Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
:pusk: Сакам да ми кажете вие, ај сеа :pusk:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
:pusk: Сакам да ми кажете вие, ај сеа :pusk:
Бидејќи никој не вика од нас дека е вехабија и дека постојат вехабии, ти тврдиш такво нешто, ти треба да даваш објаснување , кои според тебе се тие вехабии, по кој повод не етикетираш како такви?
Поздрав
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бидејќи јас многу не ја сакам Вики, сепак, Римти, не се наоѓате себеси во делови од ова:

ВАХАБИТИ

Wahhabi (Arabic: Al-Wahhābīyya‎ الوهابية) or Wahhabism is a name given to people who strictly follow Qur'an and the Hadith interpretations of Muhammad ibn Abd-al-Wahhab, Infact the commonly used term wahabbi is used at Salafis which although believe that Abdul Wahab was their great Imam some do not admit that the base of thier belief is entirely with Abdul Wahab. The sect attributed to Muhammad ibn Abd-al-Wahhab, an 18th century scholar from what is today Saudi Arabia. He advocated a process of purifiying Islam from what he considered innovations in Islam (Bidah) violently. He believed that those who practice innovation in Islam are Kafir.
The word Kafir comes from the Arabic noun Takfeer (declaring that a person is Kafir). Such declaration by the Wahhabis has many potential consequences which could include execution. Osama Bin laden is a strict follower of the wahabi ideology.
Because they gave themselves the ultimate right to declare people Kuffar (plural of Kafir or infidels), Muhammad ibn Abd-al-Wahhab's followers led an army which occupied Ta’if and Mecca (Makkah). This was followed by massacres of unarmed Muslims (including men, women, and children) and the destruction of many graves and holy sites. Muhammad ibn Abd-al-Wahhab also considered destroying the house where the Prophet Muhammad was born and destroyed Sufi shrines and sacred tombs in Mecca and Medina, including the grave of Prophet Muhammad and his companions, out of fear that it might be worshipped.

Muhammad ibn Abd al Wahhab



His instructions in the matter of extending his religious teaching by force were strict. All unbelievers (i.e. Moslems who did not accept his teaching, as well as Christians, &c.) were to be put to death. Immediate entrance into Paradise was promised to his soldiers who fell in battle, and it is said that each soldier was provided with a written order from Ibn 'Abd ul-Wahhab to the gate-keeper of heaven to admit him forthwith.


Wow, колку мириљубив бил а бе да ти се дожали!


Ко да ве гледам ама баш тука, во дефиницијава за вахабизам.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Овде грешиш пријателе , не дека шеријатот не бил арен , туку со тек на време народот се навлекол на денешнава „демократија “ .
А демократија го напишав во наводници затоа што ќе ти дадам една споредба меѓу шеријатот и демократијата :
За време на халифетот кога се владеело според шеријатот , за време од 70 години се случиле само 3 кражби , замисли во 70 год. само 3 ситни кражби .
Е сега пријателе направи споредба со шеријатот и денешнава демократија , колку кражби се случуваат во 1 секунда , а да не споменуваме денови , месеци или пак години . И сам одлучи според кој закон би било подобро да се живее , каде што има правда или пак онаму каде што правиот и сиромавиот секогаш ќе бидат прогласувани како виновници ( според денешнава демократија ) .
Ова е многу интересна тема, за која можда треба поинаку и на различно место да се говори, и за што од една оптика на едно философско-социолошко анализирање, може да се извлечат некои консеквенци, за што денешните муслимани еве како тебе, се убедени во исправноста и во регуларноста на Шеријатот од првите 70 па и 100, па можеби и 200 години, од востановувењето на Исламот како религија и начин на владеење со државата.

Тоа што тој се променил, кажува на промената на општествените, на психолошките, социолошките, економските, и сите човекови надворешни параметри (па и внатрешни), и она течење на реката и каде се се менува, и секаде се е во склад со се што се менува, со тоа се менуваш и ти, се менува начинот на перцепција, се менува начинот на живеење.

Денес, ниеден исламски поредок, во сите (уставно-)исламски земји, кои тврдат дека се Шеријатски, не е под влијание на демократските начела на живеење. Како тоа тврдиш дека демократијата е она која влијае на Шеријатот.
На крај, секако дека ќе кажеш дека демократијата е олицетворение на ѓаволот, и дека таа привлекува внимание и со тоа и бројните верници, кои посакуваат да се променат нештата и во исто време напуштаат така строгиот шеријат, за сатанистичките ционистичко-амерички западно-европски држави, каде слободата на се што се сака е на едно завидно ниво, во однос на шеријатските држави, каде недостига во крајна линија.
Нели, ако мене ми е убаво во шеријатот, нема да го напуштам. :)

Башка во случајов, не е ли демократијата сито и коректив за лажните верници, и со тоа напуштање на она масовна хипноза и анимирање, и прераснување на верата во индивидуални рамки?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Чудно нели, ако јас сум вехабија и Хасан Ел Басри , Омер Ел Фарук, Амчо, и така на таму, според наведениот текст, кажи ми, како си успеал да останеш жив досега ? :smir:

Ова е многу интересна тема, за која можда треба поинаку и на различно место да се говори, и за што од една оптика на едно философско-социолошко анализирање, може да се извлечат некои консеквенци, за што денешните муслимани еве како тебе, се убедени во исправноста и во регуларноста на Шеријатот од првите 70 па и 100, па можеби и 200 години, од востановувењето на Исламот како религија и начин на владеење со државата.

Тоа што тој се променил, кажува на промената на општествените, на психолошките, социолошките, економските, и сите човекови надворешни параметри (па и внатрешни), и она течење на реката и каде се се менува, и секаде се е во склад со се што се менува, со тоа се менуваш и ти, се менува начинот на перцепција, се менува начинот на живеење.

Денес, ниеден исламски поредок, во сите (уставно-)исламски земји, кои тврдат дека се Шеријатски, не е под влијание на демократските начела на живеење. Како тоа тврдиш дека демократијата е она која влијае на Шеријатот.
На крај, секако дека ќе кажеш дека демократијата е олицетворение на ѓаволот, и дека таа привлекува внимание и со тоа и бројните верници, кои посакуваат да се променат нештата и во исто време напуштаат така строгиот шеријат, за сатанистичките ционистичко-амерички западно-европски држави, каде слободата на се што се сака е на едно завидно ниво, во однос на шеријатските држави, каде недостига во крајна линија.
Нели, ако мене ми е убаво во шеријатот, нема да го напуштам. :)

Башка во случајов, не е ли демократијата сито и коректив за лажните верници, и со тоа напуштање на она масовна хипноза и анимирање, и прераснување на верата во индивидуални рамки?
Пикасо, колку и да изгледа строг Шеријатот, тоа е само во придонесот на луѓето, сега, ако ти си крадец, тоа е твоја работа и ред други работи! Се зависи од тебе!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Чудно нели, ако јас сум вехабија и Хасан Ел Басри , Омер Ел Фарук, Амчо, и така на таму, според наведениот текст, кажи ми, како си успеал да останеш жив досега ? :smir:



Пикасо, колку и да изгледа строг Шеријатот, тоа е само во придонесот на луѓето, сега, ако ти си крадец, тоа е твоја работа и ред други работи! Се зависи од тебе!
Болдот - дека не сум ти на дофат иначе ќе ме пукаш со куршум или бумби!

Подвлеченото - демоагогија, плус се разоткриваш како вехабија!

Уживај
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Пикасо, колку и да изгледа строг Шеријатот, тоа е само во придонесот на луѓето, сега, ако ти си крадец, тоа е твоја работа и ред други работи! Се зависи од тебе!
Не е тоа така. Ако јас сум крадец, онда јас сум оној на кого ќе му суди севишниот. Севишниот никаде не поставил свои гувернери на земјава, да сечат раце и нозе, поради еден ваков прекршок.
Со тоа, многумина добиваат чуство дека, Исламот дава посилен призвук на државно уредување, отколку на вера, која е заснована на личната и персонална воља на одбирање. Сакам да сум верник и да клањам пет пута и да идам у рај или нејќам да сум верник и со тоа ќе идам у пекол.
Нели?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Болдот - дека не сум ти на дофат иначе ќе ме пукаш со куршум или бумби!

Подвлеченото - демоагогија, плус се разоткриваш како вехабија

Уживај
Кога на Пратеникот му имат дојдено ќафирите да го убијат, он ги служил со јадење пијење ! Бојром и јас ќе постапувам така како нашиот најсакан Мухамед а.с.!
Линкот не ти чини :
This video contains content from WMG, who has blocked it in your country on copyright grounds.

Глупости, напротив јас си го почитувам тој закон, и затоа сум меѓу најпочитуваниот и кај колегите христијани, и кај другарите и дугарките кај сите, значи поради тој закон јас сум градил една личност кој си имат доверба, и неверници и верници, и деца и возрасни, стари, и роми, и македонци, и СИТЕ, значи за сите сум отворен!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ОК, ајде, нека ти биди!

Ама, ја не јадам речна риба, да знајш! Ме мрзи коски да требам :)

П.С. Стварно не се гледа видеото? Од Мадона - Фор минутс!
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Не е тоа така. Ако јас сум крадец, онда јас сум оној на кого ќе му суди севишниот. Севишниот никаде не поставил свои гувернери на земјава, да сечат раце и нозе, поради еден ваков прекршок.
Со тоа, многумина добиваат чуство дека, Исламот дава посилен призвук на државно уредување, отколку на вера, која е заснована на личната и персонална воља на одбирање. Сакам да сум верник и да клањам пет пута и да идам у рај или нејќам да сум верник и со тоа ќе идам у пекол.
Нели?
За тебе и за сите оние кој мислат како тебе !
Ако војата најсакана личност (Мајка, татко, жена , сестра, брат, другарка, другар ) боледува од Срце, докторот ти вели за трансплација на едно срце (условно го кажувам ова) 25 000 илјади евра, и ти си сиромав а 25 000 евра е голема сума, ќе се снајдеш некако да ги собереш толку пари, ќе излезе некој криминалец што откираваш и кој е тој, и те напаѓа и ти ги зема парите, додека ти да најдеш одново стрества за болениот , а тој веќе се соочува со смрта, и на крај ќе заврши трагично ќе умира!

Што би направел Пикасо и другите во тој случај?

ОК, ајде, нека ти биди!

Ама, ја не јадам речна риба, да знајш! Ме мрзи коски да требам :)

П.С. Стварно не се гледа видеото? Од Мадона - Фор минутс!
Е фала многу, сега ќе ја барам на јутуб и ќе ја слушам само заради тебе !
Поздрав:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
јас, пошо не сум рисјанин, а ни муслиман, ни будиста или јуда, ја да не бев серафим, ќе го кољав на мртво име и презиме.
Вака, само ќе го сокапам од ќотек, оти сум јак, а и имам шипка!

Шега на страна, нема да му сечам нозе, раце, нехумано е!
Нека лежи робија.

Оти, по твојата олгика, треба на (иако не би било лошо, као пример, барем еднаш) оние моронине од Фонд за здравство и на Мин. за здравство да им се направи по шерија, за недавањето средства млади дечиња да се лечат навремено по светов, а може да се градат споменици. Но тоа е друга тема.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
За тебе и за сите оние кој мислат како тебе !
Ако војата најсакана личност (Мајка, татко, жена , сестра, брат, другарка, другар ) боледува од Срце, докторот ти вели за трансплација на едно срце (условно го кажувам ова) 25 000 илјади евра, и ти си сиромав а 25 000 евра е голема сума, ќе се снајдеш некако да ги собереш толку пари, ќе излезе некој криминалец што откираваш и кој е тој, и те напаѓа и ти ги зема парите, додека ти да најдеш одново стрества за болениот , а тој веќе се соочува со смрта, и на крај ќе заврши трагично ќе умира!

Што би направел Пикасо и другите во тој случај?
Јас ли ќе бидам гувернерот и судијата во тој случај, кој ќе суди во името на Исламот?
Друго е што јас како индивидуалец би направил, а трето е што јас како божји претставник (иако не постои таков, барем сега не), би реагирал.

Дали ме разбираш. Ако го убијам тој чоек го напраи тоа, јас ќе му судам според моите принципи и методи. Не користам туѓи (ни исламски ни христоијански итн.), но додека големината на човекот е во простувањето (тука одговор ќе најдеш во христијанството), затоа што според нив, Бог има план за сите нас, па дури и за оној кој е на работ на привувањето.

Јас како етичко-морален типац, ќе му простам. Сум простил за исто ваква сума, во животот, ќе простам пак. Нека земе некој да убие некого, ама САМО ДОКОЛКУ САМИОТ Е БЕЗГРЕШЕН.

Ако принцпипите на Исламот се темелат на силниот човечки афект, тогаш батали и религија и вера, и кодекс. Тоа е кодекс поставен од човек, не од Бог. Сфаќаш?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
јас, пошо не сум рисјанин, а ни муслиман, ни будиста или јуда, ја да не бев серафим, ќе го кољав на мртво име и презиме.
Вака, само ќе го сокапам од ќотек, оти сум јак, а и имам шипка!

Шега на страна, нема да му сечам нозе, раце, нехумано е!
Нека лежи робија.

Оти, по твојата олгика, треба на (иако не би било лошо, као пример, барем еднаш) оние моронине од Фонд за здравство и на Мин. за здравство да им се направи по шерија, за недавањето средства млади дечиња да се лечат навремено по светов, а може да се градат споменици. Но тоа е друга тема.
Сето тоа што ти беше во шега, ако малце имаш чуства , ќе го сториш тоа!(сега колку сакаш можеш да негираш тоа)

Кога сме што е похумано, во нашиот случај Исламот извегува потолерантен, ќе му ја сече раката на крадецот и ќе го остави на слобода и никогаш нема да го повторува истото ! А заробен ?!

Гарфилд, ти имаш еден дефект не им признаваш на другите, не си искрен макар и да ја доживуваш вистината! :smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јок, искрен сум (кога не терам сеир)!
Ќе простам бидејќи сум Сераф(им)!

Разбираш, како и Пикасо што напомена. Кој сум јас да судам, ако сакам да се возвишам?
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Ajde, molam, definicija za vahabit!

Истово прашање јас тебе ти го имав поставено пред 1 ден , гледам на големо го користиш тој израз а и самиот поима немаш кои се тие , што се , од каде произлегол тој назив и т.н , знаев дека нема да ми одговориш а за да се извлечиш од одговор , кој ионака не го знаеше , сте ми го избришале тој пост каде што ти беше поставено прашањето .

Затоа , ако не знаеш што значи зборот вехабија , тогаш немој ни да го употребуваш затоа што само се спамираш а поима немаш што кажуваш и што значи тоа што си го рекол . А ако мислиш дека знаеш тогаш повели со твое објаснување , да се увериме во твоето „ знаење и интелигенција “.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom