Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
:pos2: На форумов имам секакви видено, некој протестанти, католици, православни, па Муслимани неверници, па Муслимани што не веруват во Исус, па христијани што веруват дека Мухаммед бил брат на Исус, па што уште не. Па Христијани што веруват поинаку во Исус, па Муслимани што веруват само во Мухаммед не во Бог. Спој имате добиено во главите. Електрик шок. Не се знае ништо кој што верува :pos2:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I ti si vo taa grupa!
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Тука е проблемот FireFly, сфаќањето ваше за Синот на Бог.

Биди поздравена:smir:
ama izgleda ne bil edinstven samo isus sin na boga spored biblijata ima i drugi se spomnuva deka i izrael bil negov sin, izgleda deka bog imal poveke sinovii :vozbud::vozbud::vozbud::pos2:i adam e sin bozji ,
i david e sin zosto samo isus i ovie se sinovi i solomon e sin bozjii ,

pred se imal mnogu sinovii ali izgleda najpoveke go sakal na isus .:vozbud::pos2:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Мусаб овој себап да го носиш на судниот ден, бидејќи ти си причината што ми се разјаснија многу работи. Навистина е запишано дека месечината беше разделена, во Индија се спомнува. Да не објаснеше вака опширно немаше да сфатам никогаш. Фала му на Аллах и Аллах да те награди со Џеннет.
:smir::smir::smir:
Мојата благодарност ти ја пишав и на профил.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
megu najloste luge na sudniot den pred Allah spagaat DVOLICNITE koi edno lice pokazuvaat na eden , a drugo pak na drug.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Озбилно. Бев неверник некое време ама сега поново Шехадет ќе изговора.

Сведочам дека нема друг Бог освен Аллах и дека Мухаммед е негов роб и пејгамбер.
Ете пред сите посведочив. Нека Аллах ми го прифатит Шехадетот.
Амин! Welcome back to Islam! :smir:

Во контекст на прашањето за расцепување на Месечината ќе наведам нешто што го прочитав во една книга, а што треба додатно да се провери дали е точно или не. Имено еден турски часопис објавил дека истражувачите пронашле камен во една од кинеските покраини, на кого било напишано: " Поставен е овој камен во годината кога Месечината се располови на два дела!"

Ме интересира дали братот Мусаб е запознат за кој турски часопис станува збор, и дали постојат некои подетални информации околу погорната изјава.

Сега под ова придружник што се подразбира? :smir:
Партнер, ортак, друг(и) бог(ови),политеизам = ширк (на арапски).
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Партнер, ортак, друг(и) бог(ови),политеизам = ширк (на арапски).
Нееузубилах ортак ?? Аллах да не сочува од такво нешто. Зарем Аллах е како нас луѓето. Тој не е сличен на нас ние сме негова креација нема потреба да има тој жена и дете естакфируллах леле дури и јас се вреѓам кога некој ќе му препише нешто на Аллах.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
ama izgleda ne bil edinstven samo isus sin na boga spored biblijata ima i drugi se spomnuva deka i izrael bil negov sin, izgleda deka bog imal poveke sinovii :vozbud::vozbud::vozbud::pos2:i adam e sin bozji ,
i david e sin zosto samo isus i ovie se sinovi i solomon e sin bozjii ,

pred se imal mnogu sinovii ali izgleda najpoveke go sakal na isus .:vozbud::pos2:
Неговиот вистински Син е Исус.

Колку пати треба да се објасни значењето на овие зборови. Но, вие не знаете поинаку туку само се потсмевате и иронично зборувате за Божјиот Син.Во Куранот ништо не се земаше здраво за готово нели? Па, така е и во Библијата, посебно за луѓе кои намерно или ненамерно, буквално ја сфаќаат секоја реченица, се со цел да омаловажат некој, а да се величаат себе си, притоа незнаејќи дека постигнуваат спротивен ефект.
Точно е дека во Стариот и Новиот завет се споменати некои цитати, во кои се спомнуваат зборовите:Божји синови,ќерки итн. Значи глобално земено сите луѓе кои го слушале Писмото и Бога биле наречени Божји Синови и ќерки.Сите кои живееле или ќе живеат по Неговите закони се така наречени.Но, во Новиот Завет приказната е друга зошто тука постои еден дел од Бога, кој Бог самиот го пушта на Земјата со одредена цел.Неговата светост е голема и затоа немој да го споредуваш со луѓето кои би биле наречени Божји синови.Значи сите сме биле наречени така,па зошто тогаш не би бил Исак кој сигурно знам дека е спомнат во Библијата откако Бог му дава благослов за да го води својот народ по правиот пат, по смртта на татка си.Да, тој е наречен Божји Син, но тој не е ист со Исус, ни оддалеку.Тој сам себе си не се нарекува Божји Син, за разлика од Исуса кој тврди дека е Божји Син и на крајот го докажува со воскресението.Израел доколку е наречен син е заради тоа што тука се раѓаат сите божји пратеници. Во оваа земја бил роден е Исус кој за нас Христијаните е повеќе од пратеник.
Во продолжение цитати од Библијата за Божји синови, ќерки. Не сфаќајте буквално, туку малку бидете пошироки,сите вие македонски синови и ќерки!!!
Битие: 6:2 Божјите синови гледаа дека човечките ќерки се убави, па си ги земаа за жени, кои ќе ги избереа.
6:4 Во оние времиња - а и подоцна - на земјата беа Нефили, кога Божјите синови општеа со човечките ќерки, па тие им ги раѓаа оние деца. Тоа се оние, од стари времиња, по сила прочуени луѓе.

Второзаконие: 32:8 Кога Сèвишниот им го делеше наследството на народите, кога ги разместуваше човечките синови, им ги одреди меѓите според бројот на Божјите синови:

Второзаконие:
32:43 Воскликнувајте, о небеса, со Него обожувајте Го, Божји синови!

Јов: 1:6 Еден ден дојдоа Божјите синови да застанат пред Бога, а меѓу нив пристапи и Сатаната.

89:6 Зашто кој Му е рамен на Господа во облаците? Кој Му е сличен на Господа меѓу Божјите синови?

Второзаконие: 32:43 Воскликнувајте, о небеса, со Него обожувајте Го, Божји синови! Воскликнувајте, племиња, со Неговиот народ, вознесувајте ја Неговата сила, Господови пратеници. Зашто ќе ја одмаздам крвта на Своите слуги, со иста мерка ќе им вратам на непријателите, ќе наплати од оние кои Го мразат Него, ќе ја очисти од грев земјата на Својот народ.”

1 Летописи: 23:14 Мојсеј беше Божји човек. Неговите синови се вбројуваат во Левиевото племе.

2 Летописи: 25:7 Но кај него дојде Божји човек и рече: „Царе, израелската војска нека не иде со тебе, зашто Господ не е со Израелците ниту со Ефремовите синови,

Псалм: 29:1 Давидов псалм. (При завршување на Празник) Дајте Му на Господа, о Божји синови, дајте Му на Господа слава и сила!

НОВ ЗАВЕТ :

Римјаните: 8:19 Зашто сето создание со нетрпелив копнеж го очекува откривањето на Божјите синови -

Матеј: 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови Божји!

Матеј: 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат наречени синови Божји!

Лука: 20:36 Тие не ќе можат веќе ни да умрат, зашто се како ангелите; и Божји синови се, зашто се синови на воскресението.

Римјаните: 8:14 Сите оние, кои ги води Божјиот Дух - тие се Божји синови.

Галатјани: 3:26 Зашто, сите сте Божји синови преку верата во Христа Исуса.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Но, суштината на учењето е воскреснувањето на нашиот Исус христос и вечниот живот.
.

Na site pratenici sustinata im bila vecniot zivot.... povikuvale da se veruva vo eden Bog i da se pridrzat kon negovite zakoni kako bi bile spaseni i staveni vo vecniot zivot....

А вие тој Исус го израмнувате со другите пратеници, а на крај велите дека е многу помал од вашиот пратеник Мухамед. Исус е основата, а Мухамед е надградбата, дополнувањето. Ако ја тргните основата што останува?

Исус основата ? Немој да ме смееш аман. Мухаммед е последен и најважен Прјгамбер, најсладок, најфален, најсакан, најубав, највреден, најдобар, најмилостив, најолем херој, се нај нај нај.
А Исус беше исто ко другите и тиe пратеници од Бога ама не како Мухаммед кој е последен и печат на Пејгамберите :)
Зошто Исус да биде основа, нели имаше и пред него други пратеници ?
Исусовата мисија беше најкратка. :)
Не е Исус основата тој е како и сите пред него само пратеник, Мухаммед с.а.в.с е основата кој се обележил тој е најважен кај Аллах, најомилен.

Како можете и да помислите Исус да го изедначите со Мухаммед с.а.в.с како? Никогаш тоа не може да биде Мухаммед с.а.в.с беше најважниот човек, едниствениот. Тој е Мухаммед, Ахмед, Ел Емин, Мустафа.

АДругите пратеници имаа 1, а Мухаммед с.а.в.с 100



(El-bekarah 2:136)

Kazete: "Nie veruvame vo Allah i vo ona sto mu bese objaveno i na Ibrahim,i na Ismail i na Ishak i Jakub i na vnucite; i vo ona sto mu e dadeno od Gospodarot nivni na MUsa,i na Isa i na pejgamberite pred niv.Megju niv nie ne pravime nikakva razlika.I na allah sme mu Poslusni
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
:pos2: На форумов имам секакви видено, некој протестанти, католици, православни, па Муслимани неверници, па Муслимани што не веруват во Исус, па христијани што веруват дека Мухаммед бил брат на Исус, па што уште не. Па Христијани што веруват поинаку во Исус, па Муслимани што веруват само во Мухаммед не во Бог. Спој имате добиено во главите. Електрик шок. Не се знае ништо кој што верува :pos2:
Па кога се е нереално и ниту една религија нема цврсти докази за постоењето на нивниот "бог" така ќе е. Бог никој го нема видено(сега знам одма ќе пишат дека нема потреба да се појавува, праќал свои синови, ама тоа ќе е во немање на докази), така да сето тоа е само лажење на сопствениот ум!

Јас верувам дека има Бог и дека постои, ама искрено, мислам дека *ур го боли за нас, дали ќе го славиме и опеваме, дали ќе го пцуеме:toe:

Факт е дека религијата е најголемо зло моментално на планетава, порано исто се воделе војни во нејзино име. Ама тоа е, се додека има прост и "слеп" народ да верува во такви работи, ќе има и омраза меѓу народот:toe:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Вие го обожавате и правите еден вид идол од Мухамед со следниве работи:

1. Го величате и му давате карактеристики што тој реално ги немал. Убавината е релативна работа. Јас знам многу девојки кои што не можат да поднесат мажи со големи бради. Понатаму, велите дека само мед му течело од устата, а заборавате за сите оние остри и лоши зборови што ги изнакажал за евреите и христијаните (неверниците воопшто). Мухамед има наредено, одобрено и извршено многу убиства. Зарем тоа е милост?

2. Исто така муслиманите го нарекуваат Мухамед безгрешен, а забораваат дека тој има направено неколку гревови како на пример: одобрил т.е. соучествувал во лажење (Хадис Vol. 5, книга 59, #369), прекршил договор (рекол дека нема да ја напаѓа Мека 10 години, но следната година ја нападнал), убивал и сл. Исус на пример не направил ништо од ова.

3. Понатаму, со самото тоа што некои од вас се спремни да убијат човек само затоа што тој би рекол дека ноктот на Мухамед бил нечист, индирекно го издава вашето обожавање и светкување на Мухамедовото тело.



Кога би бил жив Мухамед тој самиот за себе би кажал дека тој не идел секој ден на маникир и дека, како и на сите мажи, честопати имал прашина под ноктите. Но вие од ноктите негови правите идоли и сте спремни да убиете човек за нив. Тоа е поголемо идолопоклонство отколку што Христијаните го обожаваат Исус, затоа што тие не би убиле човек за Него, макар и тој ги кажал најужасните навреди за Исус. Нашиот Исус може сам да се справи со оние кои го навредуваат и не му требаме ние обичните смртници за тоа. Тој нас не повикал да шириме љубов, а не да правиме џихади во негово Име.

Imas li ti dokaz za ova sto go pisuvas? Ili si go naslusnal od Janko Stanko i Petko... Se propagja vo voda ako nesto zboris bez da dokazes deka e toa TAKA?
Nema vrednost vo toa ako mlatime prazna slama.....
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Imas li ti dokaz za ova sto go pisuvas? Ili si go naslusnal od Janko Stanko i Petko... Se propagja vo voda ako nesto zboris bez da dokazes deka e toa TAKA?
Nema vrednost vo toa ako mlatime prazna slama.....
Па млатиме празна салама зошто и библијата и куранот се човечки креации и за мене не се никаков доказ за постоењето на бог така да вие, верниците, ако не прочитата од светите книги што пишува за да вратите на некое прашање, немате свое јас, едноставно живете во заблуда:toe:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawba 9:123[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Борете се против оние кои не веруваат во Аллах[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:29[/FONT]

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74

О верници, плашете се од Аллах и барајте начин на кој ќе Му пристапите, и борете се на Неговиот пат за да бидете спасени!
- Сура 5:35

О Пејгамберу (Мухамед), бори се против неверниците и дволичните, и биди строг кон нив! Џенемот е престојувалиште нивно.
- Сура 9:73

Па, кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат, и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен!
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawbа 9:5

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О пејгамберу (пророк, Мухамед), поттикнувај ги верниците кон борба. Ако меѓу вас има дваесет трпеливи ќе победат двесте, а ако, пак, меѓу вас има сто ќе победат илјада од оние кои не веруваат зашто оние се, навистина, луѓе кои не сфаќаат.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Аnfal 8:65[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О верници, што ви беше кога ви беше речено: "Појдете во борба на Аллаховиот пат"- како да сте на земјата заковани? Повеќе ли сте задоволни со животот на овој свет од животот на Ахирет? Па, уживањето во животот на овој свет е ништо во однос на уживањето на Ахирет![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:38[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ако не појдете во борба Он ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ, а вие во ништо не ќе Му наштетите. Аллах е Кадар за се![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawba 9:39[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Појдете во борба, било да сте слаби или јаки, и борете се на патот Аллахов и со имотите ваши и со животите ваши. Ете, тоа ви е подобро само да знаете![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:41[/FONT]

Site se ovie citati od plemenitiot Kur'an no postoi eden golem preduslov a toa e..... DA NE ZAPOCNUVAME NIKOGAS NIE BORBA!!!!!!!! (prostete nemozam da go najdam ajetot)

Па млатиме празна салама зошто и библијата и куранот се човечки креации и за мене не се никаков доказ за постоењето на бог така да вие, верниците, ако не прочитата од светите книги што пишува за да вратите на некое прашање, немате свое јас, едноставно живете во заблуда:toe:
.

(El-asr 103:1-3)


1.Se kolnam vo vremeto2.Covekot e porazen,navistina!
3.Osven onie koi veruvaat i koi dobri dela rabotat,koi edninadrugi vistina preporacuvaat i koi edninadrugi trpelivos preporacuvaat.


Na krajot na kraistata... Ti neveruvas vo Bog,a doagjas da razgovaras za vera.... Povrzuvas li ti edna rabota so druga?
Mene naprimer ne me interesira sto mislat Ateistite,i sto baram sega jas po nivnite temi da se piknam? Apsurd!!!
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Na krajot na kraistata... Ti neveruvas vo Bog,a doagjas da razgovaras za vera.... Povrzuvas li ti edna rabota so druga?
Mene naprimer ne me interesira sto mislat Ateistite,i sto baram sega jas po nivnite temi da se piknam? Apsurd!!!
Јас верувам во Бог кој го креирал светот но за мене тој нема врска со религијата, луѓето ја измислиле религијата, и во немање на цврсти докази го замешале и БОГ кој искрено *ур не го боли дали се клањате или се крстите:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom