Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
kuranot i prethodi na naukata iako toj prvobitno nee objaven da se ja izucuva hemijata biloogijata geografijata i t. n no dava naucni vistini za i okolu naukata koja koja se sofpaga so kuranot , na primer; otcepuvanjeto na zemjata ,

ova e spored naucnite no sto veli kuran za i okolu ovoj fenomen ,,vozviseniot Allah ovaa naucna vistina im ja prenel na lugeto uste pre 14 veka preku covekot koj ne znael ni da pisuva ni da cita ,Muhamed.a.s.
vozviseniot allah vo kuran veli;
Која филозофија, дека земјата и небесата биле едно па се раздвоиле.
Да знаеја научниците за вакво епохално нешто, немаше ни воопшто да се трудат да откриваат нешто друго.
Заеби наука истражувања, се има во Куранот, ај да го следиме, се што треба и следно кое ќе се пронајде е во него.

Мислам ваков примитивизам не знам како може да опстојува во време кога имате и интернет и образование и се.

Човек да верува во глупости од тип на тоа дека во Куранот има објаснувања за теорија на релативност, навистина е премногу за и најзабеган ум.
Убаво се вели во Библијата, алал им вера на простите и скромните.
Глуп народ, силна религија.

Христијанството нема веќе никаква моќ, за потсмев е. Исто и Исламот и неговите небулози ќе бидат раскринкани и ќе му биде резервирано место во депонијата на човековите заблуди.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be ko bugarite ste!
Ziv napor!
Aloo, kontrola malku!
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
e dobro be covece kako e moznoo ova da se znae pred 14 veka koga sega naucnicite go otkija , vo najrano doba , kuranot nee naucna kniga tuku dava naucni vistini kuranot e bozja objava koj otkriva jasni dokazi i potvrdi
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
kuranot i prethodi na naukata iako toj prvobitno nee objaven da se ja izucuva hemijata biloogijata geografijata i t. n no dava naucni vistini za i okolu naukata koja koja se sofpaga so kuranot , na primer; otcepuvanjeto na zemjata ,
naucnicite potvrdile deka semjata e ocepena od nebesata, odnosno deka nastanala posle silna eksplozija vo vselenata definitiven zaklucok do koj denes dosla modernata astrofizika upatuva na faktot deka celiot univerzium, zaedno so matrijalnata i vremenskata dimezija nastanal vo nulta momentot na edna golema eksplozija so teroijata na golemata eksplozija (big beng) dokazano e deka celiot nastanal od nisto so ekplozija samo na edna tocka pred recisi 15 miljardi godini, ovaa teroija voedno e i naucno objasnuvanje za nastapuvanjetoi pocetokot na univreziumot koja e prifatena od strana na site naucni krugovi,,,

ova e spored naucnite no sto veli kuran za i okolu ovoj fenomen ,,vozviseniot Allah ovaa naucna vistina im ja prenel na lugeto uste pre 14 veka preku covekot koj ne znael ni da pisuva ni da cita ,Muhamed.a.s.
vozviseniot allah vo kuran veli;


;; ne gledaat li onie koi ne veruvaat deka i nebesata i zemjata bea navistina edna celina, pa nie ja razdvoivme, ,,,(el enbija,30)

pa sleduva prasanje kakoe mozno ovaa da go znae muhamed , kuran e Allahova objava i govor koj go spasuva covekot od sekakvi optovaruvanja koi go zateknuvaat opfaka znaenje za poranesnite narodi informira za nivnata sostojba koj ke ja zateknat vo idnina ja odvojuva vistinata od zabludata ,opvaka znaenje za coveckata reprodukcija , rastitelniot i zivotinskiot svet, za zmejata za astrnomijata .i.t.n
Абе не тропајте за тоа дека светите книги прокламираат наука кога куп научници умреа толку поради тоа што ја "одбиваа" догмата и логички објаснувале "божествени појави"
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
e dobro be covece kako e moznoo ova da se znae pred 14 veka koga sega naucnicite go otkija , vo najrano doba , kuranot nee naucna kniga tuku dava naucni vistini kuranot e bozja objava koj otkriva jasni dokazi i potvrdi
Куранот за Кур не го бива, се додека тоа не ти стане јасно, се додека не ти стане јасно дека секоја религија е само инструмент за манипулација со народните маси, се дотогаш нема од тебе човек да стани.
Како и да е, твој живот, твој избор.
Ама ако бираш, бирај нешто посаглам. Не нешто кое некој напушен арап со другарите склепал.
Заврши основно, средно, оди на факултет. Природни науки.
Ќе видиш која глупост е религијата.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
eve da receme sto veli naukata za urmite ke citiram kuranski aet,

i porodilnite bolki mja prislija da dojde do edno strblo od urma i rece; tesko mene zasto ne si umrev pred ovaa i za sekoj pat da bidam zaboravena? i ja povikaa glas pod nea; ne zalosti se gospodarot tvoj odredi pod tebe da potece izvor i stresi od urminata granka ke popagaat vrs tebe svezi urmi.(merjem23-25)
ovoj aet (stih od kuran ) se raboti za marija majkata na isus koga imala porodilni maki pa dosla pod edno steblo od urmi ,,,

vo najnovo vreme naucnicite istarazile deka urmata sodrzi vo sebe materija koja sto ja stega materkata , go olesnuva poroduvanjeto i go sprecuva krvaranjeto po poroduvanjeto , so ovoj primer ja sogleduvame goleminata na bozjite zborovi i za sovrsenosta na kuranot kako bozja objava.


;; kniga silna na koja ne ke i dojde nevistina ni odnapred ni odzadi; toa e objava od mudriot i za blagodarnost dostoniot(fussilet42,)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Куранот за Кур не го бива, се додека тоа не ти стане јасно, се додека не ти стане јасно дека секоја религија е само инструмент за манипулација со народните маси, се дотогаш нема од тебе човек да стани.
Како и да е, твој живот, твој избор.
Ама ако бираш, бирај нешто посаглам. Не нешто кое некој напушен арап со другарите склепал.
Заврши основно, средно, оди на факултет. Природни науки.
Ќе видиш која глупост е религијата.
e stvarno pretraa bravo zarem taka li hristijanstvoto te uci da razgovaras pa kakom moral i karaketer imas ti , sram te bilo.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
e stvarno pretraa bravo zarem taka li hristijanstvoto te uci da razgovaras pa kakom moral i karaketer imas ti , sram te bilo.
Уште не сконта дека станува збор за атеистички морон кој нема три чисти во главата?

Батали го и не замарај се со него.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
pa i ateist neka bide neka ima dostoinstvo na razgovor , no vo pravo si nemal tri cisti vo glavata:vozbud:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
e stvarno pretraa bravo zarem taka li hristijanstvoto te uci da razgovaras pa kakom moral i karaketer imas ti , sram te bilo.
Од кај заклучи дека јас сум христијанин? од името ли?
Ме здоболе мене и за христијансто и за ислам, бидете си вие забегани и порочни кон она кое оџите и поповите ви го диктираат.
Не ме мешај мене во она кон кое го напаѓаш, на погрешна врата тропаш.
Но Исламот, во денешно време особено боде очи и ќе мора да биде среден.
Христијанството било проблем на времето, денес не е, но исламот е и мора да му се најде чаре.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Од кај заклучи дека јас сум христијанин? од името ли?
Ме здоболе мене и за христијансто и за ислам, бидете си вие забегани и порочни кон она кое оџите и поповите ви го диктираат.
Не ме мешај мене во она кон кое го напаѓаш, на погрешна врата тропаш.
Но Исламот, во денешно време особено боде очи и ќе мора да биде среден.
Христијанството било проблем на времето, денес не е, но исламот е и мора да му се најде чаре.
izvini sto pomisliv deka si hristijanin :vozbud: sto care ke najdesss
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
e stvarno si bil zabegannn se spusti vo nivo na zivotno:pos2: bravooo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom