Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ај мене некој нека ми одговори. Дали Иса а.с ќе го убие деџалот или Махди ? Читав дека кога Махди ќе клањал намаз кој ќе го водел Иса а.с тогаш ќе добиел објава да го убие деџалот и тогаш ќе му се кажело дека е Махди. А јас до сега знаев дека Иса а.с ќе го убиел, а пак на друго место прочитав двајцата.
Па ?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не велам јас дека исламот е пагаснка религија, како што вие го напаѓавте пред некое време христијанството. Само велам дека има симболи и знаци кои потекнуваат од паганството. Или го негираш самото постоење на месечинката на врвот на секоја џамија. Или можеби има некое друго значење?
Oooooooooo my only God. разбираш дека не правиме ништо со месечинката ?? Не ја спомнуваме во молитви,не знам како да објаснам стварно :) Не правиме ништо со неа како вие што се крстите со крстот.
Дај нека објасни некој =]

Уште пред Мухаммед с.а.в.с полумесечината постоела како симбол на многу народи и племиња.Таа обично симболизирала сосредоточување,отвореност и победа.Султанот Осман најпрво ја користел полумесечината како симбол на Османската династија,додека со освојувањето на Константинопол полимесечината станува симбол на Османската империја.Звездата покрај полумесечината била додадена од СУлтан Селим трети,во 1793 г.
Она што е важно и треба да се знае е дека ако зборуваме за некои симболи дали се прифатливи или не, мора да се ослониме на Исламот кој ни го пренел Пејгамберот ресуруллах, а бидејќи таму не се спомнати, тогаш не се земаат во обзир.
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
До кога со ова FireFly?
Исус додека живееше на Земјата имаше и човечки и божји особини. Но, сега Тој е кај својот Татко и има Божји особини, значи е Бог. Колку и да не можите да прифатите, тоа е:smir:

Едно прашање за тебе,каков симбол е месечинката во исламот? Зошто стои на врвот на секоја џамија?
Sto zboris be Radice !!!

Но, сега Тој е кај својот Татко и има Божји особини, значи е Бог
Sega stana 2 Bogovi na nebesa. A veruvate vo eden Bog. Ili od dva se spojuvale na eden. Nemoj be sestro da me nateras da pravim greh. Estakfurullah.

Ili kazete ima dve bogovi nemam jas nisto protiv toa. Toa e tvoe pravo. Na kolku odlucis. Pa ako treba stavi uste edno ete na primer Bogo-Radica pa i tri neka bidat.
Ajde odlucite ednas kolku bogovi imate, i na kolku veruvate.

Ne mislam da se majtapim. Nego ozbilno odlucete ednas.

Selam:smir:

--- надополнето ---

A има некои слики на нет?
Do sega ne najdov. Ke se potrudam da najdem. Selam :)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
А ти од каде знаеш како се молат христијаните? Има верници кои се молат на колена, ги спојуваат двете раце итн.Нема закон како треба да се молиш. Кога Исус го прашале како треба да се моли Бог, тој им рекол дека е најдобро да се молат со зборовите:Оче наш кој си на Небесата, да се свети името Твое, да дојде царството твое,да биде волјата твоја, како на небото, така и на Земјата, лебот наш насушен дај ни го денес и прости ги гревовите наши, како што и ние им проштеваме на нашите должници, и не воведувај не во искушение, но избави не од лукавиот.Амин.
Крсниот знак може да означува крај на молитвата, можеме да го употребуваме тогаш кога ќе почувтсвуваме потреба. Значи Христијаните не се молат со крстење!
im rece na ucenicite: ,Posedete tuka dodeka otidam onamu da se pomolam. I kako se pooddaleci,malku padna nuckum( nie toa sedjde go vikame);
;se molese i govorese...
(matej, 26;36-39)

1.Nacinot kako da se molis Isa a.s vekje go naglasi so samata svoja postapka tj pagjanje nuckum,a pagjanjeto nuckum ne e edenje nakolena tuku :

Прегледај го приврзокот 28453

2. Te citiram: "Koga go prasale isus kako treba da se moli Bog"... A zasto ne go prasale "kazi ni Boze kako da te molime",osven toa niti toj ne im se sprotivstavi i da im kaze "Jas sum vasiot bog i molete me vaka vaka....

i edno prasanje.... Ako vie ne pagjate nuckum koga se molite kako sto padnal Isus Hristos,togas kako vie se racunate za negovi sledbenici... vo sto vie vsusnost go sledite?

A molitvata glasi: "Oce NASH koj si na nebesata"... znaci ne veli oni da se molat so zborovite "Oce na Isus" tuku "oce NASH"
Oce na site nas nas,na site lugje.. Uste edna potvrda deka Isa a.s tj Isus niti e Bog niti e Sin Bozji
Samata potreba kaj Nego za da se moli nekomu,da padne nuckum tj da se pokori nekomu go potvrduva istoto... ;)

I uste edno prasanje... Krsniot znak sto vi znaci? Koja e simbolikata?

--- надополнето ---

--- надополнето ---

Едно просто прашање имам јас. Ме интересира како е правилно изговарањето за Куранот, Куран или Коран ? Пошто сум слушал и така и така ...

KUR'AN !!!

--- надополнето ---

Колку мајки може да има еден муслиман? на пример Само онаа која е биолошка или ? на пример за да се запази почитта кон родителите ... значи колку/или која личност смее да ја нарекува Мајка ?
Bioloshkata i onaa sto go doila

--- надополнето ---

Ај мене некој нека ми одговори. Дали Иса а.с ќе го убие деџалот или Махди ? Читав дека кога Махди ќе клањал намаз кој ќе го водел Иса а.с тогаш ќе добиел објава да го убие деџалот и тогаш ќе му се кажело дека е Махди. А јас до сега знаев дека Иса а.с ќе го убиел, а пак на друго место прочитав двајцата.
Па ?

Kolku sto znam brate od hadisite,koi zazal nemozam da gi citiram od strav da ne zgresam... no znam deka Dedjalot stom kje go vidi Isa a.s kje se stopi od strav.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Sto zboris be Radice !!!



Sega stana 2 Bogovi na nebesa. A veruvate vo eden Bog. Ili od dva se spojuvale na eden. Nemoj be sestro da me nateras da pravim greh. Estakfurullah.

Ili kazete ima dve bogovi nemam jas nisto protiv toa. Toa e tvoe pravo. Na kolku odlucis. Pa ako treba stavi uste edno ete na primer Bogo-Radica pa i tri neka bidat.
Ajde odlucite ednas kolku bogovi imate, i na kolku veruvate.

Ne mislam da se majtapim. Nego ozbilno odlucete ednas.

Selam:smir:

--- надополнето ---

На прашањата на кои не знаете(или не сакате) да одговорите велите шо збориш беееее .....?????
Дај бидете малку посериозни, ми се смачи од истите, па исти работи!
Веруваме во еден бог, а тој бог има 3 лица, три дела кои се зависни еден од друг и не можат сами по себе ништо да работат, разбираш?
Како што твоето тело е составено од крв,мускулна маса и коскена маса и без нив тоа не може да опстојува.Незнам поинаку како да објаснам,жал ми е, ама толку од мене. :smir:И плус не можам да очекувам нешто што не го разбираат и некои од христијаните, вие да го разберите! Mission impossible:toe:

im rece na ucenicite: ,Posedete tuka dodeka otidam onamu da se pomolam. I kako se pooddaleci,malku padna nuckum( nie toa sedjde go vikame);
;se molese i govorese...
(matej, 26;36-39)

1.Nacinot kako da se molis Isa a.s vekje go naglasi so samata svoja postapka tj pagjanje nuckum,a pagjanjeto nuckum ne e edenje nakolena tuku :

Прегледај го приврзокот 28453

2. Te citiram: "Koga go prasale isus kako treba da se moli Bog"... A zasto ne go prasale "kazi ni Boze kako da te molime",osven toa niti toj ne im se sprotivstavi i da im kaze "Jas sum vasiot bog i molete me vaka vaka....

i edno prasanje.... Ako vie ne pagjate nuckum koga se molite kako sto padnal Isus Hristos,togas kako vie se racunate za negovi sledbenici... vo sto vie vsusnost go sledite?

A molitvata glasi: "Oce NASH koj si na nebesata"... znaci ne veli oni da se molat so zborovite "Oce na Isus" tuku "oce NASH"
Oce na site nas nas,na site lugje.. Uste edna potvrda deka Isa a.s tj Isus niti e Bog niti e Sin Bozji
Samata potreba kaj Nego za da se moli nekomu,da padne nuckum tj da se pokori nekomu go potvrduva istoto... ;)

I uste edno prasanje... Krsniot znak sto vi znaci? Koja e simbolikata?

--- надополнето ---

--- надополнето ---

Исус не се молел секогаш паѓајќи ничкум. Тогаш паднал ничкум бидејќи му било многу тешко, знаел дека не може да побегне од својата мисија која ја има на Земјата, дека мора да ја исполни волјата на својот Отец бидејќи Тој го пратил тука на Земјата. Го молел ако може да го одмини таа чаша. Значи не се молел секогаш на истиот начин. Во Библијата не е речено дека секогаш паѓал ничкум.
Исус го следиме во многу поважни работи од начинот на кој треба да се молиме. Вистинскиот Христијанин ги слуша неговите зборови кои пред се се темелат на љубов, меѓусебна почит и разбирање.
И да те потсетам Исус не е исто што и Бог, но тие се едно! Затоа тој им рекол на луѓето да се молат со тие зборови.Затоа што Синот произлегува од Таткото, а не Таткото од Синот.
Крстот е геометриска фигура која била користена уште од најдревните религии(вертикалната подолга линија го претставувала божеството, хоризонталната човештвото), но тоа нема никаква врска со христијантвото. Ние Христијаните го користиме овој знак затоа што Исус страдал на крст, и умрел на крстот, за по три дена да воскресне. Казната со распнување на крст била најтешка казна во Римската империја. Со таа казна биле казнувани најтешките злосторници. Но, таа казна ја добил и Исус.Така крстот од симбол на смртта, станува симбол на животот.:smir:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Исус не се молел секогаш паѓајќи ничкум. Тогаш паднал ничкум бидејќи му било многу тешко, знаел дека не може да побегне од својата мисија која ја има на Земјата, дека мора да ја исполни волјата на својот Отец бидејќи Тој го пратил тука на Земјата. Го молел ако може да го одмини таа чаша. Значи не се молел секогаш на истиот начин. Во Библијата не е речено дека секогаш паѓал ничкум.
:

Daj togas uste nekoj citat od Biblijata za nekoj drug nacin na molenje osven nuckum...

--- надополнето ---

И да те потсетам Исус не е исто што и Бог, но тие се едно! Затоа тој им рекол на луѓето да се молат со тие зборови.Затоа што Синот произлегува од Таткото, а не Таткото од Синот.
:

Isus ne e isto sto i Bog no tie se edno.... Nema ama bas nikakva logika. Zamisli se ti masko tj sin i dali bi mozela da bides ti i tatko ti isto. Kade e bre luge normalnoto tuka?

I osven toa ima li nekade citat vo biblijata jasno Isus da im se obrati na svoite luge i da im kaze od tipot:

Jas sum sin bozji ili jas sum Bog,mene molete mi se i tako dalje...

--- надополнето ---

Тогаш паднал ничкум бидејќи му било многу тешко,:
Isus bog sigurno ne e posto Bog nikogas i nikomu ne pagja nuckum,tuku nemu mu pagjaat.

--- надополнето ---

знаел дека не може да побегне од својата мисија која ја има на Земјата, дека мора да ја исполни волјата на својот Отец бидејќи :
I tuka ti samata kazuvas deka e dojden na Misija i od nekogo praten (od Bog)... neli e toa jasen podatok deka e toj Bozji pratenik?

--- надополнето ---

Веруваме во еден бог, а тој бог има 3 лица, три дела кои се зависни еден од друг и не можат сами по себе ништо да работат, разбираш?
Како што твоето тело е составено од крв,мускулна маса и коскена маса и без нив тоа не може да опстојува.Незнам поинаку како да објаснам,жал ми е, ама толку од мене. :smir:И плус не можам да очекувам нешто што не го разбираат и некои од христијаните, вие да го разберите! Mission impossible:toe:

:
Od kade ti e sega ova? Objasni go ajde so Bibliski citati.. za da vidime deka e toa so Vasata Sveta kniga dokazano,a ne onaka receno samo... Bog so tri lica.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Kolku sto znam brate od hadisite,koi zazal nemozam da gi citiram od strav da ne zgresam... no znam deka Dedjalot stom kje go vidi Isa a.s kje se stopi od strav.

Е добро а некаде пишува дека Иса а.с кога ќе слези на земјата ќе слези со копје и така ќе го убие деџалот и ќе му рече ова ти е подарок од Аллах. Сега нека разрешат алемите што точно ќе се случи и каде точно ќе слезе Иса а.с ! Дали кај Ќабето или минарето. Позз
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Е добро а некаде пишува дека Иса а.с кога ќе слези на земјата ќе слези со копје и така ќе го убие деџалот и ќе му рече ова ти е подарок од Аллах. Сега нека разрешат алемите што точно ќе се случи и каде точно ќе слезе Иса а.с ! Дали кај Ќабето или минарето. Позз
Spored hadisite na pejgamberot a.s velat deka kje se simne vo belata djamija vo damask kaj beloto minare... sepak Allah najdobro znae!

--- надополнето ---

Исус не се молел секогаш паѓајќи ничкум. Тогаш паднал ничкум бидејќи му било многу тешко, знаел дека не може да побегне од својата мисија која ја има на Земјата, дека мора да ја исполни волјата на својот Отец бидејќи Тој го пратил тука на Земјата. Го молел ако може да го одмини таа чаша. Значи не се молел секогаш на истиот начин. Во Библијата не е речено дека секогаш паѓал ничкум.
Исус го следиме во многу поважни работи од начинот на кој треба да се молиме. Вистинскиот Христијанин ги слуша неговите зборови кои пред се се темелат на љубов, меѓусебна почит и разбирање.
И да те потсетам Исус не е исто што и Бог, но тие се едно! Затоа тој им рекол на луѓето да се молат со тие зборови.Затоа што Синот произлегува од Таткото, а не Таткото од Синот.
Крстот е геометриска фигура која била користена уште од најдревните религии(вертикалната подолга линија го претставувала божеството, хоризонталната човештвото), но тоа нема никаква врска со христијантвото. Ние Христијаните го користиме овој знак затоа што Исус страдал на крст, и умрел на крстот, за по три дена да воскресне. Казната со распнување на крст била најтешка казна во Римската империја. Со таа казна биле казнувани најтешките злосторници. Но, таа казна ја добил и Исус.Така крстот од симбол на смртта, станува симбол на животот.:smir:

Uste eden pechat koj e Isa...

No Jas nisto nemozam da napravam Sam od Sebe
(Jovan, 5:30) Potvrda deka e Isus samo bozjij Pratenik i sluga.Samiot Bog vo biblija rece:

"Ete Go slugata Moj,Kogo Go izbrav"..... (Matej, 12:18)

Voedno e ova za site drugarcinja voglavnom hrijstijani za zborot allahov rob,dali e nasiot Allah robovladetel ili slicno

..................................................................................................................................................................................................................

Se vrakjam pri Svojot Otec i vashiot Otec,pri Svojot Bog i pri vashiot Bog (Jovan,

Boldiranovo: veli "Vasiot Otec" znaci Bog mu e tatko isto kolku sto i nam ni e tatko,i "Svojot Bog" znaci Kolku sto e nas Bog tolku i Negov...
Jasno se gleda tuka skromnosta na Isa a.s (isus)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Daj togas uste nekoj citat od Biblijata za nekoj drug nacin na molenje osven nuckum...
Марко: 1:35 А наутро, додека уште беше темно, стана, излезе и отиде во пусто место, и таму се молеше.(овде гледам дека не паднал на земја да се моли).
14:35 И отиде малку подалеку, падна на земја и се молеше, - ако е можно - да Го одмине тој час,(од истото евангелие на Марко, но дејството се случува пред да дојдат првосвештениците да го земат, тој знаел што го чека и паднал на земја ти кажав зошто;))
Лука: 3:21 Кога се крсти сиот народ - се крсти и Исус и кога се молеше - небото се отвори,(овде не паѓал ничкум)
5:16 А Тој се повлекуваше во пустината и се молеше.(исто нема ничкум)
9:18 И кога еднаш се молеше сам, а учениците беа со Него, ги праша: „Што вели народот, Кој Сум Јас?”
9:29 И додека се молеше Неговото лице се измени, а облеката Му стана бела и сјајна.
11:1 А кога се молеше на едно место и кога престана, еден од Неговите ученици Му рече: „Господи, научи нè да се молиме, како што и Јован ги научи своите ученици!(значи само се молел, не паѓал на земја итн.)

Isus ne e isto sto i Bog no tie se edno.... Nema ama bas nikakva logika. Zamisli se ti masko tj sin i dali bi mozela da bides ti i tatko ti isto. Kade e bre luge normalnoto tuka?

I osven toa ima li nekade citat vo biblijata jasno Isus da im se obrati na svoite luge i da im kaze od tipot:

Jas sum sin bozji ili jas sum Bog,mene molete mi se i tako dalje...
Isus bog sigurno ne e posto Bog nikogas i nikomu ne pagja nuckum,tuku nemu mu pagjaat.
I tuka ti samata kazuvas deka e dojden na Misija i od nekogo praten (od Bog)... neli e toa jasen podatok deka e toj Bozji pratenik?
Јован 11:4 А штом Исус го чу тоа, рече: „Болеста не е смртоносна, туку за Божја слава, за да се прослави Божјиот Син.”
17:1 Кога Исус го изговори тоа, ги подигна очите кон небото и рече: „Татко, часот дојде! Прослави Го Својот Син, за да Те прослави Синот Тебе,

Многу е повеќе од Божји пратеник!

Od kade ti e sega ova? Objasni go ajde so Bibliski citati.. za da vidime deka e toa so Vasata Sveta kniga dokazano,a ne onaka receno samo... Bog so tri lica.
матеј :28:19 Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!
Јован:14:26 а Утешителот, Светиот Дух, Кого Татко Ми ќе Го испрати во Мое име, ќе ве научи сè и ќе ве потсети на сè што ви реков.
Ова се зборови на Исус!

Доволни се овие цитати или уште сакаш?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Евангелиата се овие ?Готово се конвертирав :nesvest:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
РаДицУ знаеш дека ни самите Христијани не веруваат во Евангелиата, а не пак ние :pos2: Кој знае што имаат иставано, додавано, бришано скриени аргументи.:tapp:
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4

А тебе кога ќе ти биде доволно да сфатиш дека Исламот не е тероризам иако на секој начин се трудиш да го пцуеш? Оди на соседната тема брани си го богочовекот по кого многу се палиш гледам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom