Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Како е ставот на муслиманите за хашишините и за Хасан ас Сабах (ако е добро напишано)? Оти мене ми изгледа како една претходница на денешниот исламски екстремизам. Искрено, нешто сум прочитал за нив (главното сум го нашол во „Милион“ на Марко Поло, „Крстоносните војни видени од страната на арабјаните од А. Маалуф“ и ви „Историја на Арапите“ од Ф. Хити, ама ме интересира какво е денешното видување за оваа „секта“, група, организација што и да е, која ако добро се сеќавам е нешто како подгранка на поголем верски огранок - исмаелитите и која наводно, одреден период, имала блиски врски со крстоносците.
 
N

Nephthys

Гостин
На асесините мислиш?

Прво има милијарда и кусур муслимани и сите немаат исто мислење.
Асесините биле една од шиитските групации на тоа време кои биле неприкосновено лојални на својот лидер до таа мерка што кога тој би им рекол да одат да се убијат би се убиеле без размислување што е нормално неприфтливо од исламски аспект.
Асесините биле организација која се бавела со политички убиства која не била поврзана со исламот.
Хасан ас Сабах бил психопата,мислел за себе дека е месија и ги има убиено своите синови зашто не сакале да го послушат за некои банални работи.Против него се имаат борено разни муслимански групи.
Знам дека се познавал и живеел како цимер кога бил млад со познатиот суфиски поет Омар Хајам кој не се согласувал со него во неговиот екстремизам кој довел до анархија.
Генералниот став кај сунитите а мислам дека и кај шиите е дека се против таквите лидери како горенаведениот.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Како е ставот на муслиманите за хашишините и за Хасан ас Сабах (ако е добро напишано)? Оти мене ми изгледа како една претходница на денешниот исламски екстремизам. Искрено, нешто сум прочитал за нив (главното сум го нашол во „Милион“ на Марко Поло, „Крстоносните војни видени од страната на арабјаните од А. Маалуф“ и ви „Историја на Арапите“ од Ф. Хити, ама ме интересира какво е денешното видување за оваа „секта“, група, организација што и да е, која ако добро се сеќавам е нешто како подгранка на поголем верски огранок - исмаелитите и која наводно, одреден период, имала блиски врски со крстоносците.
На асесините мислиш?

Прво има милијарда и кусур муслимани и сите немаат исто мислење.
Асесините биле една од шиитските групации на тоа време кои биле неприкосновено лојални на својот лидер до таа мерка што кога тој би им рекол да одат да се убијат би се убиеле без размислување што е нормално неприфтливо од исламски аспект.
Асесините биле организација која се бавела со политички убиства која не била поврзана со исламот.
Хасан ас Сабах бил психопата,мислел за себе дека е месија и ги има убиено своите синови зашто не сакале да го послушат за некои банални работи.Против него се имаат борено разни муслимански групи.
Знам дека се познавал и живеел како цимер кога бил млад со познатиот суфиски поет Омар Хајам кој не се согласувал со него во неговиот екстремизам кој довел до анархија.
Генералниот став кај сунитите а мислам дека и кај шиите е дека се против таквите лидери како горенаведениот.
Така е!

Еве мала дигресија и од мене.


Исма'илије-асасини (al-Isma'iliyya al- hashshashun) се следбеници на исмаилијско низаријското движење ,кое што се проширило во Шам (Дамаск), Персија и општо на истокот од тогашниот исламски свет. Меѓу нивните најистакнати личности посебно место зазема:


  • ел-Хасан бин ес-Саббах, по порекло Персијанец од Тус,кој до крајот му останал верен на Имамот ел-Мустенсир. После враќањето од Египет, тој во Персија почнал да го пропагира исмаилиското учење на прикриениот имам (al-imam al-mastur). Во 483/1090 година, ел-Хасан ес-Саббах ја освоил јаката ридска тврдина Аламут ( северозападно од Казвин) и ја основал источната, исмаилиско – низаријска држава.
Неговите следбеници се познати под називот асасини ( al-hashshashun),т.е. оние кои му се оддале на употребата на хашишот.


Општо познато е дека ова,како и многу слични движења на него се прифатени и обележани од страна на муслиманите сунити како батиниски и антиисламски движења.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
На асесините мислиш?

Прво има милијарда и кусур муслимани и сите немаат исто мислење.
Асесините биле една од шиитските групации на тоа време кои биле неприкосновено лојални на својот лидер до таа мерка што кога тој би им рекол да одат да се убијат би се убиеле без размислување што е нормално неприфтливо од исламски аспект.
Асесините биле организација која се бавела со политички убиства која не била поврзана со исламот.
Хасан ас Сабах бил психопата,мислел за себе дека е месија и ги има убиено своите синови зашто не сакале да го послушат за некои банални работи.Против него се имаат борено разни муслимански групи.
Знам дека се познавал и живеел како цимер кога бил млад со познатиот суфиски поет Омар Хајам кој не се согласувал со него во неговиот екстремизам кој довел до анархија.
Генералниот став кај сунитите а мислам дека и кај шиите е дека се против таквите лидери како горенаведениот.
Така е!

Еве мала дигресија и од мене.


Исма'илије-асасини (al-Isma'iliyya al- hashshashun) се следбеници на исмаилијско низаријското движење ,кое што се проширило во Шам (Дамаск), Персија и општо на истокот од тогашниот исламски свет. Меѓу нивните најистакнати личности посебно место зазема:


  • ел-Хасан бин ес-Саббах, по порекло Персијанец од Тус,кој до крајот му останал верен на Имамот ел-Мустенсир. После враќањето од Египет, тој во Персија почнал да го пропагира исмаилиското учење на прикриениот имам (al-imam al-mastur). Во 483/1090 година, ел-Хасан ес-Саббах ја освоил јаката ридска тврдина Аламут ( северозападно од Казвин) и ја основал источната, исмаилиско – низаријска држава.
Неговите следбеници се познати под називот асасини ( al-hashshashun),т.е. оние кои му се оддале на употребата на хашишот.


Општо познато е дека ова,како и многу слични движења на него се прифатени и обележани од страна на муслиманите сунити како батиниски и антиисламски движења.
Фала ви и на двајцата :smir: . И да Аламут (Орловско гнездо, нели?) бил неосвоив се до наездата на Монголите, која го означила и крајот моќта на хашишините.
 
N

Nephthys

Гостин
не е хашишини туку асисини:sport2::icon_lol:
ке помисли некој на хашиш дека биле навлечени и дека биле хипици:icon_bigg
Мене едино ми беше криво кога онаа библиотекана со илјадници книги ќе биде изгорена.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
не е хашишини туку асисини:sport2::icon_lol:
ке помисли некој на хашиш дека биле навлечени и дека биле хипици:icon_bigg
Мене едино ми беше криво кога онаа библиотекана со илјадници книги ќе биде изгорена.
Поимот хашишини произлегува од консумациијата на хашишот, кој оваа група обилно го користела - значи биле навлечени на хашиш . меѓутоа изразот со текот на времето се проширил и низ Европа и претрпел трансформации, па така хашишините станале асасини, што денес е веќе одомаќинет збор за убиец, атентатор. Мислам дека и Омер го спомна тоа.
 
N

Nephthys

Гостин
Да,сега прочитав.
Јас немам читано дека биле хашишари кога читав за нив.
ако биле напушени цело време тогаш не би биле познати како најдобри убици на свет,ако некого наумиле да убијат тоа и го правеле и биле како невидливи,да биле надувани малце тешко тоа би можеле да го изведат,ама ќе го проверам тоа да ти кажам баш ме заинтересира.Фала на исправката.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Zarem smeele da se oddavaat na drogi i opojki? Kolku jas znam (skromno i sramezlivo ja navednuva glavata...noot), ne smeele bre, ni vo jihad ni butur, ali kako sto na site temi sum rekol, taka i na ovaa, komu kako mu odgovaralo, taka si prael i toa go opravduval...

Jebiga, nema religija kade ne e istoto storeno, smrten grev opravdan so izvitoperuenje na nestata.

Kutrion Alah, Yahwe, Zevs i koj li mi ti ne, se prevrtuvaat vo grob sea (ako ne ste zbnaele bogovite koga padnaa na teme, od potres na mozokot umrea, zatoa mora da izmislime novi).
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Смеат ли муслиманите да ебат пред брак или некоја друга додека се во брак?
Што им кажуваат оџите околу тоа, што им декларира верата околу тоа.
Има ли казни?
 
Член од
15 август 2009
Мислења
237
Поени од реакции
9
Смеат ли муслиманите да ебат пред брак или некоја друга додека се во брак?
Што им кажуваат оџите околу тоа, што им декларира верата околу тоа.
Има ли казни?

Spored ovie sto se najpoznaeni so KURANOT,znaci muslimancite koi se vaka super posveteni na islamot,gi sledat site zakoni od svetata kniga,odgovorot e ne,kolku sto znam jas (sam ne sum go procital KURANOT,seuste ne) ama imam nekolku prijateli koi se od Saudiska Arabija,spored niv,koi od mali go ucat KURANOT itaka natamu,seksot pred brak ne e dozvolen (znaci toa Haram)
Kazni za toa nema (kolku sto ke zborimo za u makedonija) ama ako ke bides faten da si ebes pred brak,togas kazna ima (Saudiska Arabija ima vakvi zakoni) kaisto ako covek ke se fati dodeka prae seks pred brak togaj moze da bide kamsikuvaan,kamenuvan ili da mu skokne glavata 2 metra od teloto
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Јас не дигам прашина туку давам мислење на линк кој беше постиран на темава!Јас со тебе не морам и нема да се согласам кога е ИЦ форумот во прашање!Тоа што мене не ми паше и ја не се слагам со него ниту му ја наголемува-ниту му ја намалува вредноста.
Едноставно изразувам мислење.Крај.Демократија!

За Мусаб е бесмислено да се праќаат цитати кога ни самиот не знаешен да ми посочиш едно место во постот кој што го напишав а кој Мусаб го цитираше и да речеш:лажеш!!!
Тогаш кој е проблемот?Ако е Мусаб опрозван се осеќам и јас,ако он е анатемисан затоа што се согласил со мојот пост и одма е етикетиран како продадена душа тогаш сум и јас.Ме интересира што тоа во мојот пост ги повреди твоите чувства како(пази)муслиман!?
На крај краева можам да ти кажам дека е подобро да имаш љубов од еден разумен отколку од илјада неразумни.Па послем можеме да ја сведеме дискусијата на тоа кој е разумен а кој не,па на кој му е поголем на кој помал и така до бескрај.
Цивилизирана дискусија дај.Лични препукувања и пецкања преку пп ако е веќе дојдена работата до таму.



Не планирам да се расправам со тебе само да знаеш.
охоо рано е ,сега сме во фаза на испитување ,тек ке почнуваат кафир,муртед,ширк ,забеган,суфија,шија текфирење ,што нема да се слушаш ,но да не оддолжам мојот одговор ке биде следен:



‘‘мојот молк е поради моето достоинство,на секој збор имам одговор,но гледам на зборот да ли е збор ,па после гледам тој што го рекол човек ли е‘‘
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Kako мислиш минимални услови? Мислиш што треба да стори некој за да стане муслиман?
Мислам дека пред оџа треба три пати да повтори некој цитат од куранот со кој ќе потврди дека го признава алаха за едини Бог а мухамед за негов пророк. А секако дека терорист се смета за добар муслиман со оглед на тоа што се бори со сите кои се немуслимани, него го сметаат за маченик и го погребуваат со најголеми почасти и сметаат дека оди директно во рајот. Колку немуслимани ќе убие-дотолку се смета за подобар верник.:wink:
според напишаново муслиман=терорист а ислам=тероризам и тешко дека некој може да оправда дека не е така кога во реалноста е така исламски екстремисти бомбаши самоубици секој ден ај самите што ке се разнесат ок ама со нив земаат и недолжни цивили кој идиот може да се надева дека ке оди во рајот кога убил недолжни луге.навистина колку треба да си ретардиран да мислиш дека Алах ке те прими во рајот со пар убиства позади тебе како е можно толку глуп народ да постои недоволно еволуиран хомосапиенс ли е што ли е :toe:
Неможе некој да објаснува каков е исламот и да му веруваме а во практика се гледа дека тоа не е тоа


‘‘мојот молк е поради моето достоинство,на секој збор имам одговор,но гледам на зборот да ли е збор ,па после гледам тој што го рекол човек ли е‘‘
мор ој там да се описменаш па после прај се паметен
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Spored ovie sto se najpoznaeni so KURANOT,znaci muslimancite koi se vaka super posveteni na islamot,gi sledat site zakoni od svetata kniga,odgovorot e ne,kolku sto znam jas (sam ne sum go procital KURANOT,seuste ne) ama imam nekolku prijateli koi se od Saudiska Arabija,spored niv,koi od mali go ucat KURANOT itaka natamu,seksot pred brak ne e dozvolen (znaci toa Haram)
Kazni za toa nema (kolku sto ke zborimo za u makedonija) ama ako ke bides faten da si ebes pred brak,togas kazna ima (Saudiska Arabija ima vakvi zakoni) kaisto ako covek ke se fati dodeka prae seks pred brak togaj moze da bide kamsikuvaan,kamenuvan ili da mu skokne glavata 2 metra od teloto
Не покажува ли тоа на лицемерието на повеќето муслимани денес, кои имаат секс пред брак?
Особено тие опулените, од СА, ОАЕ, Катар, Египет кои декларираат дека го следат Исламот, а се сладострастни и вршат недозволиви за Исламот работи?
И Албанците?
Сите Албанци муслимани кои ги знам ебеле пред брак (и тоа не само муслиманки).
Не треба ли онаа која ја ебеш да биде муслиманка и твоја жена?

Мал пример од Македонска крвава свадба, како на времето било и колку денес не е.

Драмата Македонска крвава свадба е напишана на македонски јазик. Нејзиното дејствие е предадено преку петте чина од кои првиот го открива тешкиот клучки аргатски живот на македонскиот роб, но во исто време и идилата помеѓу овчарот Спасе и младата жетварка Цвета. На нивата пристига Осман-бег, господарот на чифлигот со своите вооружени слуги. Тие насила ја грабнуваат Цвета за харемот на Осман-бег. ....

....Влегува Осман-бег, кој и ветува се и сешто ако се потурчи без отпор. Цвета гневно го плеснува по образот, немоќно бранејќи ја својата чест. Потурчените Македонки Крста и Петкана, ќе треба да ја одоброволат младата Цвета, да го скршат со добро нејзиниот отпор, иако и самите воопшто не се уверени во исправноста на своите улоги пред девојката. По нивниот неуспех таа ролја му се доверува на Селим-оџа, кој ќе треба со билје да ја успие свеста на заробеничката. Во меѓувреме, блиските на Цвета побарале интервенција од битолските конзули. На нивно барање пристигнува повелбата на Вели-паша за претрес во домот на Осман-бег. Но за тоа време девојката ја кријат. Во четвртиот чин се одвива комедијантското иследување на случајот со Цвета. под наркоза, во присуство на нејзините блиски, но и на странските дипломатски претставници, девојката исустува дека доброволно сака да се потурчи, "од љубов" спрема Осман-бег. Во последен момент, сепак, таа се освестува и ја кажува вистината. Османлиите се повлекуваат, а Цвета заминува со своите дома. Меѓутоа, Осман-бег не сака да го признае поразот. Во петтиот чин, на денот на свадбата на Цвета и Спасе, тој прави препад со своите луѓе и обид повторно да ја грабне младата девојка. Цвета, во самоодбрана, успева да го убие силникот, но и самата паѓа мртва од турски истрел.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Не покажува ли тоа на лицемерието на повеќето муслимани денес, кои имаат секс пред брак?
Особено тие опулените, од СА, ОАЕ, Катар, Египет кои декларираат дека го следат Исламот, а се сладострастни и вршат недозволиви за Исламот работи?
И Албанците?
Сите Албанци муслимани кои ги знам ебеле пред брак (и тоа не само муслиманки).
Не треба ли онаа која ја ебеш да биде муслиманка и твоја жена?

Мал пример од Македонска крвава свадба, како на времето било и колку денес не е.

Драмата Македонска крвава свадба е напишана на македонски јазик. Нејзиното дејствие е предадено преку петте чина од кои првиот го открива тешкиот клучки аргатски живот на македонскиот роб, но во исто време и идилата помеѓу овчарот Спасе и младата жетварка Цвета. На нивата пристига Осман-бег, господарот на чифлигот со своите вооружени слуги. Тие насила ја грабнуваат Цвета за харемот на Осман-бег. ....

....Влегува Осман-бег, кој и ветува се и сешто ако се потурчи без отпор. Цвета гневно го плеснува по образот, немоќно бранејќи ја својата чест. Потурчените Македонки Крста и Петкана, ќе треба да ја одоброволат младата Цвета, да го скршат со добро нејзиниот отпор, иако и самите воопшто не се уверени во исправноста на своите улоги пред девојката. По нивниот неуспех таа ролја му се доверува на Селим-оџа, кој ќе треба со билје да ја успие свеста на заробеничката. Во меѓувреме, блиските на Цвета побарале интервенција од битолските конзули. На нивно барање пристигнува повелбата на Вели-паша за претрес во домот на Осман-бег. Но за тоа време девојката ја кријат. Во четвртиот чин се одвива комедијантското иследување на случајот со Цвета. под наркоза, во присуство на нејзините блиски, но и на странските дипломатски претставници, девојката исустува дека доброволно сака да се потурчи, "од љубов" спрема Осман-бег. Во последен момент, сепак, таа се освестува и ја кажува вистината. Османлиите се повлекуваат, а Цвета заминува со своите дома. Меѓутоа, Осман-бег не сака да го признае поразот. Во петтиот чин, на денот на свадбата на Цвета и Спасе, тој прави препад со своите луѓе и обид повторно да ја грабне младата девојка. Цвета, во самоодбрана, успева да го убие силникот, но и самата паѓа мртва од турски истрел.
Остај прикски од типот Македонска Крвава свадба се гледа дека ја имаш гледано неколку пати на МТВ 1 него дај јас да те опитам нешто, гледам ги напаѓаш муслиманите за нивниот предбрачен сексуален живот за кој си во право морам да се сложам со тебе , јер предбрачниот сексуален живот е забраанет во Исламот тоа е Харам ама секој ке си одговара според заслугите нели....

Него каков став има Христијанството за предбрачниот сексуален живот мене колку што ми е познато исти е ставот и на Христијанството односно сличен и Христијанството забранува предбрачен сексуален живот , нели едно од десете Божји заповеди беше Не прави прељуба.. Во тој случај во најмала рака од тебе би очекувал да ја знаеш ситуаијата која владее во светот на разврат и неморал и да не поставуваш вака глупи прашања , пошто се глупи и за мене а и за тебе во двата случаеви тоа е забрането сега кој помалку кој повеќе тоа го почитува...:helou::helou:

според напишаново муслиман=терорист а ислам=тероризам и тешко дека некој може да оправда дека не е така кога во реалноста е така исламски екстремисти бомбаши самоубици секој ден ај самите што ке се разнесат ок ама со нив земаат и недолжни цивили кој идиот може да се надева дека ке оди во рајот кога убил недолжни луге.навистина колку треба да си ретардиран да мислиш дека Алах ке те прими во рајот со пар убиства позади тебе како е можно толку глуп народ да постои недоволно еволуиран хомосапиенс ли е што ли е :toe:
Неможе некој да објаснува каков е исламот и да му веруваме а во практика се гледа дека тоа не е тоа




мор ој там да се описменаш па после прај се паметен
Исламскиот таканаречен Теоризам во најголеми случаеви е одбрана на својот дом , својата територија, своето семејство од страни окупатори а тоа јас колку што ги разбирам правилата на војување не е Тероризам.

Додека тие што се рокаат со Бомби во цивилно население ги осудува цел Исламски свет.(мада и тие не се Терористи според мене би можеле да се наречат атентатори модерен израс)

За Џихад неколку страници погоре има убаво овјаснето Омер ел Фарук разлистај па види
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Него каков став има Христијанството за предбрачниот сексуален живот мене колку што ми е познато исти е ставот и на Христијанството односно сличен и Христијанството забранува предбрачен сексуален живот , нели едно од десете Божји заповеди беше Не прави прељуба.. Во тој случај во најмала рака од тебе би очекувал да ја знаеш ситуаијата која владее во светот на разврат и неморал и да не поставуваш вака глупи прашања , пошто се глупи и за мене а и за тебе во двата случаеви тоа е забрането сега кој помалку кој повеќе тоа го почитува...:helou::helou:
Македонска крвава свадба убаво отсликува како тука под присила некои луѓе го примиле Исламот.
Турците за среќа биле прилично рационални, па не го следеле дословно Мухамед.
Инаку кога споменуваш дали и во христијанството е дозволено нешто, создаваш ситуација која во себе содржи интересна психолошка загатка. Имено за тебе е олеснување да правиш нешто, бидејќи и други го прават.
Тебе како муслиман кој претендира да биде чесен и исполнителен во нормите кои му се зададени со практикувањето на Исламот, треба да ти биде јасно, дека не е важно што другите прават, се додека ти си си чесен и прибран и посветен на она во кое веруваш.
А тоа во себе не вклучува правење на гревови и демек искупување на истите со фанатично трескање на челото од земја клекнат и возбуден дали Алах ќе ти прости за злоделата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom