Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Јас ли ќе бидам гувернерот и судијата во тој случај, кој ќе суди во името на Исламот?
Друго е што јас како индивидуалец би направил, а трето е што јас како божји претставник (иако не постои таков, барем сега не), би реагирал.

Дали ме разбираш. Ако го убијам тој чоек го напраи тоа, јас ќе му судам според моите принципи и методи. Не користам туѓи (ни исламски ни христоијански итн.), но додека големината на човекот е во простувањето (тука одговор ќе најдеш во христијанството), затоа што според нив, Бог има план за сите нас, па дури и за оној кој е на работ на привувањето.

Јас како етичко-морален типац, ќе му простам. Сум простил за исто ваква сума, во животот, ќе простам пак. Нека земе некој да убие некого, ама САМО ДОКОЛКУ САМИОТ Е БЕЗГРЕШЕН.

Ако принцпипите на Исламот се темелат на силниот човечки афект, тогаш батали и религија и вера, и кодекс. Тоа е кодекс поставен од човек, не од Бог. Сфаќаш?
Ти ќе простиш ?
Кanuni i lek dugagjinit, сега се уверив дека не знаеш ништо, бидејќи убаво знаеш што вели тој закон, Gjaku me gjak lahet , лаги на други да им кажуваш!
Истиот дефект е и кај тебе, треба да се соочиш со вистината, а не вака да лаже лошо момче!
Aj tung
На ти една песничка :
Уживај :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Има тема за вас, вехабиите, ајт таму ќе си прајме муабет.
Да ја оставиме оваа за полезни прашања за исламот, ОК!

Ако си слеп, сред пустина, како ќе знаеш каде е Мека и дали секогаш мора да се биде свртен кон Мека при молитва?

Ти ќе простиш ?
Кanuni i lek dugagjinit, сега се уверив дека не знаеш ништо, бидејќи убаво знаеш што вели тој закон, Gjaku me gjak lahet , лаги на други да им кажуваш!
Истиот дефект е и кај тебе, треба да се соочиш со вистината, а не вака да лаже лошо момче!
Aj tung
На ти една песничка :
Уживај :)
Дали Лек Дуќаѓини е главниот арбитер? Или Алах?

Уживај и добар викенд!

 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ако си слеп, сред пустина, како ќе знаеш каде е Мека и дали секогаш мора да се биде свртен кон Мека при молитва?



А дали срцето е слепо?

" И било каде да се завртете, тамо е Божјата страна (Кибла)!" ( Кур'ан)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Срцето нема очи, ама гледа, а?

Па, ако е така, зошто тогаш изричито се бара накај мека?

Додуше, философски гледано, кај и да си, пошто земјата е округла, по некоја завиена линија, накај Мека си свртен. Једино е прашање на близина, дали мора најблиската точка или може по трансверзала или бисектриса?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ти ќе простиш ?
Кanuni i lek dugagjinit, сега се уверив дека не знаеш ништо, бидејќи убаво знаеш што вели тој закон, Gjaku me gjak lahet , лаги на други да им кажуваш!
Истиот дефект е и кај тебе, треба да се соочиш со вистината, а не вака да лаже лошо момче!
Aj tung
На ти една песничка :
Уживај :)
Види, сега, јас сепак мислам дека разговарам со цивилизирани и (многу) интелегентни суштества. Немојте да ме демантирате вака, ви се моља.
Јас се идентификувам со законот христов, да го сакам и почитувам секој што ми нанесува зло, ДА МУ ПРОСТАМ.

Ти сакаш со финти, да превртиш муабет и тези, и оп, да ме фатиш демек во стапица.

Јас не ги профанизирам работите пријателе.
Бог никаде не наредил да се убијат оние кои крадат! Не да се сечат раце! Тоа е дело на пријатели твои, истомислениците.

Ако шеријатот, бил добар, ќе си останел. Очито дека не го сакаат.

Канонот на Лек Дукаѓини се користел во 15 век., денес е само еден архаичен придонес во правната култура на Албанскиот народ (иако неколку закони и членови од него до ден денес се практикуваат во северна Албанија, во местото за кое што било и наменето истото).

Денес сме 21 век. Се смена Шеријатот, ќе се смене и Канонот.
 
P

Princ

Гостин
Па, ако е така, зошто тогаш изричито се бара накај мека?
Не се бара изричито. Се препорачува. Сите религии препорачуваат одредени работи, помали и поголеми. На крај краишта, самата религија е препорака. Можеш да не си религиозен :)
А за слепиот, што не може никој да го насочи, си мислел Алах џ.ш. и на него.
" И било каде да се завртете, тамо е Божјата страна (Кибла)!"
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А бе, не ме цитирај грешно. Земјата е плоча, навистина, на грбот на четири (не три) кита, кои се наоѓаат врз една голема желка (А'Туин) која плови по ништото!

Тогаш си папан без компас! Затоа прашав, битна ли е должината, близината или по бисектриса може да се израчуна дека како и да го вртиш, пак некако, накај натаму си!

Нејсе, Влора, како што не си ме читала на други теми, судиш џабе. Јас ги осудувам рисјаните од минатото (и овие цион-рисајни денес), кои убивале, правеле зулум итн. Особено ги осудувам за уништување на науката, прогресот и за поморот кој го извршиле во крстоносните војни и понатаму. Но, тоа не значи дека ги оправдувам муслиманите кои исто така колеле и убивале и на кол наденувале, како што не ги оправдувам ни Израел кој прави зулум, ни Хезбболах, Хамас и други кои прават зулум.

Јас не оправдувам зулум и заговарање зулум. А според мене, зулум е и сосила наметнување нешта на друг.

Верата е индивидуална, секој има право на избор, за изборот не смее да биде осудуван! Напротив.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
А бе, не ме цитирај грешно. Земјата е плоча, навистина, на грбот на четири (не три) кита, кои се наоѓаат врз една голема желка (А'Туин) која плови по ништото!

Тогаш си папан без компас! Затоа прашав, битна ли е должината, близината или по бисектриса може да се израчуна дека како и да го вртиш, пак некако, накај натаму си!

Нејсе, Влора, како што не си ме читала на други теми, судиш џабе. Јас ги осудувам рисјаните од минатото (и овие цион-рисајни денес), кои убивале, правеле зулум итн. Особено ги осудувам за уништување на науката, прогресот и за поморот кој го извршиле во крстоносните војни и понатаму. Но, тоа не значи дека ги оправдувам муслиманите кои исто така колеле и убивале и на кол наденувале, како што не ги оправдувам ни Израел кој прави зулум, ни Хезбболах, Хамас и други кои прават зулум.

Јас не оправдувам зулум и заговарање зулум. А според мене, зулум е и сосила наметнување нешта на друг.

Верата е индивидуална, секој има право на избор, за изборот не смее да биде осудуван! Напротив.
Друже кратко и јасно и еднаш засекогаш запамти:

-Ако е земјата таква каква што сакаш хипотетички да ја претставиш, тогаш немаше да има ниту еден муслиман, а со тоа потреба од компас и барање на Мека.

Ти текинат: -Тие сарми ги продавала Црквата во средниот мрачен век.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Види, сега, јас сепак мислам дека разговарам со цивилизирани и (многу) интелегентни суштества. Немојте да ме демантирате вака, ви се моља.
Кога сме кај цивилизација, јас зборувам само со унапредувани луѓе!
А јас се сумнам дека имам работа со заостанати луѓе кој поставуват праша стари 16 века!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Кога сме кај цивилизација, јас зборувам само со унапредувани луѓе!
А јас се сумнам дека имам работа со заостанати луѓе кој поставуват праша стари 16 века!
Брате, читај малце и на профил.:wink: Батките решиле сеир да ваќаат со нас. Just ignor!:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Кога сме кај цивилизација, јас зборувам само со унапредувани луѓе!
А јас се сумнам дека имам работа со заостанати луѓе кој поставуват праша стари 16 века!
Ок, убаво, онда сме на слична, приближна фрекфенција, само за мене претставува навреда, за мојот интелект, она што ти се обидуваш да го напраиш, да одбегнуваш одговор, да плетеш демагошки приказни кои уопште не ме импресионираат, читам старшни интелектуиалци стандардот е висок. Се обидуваш со маалски финти, да ме побиеш, на крај за едно краткотрајно задоволство, смирение на душата пред спиење.
Ако тоа е твојот дијазепам, ок, ама сакам да ми кажеш, каде Мухамед препорачал при кражба на МАСТИКИ да се сече рака? (ај тоа 25 илјади евра ќе го сфатам, иако не го сфаќам)

Имаме одговор, без да ми ја кажеш состојбата на духот и неговиот период на приклештеност?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А каде рекол дека треба да се обеси млад 19 годишен момак бидејќи имал вокмен, носел фармерки и маица без ракави?

Или да се обесат две момчиња на 16 години бидејќи заедно се дружеле и учеле? Набедени на хомиславија! што знаат бе 15-6 годишни што е педерлак, особено во Иран? Каде е напишано тоа.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Ок, убаво, онда сме на слична, приближна фрекфенција, само за мене претставува навреда, за мојот интелект, она што ти се обидуваш да го напраиш, да одбегнуваш одговор, да плетеш демагошки приказни кои уопште не ме импресионираат, читам старшни интелектуиалци стандардот е висок. Се обидуваш со маалски финти, да ме побиеш, на крај за едно краткотрајно задоволство, смирение на душата пред спиење.
Ако тоа е твојот дијазепам, ок, ама сакам да ми кажеш, каде Мухамед препорачал при кражба на МАСТИКИ да се сече рака? (ај тоа 25 илјади евра ќе го сфатам, иако не го сфаќам)

Имаме одговор, без да ми ја кажеш состојбата на духот и неговиот период на приклештеност?
Не бегам од одговорот, бидејќи Мухамед а.с. предвидувал дека ќе има и заостанати луѓе, кој ќе прашат глупости!
Омер р.а. наредувал на еден да му биде сечена раката, а тој лажел вака како тебе, и се колнел дека му е прв пат нема да ја повтори истата грешка, и Омер р.а. се мислел да му прости но се двоумил и се решил да му биде одсечена раката, после тоа дошол крадецот и ја кажувал вистината дека навистина тој крадел повеќе пати и еднаш го имат откријено!
Аллах е праведен врз сите ,навистина не ги открива ако е за ситна работа, како што милуваш ти да викаш за една мастика :) :helou:

А каде рекол дека треба да се обеси млад 19 годишен момак бидејќи имал вокмен, носел фармерки и маица без ракави?

Или да се обесат две момчиња на 16 години бидејќи заедно се дружеле и учеле? Набедени на хомиславија! што знаат бе 15-6 годишни што е педерлак, особено во Иран? Каде е напишано тоа.
Јас носам фармерки, носам и вокмени, се дружам и со женски (Исламски норми) Никој досега не ме обесел :smir:
Епа педерлак нема во Ислам :) А затоа тебе не ти е по ќејф шеријатот ? [LoL]

Брате, читај малце и на профил.:wink: Батките решиле сеир да ваќаат со нас. Just ignor!:)
Сеир, ма каков сеир дај, интелктуалци , да сум на нивно место би се откажал од овој подфорум!
А ниедниот од моите соговорници, немат мадиња на 4 очи да дебатират !
Селаму Алејкум, и фала за советот ( ќе го имам во предвид :smir:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не бегам од одговорот, бидејќи Мухамед а.с. предвидувал дека ќе има и заостанати луѓе, кој ќе прашат глупости!
Омер р.а. наредувал на еден да му биде сечена раката, а тој лажел вака како тебе, и се колнел дека му е прв пат нема да ја повтори истата грешка, и Омер р.а. се мислел да му прости но се двоумил и се решил да му биде одсечена раката, после тоа дошол крадецот и ја кажувал вистината дека навистина тој крадел повеќе пати и еднаш го имат откријено!
Аллах е праведен врз сите ,навистина не ги открива ако е за ситна работа, како што милуваш ти да викаш за една мастика :) :helou:
Омер е познат по таквите испади и земањето на правдата во свои раце.

Е сега не го продолжи тоа што нас заостанатите ќе не илуминираше малку, т.е. ова:

Не бегам од одговорот, бидејќи Мухамед а.с. предвидувал дека ќе има и заостанати луѓе, кој ќе прашат глупости!
Што предвидел Мухамед? Кој стих го бара тоа (пример).
Доколку има таков, што се сомневам, тогаш пријателе, проблемот е во религијата. Доколку авторот тоа го пишуе во длабока контемплација и инспирација од Аллах, тогаш Аллах не чини. :)

Бог е таткото, а таткото не бара да им се сечат раце на своите деца, или бара?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кај сакаш бе око у око муабет, а Римти, ајде, фати авион и правац Канада, тука сум. Или ако сакаш кај Нефтис у Катар, тамам ќе не прошета по медресата?

Педерлак нема, да, ама недокажано, обвинетио од комшијата, дека го фатиле како0 ја ебе комшиката, за да не го кажат. После и комшиката ја бесат, а него само со 50 стапа го пуштаат. И децата ги бесат.

Иран, класика шерија. Прашај го Хамнеи!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom