Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
N

Nephthys

Гостин
Еве го мојот пост напишан на таа тема во ИЦ форумот:
http://islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=84&page=4

Напишан далечната 2008 година, каде година дена после тоа профилот ми беше избришан, поради не-исто мислење со нив.
А тука е зачната темата http://islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=84

Пролистајте, и ќе видите што денес, дигитализираните муслимани сметаат во врска со ова прашање. Нек не се мачи ни "бројка" да дебатира узалуд.
Дебатата треба да се движи во насока, ЗОШТО ДА НЕМА ЦРКВА! Нешто што јас го терав на тој форум. :)
Вчера баш земав да прочитам што пишува на оваа тема од која пастираше линк и искрено се разочарав од напишаното.Бесмислено е да се пишува на ИЦ форумот ако не пееш хвалопојки на Алах и Мухамед.
Нема место за цивилизирана дискусија и има теми како библијата е инспирирана од ѓаволот и како сите христијани се следбеници на сатаната.
Небулози од типот зашто нема џамија во Ватикан,ко божем некој сред Мека карши Каба сака да гради црква се бесмислени и едвај вредни за коментар.Ако има во Рим нека има и во Џеда.
Црквата во Катар не ни личи на црква,нема никаков симбол на неа дека е христијански храм,крст кој е симбол на христијанството е забранет и ако одам по таа логика би требало да се забрани и изградба на минариња.Око за око нели.
Отварање на теми за меѓурелигиски дијалог на други форуми е исклучиво дволично од страна на членови кои на матичниот ИЦ форум плукаат по се што е немуслиманско.
Јас имам отворено акаунт на тој форум ама немам напишано ниту еден пост-бесмислено е.Или анатема или бан ако не се согласуваш со нивните мислења,на страна што можеш и рак на мозок да добиеш додека ги читаш "бисерите".
Ликовите кои пастираат таму (со чест на некој исклучок)слепец не можат да преведат преку улица а не некој на ислам.
Еден од постовите кои најмногу ме насмеа и кои дава слика за тоа кои луѓе дебатираат таму е од дотичната Имана која вели:
SELAM ALEJKUM,
INSHALLAH NIKOGAS DA NE SE IZGRADI TAA CRKVA..
BAS VO SAUDISKA ARABIJA KOJA PRETSTAVUVA SRCETO NA ISLAMOT!

INSHALLAH imale prava ili nemale,ke cinam dova da ne se izgradi!
Браво,баш си продуховена!
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Вчера баш земав да прочитам што пишува на оваа тема од која пастираше линк и искрено се разочарав од напишаното.Бесмислено е да се пишува на ИЦ форумот ако не пееш хвалопојки на Алах и Мухамед.
Нема место за цивилизирана дискусија и има теми како библијата е инспирирана од ѓаволот и како сите христијани се следбеници на сатаната.
Небулози од типот зашто нема џамија во Ватикан,ко божем некој сред Мека карши Каба сака да гради црква се бесмислени и едвај вредни за коментар.Ако има во Рим нека има и во Џеда.
Црквата во Катар не ни личи на црква,нема никаков симбол на неа дека е христијански храм,крст кој е симбол на христијанството е забранет и ако одам по таа логика би требало да се забрани и изградба на минариња.Око за око нели.
Отварање на теми за меѓурелигиски дијалог на други форуми е исклучиво дволично од страна на членови кои на матичниот ИЦ форум плукаат по се што е немуслиманско.
Јас имам отворено акаунт на тој форум ама немам напишано ниту еден пост-бесмислено е.Или анатема или бан ако не се согласуваш со нивните мислења,на страна што можеш и рак на мозок да добиеш додека ги читаш "бисерите".
Ликовите кои пастираат таму (со чест на некој исклучок)слепец не можат да преведат преку улица а не некој на ислам.
Еден од постовите кои најмногу ме насмеа и кои дава слика за тоа кои луѓе дебатираат таму е од дотичната Имана која вели:

Браво,баш си продуховена!
Вашиот коментар и мислење изобилува со цинизам, омараза, исламофобија и ниски удари. Не е во ред за себе да мислиме дека сме совршени а се дугото нечини , ти живееш во некојси свет на Препотентнос и гадење кон твоите не исто мисленици. Колку што успеав да разгледам ти си или теолог или па имаш нешто научено на таа тема ама не си дообразована.
Пошто ако имаш разбирање во Духовното треба да знаеш дека Исламот не ја негира ниту една религија или Исламот во Суштина е збир на сите религии сите начини на верувања.
Во Исламот се почитуваат сите божји објави од првата до последната имаат заземено свое место во Куранот, сите Божји пратеници од првиот до последниот имаат Свое Место во Куранот.

Иса а.с или Исус како што милуваш да кажеш неговиот животен пат е многу подобро опишан во Куранот него во Библијата.

Друга работа ниту еден Муслиман не е Мусалиман ако не верува во пејгамбесрството на Адем а.с Нух а,с Ибрахим а.с.Муса а.с (Мојсије) Иса а.с (Исус) и Мухамед а.с и нивните објави во Куранот се споменати 25 Пејгамбери по име а Мухамед а.с во еден Хадис вика дека Алах. џ.ш на земјата има испратено 124000 Пејгамбери на секој народ му испратил и човек кој ке го води.
Така Исламот и верувањето на Муслиманите не се состои само на верување во последната објава и Величење на Мухамед а.с а сите други да ги запостават Исто колку што Мухамед е важен за Исламот исто толку е важен и Иса а.с и Муса а.с и сите 124000 Пејгамбери Исламот не се раѓа во 6тиот век после Иса а.с Исламот се раѓа со раѓање на првиот човек Адем а.с.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Абдурахман, а бе (инсертирај барем седумнаесет погрдни збориови тука)!

Ти, глуп си или поглуп. Не бе, ти си Чак Норис Глуп.

Каде виде исламофобија бе, скоте?

Виде аргументирани постови, издржајни, смислени, каде не се пишуваат неписмени небулози и наклапања од типот, Иса а.с, Муса, џ.ас, Пејо тр.ас, Буда шљ.ас или обични копи пејст хвалоспеву Алаху!

Убаво реков јас, од глуп човек нема верник!
Има само грд вехабија кој е надобриот борец против исламот со своите дебилизми.

А, исто така, потписот ти е баш исламски, во најголемо согласие со Куранот, нели! Или аватарот.

Кого лажеш бе, шмркле?

Оди си на ИЦ, пој си илахии со другарчињата од таму, не замарај тука, остави ние што имаме ум и разум да си дискутираме.

П.С. Некој чакнориски глупандер дури и изјавува дека:
Нели ни е задача да го исламизираме светот? со градење цркви . . . не верувам дека ќе успееме во тоа!
Апсолутно дебилно!

друг чакнориски дебил пишува:
Па не де. Кој може да коментира забрана за исградба на пагански храмови на Арапскиот полуостров? Тоа е јасно и коментар не му е потребен.
Ако никој не може да коментира, однак одјебет и не коментирајте за јебени минариња у Швицерланд земја обечана.
Цитат:
Напишано од Ebu Muhammed
aaamin i ALLAH da im pomogne na brakata koi se borat na arabskiot poluostrov da gi isteraat nevernicite od poluostrovot kako shto naredil Pratenikot alejhi selam koga rekol "Izvadete(isterajte gi) gi mushricite(idolopoklonicite) od arabskiot poluostrov" i ALLAH da pomogne da se trgne tagutskata nevernicka vlast vo saudija i drugite drzavi na arabskiot poluostrov i da se vovede sherijat

Зарем немаше некој хадис дека шејтанот изгубил надеж дека ќе биде обожуван на Арапскиот полуостров?
Истиот тешкоумноболен чакнориски монголоид!

Ајт, сите вехабии и други гитла на ИЦ, не тука со спам.

исто како и сите ционисти и други откорнатици.
Кајгана очебијно е претолерантна откако некои работи се променија.
 
N

Nephthys

Гостин
Kаде виде бе исламофобија во мојот пост?!
Цититрај да те видам!
Што е?Немаш никаков аргумент,не знаеш како да го оправдаш тоа што е напишано па едино што ти останува е да кажеш исламофоб!Кукавички и мизерно!
И прекини да ги извртуваш моите зборови за да го однесеш разговорот во друг тек.
Секој пат кога некој нема да се согласи со вас одма е прогласен за исламофоб,инквизитор и е анатемисан.
Никој не ти збори за Исламот туку за ИЦ форумот во кој се наоѓаат теми како Библијата е дело на ѓаволот а христијаните следбеници на сатаната кои напаѓаат и силуваат жени зашто нивната книга им го наредува и дозволува тоа!
Кој е приучен бе?Исламот забранува навредување на Библијата и не ја негира,кажува во краен случај дека не смееш да кажеш ова е вистина ова е лага во неа зашто можеш да се огрешиш и не можеш со сигурност да знаеш кој збор е променет кој не,а сепак на истиот форум се тапкате по рамо кој повеќе ќе ја инавреѓа и ке ја претстави како дело на Луцифер.
Седи бе!Не ме терај да вадам уште цитати и да поставувам линкови за да се види што се мисли за секој кој не е муслиман таму!
И не ми продавај на мене поштење овде,уште исламофоб ме нарекува!
Зашто?Зашто не ми одговара некој да земе и да прави се што не е муслиманско од гомно подоле?
Препотентност се пишува со мала буква освен ако не е на почетокот на реченицата!
И да,за ниски луѓе,само ниски удари!
Или сакаш послем гадостине напишани таму да глумам финоќа и да те тапкам во рамо дека си во право?
Ај марш!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Вашиот коментар и мислење изобилува со цинизам, омараза, исламофобија и ниски удари. Не е во ред за себе да мислиме дека сме совршени а се дугото нечини , ти живееш во некојси свет на Препотентнос и гадење кон твоите не исто мисленици. Колку што успеав да разгледам ти си или теолог или па имаш нешто научено на таа тема ама не си дообразована.
Пошто ако имаш разбирање во Духовното треба да знаеш дека Исламот не ја негира ниту една религија или Исламот во Суштина е збир на сите религии сите начини на верувања.
Во Исламот се почитуваат сите божји објави од првата до последната имаат заземено свое место во Куранот, сите Божји пратеници од првиот до последниот имаат Свое Место во Куранот.

Иса а.с или Исус како што милуваш да кажеш неговиот животен пат е многу подобро опишан во Куранот него во Библијата.
Алахов робе (колку тоа звучи као да сум шеик од ИЦ форумот, а?)

Да те поучам, приучен еден со два и пол месеца основно!
вака:

Првиот болд - се става заприка пред а;
Вториот болд - не чини, одвоено, не споено;
Третиот болд - запирката доаѓа веднаш до зборот, а потоа се остава празен простор;
Четвртиот болд - препотентност, со мала буква, ако не е на почеток на реченица и со т на крај;
Петтиот болд - истомисленици, заедно се пишува;
Шестиот болд - не се вели па туку ако;
Седмиот болд - запирка пред ама;
Осмиот - не е "пошто ако" туку бидејќи;
Деветтиот болд - не се вели "не ја негира", туку не негира ниту една религија;
Десеттиот болд - суштина со мала буква, освен ако не е на почеток на реченица, а останатото кое следи е ординарна глупост или сакаш да кажеш дека е компилација, неоригинално, нешто како: best off 70's на пример? Кушелрок колекцијата? Или?

Ти бе нормален си?? Како може Куранот да опише подобро кога Новиот завет е пишуван токму за Исус, а Куранот, нели, како best off само потприбрал што му чинело??

Ајт, гитла на ука и образование! Не тука, на училиште да појдеш, да те научат не само да шкрабаш, туку и да читаш и восприемаш, за да можеш да станеш муслиман како што треба, а не вака, да веруваш на едикојси малоумници од секаде бидејќи сам немаш ука за да расудиш и расудуваш.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Kаде виде бе исламофобија во мојот пост?!
Цититрај да те видам!
Што е?Немаш никаков аргумент,не знаеш како да го оправдаш тоа што е напишано па едино што ти останува е да кажеш исламофоб!Кукавички и мизерно!
И прекини да ги извртуваш моите зборови за да го однесеш разговорот во друг тек.
Секој пат кога некој нема да се согласи со вас одма е прогласен за исламофоб,инквизитор и е анатемисан.
Никој не ти збори за Исламот туку за ИЦ форумот во кој се наоѓаат теми како Библијата е дело на ѓаволот а христијаните следбеници на сатаната кои напаѓаат и силуваат жени зашто нивната книга им го наредува и дозволува тоа!
Кој е приучен бе?Исламот забранува навредување на Библијата и не ја негира,кажува во краен случај дека не смееш да кажеш ова е вистина ова е лага во неа зашто можеш да се огрешиш и не можеш со сигурност да знаеш кој збор е променет кој не,а сепак на истиот форум се тапкате по рамо кој повеќе ќе ја инавреѓа и ке ја претстави како дело на Луцифер.
Седи бе!Не ме терај да вадам уште цитати и да поставувам линкови за да се види што се мисли за секој кој не е муслиман таму!
И не ми продавај на мене поштење овде,уште исламофоб ме нарекува!
Зашто?Зашто не ми одговара некој да земе и да прави се што не е муслиманско од гомно подоле?
Препотентност се пишува со мала буква освен ако не е на почетокот на реченицата!
И да,за ниски луѓе,само ниски удари!
Или сакаш послем гадостине напишани таму да глумам финоќа и да те тапкам во рамо дека си во право?
Ај марш!
Не ми беше намерата да преминеме во овој вокабулар на навреди и умаловажувања.

Библијата је како што знаеш извадок од 4 случајно одбрани Еванкгелија или преданија од Можни 63 тоа се случило на 1 от вселенски собир во 3 тиотот век занчи от тогаш Иса а.с станува Бог до тогаш е обичен човек господов Гласник и како што е познато главните несогласувања меѓу Исламот и Христијанството се тоа Христијанство во Бога гледа Тројство оликотворено во смртник Иса а.с
А Ислам во Бога гледа Еден и Единствен створител без Материјална и визуелна престава на тоа каков е Бог едноставно тој е Се и Сешто.

Незнам зошто Garfield одма се истрча да ме етикетира демек сака да каже сум бил брендирана роба од Блиски Исток , ама нема да се замарам со такви провокатори јас тие и не ги читам.

Додека Препотентна е со големо П току затоа да ја нагласам истата .

Јас не сум ни да ве учам ни подучувам само едноставо неми се свиѓа вашиот цинизам кога му се обраќате на соговорникот, човек веднаш добива впечаток дека се работи за личности со слаба самодоверба и голема желба на омаловажувања и напаѓање се со една цел, да личноста кој напаѓа го задоволи своето болно егооо...:helou:

И дајте да разговараме :3:со отворени срца, и широк поглед да секогаш кажаното немора да не задоволи со нашите ставови ниту пак да ни ги промени ама да престанеме со ниски удари и да водиме ако не друго фер борба со културен речник кој нема да го врегја соговорникот:duel:
 
N

Nephthys

Гостин
Цитат од куранот!!
"Со следбениците на Книгата на најубав начин разговарај."
Ти и таквите како тебе на ИЦ Форумот во повеќе од еден наврат ја имате повредено оваа Куранска наредба!
Прво,на матичниот ти форум се нарекуваат христијаните со погрдни имиња односно сатанисти и така од старт се затвара можноста да им го претставиш исламот во најдобро светло а со самото тоа и да ги конвертираш бидејќи нели тоа ти е целта.
Наместо да се пишува каде се другите во криво,треба да се пишува афирмативно за исламот.Мухамед никогаш не повикувал луѓе во вера вреѓајќи ги,дури избегнувал да ги вреѓа и арапските божества.Во Куранот е јасна и децидна забраната да се вреѓаат другите религии.Прво од причина што е тоа неетички и не му личи на еден муслиман да вреѓа(а камоли да пцуе како кочијаш)а друго,затоа што постои конкретна забрана која кажува дека не се вреѓаат паганските божества за паганите односно идолопоклониците испровоцирани од тоа да не го вреѓаат Алах,па така да ги наведуваш на грев.Ако е така со паганизмот која е најниска во исламското вреднување на верите како е тогаш со христијанството и јудеизмот за кое исламот ги нарекува СЛЕДБЕНИЦИ НА КНИГАТАдавајќи им со тоа најголема чест.Тоа не значи дека исламот се согласува со сите верувања во јудеизмот и христијанството но изричито забранува вреѓање,пцуење и провоцирање!!!
Една од работите поради која луѓето ќе одат во пекол(џехенем)е поради јазикот и поради тоа што зборуваат работи за кои немаат знаење па така ги водат другите на крив пат!
Имаш многу докази како одредени муслимани од форумот ги провоцираат останатите да го вреѓаат исламот иако тоа не им било намера.
Барем заради тактичност не треба кажуваш навредливи зборови за христијаните ако сакаш истите да ја прифатат твојата вера.Куранот секогаш повикува на дијалог,отвореност и прво на согласувањата околу одредени работи
"Кажи,о следбеници на Книгата дојдете да се договриме околу еден збор и на нас и на вас заеднички и само на Алах да се молиме"
Како што гледаш овој ајет не се занимава со "искривените" христијански верувања туку прво ги повикува христијаните на обединување околу нешто што ни е на сите заедничко а дури подоцна да се дискутираат разликите.
Проучи ја малце биографијата на Мухамед па ќе видиш на кој начин он пристапувал на идолопоклониците,христијаните,евреите и со каква љубезност разговарал со нив,бидејќи нормално целта му било да им го понуди исламот.Е сега,ти доаѓаш овде и одма почнуваш да ја вреѓаш Библијата,не ги осдуваш на ниедно место навредите кои се упатени кон Библијата и христиојаните на ИЦ форумот и очекуваш некој да те подржува и да разговара со тебе и да не те понижува.
Би требало да знаеш дека Куранот тврди дека Библијата е ОБЈАВЕНА ОД БОГ,што значи дека вашето тврдење на ИЦ дека е тоа сатанско дело е според исламско учење еднакво на куфр односно апостазија(прочитај ја сурата Ел-Маиде за да ти биде појасно).Едно е да се тврди дека во Библијата има измени што од исламски аспект е точно а друго е да тврдиш дека целата Библија е дело на ѓаволот,што од исламски аспект е неточно и невистинито бидејќи има маса курански ајети и хадиси кои говорат за тоа.
Куранскиот став према Библијата е избалансиран!

Ова што вие го правите на ИЦ форумот а некои од вас и овде е полошо од најголемите омразувачи на исламот,бидејќи наместо да сватите дека со својата некултура,приученост и вреѓање само му одмагате на исламот вие меѓу себе се сметате за херои и мисионери!
Сура Ел-Кехф или пештера во превод кажува
"Кажи!Сакате ли да ве известам за оние чии дела се најмногу изгубени?
Оној чиј труд е узалуден а они веруваат дека прават добро"


Ви се молам,да се оставите од комплицирани теми како што се градење на цркви во исламскиот свет,кога ги немате совладано основните начела на култура,изразување и принципи на исламскиот повик односно мисионерство!
Мухамед би се срамел од вас!!!
Он бил човек на кој му просипувале трња по патот,го плукале,јавно го понижувале,изгладнувале па он не говорел:проклети сатанистички пагани туку говорел:Господару мој,упати го мојот народ бидејќи они не знаат.

Секој кој не осудува такви небулози и навреди кои се пишуваат на ИЦ форумот не заслужува да биде третиран со почит!!!
Да е оставен исламот на такви како што сте вие,никој никогаш не би го прифатил!!
Засрамете се!
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Цитат од куранот!!
"Со следбениците на Книгата на најубав начин разговарај."
Ти и таквите како тебе на ИЦ Форумот во повеќе од еден наврат ја имате повредено оваа Куранска наредба!
Прво,на матичниот ти форум се нарекуваат христијаните со погрдни имиња односно сатанисти и така од старт се затвара можноста да им го претставиш исламот во најдобро светло а со самото тоа и да ги конвертираш бидејќи нели тоа ти е целта.
Наместо да се пишува каде се другите во криво,треба да се пишува афирмативно за исламот.Мухамед никогаш не повикувал луѓе во вера вреѓајќи ги,дури избегнувал да ги вреѓа и арапските божества.Во Куранот е јасна и децидна забраната да се вреѓаат другите религии.Прво од причина што е тоа неетички и не му личи на еден муслиман да вреѓа(а камоли да пцуе како кочијаш)а друго,затоа што постои конкретна забрана која кажува дека не се вреѓаат паганските божества за паганите односно идолопоклониците испровоцирани од тоа да не го вреѓаат Алах,па така да ги наведуваш на грев.Ако е така со паганизмот која е најниска во исламското вреднување на верите како е тогаш со христијанството и јудеизмот за кое исламот ги нарекува СЛЕДБЕНИЦИ НА КНИГАТАдавајќи им со тоа најголема чест.Тоа не значи дека исламот се согласува со сите верувања во јудеизмот и христијанството но изричито забранува вреѓање,пцуење и провоцирање!!!
Една од работите поради која луѓето ќе одат во пекол(џехенем)е поради јазикот и поради тоа што зборуваат работи за кои немаат знаење па така ги водат другите на крив пат!
Имаш многу докази како одредени муслимани од форумот ги провоцираат останатите да го вреѓаат исламот иако тоа не им било намера.
Барем заради тактичност не треба кажуваш навредливи зборови за христијаните ако сакаш истите да ја прифатат твојата вера.Куранот секогаш повикува на дијалог,отвореност и прво на согласувањата околу одредени работи
"Кажи,о следбеници на Книгата дојдете да се договриме околу еден збор и на нас и на вас заеднички и само на Алах да се молиме"
Како што гледаш овој ајет не се занимава со "искривените" христијански верувања туку прво ги повикува христијаните на обединување околу нешто што ни е на сите заедничко а дури подоцна да се дискутираат разликите.
Проучи ја малце биографијата на Мухамед па ќе видиш на кој начин он пристапувал на идолопоклониците,христијаните,евреите и со каква љубезност разговарал со нив,бидејќи нормално целта му било да им го понуди исламот.Е сега,ти доаѓаш овде и одма почнуваш да ја вреѓаш Библијата,не ги осдуваш на ниедно место навредите кои се упатени кон Библијата и христиојаните на ИЦ форумот и очекуваш некој да те подржува и да разговара со тебе и да не те понижува.
Би требало да знаеш дека Куранот тврди дека Библијата е ОБЈАВЕНА ОД БОГ,што значи дека вашето тврдење на ИЦ дека е тоа сатанско дело е според исламско учење еднакво на куфр односно апостазија(прочитај ја сурата Ел-Маиде за да ти биде појасно).Едно е да се тврди дека во Библијата има измени што од исламски аспект е точно а друго е да тврдиш дека целата Библија е дело на ѓаволот,што од исламски аспект е неточно и невистинито бидејќи има маса курански ајети и хадиси кои говорат за тоа.
Куранскиот став према Библијата е избалансиран!

Ова што вие го правите на ИЦ форумот а некои од вас и овде е полошо од најголемите омразувачи на исламот,бидејќи наместо да сватите дека со својата некултура,приученост и вреѓање само му одмагате на исламот вие меѓу себе се сметате за херои и мисионери!
Сура Ел-Кехф или пештера во превод кажува
"Кажи!Сакате ли да ве известам за оние чии дела се најмногу изгубени?
Оној чиј труд е узалуден а они веруваат дека прават добро"


Ви се молам,да се оставите од комплицирани теми како што се градење на цркви во исламскиот свет,кога ги немате совладано основните начела на култура,изразување и принципи на исламскиот повик односно мисионерство!
Мухамед би се срамел од вас!!!
Он бил човек на кој му просипувале трња по патот,го плукале,јавно го понижувале,изгладнувале па он не говорел:проклети сатанистички пагани туку говорел:Господару мој,упати го мојот народ бидејќи они не знаат.

Секој кој не осудува такви небулози и навреди кои се пишуваат на ИЦ форумот не заслужува да биде третиран со почит!!!
Да е оставен исламот на такви како што сте вие,никој никогаш не би го прифатил!!
Засрамете се!
Nephtys, едноставно перфектно,реално и очигледно покажуваш големо разбирање на работите.Посебно ме фасцинира зборовите дека Мухаммед с.а.в би се срамел од нас ,на жалост никако да бидеме она што треба да бидеме ,на жалост ,тоа исто покажува и дека што пишуваме ние овде јас,другиот или во други форуми не е реална слика на Исламот како што треба .
на кратко ,потпишувам за текстов, и највише што можам да чинам за тебе :smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Pa toa go drobime so meseci, ama pusto slepilo ne im dozvoluva na mnozina da progledaat!
Zatoa i ni doagja prekugla'a od edni isti povtoruvanja, a koi se netocni i nebulozni!




умаловажувања.

Незнам зошто Garfield одма се истрча да ме етикетира демек сака да каже сум бил брендирана роба од Блиски Исток , ама нема да се замарам со такви провокатори јас тие и не ги читам.

Додека Препотентна е со големо П току затоа да ја нагласам истата .
Омаловажувања!


Се нагласува со болдирање или големи букви, ама целата именка, придавка или глагол!

Не си брендирана стока (роба е српски збор)од Sheikh на ИЦ форумот??

Зарме не си?

Културно, со културни.

За стока со остен или крлук!

А темата е прашања за исламот, а не за муџахединизам и неговото ширење!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islamot sakal da napravi idealno opstestvo bez klasni razliki toa da e Bozjo kralstvo na zemjata bez razlika na nacii site da se braka i asalni luge salam sto se veli, no Allah da sakal site luge ne samo sto ke bea muslimani nego i dobri posteni i pravvedni, no ne se i sea se delat po razni osnovi ama stvarta e deka svetot ne moze da se smeni uvek ke ima nesto rcka tamu kade se site edna vera se rckaat za sekti, tamu kaj so se ista nacija na rasna osnova se rckaat, negde na nacionalna, ma ke najdat milion osnovi da se podelat a ni edna da se obedinat, jas ne znam sto da kazam osven svetov generalno e zlo a lugeto poveketo stoka.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Цитат од куранот!!
"Со следбениците на Книгата на најубав начин разговарај."
Ти и таквите како тебе на ИЦ Форумот во повеќе од еден наврат ја имате повредено оваа Куранска наредба!
Прво,на матичниот ти форум се нарекуваат христијаните со погрдни имиња односно сатанисти и така од старт се затвара можноста да им го претставиш исламот во најдобро светло а со самото тоа и да ги конвертираш бидејќи нели тоа ти е целта.
Наместо да се пишува каде се другите во криво,треба да се пишува афирмативно за исламот.Мухамед никогаш не повикувал луѓе во вера вреѓајќи ги,дури избегнувал да ги вреѓа и арапските божества.Во Куранот е јасна и децидна забраната да се вреѓаат другите религии.Прво од причина што е тоа неетички и не му личи на еден муслиман да вреѓа(а камоли да пцуе како кочијаш)а друго,затоа што постои конкретна забрана која кажува дека не се вреѓаат паганските божества за паганите односно идолопоклониците испровоцирани од тоа да не го вреѓаат Алах,па така да ги наведуваш на грев.Ако е така со паганизмот која е најниска во исламското вреднување на верите како е тогаш со христијанството и јудеизмот за кое исламот ги нарекува СЛЕДБЕНИЦИ НА КНИГАТАдавајќи им со тоа најголема чест.Тоа не значи дека исламот се согласува со сите верувања во јудеизмот и христијанството но изричито забранува вреѓање,пцуење и провоцирање!!!
Една од работите поради која луѓето ќе одат во пекол(џехенем)е поради јазикот и поради тоа што зборуваат работи за кои немаат знаење па така ги водат другите на крив пат!
Имаш многу докази како одредени муслимани од форумот ги провоцираат останатите да го вреѓаат исламот иако тоа не им било намера.
Барем заради тактичност не треба кажуваш навредливи зборови за христијаните ако сакаш истите да ја прифатат твојата вера.Куранот секогаш повикува на дијалог,отвореност и прво на согласувањата околу одредени работи
"Кажи,о следбеници на Книгата дојдете да се договриме околу еден збор и на нас и на вас заеднички и само на Алах да се молиме"
Како што гледаш овој ајет не се занимава со "искривените" христијански верувања туку прво ги повикува христијаните на обединување околу нешто што ни е на сите заедничко а дури подоцна да се дискутираат разликите.
Проучи ја малце биографијата на Мухамед па ќе видиш на кој начин он пристапувал на идолопоклониците,христијаните,евреите и со каква љубезност разговарал со нив,бидејќи нормално целта му било да им го понуди исламот.Е сега,ти доаѓаш овде и одма почнуваш да ја вреѓаш Библијата,не ги осдуваш на ниедно место навредите кои се упатени кон Библијата и христиојаните на ИЦ форумот и очекуваш некој да те подржува и да разговара со тебе и да не те понижува.
Би требало да знаеш дека Куранот тврди дека Библијата е ОБЈАВЕНА ОД БОГ,што значи дека вашето тврдење на ИЦ дека е тоа сатанско дело е според исламско учење еднакво на куфр односно апостазија(прочитај ја сурата Ел-Маиде за да ти биде појасно).Едно е да се тврди дека во Библијата има измени што од исламски аспект е точно а друго е да тврдиш дека целата Библија е дело на ѓаволот,што од исламски аспект е неточно и невистинито бидејќи има маса курански ајети и хадиси кои говорат за тоа.
Куранскиот став према Библијата е избалансиран!

Ова што вие го правите на ИЦ форумот а некои од вас и овде е полошо од најголемите омразувачи на исламот,бидејќи наместо да сватите дека со својата некултура,приученост и вреѓање само му одмагате на исламот вие меѓу себе се сметате за херои и мисионери!
Сура Ел-Кехф или пештера во превод кажува
"Кажи!Сакате ли да ве известам за оние чии дела се најмногу изгубени?
Оној чиј труд е узалуден а они веруваат дека прават добро"


Ви се молам,да се оставите од комплицирани теми како што се градење на цркви во исламскиот свет,кога ги немате совладано основните начела на култура,изразување и принципи на исламскиот повик односно мисионерство!
Мухамед би се срамел од вас!!!
Он бил човек на кој му просипувале трња по патот,го плукале,јавно го понижувале,изгладнувале па он не говорел:проклети сатанистички пагани туку говорел:Господару мој,упати го мојот народ бидејќи они не знаат.

Секој кој не осудува такви небулози и навреди кои се пишуваат на ИЦ форумот не заслужува да биде третиран со почит!!!
Да е оставен исламот на такви како што сте вие,никој никогаш не би го прифатил!!
Засрамете се!
Јас никаде ја немам нападнато ниту една религија , дури ни будистите не ги напаѓам, дај извадими еден цитат каде што имам нападнато нешто од христијанството. Јас потоплно се сложувам дека Исламот ниту се ширел ниту ке се шири со омраза и насилиство.

Сигурно Германите никој не ги тера со сила да примат ислам.
А за ИЦ форумот ниту сум учествувал на некој дискусија ниту знам што пишуваат конкретно за Библијата.

Да Библијата е Божја реч али толку е изменета да основата и е сатанска во таа смисла да се сложувам со тие од ИЦ форумот.

Додека ти како верничка без разлика на која религија забораваш дека и во твојата религија е забрането да се напаѓа другата религија , или пак ти си следбеник на крстоносите па дај ке ги колеме , умаловажуваме Муслиманите едноставно да ги снема.
Ти ти ти си таа што само со неколку прочитани твои постови се ширии непднеслива рееа да неречам смрдеа од твоите коментари према друга религија не е битно која.

Јас пак ке ти кажам за да Бидеш муслиман мора да веруваш во сите Божји објави и сите Божји пејгамбери.......

Мухамед а.с бил само Пејгамбер он својата мисија додека бил на земјата ја завржил оставил совршено Божјо дело Куранот и нема потреба да се срами . Иса а.с е тој што на судниот ден ке се срами од вас, кога Алах џ.ш ке го праша дали ти им рече дека си Господ,а Иса а.с ке одговори( притоа срамејќи се и плашејки се ) ти си знаелец и знаеш што јас незнам, знеш дека јас никогаш таква работа не сум рекол . Да си славен Господару мој.....

И доколку постои некој морон на ИЦ форумот кој ја навредува твојата религија ти немора да се спушташ на негово ниво и да ја вреѓаш мојата или пак се такмичите кој е поголем МОРОН :nesvest:

Pa toa go drobime so meseci, ama pusto slepilo ne im dozvoluva na mnozina da progledaat!
Zatoa i ni doagja prekugla'a od edni isti povtoruvanja, a koi se netocni i nebulozni!






Омаловажувања!


Се нагласува со болдирање или големи букви, ама целата именка, придавка или глагол!

Не си брендирана стока (роба е српски збор)од Sheikh на ИЦ форумот??

Зарме не си?

Културно, со културни.

За стока со остен или крлук!

А темата е прашања за исламот, а не за муџахединизам и неговото ширење!
Јас колку што успеав да прочитам ти ако немаш со кого да контрирач си контрираш сам на себе:tapp::tapp::tapp: затоа твоите коментари за мене се безвредни а твоето мислење е вредно ко Снегот на Водно :helou::helou::helou: :pos2::pos2:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
А за ИЦ форумот ниту сум учествувал на некој дискусија ниту знам што пишуваат конкретно за Библијата.
Значи не си учествувал и не знаеш што пишуваат. Памти што си рекол!

Да Библијата е Божја реч али толку е изменета да основата и е сатанска во таа смисла да се сложувам со тие од ИЦ форумот.
Знаеш што е оксиморон? Тоа е во две реченици да се побиеш сам со себе. Значи прво тврдиш дека не знаеш што пишуваат на ИЦ форумот и за Библијата за во следната реченица да тврдиш дека се согласуваш со тоа што е таму напишано.

Како се согласуваш со нешто кое не си го видел? Или лажеш или си идиот, пошто само идиот може да дава подршка за нешто за што нема никакво знаење и е комплетно неписмен!

Освен тоа тврдиш дека е Библијата божја реч а основата и е сатанска. По твојата извитоперена логика Бог е сатаната! Не може и едното и другото да се валидни! Ти имаш сериозни проблеми со расудувањето! Можеш да менуваш колку сакаш нешто но ако основата е божја таа таква и ќе си остане, така да или е или не е. Не може еднаш вака еднаш онака како тебе ти одговара!

Да си го прочитал Куранот ќе знаеше дека истиот тврди дека основа на Библијата е божја а не сатанска и покрај тоа што според исламското учење е изменета.

Сепак и покрај тоа што е изменета, Куранот тврди дека би било подобро следбениците на книгата да се држат до тоа што е напишано во Тората и во Евангелијата.

Зашто? Затоа што според Исламот во неа е останато доволно божјо светло за лугето да ги поведе кон морал и исправни постапки. Така да теоријата дека Библијата наведува луѓе да силуваат и прават лоши дела е тотално извртување на тезите. Всушност, недостатокот на следењето на некои од библиските етички норми кај модерните Христијани е една од причините за постоење на криминал, неморал и слично.

Освен тоа дали воопшто имаш поим дека самиот Куран има преземено повеќе делови од Стариот Завет а тој пак истите ги има земено од Вавилонски и Сумерски легенди. Читај го Гилгамеш и глинените таблици за да можеш да дискутираш на потребното ниво. Кој е тука сега сатански а кој не е кога коренот на сите монотеистички религии е ист и дури и потекнува од истиот простор на Месопотамија каде се смета дека се создадени според Куранот и Библијата, Адам и Ева.

Не е доволно само Куран да се чита за да може успешно да се дебатира. Не се сите други идиоти па да не знаат два плус два да соберат.

Додека ти како верничка без разлика на која религија забораваш дека и во твојата религија е забрането да се напаѓа другата религија , или пак ти си следбеник на крстоносите па дај ке ги колеме , умаловажуваме Муслиманите едноставно да ги снема.

Ова е опасна шпекулација непоткрепена со ниеден факт и доказ. Дај цитат каде Нефтис тврди такво нешто! Ако не дадеш (а нема да дадеш,бидејќи не постои) докажуваш дека си само неписмен лажго и манипулант со недостаток на најобична елементарна култура. Лепиш етикети затоа што не знаеш да дебатираш со факти што се должи на твоето слабо познавање на Исламот и на другите религии а освен тоа и егото не ти дава да признаеш дека си послаб од жена во дискусија.

Ти си таа што само со неколку прочитани твои постови се ширии непднеслива рееа да неречам смрдеа од твоите коментари према друга религија не е битно која.

Твојот коментар сам по себе зборува за твојата некултура, неинтелигенција и недостаток на свест. Исвен тоа како да сватам сериозно личност која во потпис става мудрост како „ jebo sam , jebem , jebacu ko procita i njega cu“.

За да ти одговорам како што заслужуваш би требало да се симнам на твое ниво на свест а тоа колку и да сакам нема да можам да го направам.

Ради таквите како тебе патат и вистинските Муслимани затоа што штетата која таквите како тебе ја прават со вакви небулозни тврдења е ненадоместива и не е чудо што денес Исламот во неисламските земји се смета како нетолерантна, агресивна и заостаната религија.

Искрен Муслиман како Мусаб има доволно доблест да признае дека се што е напишано во постот на Нефтис е вистина и дека постои проблем со изразување на Муслиманите кои доаѓаат да пишуваат на овој а посебно на ИЦ форумот.












 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Значи не си учествувал и не знаеш што пишуваат. Памти што си рекол!
Pak tvrdam deka ne sum ucestvuval ama jas samo citiram nesto sto drugite tuka go postiraa od IC forumot i pretopstavuvam deka e taka ( verujem vam na rec)
Знаеш што е оксиморон? Тоа е во две реченици да се побиеш сам со себе. Значи прво тврдиш дека не знаеш што пишуваат на ИЦ форумот и за Библијата за во следната реченица да тврдиш дека се согласуваш со тоа што е таму напишано.
Pak tvrdam deka neznam kakvi debati se vodat na IC forumot ama vetuvam deka ke go postsetam i ke dadam moe mislenje i tamu. A toa sto ti velis deka se pbivam jas Bez da znam sto e napsiano i bez da me interesira tugiot stav mojot stav prema Biblijata(Indzilot ) e jasen i nikogas ne go krijam ova se moi zborovi ne od IC forumot jas samo se nadovrzuvam na toa sto bese itirano od IC forumot. Biblijata kako i site ostanati dela se Bozji dela, nazalost Bibiljata do tolku se izmeni da osnovata i stana SATANKSA a koja e osnovata na Biblijata ( SVETOTO TROSTVO) toa veke ne e Monoteizam ,a Hristijanstvoto kako takvo i ne e Monoteisticka religija , zatoa i se soglasuvam deka izmenetata osnova i e satanska.
Znaes li ti koj e eden od najgolemite grevovi vo Islamot toa e SHIRK-prepisuvanje na drugar na Gospoda . Spored taa logika i toa kako Osnovata na Biblijata koja tvrdi deka Isa.a.s e gospodov sin t.e samiot e Gospod i sedi od desnata strana na prestolot na Gospoda e SHIRK( vo prevod Gavloska rabota)

Hristijanstvoto kako Hristijanstvo bilo relgija na prav pat se do 3tiot vek posle Isa a.s se dodeka Isa a.s ne bil proglasn za Bog da Hristijanstvoto ne skrsnalo od praviot pat nemalo da ima potreba od Pojava na Islamot.

Сепак и покрај тоа што е изменета, Куранот тврди дека би било подобро следбениците на книгата да се држат до тоа што е напишано во Тората и во Евангелијата.

Зашто? Затоа што според Исламот во неа е останато доволно божјо светло за лугето да ги поведе кон морал и исправни постапки. Така да теоријата дека Библијата наведува луѓе да силуваат и прават лоши дела е тотално извртување на тезите. Всушност, недостатокот на следењето на некои од библиските етички норми кај модерните Христијани е една од причините за постоење на криминал, неморал и слично.

Освен тоа дали воопшто имаш поим дека самиот Куран има преземено повеќе делови од Стариот Завет а тој пак истите ги има земено од Вавилонски и Сумерски легенди. Читај го Гилгамеш и глинените таблици за да можеш да дискутираш на потребното ниво. Кој е тука сега сатански а кој не е кога коренот на сите монотеистички религии е ист и дури и потекнува од истиот простор на Месопотамија каде се смета дека се создадени според Куранот и Библијата, Адам и Ева.
Ti ili ne gi citas moite postovi ili ne gi rasuduvas dobro . I jas kako Musliman ,za da bidam prav musliman, moram da veruvam vo site bozji Knigi, ili poslikovito da ti objasnam. Moram da veruvam vo Torata(Tevratot) Indzilot(biblijata) i na kraj seto toa potkrepeno so Kuranot, ama zboruvam za Bozji knigi ne izmeneti od nardot. I site bozji pratenici vklucuvajki go tuka i osnovopoloznikot na Judizmot Mojsije(Musa a.s) i osnovopolonikot na Hristijanstvoto Isus ( Isa a.s) Ako ne veruvam vo nevnoto pejgmberstvo jas ne sum Musliman . Ama Islamot strogo mi zabranuva da veruvam vo toa deka Isa a.s Isus e Gospod ili Gospodov sin Da veruvam vo nekojsi nevidliv svet Duh i da veruvam deka site tie Vladeat vo Harmonija i Go socinuvaat Bozjestvoto sto na momenti od Trosjstvo prminova vo samo eden ima nekoja simbioza. Ne toa mi e strogo zabraneto da veruvam vo toa tvrdenje toa e SHIRK i site sto veruvaat vo takvo nesto se podlozni na Gavolot na iskriveno veruvanje taka brate:nesum:
Твојот коментар сам по себе зборува за твојата некултура, неинтелигенција и недостаток на свест. Исвен тоа како да сватам сериозно личност која во потпис става мудрост како „ jebo sam , jebem , jebacu ko procita i njega cu“.

За да ти одговорам како што заслужуваш би требало да се симнам на твое ниво на свест а тоа колку и да сакам нема да можам да го направам.
Mojott potpis i mojot avatar je moja licna stvar ,koja nema i ne bi trebalo da prestavuva nicij problem se razbira ako gleda racionalno kon rabotite i ako ne preminuva na licni navredi.

Nemora da se kacuvas na moe nivo ne bi sakal da bideme na isto :pos2::pos2::pos2:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
прашање до Omer El Faruk дали ке сакаш да ми кажеш некое чудо што направил вашиот Бог и кажи ми дали имате светци дали и воопшто имате ли светец со вистинското значење или сите се силеџиски со сабји те со два ножа те со три
Ако си мислел на илустриран приказ на Бога со магично стапче во раката, тогаш да ти кажам дека во исламот Бог не се третира така! Не се третира ни како старец со бела брада кој го испратил единородениот син за да го спасува човештвото на голготскиот крст,:wink: а ако си мислел на Бога како на Апсолутен Владар ,Кој не родил и Не е роден, и Кому никој не Му е рамен, Кој се создал и Кој има врховна власт и моќ, тогаш е сувишно да се поставува прашањето какви чуда направил Тој. :)

За второто прашање ќе ти одговорам дека: Во Исламот постојат посебно вредни,побожни, учени луѓе, НО,НЕ ПОСТОЈАТ СВЕТЦИ ниту КУЛТ кон нив.

Сите луѓе имаат еднакви права и еднакви можности во односот кон Бога. Сите имаат еднакво право ДИРЕКТНО ДА МУ СЕ ОБРАЌААТ. Не постојат никакви поголеми, свети луѓе кои би можеле да ја вршат улогата на посредници,со изговор дека тие кај Бога се поблиски.

Значи да резимираме:

-Во исламот НЕМА светци! Ниту со сабји, ниту со нончаки, ниту со долги бради.:wink: Едноставно:

"Bozija je milost svakom namijenjena,
Bozija su vrata svakom otvorena,
Ko pokuca srcem, tom se otvaraju,
U ljudskome srcu kljucevi se kriju!

U Islamu zato nema posrednika,
Izmedj' srca tvoga i Boga vjecnoga!... "
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ј


Јас колку што успеав да прочитам ти ако немаш со кого да контрирач си контрираш сам на себе:tapp::tapp::tapp: затоа твоите коментари за мене се безвредни а твоето мислење е вредно ко Снегот на Водно :helou::helou::helou: :pos2::pos2:
Смајлињата ти се обид да бидеш пописмен? Бидејќи повторно ќе ти најдев некоја граматичка неграмотност?

Се пишува и вели: контрираш, а не контрирач!



Значи не си учествувал и не знаеш што пишуваат. Памти што си рекол!



Знаеш што е оксиморон? Тоа е во две реченици да се побиеш сам со себе. Значи прво тврдиш дека не знаеш што пишуваат на ИЦ форумот и за Библијата за во следната реченица да тврдиш дека се согласуваш со тоа што е таму напишано.

Како се согласуваш со нешто кое не си го видел? Или лажеш или си идиот, пошто само идиот може да дава подршка за нешто за што нема никакво знаење и е комплетно неписмен!

Освен тоа тврдиш дека е Библијата божја реч а основата и е сатанска.
Твојот коментар сам по себе зборува за твојата некултура, неинтелигенција и недостаток на свест. Исвен тоа како да сватам сериозно личност која во потпис става мудрост како „ jebo sam , jebem , jebacu ko procita i njega cu“.

Со сплеци џабе дискусија!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom