Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
btw, да ве прашам, пошто праите дистинкција меѓу Шиите и Сунитите, исто како Католиците и Протестантите и Православните, а суштината е иста... Дали смее еден Сунит како верник, според вашите стандарди и мерила, да убие еден шиит како неверник и еретик на некој начин?
Pogore kazuvase deka znaes za muslimanstvoto.
Eden sto najmalce znae za muslimanstvoto podobro receno za Islamot, treba da znae deka ,ne samo nevernik nego edno zivotinja ne smee da ubie bez nikakva pricina.
Za lov moze da se lovi , eden tolku samo da se ishrani ako e gladen (za opstanak), i nikako da ubie poveke sto e potrebno.
Deneska ne zivee nikoj od lov zatoa ne treba da se ubivat zivotinjite.
Pa sega eden musliman ne smee bez potreba i drvo da sece.
Ako ne ste znaele i za prirodata ima zastita vo Islam.

Nego ucite malce za islam i bidete iskreni , togas ke vi e sramota da napadnete islam.

Picasso zboruvav opsirno ne samo za tebe .

Celata poenta e sto jas i Nephtys znaeme sto
govorime, a nekoi drugi ne i ne se trudat da doznaat ili naucat!

A ti Garlfield mislam imas dobar vkus za zajebancija i humor.
Zatoa mislam deka ne ti e mesto ovde.
Ajde na nekoja druga tema ke se izazivamo. vazi :)

ostanete dobro.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Pogore kazuvase deka znaes za muslimanstvoto.
Eden sto najmalce znae za muslimanstvoto podobro receno za Islamot, treba da znae deka ,ne samo nevernik nego edno zivotinja ne smee da ubie bez nikakva pricina.
Za lov moze da se lovi , eden tolku samo da se ishrani ako e gladen (za opstanak), i nikako da ubie poveke sto e potrebno.
Deneska ne zivee nikoj od lov zatoa ne treba da se ubivat zivotinjite.
Pa sega eden musliman ne smee bez potreba i drvo da sece.
Ako ne ste znaele i za prirodata ima zastita vo Islam.

Nego ucite malce za islam i bidete iskreni , togas ke vi e sramota da napadnete islam.

Picasso zboruvav opsirno ne samo za tebe .




A ti Garlfield mislam imas dobar vkus za zajebancija i humor.
Zatoa mislam deka ne ti e mesto ovde.
Ajde na nekoja druga tema ke se izazivamo. vazi :)

ostanete dobro.
Јас многу добро те разбирам. Исламот е дел од мојот живот, и сум сакал или не морам тоа да го носам на себеси и како една придобивка позитивна за мене. Не знам, можеби некој ден ќе завршам како верен и оригинален муслиман, суфи дервиш (иако истите се анатемисуваат по ИЦ форумите, како еретици и лоши ликови, а моментално тие се најсветла точка на Исламот пред очите на другите било верници било неверници), можда ќе завршам во некој православен манастир, можда како пастор на некоја протестантска црква, а можеби и во некој Будистички Тибетски манастир. Не знам каде патот ќе ме одведе, но има едно нешто што мразам и што некој се обидува да ми го ускрати. Тоа е правото да се дебатира.
Вон контурите на Исламот, не смее никој да дебатира? Како тогаш ќе има револуција во исламот? Како тогаш ќе има реформи?

Не сакам да ги вреѓам припадниците на вака ригидните ставови, но навистина, во секој што ќе искаже свое автономно мислење, различно од она на муфтијата, имамот и менторот кој што не индоктринира на некој начин, да се прогласи како неверник, воедно истиот како христијанин, воедно како злосторник и како противник е многу многу ниско.

Овде е проблемот. Тоа ме иритира, налет останатите закани кои стигаат и се упатуваат до мене. Јас многу ги сакам муслиманите (како и сите останати народи на светот), но многу повеќе сакам кога сам себеси ќе си бидам референтен и коа моето мислење, нема да биде униформирано како во овој случај. Тоа е мое лично мислење, и не сум во игра и улога на никаков сојузник на "каурите", а уште помалку изманипулиран. ;)

Ова да не изгледа како оправдување, туку ова е само едно цртање, блоковско (детско), за оние кои не чуле за тоа што се нарекува демократија и слободно изразување на сопствено мислење.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
ne samo nevernik nego edno zivotinja ne smee da ubie bez nikakva pricina.
Za lov moze da se lovi , eden tolku samo da se ishrani ako e gladen (za opstanak), i nikako da ubie poveke sto e potrebno.
Deneska ne zivee nikoj od lov zatoa ne treba da se ubivat zivotinjite.
Pa sega eden musliman ne smee bez potreba i drvo da sece.
Ako ne ste znaele i za prirodata ima zastita vo Islam.

A Ова?
Silber напиша:
i bogami i jas bi stavil pojasot so 10kg tnt i au pi...mater na sred niv.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be, za se ke se najde izgovor, duri i za pojas so 10
kg tnt!:uvo::nesum:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
е тоа го нема он пишано,него Garfield...жалосно вака млади луѓе брзо да забораваат што имат напишано,важно кривицата да се префрлат на друг..демек Silber е мед и млеко..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kaj sea Garfield ti tekna da go mesas pak?
:nenene::nesum::nenene::tapp:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Kaj sea Garfield ti tekna da go mesas pak?
:nenene::nesum::nenene::tapp:
така ми западна во око,можев и самиот себе да се наведам,ништо страшно,,верувам дека ме разбра што сакав со тоа да кажам...:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
E jebiga, ja razbrav, ama bas mene li morase, ionaka sum trn vo oko na eden kup vahabiti!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Јас многу добро те разбирам. Исламот е дел од мојот живот, и сум сакал или не морам тоа да го носам на себеси и како една придобивка позитивна за мене. Не знам, можеби некој ден ќе завршам како верен и оригинален муслиман, суфи дервиш (иако истите се анатемисуваат по ИЦ форумите, како еретици и лоши ликови, а моментално тие се најсветла точка на Исламот пред очите на другите било верници било неверници), можда ќе завршам во некој православен манастир, можда како пастор на некоја протестантска црква, а можеби и во некој Будистички Тибетски манастир. Не знам каде патот ќе ме одведе, но има едно нешто што мразам и што некој се обидува да ми го ускрати. Тоа е правото да се дебатира.
Вон контурите на Исламот, не смее никој да дебатира? Како тогаш ќе има револуција во исламот? Како тогаш ќе има реформи?

Не сакам да ги вреѓам припадниците на вака ригидните ставови, но навистина, во секој што ќе искаже свое автономно мислење, различно од она на муфтијата, имамот и менторот кој што не индоктринира на некој начин, да се прогласи како неверник, воедно истиот како христијанин, воедно како злосторник и како противник е многу многу ниско.

Овде е проблемот. Тоа ме иритира, налет останатите закани кои стигаат и се упатуваат до мене. Јас многу ги сакам муслиманите (како и сите останати народи на светот), но многу повеќе сакам кога сам себеси ќе си бидам референтен и коа моето мислење, нема да биде униформирано како во овој случај. Тоа е мое лично мислење, и не сум во игра и улога на никаков сојузник на "каурите", а уште помалку изманипулиран. ;)

Ова да не изгледа како оправдување, туку ова е само едно цртање, блоковско (детско), за оние кои не чуле за тоа што се нарекува демократија и слободно изразување на сопствено мислење.
Ako ja barash pravi vera za tebe ke ja najdesh. Samo nemoj da brzash.
A za debatiranje na Islamot ti ne obrati se so moeto znaenje na primer.

Najdobrite odgovori mozes sam da gi najdesh vo Kuran, i Sunnet.

Samo ne obrati se nikogash na toa koja vera e najpopullarna deneska na svetot.
Nego baraj ja istinata i najvazno slusaj ja srceto. On ke te vodi do najpraviot i naiskrenata vera.

Kalo mirë :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Picasso' e politeisticki filosof! Ostaj go! Nemu mu e srceto
na vistinsko mesto!
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15

Sega me natera da poopshirno da te objasnim zasto rekov ova.
Sigurno deka ako jas sum rekol ova jas sum eden musliman.
A Islam sigurno toa strogo go zabranuva.

Evil ova sto pisuvav si ja skratila . Jas tamo sum pisuval deka ako nekoj kako sto ima mnogu vo Afganistan i Irak mi ja ubie brat, sestra , mi ja srusil kukata, mi gi ubival drugarite i drugi pripadnici na familijata.
Kazi ti mene kako e eden od niv.
Dali ima psihicki problemi ili ne.
Na covekot mu dosol do nos. Ja videl kako mu e ubien bratot po nekolku delovi od teloto.
Sigurno deka Amerikancite vo Avganistan i Irak ne gi lecat niv , siguren sum deka ne gi nosat na psihijatrija.
On veke nema zivot pa na kraj isto i od pomos na nekoi grupaciji i fanatici covekot ke stavi 10 kg TNT i au pizdu mater.
Da si ti na negovo mesto isto ke pravese.

Me razbra sega.

Lesno e da se komentira pred tastatura. Ednas gledaj ja svetot i od negova strana.
I PRASHAJ SE SEKOGASH ZASHTO PRAVIL COVEKOT SAMOUBISTVO, NEGO PRASHAJ SE KOJ E KRIV ZA OVA SHTO COVEKOT DOSHOL DO TOA DA GO STORI TOA I DA DAVA KRAJ NA SVOJOT ZHiVOT.
Dali e lesno toa.

Zashto si ednostrana.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sto ne pobaral uteha vo Allah? Ili Isus?
Vo Bog?

Bidejki vo Bog e spasenieto?! Tuku ja predal
verata pravejki sejtanski zulum?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Sto ne pobaral uteha vo Allah? Ili Isus?
Vo Bog?

Bidejki vo Bog e spasenieto?! Tuku ja predal
verata pravejki sejtanski zulum?
Epa ti sega . Jas vikam deka covekot ima psihicki problemi ti kazuvash kako da reagira nekoj normalen covek.

Garlfield dali si gledal seriata ili filmot ValeY of the wolves tamo ja imash odgovorot.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom