Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Чорбаџи ,откако доби одговор кој едноставно не можеш да ја негираш сега ти сметаат моите зборови,ти смета изгледа муџуза -која не е чудо ,не може да се преведе на нашиот јазик ,ако го преведам точно на чудо тогаш и коперфилд прави чудо ,но ете не ти сметаат англиските цитати него овие.

Точно дека ,некои го разбирале така ајетите како што си напишал ,но 95% од проучувачите го разбирале како што јас ти напишав ,не дека не ми е непознато овие работи ,и тие 5% ако ги има толку се во право ,знаеш ајетите ни кажуваат што било порано,што било на времето на Посланикот, а и што ке биде во иднина ,значи овие разбрале дека пак ке се расцепи месецот пред самиот крај на светот.Аллах најдобро знае.
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Амин! Welcome back to Islam! :smir:

Во контекст на прашањето за расцепување на Месечината ќе наведам нешто што го прочитав во една книга, а што треба додатно да се провери дали е точно или не. Имено еден турски часопис објавил дека истражувачите пронашле камен во една од кинеските покраини, на кого било напишано: " Поставен е овој камен во годината кога Месечината се располови на два дела!"

Ме интересира дали братот Мусаб е запознат за кој турски часопис станува збор, и дали постојат некои подетални информации околу погорната изјава..
Ömer Nasuhi Bilmen, Müvezzah Ilm-i Kelâm, 3. baski, s.161,
Ömer Nasuhi Bilmen Müvezzah Ilm-i Kelâm, 3. stampa, strana .161)

Pronajdeno vo e dokazot pisuvano vo kamen (na turski heykel) vo indija.

Selam
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
im rece na ucenicite: ,Posedete tuka dodeka otidam onamu da se pomolam. I kako se pooddaleci,malku padna nuckum( nie toa sedjde go vikame);
;se molese i govorese...
(matej, 26;36-39)

znaci imal potreba da se moli , toj obavuval namaz .ako toj se molel zosto togas hristijanie ne pagaat nickum da se molat tuku se krstat samo ?
А ти од каде знаеш како се молат христијаните? Има верници кои се молат на колена, ги спојуваат двете раце итн.Нема закон како треба да се молиш. Кога Исус го прашале како треба да се моли Бог, тој им рекол дека е најдобро да се молат со зборовите:Оче наш кој си на Небесата, да се свети името Твое, да дојде царството твое,да биде волјата твоја, како на небото, така и на Земјата, лебот наш насушен дај ни го денес и прости ги гревовите наши, како што и ние им проштеваме на нашите должници, и не воведувај не во искушение, но избави не од лукавиот.Амин.
Крсниот знак може да означува крај на молитвата, можеме да го употребуваме тогаш кога ќе почувтсвуваме потреба. Значи Христијаните не се молат со крстење!
A има некои слики на нет?
да, и јас би сакала да знам. :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
А ти од каде знаеш како се молат христијаните? Има верници кои се молат на колена, ги спојуваат двете раце итн.Нема закон како треба да се молиш. Кога Исус го прашале како треба да се моли Бог, тој им рекол дека е најдобро да се молат со зборовите:Оче наш кој си на Небесата, да се свети името Твое, да дојде царството твое,да биде волјата твоја, како на небото, така и на Земјата, лебот наш насушен дај ни го денес и прости ги гревовите наши, како што и ние им проштеваме на нашите должници, и не воведувај не во искушение, но избави не од лукавиот.Амин.
Крсниот знак може да означува крај на молитвата, можеме да го употребуваме тогаш кога ќе почувтсвуваме потреба. Значи Христијаните не се молат со крстење!
УУ, ама молитва добра е упатена за господарот на небесите и се друго, а не до самиот Исус. :pipi:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
УУ, ама молитва добра е упатена за господарот на небесите и се друго, а не до самиот Исус. :pipi:
До кога со ова FireFly?
Исус додека живееше на Земјата имаше и човечки и божји особини. Но, сега Тој е кај својот Татко и има Божји особини, значи е Бог. Колку и да не можите да прифатите, тоа е:smir:

Едно прашање за тебе,каков симбол е месечинката во исламот? Зошто стои на врвот на секоја џамија?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
До кога со ова FireFly?
Исус додека живееше на Земјата имаше и човечки и божји особини. Но, сега Тој е кај својот Татко и има Божји особини, значи е Бог. Колку и да не можите да прифатите, тоа е:smir:

Едно прашање за тебе,каков симбол е месечинката во исламот? Зошто стои на врвот на секоја џамија?
Тоа е украс, не смее да стои на џамија тоа е од отоманската империја, ама ние не правиме ништо со неа, како вие што се крстите месечинката нема врска со Исламот.

--- надополнето ---

Многу луѓе ги сметаат ѕвездата и полумесечината за симбол на исламот, но ова се всушност обележја на Отоманската империја, а не на исламот во целина.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Тоа е украс, не смее да стои на џамија тоа е од отоманската империја, ама ние не правиме ништо со неа, како вие што се крстите месечинката нема врска со Исламот.

--- надополнето ---

Многу луѓе ги сметаат ѕвездата и полумесечината за симбол на исламот, но ова се всушност обележја на Отоманската империја, а не на исламот во целина.
Значи не би требало да стојат на џамиите? Јас колку што знам ги има на џамиите во цел свет!
Поздрав
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Значи не би требало да стојат на џамиите? Јас колку што знам ги има на џамиите во цел свет!
Поздрав
Ништо не значат не правиме ништо со нив. И не се дел од Исламот кажав, во Исламот нема ништо да најдеш паганско.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Христијанството е средено врз основа на култот кон сонцето ... обожување на култот на сонцето ... (од полиетизам препакувано во монотеизам)
Исламот е врз основа на култот кон месечината ... тука се корените на Исламот .. и е препакуван исто како и Христијанството .. со примеси и од Јудизам, Хриситјанство ..
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Не велам јас дека исламот е пагаснка религија, како што вие го напаѓавте пред некое време христијанството. Само велам дека има симболи и знаци кои потекнуваат од паганството. Или го негираш самото постоење на месечинката на врвот на секоја џамија. Или можеби има некое друго значење?
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Каква врска има месечината со верувањата на Муслиманите па да била препакувана ? Месечината е друго Аллах е друго. А полумесечинката не смее да стои на Џамија, не знам зошто ја ставаат без врска работа.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Едно просто прашање имам јас. Ме интересира како е правилно изговарањето за Куранот, Куран или Коран ? Пошто сум слушал и така и така ...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Колку мајки може да има еден муслиман? на пример Само онаа која е биолошка или ? на пример за да се запази почитта кон родителите ... значи колку/или која личност смее да ја нарекува Мајка ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom