Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Аха да, за на крајот самиот тој да се збогати со материјални богатства и со еден харем од жени :)

Има Хадис каде пишува кој ќе изнесе лага за Пејгамберот на Судниот Ден ќе поцрни за сите да го видат. Како не ти е срам вакво нешто да кажеш за Пејгамберот.
Дојди во очи да ми речиш такво нешто.
Мене кој во очи ќе ми каже дека ноктот на Мухаммед с.а.в.с е нечист ќе го убијам на лице место.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Pa onoj bugarskion musulman Edin rece deka e lazen, ja samo rekov deka za site vikale deka se lazni, a ete, neli ne se! Taka i za posledniov, L Ron Hubbard nekoj ke rece deka e lazen, ama koj znae, moze i ne e!

Btw, kao i u karateto! Vikale deka shotokan e jedino vistinski, ama posle i Wado ryu, Shinto ryu, Goju ryu itn se pojavile! Pa sea nese laznaci!

Taka i ovaa rabota!

P.S. A be, umre bog odamna, dzabe go zborime! Ama aj, od istoriski aspekt!

Како може да рече некој дека пејгамберите биле лажни не знам. Не ги гледаат чудата од пејгамберите како доказ дека тие се испратени од Аллах ?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Има Хадис каде пишува кој ќе изнесе лага за Пејгамберот на Судниот Ден ќе поцрни за сите да го видат. Како не ти е срам вакво нешто да кажеш за Пејгамберот.
Дојди во очи да ми речиш такво нешто.
Мене кој во очи ќе ми каже дека ноктот на Мухаммед с.а.в.с е нечист ќе го убијам на лице место.
:kesa:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Дојди во очи да ми речиш такво нешто.
Мене кој во очи ќе ми каже дека ноктот на Мухаммед с.а.в.с е нечист ќе го убијам на лице место.
:tapp::
еве некој тоа ти го вика на шала .. поима нема дека ќе реагираш така ... и несакајќи ... од незнаење шо се вика ...

но како и да е ...
немораш да ми одговориш ...тукушто ми потврди она што веќе го знам ...
Религијата која и да е освен омраза и поделби друго ништо не прави ..
Секоја чест само до чесните и добронамерни религиозни луѓе (најчесто тие не се упатени многу во религијата и се ослободени од такви догми) кои со чисто срце пристапиле и веруваат во Бог само поради Љубов и добрина ... а не навлегуваат во секакви глупости ...
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
А Барбиката колку го изнафали пратеникот Мухамед, бил најсладок, најубав, најмил....зарем е тоа важно за еден Божји пратеник Барбико?

Радо, јас тоа не го извадив од памет тоа е вистина потврдена од сите кои го познавале Пејгамберот, па зошто да ја криеме ?
Сите кои го знаеле тврделе дека е многу убав, од устата мед му излегувал, неговиот глас сладост. Неговата добрина и милост биле толку влијателни на луѓето што кога ќе ја имале честа да бидат во негова близина, топлината ги држела долго време. Премногу бил пријатен и за гледање и слушање и тн.
Секако тој забранил да го обожаваме и многу пати рекол да не ме величите како што тоа го направија Христијаните со Исус ! Само Аллах е достоен за обожавање. Ние Мухаммед не го обожаваме ама можеме да го фалиме, можеме да го сакаме и да се гордееме со него !:smir:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Радо, јас тоа не го извадив од памет тоа е вистина потврдена од сите кои го познавале Пејгамберот, па зошто да ја криеме ?
Сите кои го знаеле тврделе дека е многу убав, од устата мед му излегувал, неговиот глас сладост. Неговата добрина и милост биле толку влијателни на луѓето што кога ќе ја имале честа да бидат во негова близина, топлината ги држела долго време. Премногу бил пријатен и за гледање и слушање и тн.
Секако тој забранил да го обожаваме и многу пати рекол да не ме величите како што тоа го направија Христијаните со Исус ! Само Аллах е достоен за обожавање. Ние Мухаммед не го обожаваме ама можеме да го фалиме, можеме да го сакаме и да се гордееме со него !:smir:
Добро бе не се нервирај и не ме викај Радо ок!?
Ако не сакаш да бидиш повторно игнорирана.
Што се однесува на твојот пејгамбер ќе се воздржам од коментари
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Добро бе не се нервирај и не ме викај Радо ок!?
Ако не сакаш да бидиш повторно игнорирана.
Што се однесува на твојот пејгамбер ќе се воздржам од коментари

Радо, радо прифаќам да ме игнорираш и онака не разговарам со подмукли како тебе.
Ете сега видовте што рече за Пејгамберот ? А цело време го тврди спротивното. Така сакам ко ќе си го покажеш лицето :)
Ти слободно можеш што сакаш да кажеш за Пејгамберот, било што мене тоа ми е најмалку важно. Која си ти да го земам за важно :)
Тоа што мислам јас ми е доволно :)
Најмалку е битно што мислиш ти Ратке.

Sweet dreams
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
хехех сите веќе си го покажавте лицето и си плукате помеѓу себе едните по Пејгамбери или како и да е другите по Апостоли ... исти сте :tapp:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Радо, радо прифаќам да ме игнорираш и онака не разговарам со подмукли како тебе.
Ете сега видовте што рече за Пејгамберот ? А цело време го тврди спротивното. Така сакам ко ќе си го покажеш лицето :)
Ти слободно можеш што сакаш да кажеш за Пејгамберот, било што мене тоа ми е најмалку важно. Која си ти да го земам за важно :)
Тоа што мислам јас ми е доволно :)
Најмалку е битно што мислиш ти Ратке.

Sweet dreams
Многу лошо е кога ќе пуштат мали дечиња на форум и тоа да расправаат за религија.:kesa:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Радо, јас тоа не го извадив од памет тоа е вистина потврдена од сите кои го познавале Пејгамберот, па зошто да ја криеме ?
Сите кои го знаеле тврделе дека е многу убав, од устата мед му излегувал, неговиот глас сладост. Неговата добрина и милост биле толку влијателни на луѓето што кога ќе ја имале честа да бидат во негова близина, топлината ги држела долго време. Премногу бил пријатен и за гледање и слушање и тн.
Секако тој забранил да го обожаваме и многу пати рекол да не ме величите како што тоа го направија Христијаните со Исус ! Само Аллах е достоен за обожавање. Ние Мухаммед не го обожаваме ама можеме да го фалиме, можеме да го сакаме и да се гордееме со него !:smir:
Вие го обожавате и правите еден вид идол од Мухамед со следниве работи:

1. Го величате и му давате карактеристики што тој реално ги немал. Убавината е релативна работа. Јас знам многу девојки кои што не можат да поднесат мажи со големи бради. Понатаму, велите дека само мед му течело од устата, а заборавате за сите оние остри и лоши зборови што ги изнакажал за евреите и христијаните (неверниците воопшто). Мухамед има наредено, одобрено и извршено многу убиства. Зарем тоа е милост?

2. Исто така муслиманите го нарекуваат Мухамед безгрешен, а забораваат дека тој има направено неколку гревови како на пример: одобрил т.е. соучествувал во лажење (Хадис Vol. 5, книга 59, #369), прекршил договор (рекол дека нема да ја напаѓа Мека 10 години, но следната година ја нападнал), убивал и сл. Исус на пример не направил ништо од ова.

3. Понатаму, со самото тоа што некои од вас се спремни да убијат човек само затоа што тој би рекол дека ноктот на Мухамед бил нечист, индирекно го издава вашето обожавање и светкување на Мухамедовото тело.

Един напиша:
Мене кој во очи ќе ми каже дека ноктот на Мухаммед с.а.в.с е нечист ќе го убијам на лице место.
Кога би бил жив Мухамед тој самиот за себе би кажал дека тој не идел секој ден на маникир и дека, како и на сите мажи, честопати имал прашина под ноктите. Но вие од ноктите негови правите идоли и сте спремни да убиете човек за нив. Тоа е поголемо идолопоклонство отколку што Христијаните го обожаваат Исус, затоа што тие не би убиле човек за Него, макар и тој ги кажал најужасните навреди за Исус. Нашиот Исус може сам да се справи со оние кои го навредуваат и не му требаме ние обичните смртници за тоа. Тој нас не повикал да шириме љубов, а не да правиме џихади во негово Име.
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Има Хадис каде пишува кој ќе изнесе лага за Пејгамберот на Судниот Ден ќе поцрни за сите да го видат. Како не ти е срам вакво нешто да кажеш за Пејгамберот.
Дојди во очи да ми речиш такво нешто.
Мене кој во очи ќе ми каже дека ноктот на Мухаммед с.а.в.с е нечист ќе го убијам на лице место.
Tи бе многу тарзанче :)
Јас ќе ти речам :)
Во тоа време Мухамед со Булгари парфем се мирисал, имал сопствен козметичар, бербер, одел над прашината(да не речам лебдел)за да не се навалка бидејќи тогаш немало поплочени улици и бил најчист од сите во селото:pos2:
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Вие го обожавате и правите еден вид идол од Мухамед со следниве работи:

1. Го величате и му давате карактеристики што тој реално ги немал. Убавината е релативна работа. Јас знам многу девојки кои што не можат да поднесат мажи со големи бради. Понатаму, велите дека само мед му течело од устата, а заборавате за сите оние остри и лоши зборови што ги изнакажал за евреите и христијаните (неверниците воопшто). Мухамед има наредено, одобрено и извршено многу убиства. Зарем тоа е милост?

2. Исто така муслиманите го нарекуваат Мухамед безгрешен, а забораваат дека тој има направено неколку гревови како на пример: одобрил т.е. соучествувал во лажење (Хадис Vol. 5, книга 59, #369), прекршил договор (рекол дека нема да ја напаѓа Мека 10 години, но следната година ја нападнал), убивал и сл. Исус на пример не направил ништо од ова.

3. Понатаму, со самото тоа што некои од вас се спремни да убијат човек само затоа што тој би рекол дека ноктот на Мухамед бил нечист, индирекно го издава вашето обожавање и светкување на Мухамедовото тело.



Кога би бил жив Мухамед тој самиот за себе би кажал дека тој не идел секој ден на маникир и дека, како и на сите мажи, честопати имал прашина под ноктите. Но вие од ноктите негови правите идоли и сте спремни да убиете човек за нив. Тоа е поголемо идолопоклонство отколку што Христијаните го обожаваат Исус, затоа што тие не би убиле човек за Него, макар и тој ги кажал најужасните навреди за Исус. Нашиот Исус може сам да се справи со оние кои го навредуваат и не му требаме ние обичните смртници за тоа. Тој нас не повикал да шириме љубов, а не да правиме џихади во негово Име.


Ние не го обожаваме Мухаммед с.а.в.с туку го почитуваме и не дозволуваме никој да го навредува. Го обожаваме само Аллах а не свети овој свети овој свети оној. Тој не изговори лоши зборови не треси по твое земи информирај се. И не повикуваше во борба против неверници туку својот народ го одбрани од неверниците, кои бе спремни да ги уништат. Мухаммед с.а.в.с тој беше храбар и застана да ги одбрани, а не како некој кој не можел сам себе да се одбрани други ќе бранел.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ние не го обожаваме Мухаммед с.а.в.с туку го почитуваме и не дозволуваме никој да го навредува. Го обожаваме само Аллах а не свети овој свети овој свети оној. Тој не изговори лоши зборови не треси по твое земи информирај се. И не повикуваше во борба против неверници туку својот народ го одбрани од неверниците, кои бе спремни да ги уништат. Мухаммед с.а.в.с тој беше храбар и застана да ги одбрани, а не како некој кој не можел сам себе да се одбрани други ќе бранел.
Можеш да ни кажиш на кој ова со црвено се однесува?
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Ние не го обожаваме Мухаммед с.а.в.с туку го почитуваме и не дозволуваме никој да го навредува. Го обожаваме само Аллах а не свети овој свети овој свети оној. Тој не изговори лоши зборови не треси по твое земи информирај се. И не повикуваше во борба против неверници туку својот народ го одбрани од неверниците, кои бе спремни да ги уништат. Мухаммед с.а.в.с тој беше храбар и застана да ги одбрани, а не како некој кој не можел сам себе да се одбрани други ќе бранел.
Ти таму да не беше ко тече мемед дека вака ќе правиме, онака ќе правиме, изгледа многу си во облаци!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom