Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Па ти не си христијан не можеш да знаеш ,

Пошо само израелците и римјаните го виделе и го сликале , затоа е вистински ,

BTW от кај знаеш дека мухамед не е лажен пророк ? како шо нагласил исус дека после него ште бидат само лажни месии.....
Pa dobro ti ne veruvas vo Ikoni toa sam go kazja deka si ti Katolik ( ama ortodosken ) hirstijanin

Ortodoksi = pravoslavni

Epa brate samiot neznas vo sto veruvas koga Omer ti postirase sliki deka i vo Katolickite crkvni ne go pocituvate vtoriot bozji zapoved a vo pravoslavnite uste pomalku , mislam Protestanskite se cekor ponapred vo odnos na ova.. Ti uste nemas rascisteno sam so sebe vo sto veruvas pa Spamiras tuka i ni solis pamet. Kazi koj zograv go ima videno Isus pa da go naslika ili pak deva Marija ili pak Gospod :toe: I na vas Hristijanite vi e daden zapoved da ne pravite ikoni i sliki i da ne se molite na niv kako vtor po golemina Bozji zapoved ama vie ne go pocituvate e sega koj vi e kriv sto samite si ja izvrtuvate religijata
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Па ти не си христијан не можеш да знаеш ,

Пошо само израелците и римјаните го виделе и го сликале , затоа е вистински ,

BTW от кај знаеш дека мухамед не е лажен пророк ? како шо нагласил исус дека после него ште бидат само лажни месии.....
Ima li nekoj od hristijanite da go opomeni deteto da ne zbori niti za hristijanstvoto niti za Islamot. Maskara na napravi i hristijanstvoto apapa.

Kakvi aparati imale izraelcite togas: Kodak, sony, crno beli ili color. Aj idi i ne teraj i hristijanite da ti se smejat.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Ајде бе не разговарајте со него, зошто трошите време ? Нека научи прво нешто па нека дојде да дискутира :)
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Pa dobro ti ne veruvas vo Ikoni toa sam go kazja deka si ti Katolik ( ama ortodosken ) hirstijanin

Ortodoksi = pravoslavni

Epa brate samiot neznas vo sto veruvas koga Omer ti postirase sliki deka i vo Katolickite crkvni ne go pocituvate vtoriot bozji zapoved a vo pravoslavnite uste pomalku , mislam Protestanskite se cekor ponapred vo odnos na ova.. Ti uste nemas rascisteno sam so sebe vo sto veruvas pa Spamiras tuka i ni solis pamet. Kazi koj zograv go ima videno Isus pa da go naslika ili pak deva Marija ili pak Gospod :toe: I na vas Hristijanite vi e daden zapoved da ne pravite ikoni i sliki i da ne se molite na niv kako vtor po golemina Bozji zapoved ama vie ne go pocituvate e sega koj vi e kriv sto samite si ja izvrtuvate religijata
Братле ај да го видам заповедот ? ај баш да видам кај пишува?
КАТОЛИК ЛИ ЈЕХОВИН СВЕДОК ЛИ ОРТОДОКСЕН ЛИ , јас сум по религија : Христијанин , така да ..... ти ко ќе ја дознаеш вистинската ќе биде прекасно! ;)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Братле ај да го видам заповедот ? ај баш да видам кај пишува?
КАТОЛИК ЛИ ЈЕХОВИН СВЕДОК ЛИ ОРТОДОКСЕН ЛИ , јас сум по религија : Христијанин , така да ..... ти ко ќе ја дознаеш вистинската ќе биде прекасно! ;)
1 Тогаш Бог ги изговори сите овие зборови:
2 „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството.
3 Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.
4 Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.
5 Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение,
6 а покажувам милости на илјадници, кои Ме љубат и ги пазат Моите заповеди.
7 Не ќе го изговараш напразно името на Господа, твојот Бог, зашто Господ не ќе го остави неказнет оној кој го зема напразно Неговото име.
8 Помни го саботниот ден, за да го осветуваш.
9 Шест дена ќе работиш и ќе ги вршиш сите свои работи.
10 А седмиот ден е сабота Господова, на твојот Бог. Тогаш никаква работа не ќе работиш: ни ти, ниту твојот син, ниту твојата ќерка, ни твојот слуга, ниту твојата слугинка, ниту твојот добиток, ниту странецот што е внатре во твоите порти.
11 Зашто во шест денови Господ ги направи небото и земјата, морето и си што е во нив, а на седмиот ден се одмори. Затоа Господ го благослови и го освети саботниот ден.
12 Почитувај ги твојот татко и твојата мајка, за да ти се продолжат дните на земјата, која ти ја дава Господ, твојот Бог.
13 Не ќе убиваш!
14 Не ќе прељубодејствуваш!
15 Не ќе крадеш!
16 Не ќе сведочиш лажно против твојот ближен!
17 Не ќе го посакуваш домот на твојот ближен! Не ќе ги посакуваш: жената на твојот ближен, ни неговиот слуга, ниту неговата слугинка, ни неговиот вол, ниту неговото осле, ни што и да е што му припаѓа на твојот ближен!”
A Hristijanin si po religija , ama na koj nacin ja praktikuvas Hristijanskata religija prasaj go i za toa Цорбаџија posto ti ocigledno neznaes stom prasuvas drug da ti kazje sto si ili pak ke ni kazjes deka si Katolik(ortodoksen)Hristijanin.


I nikad ne e Kasno edne gresnik da se pokae taka nas ne uci religijata se do momentot koga sonceto ke izgree od ZAPAD a sakas sega da te baram po postovive i da te citiram kaj imas kazjano deka si Katolik(ortodoksen) Hristijanin ili nema da me macis
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Па да сум рекол и што има во тоа лошо !

Дечко 10 се божјите заповеди а не 300 илјади!! koi noob ej :pos2::pos2:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Хаха тоа го има кај ортодоксците , ај влези во католичка црква и провери дечко........ пошто јас сум католик (ортодоксен) ако си христијан можеш да влезеш во која било црква дали да е ортодоксна или католичка или православна и другите... Важно си христијанин .... :vozbud:
ete si citajse :tapp::tapp::tapp::tapp:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Па да сум рекол и што има во тоа лошо !

Дечко 10 се божјите заповеди а не 300 илјади!! koi noob ej :pos2::pos2:
koga si zakopan do gusa vo l...a ne otvaraj usta opsto pravilo i ne begaj od odgovor ako neznaes prasajgo Corbadzija ama vnimavaj toj e protestant i pravolsavnite za nego ne se hristijani.... mislam Ortodokcite de toj taka kazja i jas go pocituvam negovoto miselnej nego ti kolku gi pocituvas Bozjite zapovedi toa mi bese prasanjeto
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ве молам сите да не се напаѓате меѓу себе, да не одговарате на провокации!
Човек ќе го нема еден ден, а се тргнало наопаку. :wink:

Смирете ја топката, продолжете во мир:helou:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Да, во право е!
...
Kako togas objasnuvas sto e dokazano deka se vo postarite veri e od egipetskite bozestva? Mojsej deka ne postoi toa nekoj faraon vikal da se veruva vo eden bog. 10 bozji zapovedi gi imal nekoj faraon uste pred da dojde mojsej mu gi nasle vo grobot. prikaznata za isus e ista ko so krisna i so drugi bogovi od egipet.
cekam objasnuvanje.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Еве едно прашање за исламот, и да продолжиме со темата без препукувања.
Дали во исламот убиството се смета за грев?


190. На Аллаховиот пат убивајте ги оние кои вас ве убиваат. Но, не преминувајте ги границите, Аллах навистина не ги љуби претерувачите!
191.На таквите кои ве напаѓаат напаѓајте ги и вие било каде и да ги сретнете и истерувајте ги отаде одкаде тие вас ве истеруваат...Сплеткарењето е поголем грев од убиството, и не убивајте ги ги доколку тие вас не ве убиваат, при Месџидул Харам.А ако пак ве убиваат, па убивајте ги и вие! Ете така Аллах ги наградува неверниците!
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Еве едно прашање за исламот, и да продолжиме со темата без препукувања.
Дали во исламот убиството се смета за грев?


190. На Аллаховиот пат убивајте ги оние кои вас ве убиваат. Но, не преминувајте ги границите, Аллах навистина не ги љуби претерувачите!
191.На таквите кои ве напаѓаат напаѓајте ги и вие било каде и да ги сретнете и истерувајте ги отаде одкаде тие вас ве истеруваат...Сплеткарењето е поголем грев од убиството, и не убивајте ги ги доколку тие вас не ве убиваат, при Месџидул Харам.А ако пак ве убиваат, па убивајте ги и вие! Ете така Аллах ги наградува неверниците!
ubistvot e eden od Najgolemite grevovi vo Islamot i kako sto citas od samite Ajeti Ubistvoto e dozoleno isklucivo vo Samoodbrana ili vo odbrana na Tatkovinata, domot , cesta ,semejstvoto, religijata . I so zakon toa ne e Ubistvo kolku sto gi poznavam jas zakonite ako nekogo si ubil u samoodbrana odgovara sosema malku ili ic neodgovaras
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
ubistvot e eden od Najgolemite grevovi vo Islamot i kako sto citas od samite Ajeti Ubistvoto e dozoleno isklucivo vo Samoodbrana ili vo odbrana na Tatkovinata, domot , cesta ,semejstvoto, religijata . I so zakon toa ne e Ubistvo kolku sto gi poznavam jas zakonite ako nekogo si ubil u samoodbrana odgovara sosema malku ili ic neodgovaras
Се сложувам за самоодбраната и за одбраната на татковината ( во војна).
Но, ако некој ја убие мојата ќерка, тогаш јас немам законско право да го убијам убиецот. Немам право да убивам заради религијата(немам законско право да убијам ако некој ми ја нападне религијата).
Но, тука зборуваме не за земните закони туку за законите на Бога (Аллах).
Значи Аллах дозволува да се убива за честа на семејството и религијата.

Тоа сакав да знам, фала на одговорот.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Kako togas objasnuvas sto e dokazano deka se vo postarite veri e od egipetskite bozestva? Mojsej deka ne postoi toa nekoj faraon vikal da se veruva vo eden bog. 10 bozji zapovedi gi imal nekoj faraon uste pred da dojde mojsej mu gi nasle vo grobot. prikaznata za isus e ista ko so krisna i so drugi bogovi od egipet.
cekam objasnuvanje.

Си гледал дијалектика и ништо не си разбрал !
Типот од дијалектика врска нема од теологија, а ако не знаеш дијалектика значи претпоставка,значи само претпоставка.
Точно дека приказните се многу слични, меѓутоа има таму вистина и тоа многу. Ако се беше лага зошто е понајдено телото на фараонот кој загинал со Мојсеј точно како што кажуваат верниците ?
Пронајдено е и докажано дека е од времето на Мојсеј, во Куранот пишува, дека ќе го остави Аллах телото сочувано за да биде знамение за другите народи.
Од кај знаел Мухаммед дека ќе остане а ?
Како останало телото неуништено во вода ?


А бродот што го најдоа со Ное ?
Бродот е најден и на него пишува "Да изградиш брод" !

Нека ти ги кажат овие работи од Дијалектика. Јас се чудам како некои кои се мислат многу интелигентни не можат да сфатат дека постои некој Креатор, смешно е да не сфаќаш.

Јас и да верувам лажно барем знам зошто верувам, а тие не знаат зошто не веруваат. Не знаат.
Позз

Се сложувам за самоодбраната и за одбраната на татковината ( во војна).
Но, ако некој ја убие мојата ќерка, тогаш јас немам законско право да го убијам убиецот. Немам право да убивам заради религијата(немам законско право да убијам ако некој ми ја нападне религијата).
Но, тука зборуваме не за земните закони туку за законите на Бога (Аллах).
Значи Аллах дозволува да се убива за честа на семејството и религијата.

Тоа сакав да знам, фала на одговорот.

Како ти пишува таму во Ајетот ? Не смееш прв да напаѓаш, а ако те нападнат да се браниш !!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom