Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ок. Но дали рекол дека треба гласно да се повикуваат на молитва?
Знаете на што се однесува ова. Имено, во градот во кој живеам, Битола, многу луѓе се жалат од прегласна музика(извинете ако ова поинаку треба да го наречам ама не знам како поинаку) кога луѓето се повикуваат на молитва од џамијата, особено оние кои живеат блиску до џамиите.
Дали ова го рекол мухамед или подоцна го измислиле луѓето, тоа ми е мене прашањето.

Sekako... od prvata djamija koja sto ja izgradil toj so svoite ashabi (drugari i ucenici) vikale ezan.

Значи се сомневате во вашата вера и во БОГ???

П.С во Иран има слики од мухамед кои се продаваат слободно и пак Иранците се молат на Бог...има слики од светци,пророци ама пак ете се молат на БОГ??).
Mesas babi i zabi.... Verata e cista,bez nitu edna damka,no ako nejzinite pripadnici se na kriva noga ne znaci deka e i taa.. TIe sto go pravat toa neka si go cekaat djehennemot ;)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Ок. Но дали рекол дека треба гласно да се повикуваат на молитва?
Знаете на што се однесува ова. Имено, во градот во кој живеам, Битола, многу луѓе се жалат од прегласна музика(извинете ако ова поинаку треба да го наречам ама не знам како поинаку) кога луѓето се повикуваат на молитва од џамијата, особено оние кои живеат блиску до џамиите.
Дали ова го рекол мухамед или подоцна го измислиле луѓето, тоа ми е мене прашањето.
Radica da nenastapuvame tendenciozno i na rabotite da gledame do dvete strani, peenjeto na Odzjata e molitva so koja se povikuvaat vernicite da se molat i treba da bide slusnata od site zatoa i e poglasna e sega neznam kolku d.b No i Hristijanskite hramovi koristat zvona koi sto isto taka predizvikuvaat zvuk koj sto e isti ili posilen od Muslimanskata molitva i toa ne bi trebalo da ni smeta vzaemno
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Radica da nenastapuvame tendenciozno i na rabotite da gledame do dvete strani, peenjeto na Odzjata e molitva so koja se povikuvaat vernicite da se molat i treba da bide slusnata od site zatoa i e poglasna e sega neznam kolku d.b No i Hristijanskite hramovi koristat zvona koi sto isto taka predizvikuvaat zvuk koj sto e isti ili posilen od Muslimanskata molitva i toa ne bi trebalo da ni smeta vzaemno

Vo celost te poddrzuvam brate...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Радица еве што се проучува во Езанот.

Allahu Akbar (Allah is Great)


Ashhadu an la ilaha illa Allah

I bear witness that there is no god except the One God (Allah).

Ashadu anna Muhammadan Rasool Allah
I bear witness that Muhammad is the messenger of Allah.

Hayya ‘ala-s-Salah
Hurry to the prayer (Rise up for prayer)

Hayya ‘ala-l-Falah
Hurry to success (Rise up for Salvation)

Allahu Akbar
Allah is Great


La ilaha illa Allah
There is no god except the One God (Allah)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Radica da nenastapuvame tendenciozno i na rabotite da gledame do dvete strani, peenjeto na Odzjata e molitva so koja se povikuvaat vernicite da se molat i treba da bide slusnata od site zatoa i e poglasna e sega neznam kolku d.b No i Hristijanskite hramovi koristat zvona koi sto isto taka predizvikuvaat zvuk koj sto e isti ili posilen od Muslimanskata molitva i toa ne bi trebalo da ni smeta vzaemno
Мене не ми смета искрено.
Кој што нема поштовање за друга вера нема и за својата!
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Радица еве што се проучува во Езанот.

Allahu Akbar
Allah is Great

(said four times)

Ashhadu an la ilaha illa Allah

I bear witness that there is no god except the One God (Allah).
(said two times)
Ashadu anna Muhammadan Rasool Allah
I bear witness that Muhammad is the messenger of Allah.
(said two times)
Hayya ‘ala-s-Salah
Hurry to the prayer (Rise up for prayer)
(said two times)
Hayya ‘ala-l-Falah
Hurry to success (Rise up for Salvation)
(said two times)
Allahu Akbar
Allah is Great

[said two times]
La ilaha illa Allah
There is no god except the One God (Allah)

Ako dozvoluvas ke de dopolnam samo....


izmegju Hayya ‘ala-l-Falah i Allahu Akbar,na sabahskiot ezan se dodava Essalatu hajtun minen newm (podobro e da se klanja od kolku da se spie)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Мене не ми смета искрено.
Кој што нема поштовање за друга вера нема и за својата!
Znaci toa i bese muabetot tie sto naglasuvaat demek im smetala demek ona ova ti toa go pravat od drugi pricni i najmalku se vernici bez razlika na koja religija. Mene ne mi smetaat da se gradat i crkvi i sinagogi i i krstovi ako narodot ima potreba od toa neka gi gradi, normalno e deka ke se gradat i dzamii na sprotivnata strana ama pak ne se gradat za nekoj da se isporvocita ili pak nesto drugo nego ima potreba od niv , Momentalnata brojka na dzamii vo Skopje nemozje da gi spobere ni cetvrtina od Muslimanite vo Skopje na molitva posto za razlika od crkvite kade sto na eden metar kvadraten mozjat da stojat i 4ca , vo dzamiite moze da stoi samo eden, i vremeto na zadrzjuvanje vo crkvite ne e tocno opredelno moze da stoi saat , pola saat ili minuta dve, dodeka pak vo dzamitee, e tocno opredelno vreme kolku treba da stoi i da se moli eden vernik i molitvata treba da se izveduva istovremeno . I pak ke ti povtoram za zvonata i molitvata so koja se povikuva na Namaz muslimanite EZAN ne bi trebala nikomu da smeta, e sega ako barame vlakno vo jace ne samo sto ke go najdeme nego mozje i preduv da najdeme.
 
S

smart ass

Гостин
Mesas babi i zabi.... Verata e cista,bez nitu edna damka,no ako nejzinite pripadnici se na kriva noga ne znaci deka e i taa.. TIe sto go pravat toa neka si go cekaat djehennemot ;)
Значи Иранците не се муслимани??

Неќам грешно да се разберемо но ако некој верува во бог и се моли на него...чуму една обична слика би можела да ја разниша неговата доверба,посебно ако истиот(пророкот во случајов) побарал да не го возвишуваат-но дали забранил некој да го нацрта??

И да ме интересира...зошто Бог морал да праќа пророци...уште од стариот,па новиот завет исто и куранот??

Има во куранот објаснување зошто е тоа така-бидејќи на кој ќе се молат верниците(општо) кога не знаат кој е и дали уопште Е??
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Значи Иранците не се муслимани??

Неќам грешно да се разберемо но ако некој верува во бог и се моли на него...чуму една обична слика би можела да ја разниша неговата доверба,посебно ако истиот(пророкот во случајов) побарал да не го возвишуваат-но дали забранил некој да го нацрта??

И да ме интересира...зошто Бог морал да праќа пророци...уште од стариот,па новиот завет исто и куранот??

Има во куранот објаснување зошто е тоа така-бидејќи на кој ќе се молат верниците(општо) кога не знаат кој е и дали уопште Е??

Слушај пратениците не се Богогви па зошто нивна слика, на нив ли ќе се молиме ?
Бог испраќал пратеници за луѓето да знаат дека ПОСТОИ !
А пратениците како Исус, Мухаммед и тн. не се Богови, тие се луѓе како ти и јас и тие само ја носеле објавата од единствениот Господар.
Затоа е забранета нивна слика, бидејќи нив не смееме да ги обожаваме. А Бог го немаме на слика бидејќи никој не може да го види.
Позз
 
S

smart ass

Гостин
Добро,значи знаеме по светите книги дека они се само обични смртници и месинџери на БОГ....тогаш не мора да значи дека ако некој ги нацрта нив дека нив ги обожава исто и дека другите верници ќе се оттргнат од бога....ако значи дека е СТРАВ за оттргнување од бога т.е кривиот пат...тогаш зарем не е и сомнеж во верата и во БОГ??
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Добро,значи знаеме по светите книги дека они се само обични смртници и месинџери на БОГ....тогаш не мора да значи дека ако некој ги нацрта нив дека нив ги обожава исто и дека другите верници ќе се оттргнат од бога....ако значи дека е СТРАВ за оттргнување од бога т.е кривиот пат...тогаш зарем не е и сомнеж во верата и во БОГ??

Ете на Исус го обожаваат како да е Бог. А ние не. Ниту Исус ниту Мухаммед.

Нема тука врска од страв или оттргнување.
Работата е ЕДЕН се обожава и се слави.

А на пејгамберите не им било важно да се остави слика нивна да се слават и обожаваат.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Добро,значи знаеме по светите книги дека они се само обични смртници и месинџери на БОГ....тогаш не мора да значи дека ако некој ги нацрта нив дека нив ги обожава исто и дека другите верници ќе се оттргнат од бога....ако значи дека е СТРАВ за оттргнување од бога т.е кривиот пат...тогаш зарем не е и сомнеж во верата и во БОГ??

Ех брате Смарт, да чувствуваше и веруваше што и јас и да знаеше што и јас, да сфаќаше што и јас НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМАШЕ ДА СЕ НАСМЕЕШ ВО ЖИВОТОТ. Биди сигурен:wink:
 
S

smart ass

Гостин
Бог нема забрането човек да се смее...посебно не на комедиите од џим кери и аткинсон,ил пак на некоја добра шега вицој за мујо и хасо,трпе и трпана....

Сега сум уште позбунет.....ние сме всушност робови на ентитетот бог???

А на пејгамберите не им било важно да се остави слика нивна да се слават и обожаваат.
Они кажале мудрости и етика.

Значи ако нешто вреди во светите книги тоа е Етиката.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Бог нема забрането човек да се смее...посебно не на комедиите од џим кери и аткинсон,ил пак на некоја добра шега вицој за мујо и хасо,трпе и трпана....

Сега сум уште позбунет.....ние сме всушност робови на ентитетот бог???



Они кажале мудрости и етика.

Значи ако нешто вреди во светите книги тоа е Етиката.

Јас ништо не можам да ти кажам зошто нема да ме сфатиш.
Зошто џабе да ти кажувам?

Само едно да ти кажам, појма немаат не само ти дури ни многу Муслимани што всушност значи Бог.

Јас многу луѓе гледам со жалење без погрешно да ме сфатиш. Добра ноќ
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Јас ништо не можам да ти кажам зошто нема да ме сфатиш.
Зошто џабе да ти кажувам?

Само едно да ти кажам, појма немаат не само ти дури ни многу Муслимани што всушност значи Бог.

Јас многу луѓе гледам со жалење без погрешно да ме сфатиш. Добра ноќ
Ајде кажи ни, сподели го твоето мислење и знаење за Бог како што велиш. Ќе пробаме да те разбереме.
И каква е таа изјава дека да знаевме се што ти знаеш, немаше повеќе да се насмееме? Ако нешто кажуваш, кажувај до крај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom