Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Треба ли некој да ти каже да не убиваш за да не убиваш , треба ли на некого да си му роб затоа што се плашиш да не те тури у пеколот и многу други такви примери.
Разбуди се и се ке ти стане јасно , не ти треба никаков закон .
So ogled na toa deka od prvoto ubistvo na brakjata Habil i Kabil pa den denes iako pomina mnooooooooooooooooooooogu vreme,uste se ubiva i se ima zelba za ubivanje...... taka da definitivno ne deka treba tuku MORA nekomu da mu se kaze deka ne smee da ubiva.
Ona so robot go objasniv miliarda pati,iskreno nemam vekje namera da se poftoruvam,pa baraj niz temava ke najdes moj posto okolu toa.

A ova sto si go kazal za toa deka ne treba da se plasis od nikogo deka ke te turi u pekolo,ti e isto kako da si kazal Ne se plasi od policija,odi ubivaj,tepaj pravi neredi nema da te zatvorat u apsaana ;).....
Koga mozeme da se plasime od edni smrdlivi policajci koji po cel den gldaat nekoj plen da gi pocasti po nekoe denarce za kebapcinja i peceni kokoski,da ne se plasam od nekoj koj sto me stvoril,mi dade zivot,ednostavno me napravi da bidam ona sto sum jas denes......od 3kg,sega sum 63 :pos2::pos2::pos2:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Треба ли некој да ти каже да не убиваш за да не убиваш , треба ли на некого да си му роб затоа што се плашиш да не те тури у пеколот и многу други такви примери.
Разбуди се и се ке ти стане јасно , не ти треба никаков закон .
quote]

So ogled na toa deka od prvoto ubistvo na brakjata Habil i Kabil pa den denes iako pomina mnooooooooooooooooooooogu vreme,uste se ubiva i se ima zelba za ubivanje...... taka da definitivno ne deka treba tuku MORA nekomu da mu se kaze deka ne smee da ubiva.
Ona so robot go objasniv miliarda pati,iskreno nemam vekje namera da se poftoruvam,pa baraj niz temava ke najdes moj posto okolu toa.

A ova sto si go kazal za toa deka ne treba da se plasis od nikogo deka ke te turi u pekolo,ti e isto kako da si kazal Ne se plasi od policija,odi ubivaj,tepaj pravi neredi nema da te zatvorat u apsaana ;).....
Koga mozeme da se plasime od edni smrdlivi policajci koji po cel den gldaat nekoj plen da gi pocasti po nekoe denarce za kebapcinja i peceni kokoski,da ne se plasam od nekoj koj sto me stvoril,mi dade zivot,ednostavno me napravi da bidam ona sto sum jas denes......od 3kg,sega sum 63 :pos2::pos2::pos2:
Ама ако се плашиш го мразиш , сега што правиме ?
И друго ја не убивам не зашто се плашам од Бог или од било кој , како можам да убијам некого што го сакам.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ама ако се плашиш го мразиш , сега што правиме ?
И друго ја не убивам не зашто се плашам од Бог или од било кој , како можам да убијам некого што го сакам.
A ako vo jajceto najdeme vlakno? sto pravime posle ? :baeh: :baeh: :baeh:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Те молам FireFly кажи ми на кој начин споредуваш мит, нешто што е измислено, бог на грчката митологија чиј татко е Зевс, врховниот Бог на овие грчки богови, Бог на виното со човек кој навистина постоел, кој навистина бил роден од девица и кој се признава за Божји пратеник и од страна на Куранот, не само од Библијата. Плус постојат историски докази дека постоел, иако него историјата му се потчинува, а не тој на историјата. Зарем еден Бог на подземниот свет ќе се споредува со овој пратен од Бог?
Христијанството е копија од овие Богови. Аман бе уште не можете да сфатите дека Павле све копирал ??? ВЕ молам...
Радиза ние немаме таква слика за Иса а.с. дека бил распнат и воскреснат и дека ги откупил гревовите.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Да точно така. Мрази за Христијанството а се подбива за Исламот. А цело време лаже дека е атеист. Го видовме кој е.
Непсимените не знаат да читаат, јасно е тоа, а полуписмените мислат дека знаат прочитаното да го восприемат!

Ако читаше на онаа другата тема, за рисјанството и таму напаѓам будалетинки и ционисти и крстоносци и дебили!
Исто како и тука.
:tapp:

Ne ti uspeva pak, pardon!


Bidejki site ti ja znaeme namerata zosto pisuvas na ovoj podoforum , ovoj pat sakajki da ni storis loso naprotiv bidi siguren deka si se zaebal samiot. Hehehe...


Toa ti e Garfield, koga dolnata glava stanuva gorna, vise ne razmisluva! :smir:
Гледам, суните се за мирот нели, или дека се бескичмењаци?

И да, гледам дека со долната размислуваш, да сакам спуштајќи се на твое ниво, ќе ти кажев: од многу што е без капица, ја мавнало сунчаница па ти блада, а горната ти е ојдена. Ама нема да се спуштам на твое ниво и нема да ти кажам.

Јако е кога Гарфилд рече во еден пост погоре за него сите биле исти тој бил на страна на правдата. А кога Барби кажа нешто за Исус тој се запали, а кога Чорбаџија се потсмева со Мухаммед с.а.в.с тој додава. Видовме колку си праведен не глуми више, твоето омразение кон Исламот се мириса из далека.
Јас говорев за Исус, шумтурлајски муабети се дебилни, а еден куп од вас и таквите ко вас ги испорочитав. Самиот Мухамед ќе се посрами од вас какви сте и да е тука ќе ве изгони од исламот.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Еве за Хорус Радица...


...Патувал со 12 ученика, правел чуда, како што се лечење на болните, одел по вода, Бил познат под повеке имиња, како Светлос, Вистина, Божји Син, Добриот Пастир...
Бидејки бил издаден, Хорус го распетуваат, потоа погребан и за да воскресне после 3 дена...


Дали ви е познато сево ова?
Сите овие обележја на Хорус, се познати во многу други светски култури.

Сите овие богови наведени надоле ја имаат истата судбина, чиста случајност или препишување на митови?

To be continued...
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Точно така Фајрфлај Исус на тајната вечера им кажа на другарите дека ќе биде воздигнат и дека ќе се врати, исто така кажал дека Мухаммед с.а.в.с ќе дојде после него. За тоа има доказ каде Исус кога ја посетил Индија и сега пред некое време е пронајден запис каде пишува Мухаммед с.а.в.с ќе донесе Шеријатски закон. Сигурно тој го напишал. Записот е од неговото време.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Моментот на рагање е потполно астролошки.
Ѕвездата на ИСтокот е ѕвездата Сириус, најјасна на нокното небо, која на 24ти Дек, се порамнува со најјасните ѕзевзди по појасот на Орион.
Тие Три Крала се трите ѕвезди се ѕвезите во Орионовиот појас, кои се викале така и во древните времиња - ТРИТЕ КРАЛА.


Трите Крала, за едно со Сириус, покажуваат на местото каде што ке изгрее сонцето на 25, Дек - Затоа Трите Крала ја следат Ѕвездата на Истокот, 25, дек. Рагање на Исус.


Има уште еден факт кој се однесува на датата 25 дек. зимска пресвртница. Деновите стануваат се пократки, почнувајки со летната пресвртница, па се до зимната. Гледајки од перспектива на северната хемисвера, се чини да сонцето во тој период се движи на Југ и постанува се послабо и послабо.
Скратената светлина и умирањето на денот, кај древниот народ, симболизира СМРТ.
Тоа била смртта на Сонцето (Бог).

И се до 22, дек таа пропаст на Сонцето била премногу воочлива, бидејки се дотогаш се движело на Југ и на тоа дато ја достигнало најниската точка.
И тогаш иде до најинтересното !!!!!!!!
Сонцето, престанува да се движи на Југ, наредните три дена. Во овој период се наога на средината на Јужниот Крст или Крукс. После тоа време Сонцето се поместува за еден степен кон Север, најавувајки подолг ден, сонце, топлина и пролет.

И поради тоа...
Синот (сонцето), умрел на Крст, бил мртов три дена и потоа воскреснак повторно. Ви текнува за што е кажано...

Затоа Исус и сите синови на Сонцето, го делат тој концепт на распнување, тридневна смрт и воскресение.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A Habil i Kabil = prepisano od Bibljata! Na primer.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Koga Kabil go ubil Habil, Alah go izgonil Kabil od dzenetot.....

Ne be, ja ne prepisuvam, ama....

The Qur'an, the central religious text of Islam, contains references to over fifty people also found in the Bible, typically in the same or similar narratives.

Adam and Eve have two sons. Each made sacrifices to God and God accepted the sacrifice of one and not the other. The scriptures do not specify why God accepts only one (Gen. 4:1-7; Al-Ma'ida 5:30–32). The assumption of the Biblical version, is that God had given them instructions for the sacrifice and Cain had chosen not to follow them.[citation needed] Because of the rejection of his sacrifices, Cain murdered Abel (Al-Ma'ida 5:30; Gen. 4:8). Cain has an interaction with God and God condemns him to suffer. Abel is regarded as righteous. In the Qur'an, the names of Cain and Abel are not mentioned but their names in Muslim tradition are Qabil and Habil.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom