Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Гарфилд и тој другиот со мачката се дојдени тука само да плукаат а не нешто да научат, не се вредни за одговор, заобиколете ги. Омер ел Фарук не го дава неговото скапоцено знаење на болвосани мачки. Заобиџииии

Ако сакате нешто да научите закажете кај менаџерот на Омер прво.Не одговара тој на секого :helou:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Ako Islamot bil sozdaden da go "ispravi iskrivenoto" hristijanstvo
ke se sofpagjaa izvestaite napisani od prorocite koi sto se pronajdeni originalnite spisi koi den deneska postojat, so izvestaite zapisani vo Kuranot.
No realnosta go pokazuva sprotivnoto, Bog ne e kontrazerzna licnost.
Inaku vistinskite Hristijani se kriele vo tie vreminja zaradi progonstvata tie voopsto ne ni se pojavuvale vo javnosta, i verno mu sluzele na Boga.Tie gi imale spisite kaj sebe pa taka pridonele da ne bidat nacisto unisteni kako sto vo toa vreme go pravel Rim vo sorabotka so Arapite.
Odgovrimi uste ova i od mene si sloboden nema da te gnjavam vekje :))) od Site hristijani na Planetava zemlja spred tebe koi se onie sto go cuvaat tie spisi izvornite Izvornoto hristijanstvo ona pravilnoto , ne vatkinaskoto papskoto koi se dali se tie na sveta gora??? vo Erusalim???Jordann???Pravoslavnite??? Katolicite???Protestantitee???Baptistite???Evangelsitite??? gi ima uste mnogu me mrazi da gi nabrojuvam ama nejse ti gi znaes vistinskite zatoa kazjimigi da gi znam jas moze i ke gi proucam????Mestopolozjaba ili ime na crkva .. samo nemoj da mi kazjes deka se onie na Vranishkovski posto ti se so grcistanja kleti
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Драг чорбаџи Теодос сите тие Ајети и другите што се прикажани погоре, се од времето кога евреите и многубошците го избркале пејгамберот од Мека и правеле сплетки против него.
Аллах јасно во Куранот на Мухаммед му кажува да се брани и тој исто така да ги избрка од Мека, па на верниците им вика да го поддржат пејгамберот.
Не би се сложил со ова затоа што повеќето од ајетите не повикуваат на самоодбрамбена војна, туку на агресорска војна.
Еве ти ги ајетите уште еднаш:
http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=1171635

Погледни го линкот (објективно) и ќе се увериш дека скоро во сите ајети јасно се забележува заповед за агресорски напади и борби, а не самоодбрамбени.

А и општо е познато од историјата дека Муахмед ја раширил верата во Арабија и надвор од неа со помош на меч и крвопролевање.

Додека кај христијанството е сосема спротивна ситуација. Христијаните во првите 3 века не само што не дигнале меч во рака, туку и самите биле жртви на Римските императори, биле распнувани, спалувани, фрлани во арени со диви животни. Но тие не одговориле со зло, туку напротив, честопати ги помагале и сиромашните луѓе од страната на непријателите. Заради оваа нивна наднормална добрина многумина поверувале во Христовата вера и тоа било една од причините заради која христијанството се проширило во речиси секоја пора од Римската империја.
Значи Мухамед со меч, а Христос со збор. Историјата кажува дека зборот (Христов) имал далеку поголеми успеси отколку мечот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Гарфилд и тој другиот со мачката се дојдени тука само да плукаат а не нешто да научат, не се вредни за одговор, заобиколете ги. Омер ел Фарук не го дава неговото скапоцено знаење на болвосани мачки. Заобиџииии

Ако сакате нешто да научите закажете кај менаџерот на Омер прво.Не одговара тој на секого :helou:

Omer koj go negirase Bukari???

Za toj Omer govorime?

Toj koj nemase eban poim koj e Bukari i go negirase, a na toj nacin ja eba celata postavka okolu mnogu vaznite nesta vo islamot?

Za istiot Omer govorime?

P.S. Odi, zamij se po cesma, semi sapun, specijalen, za krastite od burkata.
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Odgovrimi uste ova i od mene si sloboden nema da te gnjavam vekje :))) od Site hristijani na Planetava zemlja spred tebe koi se onie sto go cuvaat tie spisi izvornite Izvornoto hristijanstvo ona pravilnoto , ne vatkinaskoto papskoto koi se dali se tie na sveta gora??? vo Erusalim???Jordann???Pravoslavnite??? Katolicite???Protestantitee???Baptistite???Evangelsitite??? gi ima uste mnogu me mrazi da gi nabrojuvam ama nejse ti gi znaes vistinskite zatoa kazjimigi da gi znam jas moze i ke gi proucam????Mestopolozjaba ili ime na crkva .. samo nemoj da mi kazjes deka se onie na Vranishkovski posto ti se so grcistanja kleti
Pa najdeni se kako sto rekov originalnite zapisi na staro Hebrejski jazik
I pazi ja najgolemata tragedija... se cuvaat vo muzej vo Vatikan. hehehe :)
Pozzz
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Pa najdeni se kako sto rekov originalnite zapisi na staro Hebrejski jazik
I pazi ja najgolemata tragedija... se cuvaat vo muzej vo Vatikan. hehehe :)
Pozzz
Напишано од abdurahman
Odgovrimi uste ova i od mene si sloboden nema da te gnjavam vekje :))) od Site hristijani na Planetava zemlja spred tebe koi se onie sto go cuvaat tie spisi izvornite Izvornoto hristijanstvo ona pravilnoto , ne vatkinaskoto papskoto koi se dali se tie na sveta gora??? Vo Erusalim???Jordann???Pravoslavnite??? Katolicite???Protestantitee???Baptistite???Evangel sitite??? Gi ima uste mnogu me mrazi da gi nabrojuvam ama nejse ti gi znaes vistinskite zatoa kazjimigi da gi znam jas moze i ke gi proucam????Mestopolozjaba ili ime na crkva .. samo nemoj da mi kazjes deka se onie na Vranishkovski posto ti se so grcistanja kleti


Ok e sto se najdeni imam citano i za toa nego ne mi odgovori odgovorimi koi se denes pravite Hristijani na koi im pripagjas ti a koi ne mu dozvolujet na Vatikan povise da gi siluje
 
Член од
25 април 2010
Мислења
91
Поени од реакции
107
Гарфилд и тој другиот со мачката се дојдени тука само да плукаат а не нешто да научат, не се вредни за одговор, заобиколете ги. Омер ел Фарук не го дава неговото скапоцено знаење на болвосани мачки. Заобиџииии

Ако сакате нешто да научите закажете кај менаџерот на Омер прво.Не одговара тој на секого :helou:
А ти да не си тој менаџер и самонаречен адвокат?
Замиј се,арно вика овој.
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Напишано од abdurahman
Odgovrimi uste ova i od mene si sloboden nema da te gnjavam vekje :))) od Site hristijani na Planetava zemlja spred tebe koi se onie sto go cuvaat tie spisi izvornite Izvornoto hristijanstvo ona pravilnoto , ne vatkinaskoto papskoto koi se dali se tie na sveta gora??? Vo Erusalim???Jordann???Pravoslavnite??? Katolicite???Protestantitee???Baptistite???Evangel sitite??? Gi ima uste mnogu me mrazi da gi nabrojuvam ama nejse ti gi znaes vistinskite zatoa kazjimigi da gi znam jas moze i ke gi proucam????Mestopolozjaba ili ime na crkva .. samo nemoj da mi kazjes deka se onie na Vranishkovski posto ti se so grcistanja kleti


Ok e sto se najdeni imam citano i za toa nego ne mi odgovori odgovorimi koi se denes pravite Hristijani na koi im pripagjas ti a koi ne mu dozvolujet na Vatikan povise da gi siluje
Ne bi bilo vo red jas da kazuvam koi se vistiskite Hristijani jas sum se odlucil za edna crkva no ne sakam da se nametnuvam mislam deka znaes, veke imam spomnato, samo da ti olesnam : Otkrovenie 12:17 "И змевот се разгневи на жената и отиде да војува против другите од нејзиното семе, против оние, кои ги пазат Божјите заповеди и го имаат Исусовото сведоштво."
Ako gldme Bibliski Hristijanite treba ili bi trebalo da gi pocituvaat 10te zapovedi.
Pa sea ti odluci koi se pravite :)

A Vatikan tek treba da siluje i nikoj nema da prasa ;)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ne bi bilo vo red jas da kazuvam koi se vistiskite Hristijani jas sum se odlucil za edna crkva no ne sakam da se nametnuvam mislam deka znaes, veke imam spomnato, samo da ti olesnam : Otkrovenie 12:17 "И змевот се разгневи на жената и отиде да војува против другите од нејзиното семе, против оние, кои ги пазат Божјите заповеди и го имаат Исусовото сведоштво."
Ako gldme Bibliski Hristijanite treba ili bi trebalo da gi pocituvaat 10te zapovedi.
Pa sea ti odluci koi se pravite :)

A Vatikan tek treba da siluje i nikoj nema da prasa ;)

Нормално дека сите Христијани треба да ги практикуваат 10те Божји заповеди.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јован, каде прочита ти "десетте" во наведениот стих од Откровението? :)

Нормално дека сите Христијани треба да ги практикуваат 10те Божји заповеди.
А кој ти е критериумот за "нормалност"? Куранот? :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
А кој ти е критериумот за "нормалност"? Куранот? :)

Otkrovenie 12:17 "И змевот се разгневи на жената и отиде да војува против другите од нејзиното семе, против оние, кои ги пазат Божјите заповеди и го имаат Исусовото сведоштво."

Како ти гледаш на ова и другите Христијани исто така.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
2 Мојсеева 20 не е единственото место во Библијата каде што Бог дава заповеди. Тоа се само 10те од вкупно над 600 Божји заповеди само во стариот завет. Една од тие заповеди на пример е обрежувањето.

"А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано." (Излез 17:10, Стариот Завет)

Дали ти си обрезан Јован? :)
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Луѓе долго време ве читам ама сега морав да се вклучам и јас, гледам работите излегле од контрола. Дали воопшто знаете со кого дискутирате, на кого цитирате и со кого се препукувате ? Како што гледам Цититас добро одговараше на почетокот на дискусијата, а после и него го извадивте од контрола.
Снегулка му пиша дека појма нема, Ерасер мислеше дека него му се обраќа Снегулка, Ерасер му вика покажи Ајет на Гарфилд, а Цититас му покажува Ајети без да му каже дека се упатени за Ерасер, па Снегулка мисли дека за неа се. Јован покажува нешто за папата, Ерасер го цитира, Цититас мисли дека него го цитира. Мирно. Тука се дискутира убаво, затоа ќе ве замолам сите прво видете за кого е упатено и полека мирно ќе се одговори на сите прашања. За да нема кавги.

Направивте каша попара и дигнавте узбуна а за џабе ја дигнавте.

Добра ноќ на сите
 
Член од
24 април 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Си гледал дијалектика и ништо не си разбрал !
Типот од дијалектика врска нема од теологија, а ако не знаеш дијалектика значи претпоставка,значи само претпоставка.
Точно дека приказните се многу слични, меѓутоа има таму вистина и тоа многу. Ако се беше лага зошто е понајдено телото на фараонот кој загинал со Мојсеј точно како што кажуваат верниците ?
Пронајдено е и докажано дека е од времето на Мојсеј, во Куранот пишува, дека ќе го остави Аллах телото сочувано за да биде знамение за другите народи.
Од кај знаел Мухаммед дека ќе остане а ?
Како останало телото неуништено во вода ?


А бродот што го најдоа со Ное ?
Бродот е најден и на него пишува "Да изградиш брод" !

Нека ти ги кажат овие работи од Дијалектика. Јас се чудам како некои кои се мислат многу интелигентни не можат да сфатат дека постои некој Креатор, смешно е да не сфаќаш.

Јас и да верувам лажно барем знам зошто верувам, а тие не знаат зошто не веруваат. Не знаат.
Позз

Dobro ama zosto kuranot da kaze deka isus ne voskresnal? toj i da e posleden prophet ne go kazuva isus kako sto treba

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom