Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

salome

Пали-Баба
Член од
8 март 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Дали прописот за отстранување телесни влакна во исламот важи само за жените или за двата пола?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Sakam da prasam nekoj sto povekej se razbira od Islamot da mi dade svoe mislenje da se otvori diskusija za Veligden. Ako Kuranot nalozjuva da se veruva vo site Bozji pratenici tuka i Isa a.s a Velgiden e den na negovot voskresnuvanje ili kako sto vika Kuranot vozdignuvanje na Isa a.s od ovoj svet i nosenje na drugiot svet bez da ja okusi smrta .

Dali bi bilo grev ako i Muslimanite mu davaat nekakvo znacenje na Veligden se razbira ne kako sto mu davaat hirstijanite na niven nacin nego ednostavo da se smeta za Golema Noc kakvi sto ima mnogu kaj muslimanite se nadevam ke mi dade nekoj iscrpen odgovore Omre el Faruk najvise ocekuvam od tebe
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Sakam da prasam nekoj sto povekej se razbira od Islamot da mi dade svoe mislenje da se otvori diskusija za Veligden. Ako Kuranot nalozjuva da se veruva vo site Bozji pratenici tuka i Isa a.s a Velgiden e den na negovot voskresnuvanje ili kako sto vika Kuranot vozdignuvanje na Isa a.s od ovoj svet i nosenje na drugiot svet bez da ja okusi smrta .

Dali bi bilo grev ako i Muslimanite mu davaat nekakvo znacenje na Veligden se razbira ne kako sto mu davaat hirstijanite na niven nacin nego ednostavo da se smeta za Golema Noc kakvi sto ima mnogu kaj muslimanite se nadevam ke mi dade nekoj iscrpen odgovore Omre el Faruk najvise ocekuvam od tebe

Мислам дека би тербало гледано од моја страна.. Нека каже некој што знае повеќе за Исламот јас сега го проучувам...
 
N

Nephthys

Гостин
Муслиманите не смеат да го слават Велигден од повеќе причини.
Една од причините е што на муслиманите генерално им е забрането да слават празници на останати религии без разлика колку да им се чини смислено.
Друго,муслиманите не смеат да го слават тој празник бидејќи исламот негира дека Исус е распнат и дека воскреснал.

"И не го распнале ниту го убиле,туку им се причинило" (Куран 4:157).

Харам е да се слави Велигден,Божиќ,Ханука и било кои други празници од верски карактер.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Sakam da prasam nekoj sto povekej se razbira od Islamot da mi dade svoe mislenje da se otvori diskusija za Veligden. Ako Kuranot nalozjuva da se veruva vo site Bozji pratenici tuka i Isa a.s a Velgiden e den na negovot voskresnuvanje ili kako sto vika Kuranot vozdignuvanje na Isa a.s od ovoj svet i nosenje na drugiot svet bez da ja okusi smrta .

Dali bi bilo grev ako i Muslimanite mu davaat nekakvo znacenje na Veligden se razbira ne kako sto mu davaat hirstijanite na niven nacin nego ednostavo da se smeta za Golema Noc kakvi sto ima mnogu kaj muslimanite se nadevam ke mi dade nekoj iscrpen odgovore Omre el Faruk najvise ocekuvam od tebe
Јас не би имал да додадам ништо повеќе од преубавиот одговор кој веќе ти го даде ценетата членка Нефтис, освен мало дообјаснување помеѓу термините воскресение и вознесение пошто сметам дека тоа тебе те буни. Воскресение за христијаните означува чин кој се случил откако Исус бил распнат на крстот, па потоа умрел и бил погребан и останал три дена и три ноќи во гробот па потоа воскреснал. Додека вознесение или успение ( Мираџот на Мухаммед а.с.) е сосема нешто друго. Личноста не треба да е мртва за да биде вознесена или воздигната. Тоа всушност го вика и Кур'анот во ајетот кој го посочи Нефтис, и според тоа на муслиманите забрането им е да го одбележуваат овој ден.

Муслиманите не смеат да го слават Велигден од повеќе причини.
Една од причините е што на муслиманите генерално им е забрането да слават празници на останати религии без разлика колку да им се чини смислено.
Друго,муслиманите не смеат да го слават тој празник бидејќи исламот негира дека Исус е распнат и дека воскреснал.

"И не го распнале ниту го убиле,туку им се причинило" (Куран 4:157).

Харам е да се слави Велигден,Божиќ,Ханука и било кои други празници од верски карактер.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Sakam da prasam nekoj sto povekej se razbira od Islamot da mi dade svoe mislenje da se otvori diskusija za Veligden. Ako Kuranot nalozjuva da se veruva vo site Bozji pratenici tuka i Isa a.s a Velgiden e den na negovot voskresnuvanje ili kako sto vika Kuranot vozdignuvanje na Isa a.s od ovoj svet i nosenje na drugiot svet bez da ja okusi smrta .

Dali bi bilo grev ako i Muslimanite mu davaat nekakvo znacenje na Veligden se razbira ne kako sto mu davaat hirstijanite na niven nacin nego ednostavo da se smeta za Golema Noc kakvi sto ima mnogu kaj muslimanite se nadevam ke mi dade nekoj iscrpen odgovore Omre el Faruk najvise ocekuvam od tebe

:vozbud::vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
FireFly,ќе бидеш доблес(на)ен да ми го појасниш значењето на тие возбудливи емотикони? :)
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
zosto gamiite se beli, a sarena gamija u tetovo e sarena?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
FireFly,ќе бидеш доблес(на)ен да ми го појасниш значењето на тие возбудливи емотикони? :)
Па се смеам со АбдуРахман. Како може да го слави овај празник, што ќе слави "воскреснување" ? :)

zosto gamiite se beli, a sarena gamija u tetovo e sarena?
Си видел други Џамии некогаш ?? :vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
zosto gamiite se beli, a sarena gamija u tetovo e sarena?
Тоа зависи од проектантите и желбата на нарачателите на верскиот објект. Нема стриктно правило за бојата (фасадата) на Џамијата.

Па се смеам со АбдуРахман. Како може да го слави овај празник, што ќе слави "воскреснување" ? :)
Разбрано! :)
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
tocno e deka za da vlezes u gamija mora da bides po beli corapi? i da gi ostavis nadvor kondurite?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
tocno e deka za da vlezes u gamija mora da bides po beli corapi? i da gi ostavis nadvor kondurite?
Не! Точно е дека можеш да имаш чорапи во различни бои зависи од вкусот :),ама да ти бидат чисти сосе нозете во нив ( значи претходно треба да имаш абдест -обредно миење на одредени делови од телото) и точно е дека во џамија се влегува бос ( без чевли), чевлите се ставаат на чевларникот кој го има надвор или во ходникот на џамијата, а сето тоа е поради хигиената на местото во кое се обавува молитвата.

Значи за муслиманите услов е да биде чисто телото, облеката и местото каде што треба да се обави молитвата.
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Дали Александар Македонски бил Божји пратеник ... ???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom