Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Сега под ова придружник што се подразбира? :smir:


Казната за тие што препишуваат здруженик на Аллах џ.ш. и кои го изеднакуваат со неговата креација која му прпишуваат жена и дете ќе биде најболна.




Знаеш што е придружник ?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Знаеш што е придружник ?
Абе знам јас што е придружник туку те прашав во контекст на ова.
Дали тоа е Син, пратеник, пејгамбер, пророк, ангел...што е?
Објасни ми на каков начин некој треба да му биди придружник на Бог за да го заработи џеннетот.
Едит-Значи за препишување се работи.
Епа да знаеш не му припишуваме жена, туку само Син.А тоа Син го нема истото значење како во реалниот живот.Ако на некој кој ми е мил јас му се обратам Сине мој, ќерко моја, зарем тој мене ми е навистина син по крвна врска?Има разлика пази. Треба некои работи да се сфатат тука...ама кој да сфати:smir:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Абе знам јас што е придружник туку те прашав во контекст на ова.
Дали тоа е Син, пратеник, пејгамбер, пророк, ангел...што е?
Објасни ми на каков начин некој треба да му биди придружник на Бог за да го заработи џеннетот.

Радице, ок си ? Ма каков придружник бараш сега јас цело време зборувам дека не треба да му се препишува придружник таа пак истото.. Хеллооооооооооо кафе пиеше ?

„Оној кој му припишува придружник на Аллах, нему Аллах ќе му го забрани џеннет, а негово престојувалиште ќе биде Огнот.” (Ел-Маиде, 72)

:nesvest:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Радице, ок си ? Ма каков придружник бараш сега јас цело време зборувам дека не треба да му се препишува придружник таа пак истото.. Хеллооооооооооо кафе пиеше ?

„Оној кој му припишува придружник на Аллах, нему Аллах ќе му го забрани џеннет, а негово престојувалиште ќе биде Огнот.” (Ел-Маиде, 72)

:nesvest:
Не пиев кафе, зато изгледа ми падна притисокот:smir:
Придружник е широк поим, треба во некој лексикон да се побара:toe:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ако на некој кој ми е мил јас му се обратам Сине мој, ќерко моја, зарем тој мене ми е навистина син по крвна врска?Има разлика пази. Треба некои работи да се сфатат тука...ама кој да сфати:smir:

Така Радице. Сфаќаме и знаеме дека Бог нема син..
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не пиев кафе, зато изгледа ми падна притисокот:smir:
Придружник е широк поим, треба во некој лексикон да се побара:toe:
Придружник, друшка соучесник во владењето негово. Знаеме сите што е. А друго е пејгамбер тие се пратеници кои доставуваат објава дека Бог постои и дека никој не му е сличен, дека ние сме негова креација.. Е сега јас ако направам телефон знаам се како функционира и не мора јас сега телефон да се сторам за да видам како функционира без врска..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Член од
6 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Штом не сакаш да навлегуваш што и како кажал Исус, очигледно е дека не ти е прироритет што поучувал Исус, туку повеќе сакаш да веруваш во пророкот кој "пророкувал мир" (чии последици од "мирот" ги осеќаме дури и денес).
Тогаш не знам зошто се претставуваш како христијанин кога зборовите на Христос не ти се приоритет?


Мора ли овој или оној да ми биде приоритет? Мислам дека кажав верувам во се што е од Бога.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Мора ли овој или оној да ми биде приоритет? Мислам дека кажав верувам во се што е од Бога.
Според Христос Мухамед не е од Бога. Штом веруваш во Мухамед, ти не веруваш во Христос.
Христос и Мухамед взаемно се исклучуваат. Ако му веруваш на првиот, тогаш не му веруваш на вториот. Ако, пак, му веруваш на вториот, тогаш не му веруваш на првиот. Трета опција нема. Мораш да одлучиш или Христос или Мухамед. Во спротивно твојата вера ќе биде противрчена и недоследна.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Според Христос Мухамед не е од Бога. Штом веруваш во Мухамед, ти не веруваш во Христос.
Христос и Мухамед взаемно се исклучуваат. Ако му веруваш на првиот, тогаш не му веруваш на вториот. Ако, пак, му веруваш на вториот, тогаш не му веруваш на првиот. Трета опција нема. Мораш да одлучиш или Христос или Мухамед. Во спротивно твојата вера ќе биде противрчена и недоследна.

Полека. Зошто така да ми се обраќаш? Мислам дека мое право е во што да верувам јас. Не одам стриктно по никоја вера, соред мене секој кој е од Бога го прифаќам. Верувам во Христ и во Мухаммед, бидејќи Мухаммед беше пророк на мирот. Зошто да не верувам. Не ми е јасно зошто поделби. Не значи тоа дека Муслиман ќе се правам, нема врска. Не се правам Муслиман. Прифаќам се што е од Бога.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Полека. Зошто така да ми се обраќаш? Мислам дека мое право е во што да верувам јас. Не одам стриктно по никоја вера, соред мене секој кој е од Бога го прифаќам. Верувам во Христ и во Мухаммед, бидејќи Мухаммед беше пророк на мирот. Зошто да не верувам. Не ми е јасно зошто поделби. Не значи тоа дека Муслиман ќе се правам, нема врска. Не се правам Муслиман. Прифаќам се што е од Бога.
Христ не туку Иса а.с. :helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Isus Hristos, a ne Isa abgkjljksakljnfd OK.

Ne gi navreduvaj risjanite so modificiranje na imeto na bogocovekot Isus Mirosaniot.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Радица ,читајки низ подфорумот видов твоите постови и си помислив дека конечно имаме еден кои можеме да дискутираме на најдобар можен начин ,но да ли пак се излажав не сум сигурен ,значи подсмевов не е во ред ,а дека никој не ја видел разделувањаето е само тоа што не си информирана.

Муџизе е чудо ,ама не е чудо како го разбираме ние ,или не е тоа што го прави коперфилд.Муџизе е случка што не може никој да се противи а е совршена случка,муџиза е случка која од страна на Севишниот им се дава на пратениците ,за да ја докажат својата праведна мисија и која содржат вонзаконски ,спротивни на природата и која никој друг освен пратениците не можат да ја прават.Тоа е хакк и никој не може да ја негира.

За да биде по јасно ситуацијата ке ја наречеме чудо.Како што знаете чуда праеле многу пратеници мегу нив Сулајман - Соломон,Давут-Давит-Јусуф-Јосиф-Ибрахим-Абрахам,Иса-Исус (алејхиселам) и др. Секој во својата средина .Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) има направено околу 1000 муџизи или чуда ,сите докажани и тоа ние пренесено преку неговите чесни другари (асхаби р.а).Но сигурно ,неверниците и припадници на другите религии ова го негираат ,ја негираат од едноставен разлог што тоа се случило пред 1400 години ,пред 2000 ,пред 5000, пред 50 000 илјади години можеби.Затоа ова е работа на вербата и ништо друго .Вие често се повикувате на тезата дека Иса (алејхиселам) има правено чуда а Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) не. Ова не е точно ,како што спомнав има направено околу 1000 чуда и се е запишано во хадисите.Ако не верувате ,иако немам таков пристап на дискусија и не подржувам но Барби е во право ,затоа што исто така бара докази ,кои вие не можете да ја донесете. Но ,работата е таква што ние апсолутно веруваме во чудата на Иса (алејхиселам) и никако не ја негираме ,ако не се лажам Радице во чудата на Иса (алејхиселам) само муслиманите веруваат, затоа кога ви велам дека вие подобри пријатели од муслиманите немате ,но ова не можете и не сакате да ја сватите (но ова е за друга тема) .Би додал дека и логички е Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) да има повеке чуда од разлог што објавата траела 23 години а на Иса (алејхиселам) три. Но би сакал да додавам нешто друго по мене многу важна работа ,а тоа дека спрема приликите и спрема образованоста на населението во тоа време ,имало потреба од вакви чуда ,но денеска во 21 век а и порано и која ние стално потенцираме дека најголемо чудо е чесниот Куран па и Хадисите. Значи, можеш да ги објаснуваш чудата но малце луге ке ти поверуваат ако тоа не се поткрепа со книгите ,со животот на пратеникот,дејствата, случувањата ,па ако има многу контрадикторности тогаш све пага во вода.

Едното чудо можеби и најголемото е разделување и спојување на месечината,која е докажана преку хадисите и со ајетите па и со некои историски и научни факти ,моето ебјаснување колку што знаме е вака ако грешам Аллах теала нека ми опрости сепак Тој најдобро знае.

Муџиза –месечината

Ово чудо се случило пред очите и кои ги виделе многу асхаби р.а и кои нам ни имаат пренесено до ден денеска, така што би потсетил зборовите на Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) дека кој ке пренесува нешто невистино а Тој самиот не рекол или не чинил ,нека го спреми местото во Џехеннемот,то ест во пеколот.

КАКО СЕ СЛУЧИ
Муџизата се случило 8 години од првата овјава.Една група идолопоклонци од племето Курејш,се собрале и од Аллаховиот пратеник ,за да го докаже пратеништвото побарале да направи некое чудо за да поверуваат.Сите заедно ,тргнале кон Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) кој Бил заедно со Хз.Али,Х.Јеман,А.Месуд,Енес ибни МаликА.Аббас,Џ бин Мут,им и Абуллах ибн Омер р.а. Овие кога стигнале ,веднаш инсистирале да направи некое чудо ,времето било преквечер ,станал од местото Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) ја дигнал мубарек раката спрема месецот ,месечината кој од своето прво создавање до тој ден кој беспрекорно ја вршил функцијата во тој момент со кревањето на раката на Аллаховиот пратеник одеднаш се раздвоил на два дела ,во која брдото наречена Мина останала измеџу две половинки.Нашиот Ефендија (саллалахуалејхивеселлем) на своите асхаби р.а другари рекол : “бидете сведоци“ ,“бидете сведоци“ два пати повторил. Курејшските кафири вчудовидени од глетката и без да се гледаат мегу себе почнале да речат “нас ни напраи магиа“ .
Еден друг “попаметен“ идолопоклон рекол Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) само нас ни има направено магија и сакал да се распрашал на околу поготово од каравани и групи луге кои биле на пат. Сакале или не предлогот бил прифатен и утредента караваните кои доагале од Јемен и други места биле прашувани ,кои сите до еден биле сведоци на разделување на месецот.И како што бивало и ке биде секогаш неверник си е неверник рекле “Сиротиот на Ебу Талиб ,и на небото ја покажа својата магија“така да инсистираа на својата тврдоглавост и одма беше објавено следниот ајет:
Сура Камер (месец)
1. Blizi se cas i Mjesec se raspolutio!
2. a oni, uvijek kada vide cudo, okrecu glave i govore: "carolija neprestana!"
3. Oni ne vjeruju i povode se za prohtjevima svojim, a sve je vec odredzeno.

ЗОШТО СИТЕ НЕ ВИДЕЛЕ?

Ако секој ја видеше чудото ,ке беше спротивно на Аллаховата волја на скриениот испит ,и сакале или не секој ке мораше да поверува.Поради ова расцепување на месечината на два дела се случило во време кога лугето биле дома или спиеле ,одеднаш и кратко траело.Во тој век ако земаме предвид дека многу малце луге се бавеле со наука на посматрање на небото,предвид се зема и дека пречките во некои места од облаците, пример во Англија и Шпанија во тоа време сонцето заогал,Кина и Јапонија било рано наутро,во Америка било пладне итн.Најдобри услови за гледање на месецот имало во арапскиот полуостров и во Индија.Така да,кралот на тогашниот град Дхар Раја Бјох целата случка ја видел ,од својата резиденција која се наогал до реката Чамаи и кога видел расцепувањето на месецот помислил дека е крај на светот,после кога слушал за ова го прака својот помошник во Арабија ,кој па овој имал чест да го види Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) и разбрал дека е Негова Муџиза одлучил и ја одбрал исламот за своја религија.Денеска ,внуците на овој голем крал и кои се нарекуваат како Бјохзадии живеат во денешна Индија до градот Дхар.



И ДРУГИТЕ ИМААТ ВИДЕНО

Исто така и целиот народ на Индија имаат видено ,така да времето на муџизата ,одма после е прогласено и разработено во некои творби и стои како “од времето на муџизата“ и како „разработено е после времето на расцепување на месецот“ исто така од страна на муфессирите многу често е споменувано и го гледаат како еден од поголемите докази.


НАУКАТА ШТО ВЕЛИ

Нормално поради слабиот развиток на астрономијата и комуникацијата пред 1400 год. Или многу малце луге ја гледале па и поради неможноста ако некој ја видел да пренесува на другите немаме некои точни информации од тоа време ,но затоа имаме нешто од поново време. 4 мај 1967 во флорида од капе кенеди е лансирана орбитер4 сателит и некои слики кои се пратени сакале или не пак ја доведува на дневен ред ова случка. Значи фотографијата е снимена површината на месецот која ја успела да фотографира 95% од месечината,фотографијата е заведан под број 67-1805 и е архивиран , и еден мал детал е запазен ,задната површина на месецот ,значи должината 240 а ширината на некои места спрема пресметките сочинува невероватни 8 км ова пукнатина.Центарот на ова пукнатина е лоцирана на 65 степени јужно и 105 степени исток.Сигурно може овие пукнатини да се од природен карактер но од природен карактер пукнатините се криви ,нерамномерни , но интересно ова пукнатина е во права линија кога се гледа од далеку,значи спрема сликата.

300 ГОД. СТАРА КАРТА

Куран ,Хадис и сведочењата кои ни укажуваат за ова случка ,значи со расцепување и пак соединување ,како што некој сака да се нашали заварување вероватно ,претпоставка е дека треба целиот месец да го заобиколи ова пукнатина или да се гледа како црта-линија.
Значи земјите кои работат за истражување на вселената до сега немаат спомнато за ваква пукнатина која треба нормално да за заобиколи целиот месец а не само на една страна,значи или немаат приметено или немаат видено или немаат стигнато до тој степен или нешто се крие. Научно ,имаме еден доказ ,а тоа е една карта која има цртано самиот научник италјански по име Кассини еве овде http://img189.imageshack.us/img189/7592/mesec.gif

Научници кои се бават со астрономија и во денешна модерна астрономија ,и кои се смета за
исклучително важна ,и поради која научно никогаш не е доведена во прашање научните работи на овој научник ,се користи и ден денеска како извор на астрономијата.како што имате прилика да видете на сликата каде целосно целиот месец е обиколен со црта која невозможно е да се каже дека е случајно настанат како Даникен за инат на ајетот.

ДА ЛИ ПОВРШИНАТА НА МЕСЕЦОТ СЕ МЕНУВА

Разлог што картата на кассини е спомнат е во тоа што е најблиску со времето кога се случил муџизата, и разлогот што со тек на времето во површината на месецот можат и се дешаваат стални промени .Сите астрономи тврдат дека има промени и тоа со тек на времето ,и поради промена на топлината која е една од факторите може да достигне моментално -80 степени и +120 степени, и многу многу други фактори кои директно или индиректно ја менуваат површината на месечината.Значи ако сега не можеме да ја видиме таа пукнатина во месецот ,можеби е разлог ова ,а и со сигурност е кој сака нека провери и истражува за месецот,ке увиди дека се менува .


На крај многу важно ,све ова горе може да ја негирате да не ја признавате ,за нас кои имаме некои докази а и да немаме никави докази веруваме стопроцентно дека се случило. Значи преводот на ајетот е горе како што напишав ,и сега науката и тие кои не веруваат може само да ја наведнат главата ,а овие ајети за науката можат да бидат добра подлога за понапредно истражување .Месецот само со слики можеби денес не може да се објасни ,можеби некогаш кога се створат услови и геолошки истражувања да се вршат ке добие нова димензија сето ова што тврдиме ,стварно науката е пионир во овие работи но како кажав имаат јак основ со Куранските ајети да истражуваат ,за жал камо да имавме прилика да бевме сведоци на тоа ,но некои можеби и тие денови ке ги гледаат.

Ohhhh my Only Goddddddddddddddddddddd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Затоа песните за месечината дека е располовена. Фала му на Аллах и тебе што конечно сега сфаќам која е вистината. Врме е да се влезит повторно во Ислам:pos2:.
Озбилно. Бев неверник некое време ама сега поново Шехадет ќе изговора.

Сведочам дека нема друг Бог освен Аллах и дека Мухаммед е негов роб и пејгамбер.
Ете пред сите посведочив. Нека Аллах ми го прифатит Шехадетот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom