Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Евреиве ужас се го пцујат Исус ама и Христијаните го пцујат Мухаммед. Кого пцујат Муслиманите? Видеава се потресни посебно крајот на видеото без заебанција ќе заплачев:nesum:

Дали навистина Мухаммед е во право? Дали дали дали
 

Scorer

Set Your Spirit Free
Член од
30 март 2010
Мислења
63
Поени од реакции
4
mojt da se prajt istata greska kako evreite so ne go priznavet na isus taka hristijanite na muhamed mojt daj iste nekoe video pls ako imat :toe:
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
2 Мојсеева 20 не е единственото место во Библијата каде што Бог дава заповеди. Тоа се само 10те од вкупно над 600 Божји заповеди само во стариот завет. Една од тие заповеди на пример е обрежувањето.

"А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано." (Излез 17:10, Стариот Завет)

Дали ти си обрезан Јован? :)
Da obrzan sum :)
I ne e tesko da si ispolni toj zakon za obrezuvanje, koga ke se rodi bebe na osmiot den samo ke go obrezaat i gotovo si zavrsil so taa rabota.Pa vo ponovo vreme i lugje koi ne go poznavaatpa se obrezuvaat.Znaci obredot ili zakonot obrezuvanje ne e tezok za ispolnuvanje .
A jas svekjam sega deka spored tebe nema podelba na Glaven zakon ili 10te zapovedi- dekalogot moralniot zakon i dodaden zakon sporeden na nekoe mesto voBiblijata ke go sretnes kako rakopisen...
Dobro toa e tvoe mislenje nesmeam nisto da ti sugeriram , no i te kako treba da se odvoi vreme i da se proucat zakonite.
Eve edna prosta sporedba, vidi ja simbolikata :
-Desette zapovedi zapisani od strana na Bog licno so negovite prsti na 2 kameni ploci, i stalen VO kovcegot na vecniot zavet.
-Dodadeniot ili rakopisniot zakon go zapisal Mojsej na koza i bil staven DO kovcegot na verniot zavet.
5Mojseeva 31:24 "Akoga Mojsej gi napisa vo kniga site zborovi od ovo zakon se do krajot.
25 im zapoveda na levitite , koi go nose kovcegot na zavetot Gospodov, velejki:
26 Zemete ja ovaa kniga na zakonot i stvete ja POKRAJ kovcegot na zavetot na Gospod , vasiot Bog i taa ke bide tamu svedostvo protiv tebe.
Ova e edna od najbitnie raboti spored mene vo hristijanstvoto, da razlikuvame za koj zakon se raboti koga ke procitame nekoj tekst vo Biblijata .. na primer : Matej 5 glava

17 ”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне сè.
19 И така, кој ќе наруши една од овие најмали заповеди и така ги научи луѓето, ќе биде наречен најмал во царството небесно; а кој ги држи и поучува, ќе биде наречен голем во царството небесно; 20 Зашто ви велам, ако вашата праведност не ја надмине праведноста на книжниците и фарисеите, нема да влезете во царството небесно.”
E sega ako nie ne go prostudiravme zakonot i ako ite zakoni i zapoved bi gi stavele vo ist kos smetajki gi site da receme 600 zakoni
spored ovoj tekst ke mislevme deka nisto ne e ukinato nitu edna crticka od zakonot, no ako go podelime zakonot na Moralen, Zdrastven, Obreden ili dodaden ke vidime deka si Isusovata smrt se ponistuva dodadeniot zakon ...Kolosijanite 2:14 "izvrsuvajki go rakopisniot zakon, koj so svoite propisi stana vas neprijavel , kogo Toj go zede od sredinata i go prikova na krstot.
Pa zatoa i ne mozele da go izvrsat rakopisniot zakon zatoa sto bile izreceni 12 prokletstva i smrtni kazni za onie sto ne postapuvaat spored toj zakon pa toa mu dalo tezina na zakonot

5 Mojseeva 27:14 Тогаш левитите нека го преземат зборот и нека им речат со силен глас на сите Израелци:
15 ‘Проклет да биде кој ќе направи леан или делкан лик - гнасна работа пред Господа, дело на ракотворец, па иако го стави на скришно место.’ И сиот народ нека одговори: ‘Амин!’
16 ‘Проклет да биде, кој ги навредува татка си и мајка си!’ И сиот народ да рече: ‘Амин!’
17 ‘Проклет да биде кој ќе го помести меѓникот на соседот!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
18 ‘Проклет да биде, кој ќе го заведе слепецот од патот!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
19 ‘Проклет да биде, кој би им ја извртел правдата на придојденик сирачето или вдовицата!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
20 ‘Проклет да биде, кој ќе легне со жената на својот татко, зашто ја откри покривката на татака си!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
21 ‘Проклет да биде, кој ќе легне со какво и да е животно!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
22 ‘Проклет да биде, кој ќе легне со својата сестра, било да е таа ќерка на неговиот татко или ќерка на неговата мајка.’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
23 ‘Проклет да биде кој ќе легне со својата тешта!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
24 ‘Проклет да биде, кој ќе го убие потајно својот ближен!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’
25 ‘Проклет да биде, кој ќе прими поткуп за да му донесе смрт на невиниот!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’ 26 ‘Проклет да биде, кој не ќе ги пази зборовите на овој закон, да ги врши!’ И сиот народ нека рече: ‘Амин!’”

Nie sme oslobodeni od prokletstvoto izreceto za ovie zakoni,OBREDNIOT zakon i od smrtnata kazna , no ne i od MORALNIOT zakon.DEKALOGOT
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Дали Мухамед рекол да се градат џамии и да се повикуваат луѓето гласно на молитва?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Дали Мухамед рекол да се градат џамии и да се повикуваат луѓето гласно на молитва?

Нормално дека рекол, тој ги градел Џамиите, секако и светото Ќабе кое прв почна да го гради Ибрахим а.с заедно со Исмаил а.с (Абрахам и Исхак, ако не грешам така им се имињата), а кое подоцна го пополниле многубошците со кипови, па Мухаммед с.а.в.с ги иксрши !

Секако дека и тогаш се пеел Езан, се клањало. Па Мухаммед с.а.в.с клањал 5 пати на ден во тие жештини и пустини низ Арабија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
Избришани се 37 мислења кои беа ништо повеќе од обични селски провокации.
Ве молам, продолжете со дискусијата, но одржувајте го нивото. Провокаторите се отстранети од темата.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ti bi bila odlicen moderator.... Gi vadis od edno trnje gi stavas vo drugo. Alal neka ti e.
Јас го поставив прашањево, точно е, и немав никаква намера да предизвикам провокации од таков тип каков што имаше.
Ако сакаш да кажиш дека сум подмолна нема повеќе да поставувам прашања за Исламот, ќе поставувам само прашања за Христијанството.
Сакав да ја сменам дискусијата да оди во едно нагорно ниво, ама не успеав. вака за верата нема ништо да научиме, затоа луѓето кои имаат добри религиски познавања повеќе не не удостујуваат со одговори.

Останете со убо :smir:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не е тоа исламски од тебе.
Треба да понудиш упут на некој кој ја бара.

p.s.Зарем не е забрането флертување со жени и мажи и нарекување на истите маче.

Што ако сум маж,а ме викаш маче,се ставаш во ситуација да мислат дека си геј:vozbud:
Odis odis odis i koga si stignal do zidot... sekako nemozes da go rusis so glaa pa se vrakjas nazad.. Zbori za vera i za argumentite sto Omer vi gi servira kako dorucek,a ne za gluposti... ne ti tekna nieden argument da go komentiras tuku od tolku zborovi zborot mace te zasegna... ajj subhanallah

Ти докажа мори дека постојат,ајети ти се извадени и ти пишува каде да ги најдеш кога ке си го отвориш Куранот,ако воопшто некогаш си го зела во рака.
Јас знам,ме интересира вие проповедниците колку знаете,а бидејќи очебијно е дека немаш одговори те молам заобиколи не нас кои сакаме да ги слушнеме интерпретациите на исламот од муслиманите.

Vaka ne se zbori so zeni drugarce.. JAS licno ti zabranuvam vaka da se odnesuvas so bilo koja sestra muslimanka... Nema da ti dozvolam po ftor pat toa da go izgovoris. ONa za tebe ne e MORI tuku obrati i se kako sto dolikuva na edna zenska osoba... Neka ima red!!!!
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Евреиве ужас се го пцујат Исус ама и Христијаните го пцујат Мухаммед. Кого пцујат Муслиманите? Видеава се потресни посебно крајот на видеото без заебанција ќе заплачев:nesum:

Дали навистина Мухаммед е во право? Дали дали дали

Muslimanite nieden od bozjite poslanici nesmeam da pcujat,ako slusnes nekoj musliman deka pcuje nekoj bozji poslanik,slobodno reci mu pred oci neka odi neka si go pregleda imanot (veruvanjeto)

Дали Мухамед рекол да се градат џамии и да се повикуваат луѓето гласно на молитва?
Muhammed a.s rekol : Koj ke gradi tuka djamija,allah ke mu izgradi vo djennet..
 
S

smart ass

Гостин
Некако не ми е јасно зошто муслиманите се плашат од пророкот Мухамед односно од негово прикажување.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Некако не ми е јасно зошто муслиманите се плашат од пророкот Мухамед односно од негово прикажување.
Koj pa tebe ti rece deka se plasime da go prikazeme..... Zabraneto e kaj nas sekakov vid na slikanje faci i odnosno nesto sto ima Lice... Lekcijata ja naucivme od Isa a.s koj posle negovata smrt stana obozavan...
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Muhammed a.s rekol : Koj ke gradi tuka djamija,allah ke mu izgradi vo djennet..
Ок. Но дали рекол дека треба гласно да се повикуваат на молитва?
Знаете на што се однесува ова. Имено, во градот во кој живеам, Битола, многу луѓе се жалат од прегласна музика(извинете ако ова поинаку треба да го наречам ама не знам како поинаку) кога луѓето се повикуваат на молитва од џамијата, особено оние кои живеат блиску до џамиите.
Дали ова го рекол мухамед или подоцна го измислиле луѓето, тоа ми е мене прашањето.
 
S

smart ass

Гостин
Koj pa tebe ti rece deka se plasime da go prikazeme..... Zabraneto e kaj nas sekakov vid na slikanje faci i odnosno nesto sto ima Lice... Lekcijata ja naucivme od Isa a.s koj posle negovata smrt stana obozavan...
Значи се сомневате во вашата вера и во БОГ???

П.С во Иран има слики од мухамед кои се продаваат слободно и пак Иранците се молат на Бог...има слики од светци,пророци ама пак ете се молат на БОГ??).
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ок. Но дали рекол дека треба гласно да се повикуваат на молитва?
Знаете на што се однесува ова. Имено, во градот во кој живеам, Битола, многу луѓе се жалат од прегласна музика(извинете ако ова поинаку треба да го наречам ама не знам како поинаку) кога луѓето се повикуваат на молитва од џамијата, особено оние кои живеат блиску до џамиите.
Дали ова го рекол мухамед или подоцна го измислиле луѓето, тоа ми е мене прашањето.
Муслиманите кога го ослободиле црниот роб по име Билал од страна на богатите многубошци тој примил Ислам. Тој е првиот човек кој запеал езан. Во времето на Мухаммед а.с. нормално.

Значи се сомневате во вашата вера и во БОГ???

П.С во Иран има слики од мухамед кои се продаваат слободно и пак Иранците се молат на Бог...има слики од светци,пророци ама пак ете се молат на БОГ??).

Зошто да се сомневаме во нашата вера и во Бог ?Ти врска немаш што е Бог. Ние Муслиманите не гледаме на Бог како човек со натприродни моќи.
На Бог никој не му е сличен, Тој е Семоќен и не е роден и ниту има родено, Тој е Совршен.
На сликите од Мухаммед а.с. (карикатурите) што некој ги нацртал како што ќе му текне, нема зошто да се молиме зошто тој не е Бог. Мухаммед а.с. го опоменувал својот народ да не го фалат како што го направиле тоа Христијаните со другиот пејгамбер Иса а.с (Исус). Тој опоменувал дека само Бог е достоен за обожавање и дека само на Бог да му се молиме и од него опрост да бараме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom