Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Интересно ,не знае човек да ли да плаче или да се смее ,или некој не чита убаво или намерно ја мати водата ,или па не разбира англиски:toe:
еве јас што реков:

“И од секое нешто Ние создадовме пар за да се секавате“ 51-49


Ако приметуваш Аллах вели од секое нешто пар или контра или спротивно или обратно создал. Значи Аллах створил маж-жена,земја-небо,море-копно,лето-зима,живот-смрт,ден-нок,позитив-негатив,човек-џин ,рај-пекол итн.
А еве соговорникот што велит, гледајте пример како само,и како може зборовите да се испрвтуваат,и да се стави сомнеж ,ништо чудно веке видено :
Ако добро те разбирам, дали ти сакаш да кажеш дека во иднина можеби ќе се откријат и "другите полови" на едноклеточните бесполови организми? :) Дали знаеш колкав лапсуз е ова што го велиш? Ме интересира што оценка имаше (или имаш ако си сеуште основно/средно) по биологија?
Па како е можно едноклеточните организми (бактериите, парамециумот, амебата и сл.) да имаат "друг пол" кога тие се БЕСПОЛОВИ и не се размножуваат по принципот машко-женско, туку со ткн. "проста делба на клетката". На нив воопшто не им треба "друг пол" затоа што самите си се доволни за себе. Прифати, двополови едноклеточни организми НЕ ПОСТОЈАТ. Мухамед, за жал, згрешил. Жално, но вистинито :(

--- надополнето ---

Е сега по биологија имав едвај двојка ,ама доволно научив дека има корисни и штетни бактерии ,така да со здравје нека ти е.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Еве еден Тефсир (официјално исламско толкување) на дадениот ајет:

Tafsir al-Jalalayn
And of all things (wa-min kulli shay’in is semantically connected to His [following] words khalaqnā) We created pairs, two kinds, such as male and female, heaven and earth, sun and moon, plain and mountain, summer and winter, sweet and bitter, light and darkness, that perhaps you might remember (tadhakkarūna: one of the two original tā’ letters [of tatadhakkarūna] has been omitted), and hence realise that the Creator of pairs is [Himself] Singular, that you might then worship him.

Значи овде се вели дека ајетот се однесува и на паровите на животните, имено дека Аллах создал од секое животно пар (машко и женско). Но биологијата вели дека едноклеточните бесполови организми немаат пар. Очигледно Мухамед не знаел за тоа во 7 век. Прифатете.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Еве еден Тефсир (официјално исламско толкување) на дадениот ајет:

Tafsir al-Jalalayn
And of all things (wa-min kulli shay’in is semantically connected to His [following] words khalaqnā) We created pairs, two kinds, such as male and female, heaven and earth, sun and moon, plain and mountain, summer and winter, sweet and bitter, light and darkness, that perhaps you might remember (tadhakkarūna: one of the two original tā’ letters [of tatadhakkarūna] has been omitted), and hence realise that the Creator of pairs is [Himself] Singular, that you might then worship him.

Значи овде се вели дека ајетот се однесува и на паровите на животните, имено дека Аллах создал од секое животно пар (машко и женско). Но биологијата вели дека едноклеточните бесполови организми немаат пар. Очигледно Мухамед не знаел за тоа во 7 век. Прифатете.

Да бе знаеме и дека на Исус го создал во машки пол.
Чорбаџија како е можно ти да не знаеше за половите на растенијата, а Мухаммед с.а.в.с да знае повеќе од тебе ? И да знае повеќе од сите научници дека човекот е создаден од вода ? Како е можно да знае се за ембрионот на бебето во 7 век ?
Да знае за планините дека се подвижни во тоа времеее ?? До вчера се мислеше дека не се подвижни. А овие сега научнициве научија дека се подвижни, но Мухаммед с.а.в.с. пред сите знаел.
Да знае прв дека земјата е како јајце ?
За морето кое го пронајдоа сега 20 век кое се допира и кое не се меша? Мухаммед с.а.в.с ронел или нуркал случајно а?
Мухаммед с.а.в.с. да знае за теоријата Биинг Бенг ? Да знае прв како се создаваат ѕвездите ?

Јас мислам дека е срамота за сите луѓе, еден човек да ги знае сите овие работи кој живеел во 7 век и некаде во пустината ФАРОН, а денешниве во 21век ништо да не знаат. =)

--- надополнето ---

П.С од каде па знаел Мухаммед с.а.в.с. дека морето го покри на Фараонот и дека ќе го истават како што пиши во Куранот како доказ. Да не нуркал случајно ?
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Еве еден Тефсир (официјално исламско толкување) на дадениот ајет:

Tafsir al-Jalalayn
And of all things (wa-min kulli shay’in is semantically connected to His [following] words khalaqnā) We created pairs, two kinds, such as male and female, heaven and earth, sun and moon, plain and mountain, summer and winter, sweet and bitter, light and darkness, that perhaps you might remember (tadhakkarūna: one of the two original tā’ letters [of tatadhakkarūna] has been omitted), and hence realise that the Creator of pairs is [Himself] Singular, that you might then worship him.

Значи овде се вели дека ајетот се однесува и на паровите на животните, имено дека Аллах создал од секое животно пар (машко и женско). Но биологијата вели дека едноклеточните бесполови организми немаат пар. Очигледно Мухамед не знаел за тоа во 7 век. Прифатете.
а болдираното го избегнуваш или не сакаш да ја видиш?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Чорбаџијо што ќе ми кажеш ти за тоа во Библијата што тврди дека земјата е рамна плоча ? И стара пред 8000 год. ?

--- надополнето ---

Изгледа Мухаммед с.а.в.с. многу повеќе знаел од овие апостоливе иако тие биле 12, а Мухаммед с.а.в.с. сам. Како така, од каде тоа кога тој бил неписмен? :wink:
Срамота за сите научници и сите луѓе на светов тоа да го знае човек во 7 век и многу повеќе, а тие уште да не знаат навистина многу срамота.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Чорбаџијо што ќе ми кажеш ти за тоа во Библијата што тврди дека земјата е рамна плоча ? И стара пред 8000 год. ?

--- надополнето ---

Изгледа Мухаммед с.а.в.с. многу повеќе знаел од овие апостоливе иако тие биле 12, а Мухаммед с.а.в.с. сам. Како така, од каде тоа кога тој бил неписмен? :wink:
Срамота за сите научници и сите луѓе на светов тоа да го знае човек во 7 век и многу повеќе, а тие уште да не знаат навистина многу срамота.
Напротив, луќето знаеле дека земјата е округла, дека постои ембрион и дека ако јадеш свинско и пиеш алкохол е штетно за тебе уште од многу одамна. Проблемот бил во тоа што деловите за кои ти зборуваш се од Еврејската библија, која најчесто се поврзувала со Персиската култура наместо со грчката (која впрочем и не била развиена во тоа време, 2000 години п.н.е.). Сите делови за староста на земјата, омраза кон хомосексуалците и слично се во стариот завет. Така да, проста математика, 2000 години + 700 години = 2700 години разлика меќу Стариот Завет и Мухамед, во кои се случуваат : Грчката цивилизација, филозофија, математика, алгебра, Римската Империја , Александар Македонски итн итн итн.
п.с. Сериозно веруваш дека трговец бил неписмен? И бил во пештера каде му дошол ангел? Ко Џозеф Смит да го слушам
п.п.с. Сега најверојатно ќе ми ја исечат главата... што ли значеше зборот Ислам не ми текнува, нека ми го преведе некој
п.п.п.с Немам ништо против муслиманите, но немојте да трескате глупости во 21 век за неписмени трговци и ангели.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Тешко многу дека знаеле дека земјата е топчеста. Еве мапа од 6 век. како мислеле дека изгледа земјата. whwll-map.jpg

За ембрионот знаеле можеби но за развитокот на бебето во ембрионот не знаел никој. Но развитокот го има опишано Мухаммед с.а.в.с.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Каде кажал Мухамед дека Библијата е измислена?
Каде кажал Мухамед дека христијаните ги корумпирале Тевратот и Инџилот?
Каде кажал Мухамед дека Павле го направил христијанството?
Кои историчари велат дека Библијата е измислена?

Мухаммед с.а.в.с во Куранот кажа дека и Тората и Библијата се искривени !!

Не кажа дека Павле го направи Христијанството, тоа секој здрав ќе го примети бидејќи дошол век после Иса а.с и проповедал вера која не е никаде спомната да се проповеда !!

Ете и историјата тоа сама го кажува, ама треба да ги затвориме очите пред вистината и слепо да веруваме !!
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Тешко многу дека знаеле дека земјата е топчеста. Еве мапа од 6 век. како мислеле дека изгледа земјата. Прегледај го приврзокот 28892

За ембрионот знаеле можеби но за развитокот на бебето во ембрионот не знаел никој. Но развитокот го има опишано Мухаммед с.а.в.с.
А демек тоа од страна е океанот ? Вака верувале до 6 век Христијаните? :pos2: Павле немал познавање жално. Дојде Мухаммед с.а.в.с неписмен Арап да им каже дека земјата има јајцевидна форма.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.250
Поени од реакции
4.854
Да бе знаеме и дека на Исус го создал во машки пол.
Чорбаџија како е можно ти да не знаеше за половите на растенијата, а Мухаммед с.а.в.с да знае повеќе од тебе ? И да знае повеќе од сите научници дека човекот е создаден од вода ? Како е можно да знае се за ембрионот на бебето во 7 век ?
Да знае за планините дека се подвижни во тоа времеее ?? До вчера се мислеше дека не се подвижни. А овие сега научнициве научија дека се подвижни, но Мухаммед с.а.в.с. пред сите знаел.
Да знае прв дека земјата е како јајце ?
За морето кое го пронајдоа сега 20 век кое се допира и кое не се меша? Мухаммед с.а.в.с ронел или нуркал случајно а?
Мухаммед с.а.в.с. да знае за теоријата Биинг Бенг ? Да знае прв како се создаваат ѕвездите ?

Јас мислам дека е срамота за сите луѓе, еден човек да ги знае сите овие работи кој живеел во 7 век и некаде во пустината ФАРОН, а денешниве во 21век ништо да не знаат. =)

--- надополнето ---

П.С од каде па знаел Мухаммед с.а.в.с. дека морето го покри на Фараонот и дека ќе го истават како што пиши во Куранот како доказ. Да не нуркал случајно ?
1. Човекот не е создаден од вода, ни од кал.
2. Планините не се подвижни, подвижни се тектонските плочи под нив. Слабо му одела геологија на Мухамед. :)
3. Баш ме интересира што знаел Мухамед за теоријата за настанувањето на ѕвездите. Ќе ми кажеш? :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
1. Човекот не е создаден од вода, ни од кал.
2. Планините не се подвижни, подвижни се тектонските плочи под нив. Слабо му одела геологија на Мухамед. :)
3. Баш ме интересира што знаел Мухамед за теоријата за настанувањето на ѕвездите. Ќе ми кажеш? :)
1.Сите знаеме дека 70% од телото се состои од вода.
2."И ги гледаш планините мислејќи се неподвижни. Тие се креваат како што се креваат и облаците". (Ен-Немл, 88)Значи тие се креваат како што се креваат облаците. Инаку, зошто Мухаммед с.а.в.с. не напишал: «Ти ги гледаш планините и мислиш дека се неподвижни а оние одат, или оние трчаат, или оние се преместуваат, или одат од едно место во друго!? Никогаш.
3.Потоа се упати кон небесата, а тие беа како магла...“(Куран, 41: 11)

--- надополнето ---

Поради тоа што Земјата и небото над нас (Сонцето, Месечината, ѕвездите, планетите, галаксиите итн.) настанале од истиот „чад“, можеме да заклучиме дека Земјата и небото биле една поврзана целина. И тогаш од тој хомоген „чад“ се формирале и одделиле едно од друго. Бог ни вели во Куранот:

„Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една поврзана целина, па Ние ја распарчивме...?“(Куран, 21: 30)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Чорбаџија како е можно ти да не знаеше за половите на растенијата, а Мухаммед с.а.в.с да знае повеќе од тебе ?
Грешка си. Обратна е ситуацијата. Јас знам дека постојат и бесполови растенија, но Мухамед тоа не го знаел. Мухамед рекол дека Алах создал од СЕКОЕ нешто пар. Но ете, денес научниците најдоа илјадници бесполови растенија и илјадници бесполови животни кои НЕ СЕ СОЗДАДЕНИ ВО ПАР.

И од секое нешто ние создадовме пар" (Сура Ез-Заријат 51:49, Кyран)

Доколку Кyранот навистина му бил диктиран на Муахмед од Бог, тогаш тој немало да напише ваква научна невистина. Оттука, а и од другите научни невистини во Кyранот, следи дека Кyранот не е Божја објава.

"Да беше тој од некој друг, а не од Аллах, во него ќе најдевте сигурно противрчености големи." (Сура Ен-Ниса 4:82, Кyран)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Мислам дека убаво кажа Мусаб.И немој да се закачаш пак со мене кога убаво ти објаснаа. И земај читај ги линковите како што го направи тоа Немесис.
И ај одговори ми зошто Библијата тврди дека земјата и плоча белким ги запалиле ватикан заради што го тврделе спротивното кој знајт што имаат пронајдено.



--- надополнето ---

Читај таму и ќе видиш дека и најситните честички се создадени во парови.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Со векови пред Мухамед луѓето верувале во некоја симетрија во светот. Имало некои што верувале во двојна симетрија, некои во тројна, некои во четворна. Сите овие докажувале преку разни примери дека многу работи во природата одат по две, три или четири парови, страни, темиња.
Како и да е сите грешеле бидејќи секогаш се наоѓале примери каде што исклучоците отстапувале од правилото.
Да рекол Мухамед дека некои работи Алах ги создал во парови, тогаш изјавата ќе му била научно точна. Но грешката било што рекол дека од секое нешто Алах создал пар.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom