site tie propratni raboti,za konsultaciiite ke bide nagraden
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
zainteresiran sum za otvaranje na pilana a voedno i izrabotka na mebel,investiijata e amerikanska,ama sega mi treba nekoj koj ke mi pomaga,strucno lice koe ke mi kaze se za toa,kade da ja izgradam nabavka na mashini,i site tie propratni raboti,za konsultaciiite ke bide nagraden
ubava investicija
moze i da se prosiri rabotata so golemi raboti
ama treba da znaes dali ti treba vo blizinata seca da imas kade sto bi secel samo kaj nas ke ti ja ispijat krvta so pamukce
ti treba licenci-koi kostaat pod masa mnogu pari a kako ideja e odlicna
samo da bide izvedena
a kako pilana zavisi sto imas vo plan da pravis ima mnogu fabriki od ovoj tip mislam za mebel a kvalitet nizok samo mnogu skap
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Абе дечки , не сте ме разбрале правилно. Јас не барам идеи, јас нудам да му помогонам само на тој што бара идеи. За среќа детето се јави и ќе контактираме со него. Е сега тој ако сака може и тука да пренесе што ќе смислиме и како ќе биди работата.


Поздрав

Moze li jas da te kontaktiram da mi pomognes?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom