Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
И не повикуваше во борба против неверници туку својот народ го одбрани од неверниците, кои бе спремни да ги уништат.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawba 9:123[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Борете се против оние кои не веруваат во Аллах[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:29[/FONT]

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74

О верници, плашете се од Аллах и барајте начин на кој ќе Му пристапите, и борете се на Неговиот пат за да бидете спасени!
- Сура 5:35

О Пејгамберу (Мухамед), бори се против неверниците и дволичните, и биди строг кон нив! Џенемот е престојувалиште нивно.
- Сура 9:73

Па, кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат, и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен!
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawbа 9:5

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О пејгамберу (пророк, Мухамед), поттикнувај ги верниците кон борба. Ако меѓу вас има дваесет трпеливи ќе победат двесте, а ако, пак, меѓу вас има сто ќе победат илјада од оние кои не веруваат зашто оние се, навистина, луѓе кои не сфаќаат.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Аnfal 8:65[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О верници, што ви беше кога ви беше речено: "Појдете во борба на Аллаховиот пат"- како да сте на земјата заковани? Повеќе ли сте задоволни со животот на овој свет од животот на Ахирет? Па, уживањето во животот на овој свет е ништо во однос на уживањето на Ахирет![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:38[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ако не појдете во борба Он ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ, а вие во ништо не ќе Му наштетите. Аллах е Кадар за се![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawba 9:39[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Појдете во борба, било да сте слаби или јаки, и борете се на патот Аллахов и со имотите ваши и со животите ваши. Ете, тоа ви е подобро само да знаете![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:41[/FONT]
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawba 9:123[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Борете се против оние кои не веруваат во Аллах[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:29[/FONT]

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74

О верници, плашете се од Аллах и барајте начин на кој ќе Му пристапите, и борете се на Неговиот пат за да бидете спасени!
- Сура 5:35

О Пејгамберу (Мухамед), бори се против неверниците и дволичните, и биди строг кон нив! Џенемот е престојувалиште нивно.
- Сура 9:73

Па, кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат, и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен!
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawbа 9:5

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О пејгамберу (пророк, Мухамед), поттикнувај ги верниците кон борба. Ако меѓу вас има дваесет трпеливи ќе победат двесте, а ако, пак, меѓу вас има сто ќе победат илјада од оние кои не веруваат зашто оние се, навистина, луѓе кои не сфаќаат.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Аnfal 8:65[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О верници, што ви беше кога ви беше речено: "Појдете во борба на Аллаховиот пат"- како да сте на земјата заковани? Повеќе ли сте задоволни со животот на овој свет од животот на Ахирет? Па, уживањето во животот на овој свет е ништо во однос на уживањето на Ахирет![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:38[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ако не појдете во борба Он ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ, а вие во ништо не ќе Му наштетите. Аллах е Кадар за се![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Сура Аl-Тawba 9:39[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Појдете во борба, било да сте слаби или јаки, и борете се на патот Аллахов и со имотите ваши и со животите ваши. Ете, тоа ви е подобро само да знаете![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Тawba 9:41[/FONT]


Еве читај не слави пред време http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=31503&page=2
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
лоши цитати ... кои повикуваат на пролевање крв ...
не гледам јас тука борба со самиот себе и со неверникот во себе ...
само гледам повикување на борба со сите неистомисленици и пролевање крв да ...

да прашам ..
овие цитати одсекогаш се во куран или ? додадени се некаде потоа?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Eric, штотуку го пријавив твојот недоличен коментар до администраторите. Иако не сум муслиман, дури и мене ми се згади од твојот коментар. Нека ти служи на чест!
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Eric, штотуку го пријавив твојот недоличен коментар до администраторите. Иако не сум муслиман, дури и мене ми се згади од твојот коментар. Нека ти служи на чест!
Твое право друже, јас сум атеист така да не се слагам воопто со религијата бидејќи тоа е алатка за манипулација со широките маси!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Твое право друже, јас сум атеист така да не се слагам воопто со религијата бидејќи тоа е алатка за манипулација со широките маси!
и јас сум атеист (некој подвид :) има повеќе групи да се разбереме ) .. па не си дозволувам ни пак сум таков каков што ти си ..
поради таквите како тебе сите атеисти ги етикетираат како анархисти ..
почит да се немало брее ...
значи ако се атеист (иако ти не ни знаеш шо си) можеш да шириш говор на омраза? и да немаш почит ? лол ...
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
и јас сум атеист (некој подвид :) има повеќе групи да се разбереме ) .. па не си дозволувам ни пак сум таков каков што ти си ..
поради таквите како тебе сите атеисти ги етикетираат како анархисти ..
почит да се немало брее ...
А за што да се има почит?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
А за што да се има почит?
за оние невините кои паднале во замката на религијата ..
шо не им ги отвориш очите .. тие пред се се луѓе ...
кој си ти и кое право го имаш да им ја ускратиш волјата да веруваат во нешто ..
можеш само да им укажеш на некои работи кои ете ти ги сметаш како такви .. и потврди си ги твоите ставови со дебата а не со плуканица :tapp:
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
за оние невините кои паднале во замката на религијата ..
шо не им ги отвориш очите .. тие пред се се луѓе ...
кој си ти и кое право го имаш да им ја ускратиш волјата да веруваат во нешто ..
можеш само да им укажеш на некои работи кои ете ти ги сметаш како такви .. и потврди си ги твоите ставови со дебата а не со плуканица :tapp:
Друже едноставно некои кои се заслепени не можеш да ги "просветлиш" или да дискутираш со нив(погоре некој рече дека човек ќе убиел ако речеле нешто против мухамед). тоа е дискусија според тебе?
Јас така ги гледам работите за тоа како настанала религијата и од тоа не отстапувам, тоа е моето гледиште:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тие се лажни :helou::helou:
Како може да рече некој дека пејгамберите биле лажни не знам. Не ги гледаат чудата од пејгамберите како доказ дека тие се испратени од Аллах ?
Od kaj pa sea deka se isprateni od Allah? Allah ti kaza deka gi ispratil!?

Da ne e Yahve?

Kako toa Allah gi ispratil?

Znaci Allah go ispratil i L Ron Hubbard za koj onoj bugarskion turcin Edin rece deka e lazen!

Kako smee da kaze deka e lazen?

Ete, najnova e, aplikativna na denesnicata, mislam na sciontology!

Nekoj sigurno go ispratil Hubbard da ja siri vistinata?

Aj, neka e i Allah toj sto go ispratil Hubbard, sto prajme sea?
Ke ja prajme del od islamot ili ke go pretopime islamot vo novata alahova uka i vera narecena scientology? A?

Ajde da ne igrame igracki!

Se iznacitav moronizmi od muslimani na temava, podednakvo na ovaa kako i moronizmite na risjanite na onaa za risjanstvoto!

Retko koj se najde sovesen i ne merese komu mu e podolg, tuku si kaza svojata vistina bez napagjanje.

Jas mislam deka site ste vo zabluda, ama vase pravo e da veruvate vo sto sakate, samo mi se sere od takvi bogoljupci koi za da ja velicaat svojata mora da si go merat alatot so drugite i tugjite veruvanja i da gi unizuvaat tugjite veruvanja!

Isti ste i vie musuljmanite so onja risjanishchana!
Cest na onie malkute koi seuste imaat trpenie so vas i se obiduvaat da vi pokazat deka moze da se ljubi svojot bez napagjanje na tugjiot, ama ogromen broj ste onie koi morate da napagjate tugjo za da branite svoe!
Veruvaj si, ne napagjaj tugjo!

Toa e ednakvo na blazenstvo!

Ama ne! Mora da napagjate, i ednite i drugite, neli!

Toa e kako koga ke vetis deka nesto ke storis i nema da go storis toa!
Ednakvo na laga!
A be, sekoj so svoeto i bez gnasenje tugjoto!
A ne vaka, cincarska rabota!
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Od kaj pa sea deka se isprateni od Allah? Allah ti kaza deka gi ispratil!?

Da ne e Yahve?

Kako toa Allah gi ispratil?

Znaci Allah go ispratil i L Ron Hubbard za koj onoj bugarskion turcin Edin rece deka e lazen!

Kako smee da kaze deka e lazen?

Ete, najnova e, aplikativna na denesnicata, mislam na sciontology!

Nekoj sigurno go ispratil Hubbard da ja siri vistinata?

Aj, neka e i Allah toj sto go ispratil Hubbard, sto prajme sea?
Ke ja prajme del od islamot ili ke go pretopime islamot vo novata alahova uka i vera narecena scientology? A?

Ajde da ne igrame igracki!

Se iznacitav moronizmi od muslimani na temava, podednakvo na ovaa kako i moronizmite na risjanite na onaa za risjanstvoto!

Retko koj se najde sovesen i ne merese komu mu e podolg, tuku si kaza svojata vistina bez napagjanje.

Jas mislam deka site ste vo zabluda, ama vase pravo e da veruvate vo sto sakate, samo mi se sere od takvi bogoljupci koi za da ja velicaat svojata mora da si go merat alatot so drugite i tugjite veruvanja i da gi unizuvaat tugjite veruvanja!

Isti ste i vie musuljmanite so onja risjanishchana!
Cest na onie malkute koi seuste imaat trpenie so vas i se obiduvaat da vi pokazat deka moze da se ljubi svojot bez napagjanje na tugjiot, ama ogromen broj ste onie koi morate da napagjate tugjo za da branite svoe!
Veruvaj si, ne napagjaj tugjo!

Toa e ednakvo na blazenstvo!

Ama ne! Mora da napagjate, i ednite i drugite, neli!

Toa e kako koga ke vetis deka nesto ke storis i nema da go storis toa!
Ednakvo na laga!
A be, sekoj so svoeto i bez gnasenje tugjoto!
A ne vaka, cincarska rabota!


Секоја ти чест за зборовите, вака треба да се дискутира на форум. Секој со своето верување, се разговара за разликите, за работи кои не се јасни а не со омаложување и навреда. За двете религии кружат големи гласини, и за едната и за другата. Луѓето на секој начин сакаат да си истераат по свое. Муслиманите, Христијаните, Атеистите. Затоа се пласираат огромни лаги..Затоа за никого не можеш да речеш во право е или во криво е. Само со културна дискусија.

А за што да се има почит?

Јас сум згрозен од твојот коментар што го избришаа админите. Како смееш да навредуваш некој кој проповедал вера во Бога, како да навредиш Божји гласник? Јас сум Христијанин ама го признавам Мухаммед за пророк, единствено што не ме бендисува е приказната дека Исус не воскреснал, а се друго го поддржувам. Ти и да си Атеист тоа не ти дава за право да навредиш некој кого луѓето му веруваат. А не верувам да си Атеист, бидејќи како што можев да приметам тие имаат поголема култура од тебе. Твојот коментар повеќе ме заболе мене, него Муслиманите што го прочитаа.Срам си за Христијаните, а ако си неверник срам си за Македонија, претпоставувам дека си Македонец. Каде ви е домашното воспитување?

лоши цитати ... кои повикуваат на пролевање крв ...
не гледам јас тука борба со самиот себе и со неверникот во себе ...
само гледам повикување на борба со сите неистомисленици и пролевање крв да ...

да прашам ..
овие цитати одсекогаш се во куран или ? додадени се некаде потоа?

Прашање до тебе на кое очекувам твој најискрен одговор.
Ти си избран од Бога да проповедаш вера,па ја проповедаш мирно а си нападнат.Избркан си од твоето место само затоа што веруваш во нешто. Или да гледаме вака.Сега некој да те избрка од градот твој бидејќи не веруваш и тие што мислат исто како тебе.
Добро те избркаа ќе одиш во друг град. Таму те бараат да те убијат, твоите истомисленици да ги убијаат само затоа што веруваат во нешто свое, жените да им ги силуваат, децата да им ги бесат.
Дали ти ќе седиш и ќе дозволиш ќерката да ти ја силуваат, синот да ти го бесат или ќе станеш да се браниш? Што ќе направиш?
Овај пример ти го давам за Мухаммед, кој беше избркан од градот свој и тие што му веруваа, затоа што само викаа веруваме во Аллах. Тој Мухаммед се сокри кај еден Христијански свештеник. Тој Мухаммед дури и во другите градови го бараа да го убијат. Беше плукан по улица и маван со камења. Децата ги колеа, жените ги колеа. Тој Мухаммед чекаше дозвола од Бога да се брани. Бог му рече да направи договор со евреите и многубошците, Мухаммед неколку пати ги повика на мир ама тие пак се обидуваа да го убијат него и неговиот народ без никаква причина. Тогаш Бог му даде дозвола да се брани. Мухаммед собираше војска ама немаше доброволци за жал. Тогаш се стигнати тие објави од Бог за кои викаш дека не чинат. Каде што Бог ги преколнува да го поддржат Мухаммед и да се спасат од многубошците а не да се потчинат на нив и своите ќерки за робинки да им ги дадат на кои ќе се изживуваат. Така Мухаммед застана на чело со војниците и победија. Мухаммед го одбрани својот народ.
Дали и ти би го направил истото за да ги спасиш своите блиски кои се нападнати без причина или ќе дозволиш сите да загинете? Очекувам најискрен одговор.

Вие го обожавате и правите еден вид идол од Мухамед со следниве работи:

1. Го величате и му давате карактеристики што тој реално ги немал. Убавината е релативна работа. Јас знам многу девојки кои што не можат да поднесат мажи со големи бради. Понатаму, велите дека само мед му течело од устата, а заборавате за сите оние остри и лоши зборови што ги изнакажал за евреите и христијаните (неверниците воопшто). Мухамед има наредено, одобрено и извршено многу убиства. Зарем тоа е милост?

2. Исто така муслиманите го нарекуваат Мухамед безгрешен, а забораваат дека тој има направено неколку гревови како на пример: одобрил т.е. соучествувал во лажење (Хадис Vol. 5, книга 59, #369), прекршил договор (рекол дека нема да ја напаѓа Мека 10 години, но следната година ја нападнал), убивал и сл. Исус на пример не направил ништо од ова.

3. Понатаму, со самото тоа што некои од вас се спремни да убијат човек само затоа што тој би рекол дека ноктот на Мухамед бил нечист, индирекно го издава вашето обожавање и светкување на Мухамедовото тело.



Кога би бил жив Мухамед тој самиот за себе би кажал дека тој не идел секој ден на маникир и дека, како и на сите мажи, честопати имал прашина под ноктите. Но вие од ноктите негови правите идоли и сте спремни да убиете човек за нив. Тоа е поголемо идолопоклонство отколку што Христијаните го обожаваат Исус, затоа што тие не би убиле човек за Него, макар и тој ги кажал најужасните навреди за Исус. Нашиот Исус може сам да се справи со оние кои го навредуваат и не му требаме ние обичните смртници за тоа. Тој нас не повикал да шириме љубов, а не да правиме џихади во негово Име.

Полека. Од каде знаеш ти дека Мухаммед имал долга брада? Јас каде и да прочитав, прочитав дека оставал 2 прсти брада. Друго точно дека бил многу убав, неговата убавина била позната низ Арабија уште пред да стане пратеник. Кога Мухаммед ќе минувал луѓето со шок го гледале. Многу пати се имаат обидено да го нацртаат ама истите умирале на мистериозен начин. Историчари од времето на Мухаммед во своите записи имаат наведено дека еден човек го нашле мртов, а пред него бил лист каде опишувал како изгледа Мухаммед.
Друго дали јас и ти зборуваме за истиот човек?
Зборуваш дека Мухаммед имал гревови па само Бог е безгрешен.
Мухаммед уште пред да стане пратеник бил познат во Арабија по чесност и доверба. Го викале Ел Емин зашто бил многу доверлив.
Мухаммед никогаш во својот живот не пробал капка алкохол, тој Мухаммед никогаш не пробал никаква опојна супстанца, тој Мухаммед 13 жени собра од улуците по кои ги злоставуваа, тој Мухаммед спиеше на скршен кревет, тој Мухаммед во својата куќа не чувал леб зошто и последното парче го даваше на сиромасите, тој Мухаммед клањаше 5 пати на ден, тој Мухаммед проповедаше љубов и мир, тој Мухаммед кога имаше војна замина да клања со неговите следбеници и рече намазот не смее да се прекине па макар да не убијат, зошто намазот не смееш да го прекинеш и во случај да умреш. Тој Мухаммед беше благослов од Бога за луѓето. Тој Мухаммед кога се сокри во една пештера пајакот му исплети мрежа па кога минуваа убијците не сакаа да влезат во пештерата, мислејќи дека таму долго никој не влегол бидејќи пајажина имаше на влезот. Тој Мухаммед не бил болен така што му се причинувало и измислувал, зошто не можат болесник да следат луѓето 23 години. Тој Мухаммед од кого сите очекувале да направи грешка за да го прогласат за лажен пратеник ете тој Мухаммед не направил грешка. Поздрав и се најдобро

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]О пејгамберу (пророк, Мухамед), поттикнувај ги верниците кон борба. Ако меѓу вас има дваесет трпеливи ќе победат двесте, а ако, пак, меѓу вас има сто ќе победат илјада од оние кои не веруваат зашто оние се, навистина, луѓе кои не сфаќаат.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Сура Аl-Аnfal 8:65[/FONT]

Ова беше повик за битката на Бедр, каде ова што пишува се исполни. Кога многу малку војници победија илјадници.:smir::smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас сум Христијанин ама го признавам Мухаммед за пророк, единствено што не ме бендисува е приказната дека Исус не воскреснал, а се друго го поддржувам.
Овие работи меѓусебно се исклучуваат. Ако си христијанин, тоа значи дека му веруваш на Христос. Христос јасно кажа дека нема да има пророци после Него. Оттука следи дека Мухамед не е пророк.
Понатаму Исус јасно се објави како Синот Божји и кажа дека ќе умре за гревовите на луѓето и дека ќе воскресне. Тоа и се случи. Ова е најглавната и најсуштинската порака на христијанството - и токму истата е негирана од исламскиот основач Мухамед. Затоа е невозможно да се искрен христијанин, а да веруваш дека Мухамед е пророк.

Прашање до тебе на кое очекувам твој најискрен одговор.
Ти си избран од Бога да проповедаш вера,па ја проповедаш мирно а си нападнат.Избркан си од твоето место само затоа што веруваш во нешто.
Тоа е исламската верзија на историјата. Објективната историја е дека Мухамед бил тој што ги негирал боговите на многубошците. Мухамед е тој што им ги уништил идолите на многубошците. Многубошците немале проблем со тоа што Мухамед си верувал во својот бог, ниту пак им било гајле во што и во колку бога верувал Мухамед. На нив им пречело тоа што Мухамед говорел лошо против нивните богови. Размисли сега кој покажал верска нетолеранција.

Друго дали јас и ти зборуваме за истиот човек?
Зборуваш дека Мухаммед имал гревови па само Бог е безгрешен.
Ок, гледам дека ти признаваш дека Мухамед имал гревови. Мојот предходен коментар беше до оние муслимани кои веруваат дека Мухамед бил безгрешен, дека не направил ниту еден грев.
Поздрав!
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Овие работи меѓусебно се исклучуваат. Ако си христијанин, тоа значи дека му веруваш на Христос. Христос јасно кажа дека нема да има пророци после Него. Оттука следи дека Мухамед не е пророк.
Понатаму Исус јасно се објави како Синот Божји и кажа дека ќе умре за гревовите на луѓето и дека ќе воскресне. Тоа и се случи. Ова е најглавната и најсуштинската порака на христијанството - и токму истата е негирана од исламскиот основач Мухамед. Затоа е невозможно да се искрен христијанин, а да веруваш дека Мухамед е пророк.



Тоа е исламската верзија на историјата. Објективната историја е дека Мухамед бил тој што ги негирал боговите на многубошците. Мухамед е тој што им ги уништил идолите на многубошците. Многубошците немале проблем со тоа што Мухамед си верувал во својот бог, ниту пак им било гајле во што и во колку бога верувал Мухамед. На нив им пречело тоа што Мухамед говорел лошо против нивните богови. Размисли сега кој покажал верска нетолеранција.



Ок, гледам дека ти признаваш дека Мухамед имал гревови. Мојот предходен коментар беше до оние муслимани кои веруваат дека Мухамед бил безгрешен, дека не направил ниту еден грев.
Поздрав!
Верувам во се што е од Бога и со добра намера, не сакам да навлегувам тука дали Исус кажал за лажни пророци. Јас верувам дека Христос воскресе а апсолутно се не е можеби доставено. Верувам дека Христос умре за нашите гревови но иста така верувам во пророкот кој пророкува мир.


Мислам дека многу погрешно си информиран. Ќабето кое било полно со кипови било сопственост на стрикото на Мухаммед. Луѓето верувале во тие кипови и таму оделе на аџилак, па така богатите правеле пари. Кога Мухаммед проповедал вера во еден Бог, овие луѓе престанаа да одат да се клањаат на киповите. И кој е тука во загуба? Потоа почнаа да војуваат против Мухаммед и народот што го следеше и сакаа да го прекинат тоа проповедање. Ама ништо не го спречи Мухаммед.

Да, само Бог е безгрешен.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ајде FireFly не копирај веќе од форумот на исламски центар, таму веќе се имам разгледано. :smir:
Точно е дека многу обичаи, традиции се воведени од страна на паганските религии, бидејќи Римјаните претходно биле Пагани.И ден денес се задржани некои од овие пагански обичаи. Константин ја воведува оваа религија во 4 век во Римската Империја. Претходно Христијаните биле палени, бркани, бесени во истата оваа Империја. Кој би умрел за бог на Подземјето и богови кои не постојат?Не постојат, тоа се само митови. Но, суштината на учењето е воскреснувањето на нашиот Исус христос и вечниот живот. А вие тој Исус го израмнувате со другите пратеници, а на крај велите дека е многу помал од вашиот пратеник Мухамед. Исус е основата, а Мухамед е надградбата, дополнувањето. Ако ја тргните основата што останува?
Значи направете разлика меѓу паганските обичаи кои се прават и денес, на моја жалост и на жалост на сите вистински христијани и она што претставува основа на Божјиот Збор, исполнување на многу пророштва, постоењето и воскреснувањето на Исус.Оние луѓе кои ја проучуваат Библијата и го слушаат божјиот збор никогаш не потклекнуваат под вакви и слични искушенија.
Поздрав
......................
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Верувам во се што е од Бога и со добра намера, не сакам да навлегувам тука дали Исус кажал за лажни пророци. Јас верувам дека Христос воскресе а апсолутно се не е можеби доставено. Верувам дека Христос умре за нашите гревови но иста така верувам во пророкот кој пророкува мир.
Штом не сакаш да навлегуваш што и како кажал Исус, очигледно е дека не ти е прироритет што поучувал Исус, туку повеќе сакаш да веруваш во пророкот кој "пророкувал мир" (чии последици од "мирот" ги осеќаме дури и денес).
Тогаш не знам зошто се претставуваш како христијанин кога зборовите на Христос не ти се приоритет?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom