Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.473
Поени од реакции
81.916
Е не во црква ќе ги палат според шеријатот на папите насилно да примат христијанство за вера
Ќе ги палат во црква според шеријатот на папите?

Сигурен си дека памфлетот од КСА добро си го превел?
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
LOOOOOL Eraser oladi malku.......

A sega edno prasanje za Islamot. Nekoi go spomnaa vo temata Naucni cuda ama ne vidov da bese odgovoreno.
Dali Alah sozdal se vo parovi? Dali se misli samo na ziviot svet ili mozebi se odnesuva i/ili na nesto drugo?
Како прво сакам да истакнам дека понашувањата на некои членови воопшто не е во ред ,поготово ме интересира зошто членови муслимани вака се понашуваат? Да ли сте виделе некој ајет или хадис или животот на асхабите р.а вакво понашање? Ако сте виделе дајте и мене и јас така да се понашувам. За атеистите ајде знам и ги разбирам ,исто ме чуди навредите на христијанските членови ,ама изгледа тоа е поврзано , “а окрени ја другиот образ“ е заборавен.За да не бидам нападнат ке прекинам и нема да кажувам што мислам .

“И од секое нешто Ние создадовме пар за да се секавате“ 51-49


Ако приметуваш Аллах вели од секое нешто пар или контра или спротивно или обратно создал. Значи Аллах створил маж-жена,земја-небо,море-копно,лето-зима,живот-смрт,ден-нок,позитив-негатив,човек-џин ,рај-пекол итн.

Иако ајетот е чудо ,за некои е потсмев само поради тоа што тера инает и што не знае .Исто така ,се поставува прашање (ако воопшто е прашање) како научниците уште не нашле другиот пар на растенијата, но тој што тера инает исто бил пред 2000,пред 500 пред 100 години па и сега.
И пред 100 години се исмејуваа ,и за атом,от исти зборови велеа ,но после видоа дека електроните биле полни со + и - . Науката деломично само ја потврдува Аллаховите зборови никако до денеска не е донесен нешто конкретно спротивно,гледаме дека законот што важело 40 години ,во физиката или хемијата и сл,одедна може да се смени сосема одеднаш со ново откритије,затоа на жалост науката можеме слободно да речеме е многу назадна, жалосно велам затоа што тој ден кога ке ја постигне највисоката точка сите до еден во светот шехадет ке донесат. Науката многу малце има откриено за мозокот ,а ние сакаме оваа вистина да не ја гледаме.Изјавите како уште не се пронајдени другите растенија може да се смета за комични.

за нешто подетално можеш овде да најдеш
http://www.quranmiracles.com/BOSANSKI/articles.asp?id=31
поздрав
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Отсега па натака секое мое паѓање на сеџде ќе упатувам благодарност до Господарот на световите само затоа што се родив Муслиман !!

Елхамдилилах !!
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Како прво сакам да истакнам дека понашувањата на некои членови воопшто не е во ред ,поготово ме интересира зошто членови муслимани вака се понашуваат? Да ли сте виделе некој ајет или хадис или животот на асхабите р.а вакво понашање? Ако сте виделе дајте и мене и јас така да се понашувам. За атеистите ајде знам и ги разбирам ,исто ме чуди навредите на христијанските членови ,ама изгледа тоа е поврзано , “а окрени ја другиот образ“ е заборавен.За да не бидам нападнат ке прекинам и нема да кажувам што мислам .

“И од секое нешто Ние создадовме пар за да се секавате“ 51-49


Ако приметуваш Аллах вели од секое нешто пар или контра или спротивно или обратно создал. Значи Аллах створил маж-жена,земја-небо,море-копно,лето-зима,живот-смрт,ден-нок,позитив-негатив,човек-џин ,рај-пекол итн.

Иако ајетот е чудо ,за некои е потсмев само поради тоа што тера инает и што не знае .Исто така ,се поставува прашање (ако воопшто е прашање) како научниците уште не нашле другиот пар на растенијата, но тој што тера инает исто бил пред 2000,пред 500 пред 100 години па и сега.
И пред 100 години се исмејуваа ,и за атом,от исти зборови велеа ,но после видоа дека електроните биле полни со + и - . Науката деломично само ја потврдува Аллаховите зборови никако до денеска не е донесен нешто конкретно спротивно,гледаме дека законот што важело 40 години ,во физиката или хемијата и сл,одедна може да се смени сосема одеднаш со ново откритије,затоа на жалост науката можеме слободно да речеме е многу назадна, жалосно велам затоа што тој ден кога ке ја постигне највисоката точка сите до еден во светот шехадет ке донесат. Науката многу малце има откриено за мозокот ,а ние сакаме оваа вистина да не ја гледаме.Изјавите како уште не се пронајдени другите растенија може да се смета за комични.

за нешто подетално можеш овде да најдеш
http://www.quranmiracles.com/BOSANSKI/articles.asp?id=31
поздрав
Sakas da kazis deka naukata seuste ne go objasnila toj ajet, deka taa uste e na ponisko nivo od potrebnoto? Mozebi e taka.....a vo vrska so tie organizmi koi ne se vo parovi, zosto velis deka toa e smesno, koga postojat zivi primeri za toa? Barem jas kolku sto imam citano, den deneska postojat tie bakterii ili sto znam kakvi drugi organizmi koi ne se razmnozuvaat na toj princip masko-zensko. Ili mozebi sakas da kazis deka parovite na tie organizmi seuste ne se otkrieni? I uste edno nesto sto go procitav nekade za ovoj ajet e toa zosto ima samo gravitacija, no ne i anti-gravitaciska sila? I pretpostavuvam ovoj ajet se odnesuva voopsto na se vo Univerzumot, a ne samo za ovaa planeta, neli?.....pozz
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Немесис кога Аллах Единствениот Господар на Мухаммед с.а.в.с му го даде Куранот му кажа дека го обдарил со најголемото чудо, како што на другите пејгамбери им даде неколку чуда, на Мухаммед с.а.в.с му го даде Куранот и кажа дека оваа книга ќе поседува изобилно знаење !!

Науката допрва ќе покаже !!

Ај добра ноќ
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Чорбаџија повеќе знаење за Исламот ?:pos2: Тој врска и од христијантсво нема. Муслиманите не ви одговараат на прашањата не сте достојни. А тебе чорбаџијава како те лаже се кинам од смеење кога ве читам, ко кученце те има направено :pos2:
Некои коментари не заслужуваат одговор :)
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Sakas da kazis deka naukata seuste ne go objasnila toj ajet, deka taa uste e na ponisko nivo od potrebnoto? Mozebi e taka.....a vo vrska so tie organizmi koi ne se vo parovi, zosto velis deka toa e smesno, koga postojat zivi primeri za toa? Barem jas kolku sto imam citano, den deneska postojat tie bakterii ili sto znam kakvi drugi organizmi koi ne se razmnozuvaat na toj princip masko-zensko. Ili mozebi sakas da kazis deka parovite na tie organizmi seuste ne se otkrieni? I uste edno nesto sto go procitav nekade za ovoj ajet e toa zosto ima samo gravitacija, no ne i anti-gravitaciska sila? I pretpostavuvam ovoj ajet se odnesuva voopsto na se vo Univerzumot, a ne samo za ovaa planeta, neli?.....pozz
Види ,ја набројав нешто што знаеме и науката што до сега има потврдено ,а ти или било кој друг може да ја прошири таа листа ,значи науката ја потврдува ајетот .Ако имаме од 100 ,90 докази научно птврдени тие 10 нема да значи дека во иднина нема да се откријат,исто што ти дадов примерот за атомите ,да ја водевме ова дискусија пред 100 години ти истото ке ми го кажуваше.За гравитацијата ,читај на линкот што ти посочив ако не ке ти најдам друга статија
поздрав
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Види ,ја набројав нешто што знаеме и науката што до сега има потврдено ,а ти или било кој друг може да ја прошири таа листа ,значи науката ја потврдува ајетот .Ако имаме од 100 ,90 докази научно птврдени тие 10 нема да значи дека во иднина нема да се откријат,исто што ти дадов примерот за атомите ,да ја водевме ова дискусија пред 100 години ти истото ке ми го кажуваше.За гравитацијата ,читај на линкот што ти посочив ако не ке ти најдам друга статија
поздрав
Ok ke procitam toa sto go posoci, pa ke prodolzime ponatamu :smir: pozz
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
6.125
Поени од реакции
872
Многу идете оф-топик сите, навредувате вери, се карате, се мразите...зошто е вака? Поготово во оваа тема:toe:
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Радица Мухаммед с.а.в.с не бирал кој делови од Библијата да важат а кој да не важат !!

Мухаммед с.а.в.с како и сите Евреи и Муслимани и сите пред Евреите не се сложува со сликата на Бога како белобрадец, дух син и тн. !!

Не се сложува дека Иса а.с беше Божество !!

И како што спомна Мусаб во друга тема, ние не знаеме кој зборови во Библијата се Божји кој додадени затоа Муслиман мора да ја штити Библијата и тоа е света книга за него !!
Ние Муслиманите почитуваме што кажал Иса а.с а не почитуваме тоа што е додадено бидејќи не се тоа зборови на Бога !!

И во Куранот не се негира пратеништвото на Иса а.с во никој случај !!

Мухаммед с.а.в.с многу убаво кажал Иса а.с донесе Инџил, книга Божја !!

Мухаммед с.а.в.с рекол не правете разлика меѓу мене, него, Муса а.с и тн.

Сите правевме исто, повикувавме вера во Бога !!

Мухаммед с.а.в.с кажа дека Иса а.с не направи ниту еден грев !!

Исто така опомена кога ќе дојде повторно Иса а.с на земјава строго Муслиманите да го следат и слушаат !!

Тоа никој не го избриша од во Куранот и ние ќе го пречекаме и ќе го слушаме !!

:):):) :smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Види ,ја набројав нешто што знаеме и науката што до сега има потврдено ,а ти или било кој друг може да ја прошири таа листа ,значи науката ја потврдува ајетот .Ако имаме од 100 ,90 докази научно птврдени тие 10 нема да значи дека во иднина нема да се откријат,исто што ти дадов примерот за атомите ,да ја водевме ова дискусија пред 100 години ти истото ке ми го кажуваше.За гравитацијата ,читај на линкот што ти посочив ако не ке ти најдам друга статија
поздрав
Ако добро те разбирам, дали ти сакаш да кажеш дека во иднина можеби ќе се откријат и "другите полови" на едноклеточните бесполови организми? :) Дали знаеш колкав лапсуз е ова што го велиш? Ме интересира што оценка имаше (или имаш ако си сеуште основно/средно) по биологија?
Па како е можно едноклеточните организми (бактериите, парамециумот, амебата и сл.) да имаат "друг пол" кога тие се БЕСПОЛОВИ и не се размножуваат по принципот машко-женско, туку со ткн. "проста делба на клетката". На нив воопшто не им треба "друг пол" затоа што самите си се доволни за себе. Прифати, двополови едноклеточни организми НЕ ПОСТОЈАТ. Мухамед, за жал, згрешил. Жално, но вистинито :(

--- надополнето ---

Ние Муслиманите почитуваме што кажал Иса а.с а не почитуваме тоа што е додадено бидејќи не се тоа зборови на Бога !!
А од каде знаете што кажал Иса?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ти чорбаџија колку со омраза му зборуваш на Мусаб, му викаш во основно си, се познава твојот инает иако цело време се трудиш да го докажеш спротивното !!

Јас многу пати имам кажано за Иса а.с така да ми се смачи веќе да се повторувам !!

Слаба меморија имаш !!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Радица Мухаммед с.а.в.с не бирал кој делови од Библијата да важат а кој да не важат !!

Мухаммед с.а.в.с како и сите Евреи и Муслимани и сите пред Евреите не се сложува со сликата на Бога како белобрадец, дух син и тн. !!

Не се сложува дека Иса а.с беше Божество !!

И како што спомна Мусаб во друга тема, ние не знаеме кој зборови во Библијата се Божји кој додадени затоа Муслиман мора да ја штити Библијата и тоа е света книга за него !!
Ние Муслиманите почитуваме што кажал Иса а.с а не почитуваме тоа што е додадено бидејќи не се тоа зборови на Бога !!

И во Куранот не се негира пратеништвото на Иса а.с во никој случај !!

Мухаммед с.а.в.с многу убаво кажал Иса а.с донесе Инџил, книга Божја !!

Мухаммед с.а.в.с рекол не правете разлика меѓу мене, него, Муса а.с и тн.

Сите правевме исто, повикувавме вера во Бога !!

Мухаммед с.а.в.с кажа дека Иса а.с не направи ниту еден грев !!

Исто така опомена кога ќе дојде повторно Иса а.с на земјава строго Муслиманите да го следат и слушаат !!

Тоа никој не го избриша од во Куранот и ние ќе го пречекаме и ќе го слушаме !!

:):):) :smir:
Значи ги почитувате цитатите од Библијата кои се сложуваат со Куранот, другите не, оти сите се измислени :)
Според теоријата на Мухамед цела Библија е измислена и сите ние христијаните во лага веруваме (иако рекол Библијата е божја објава, тој со Куранот скоро целосно ја негира :))
Разликата се прави меѓу пратениците, вие најмногу верувате во Мухамед, значи сите пратеници не се исто во секој случај.

Добра ноќ и тебе , поздрав:smir:
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Значи ги почитувате цитатите од Библијата кои се сложуваат со Куранот, другите не, оти сите се измислени :)
Според теоријата на Мухамед цела Библија е измислена и сите ние христијаните во лага веруваме (иако рекол Библијата е божја објава, тој со Куранот скоро целосно ја негира :))
Разликата се прави меѓу пратениците, вие најмногу верувате во Мухамед, значи сите пратеници не се исто во секој случај.

Добра ноќ и тебе , поздрав:smir:
Па дека библијата е измислена не кажал само Мухаммед с.а.в.с и историчарите тоа викаат !!

Нормално дека не ја прифаќа Мухаммед с.а.в.с , па како да прифати друг Бог освен Аллах ? Неузубиллах !!

Никој не прифаќа човек за Бог освен вас !!

Ама тоа е ваше право никој не ви го зема :)

Мухаммед с.а.в.с не го негира Инџилот кој му беше објавен на Иса а.с !!

Ама каде е Инџилот ?? Павле кажи ни !! :)

Мухаммед с.а.в.с ги негира лагите во Библијата за Бог со лице на човек и отелотворен Бог !!

Ајде позз
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Па дека библијата е измислена не кажал само Мухаммед с.а.в.с и историчарите тоа викаат !!
Каде кажал Мухамед дека Библијата е измислена?
Каде кажал Мухамед дека христијаните ги корумпирале Тевратот и Инџилот?
Каде кажал Мухамед дека Павле го направил христијанството?
Кои историчари велат дека Библијата е измислена?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom