Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Samo 400 evra?
I sea em bespari masina za sudovi, ем за алишта, ем куварка, чистачка и на крај ебење кога ќе посака?!!
Nesaglam rabota. Pa samo asalna mashina za alista so sushenje e tolku!

Pipovski, naracaj mu dve :)

nejse, glup
muabet do daska

Samo 400 evra?
I sea em bespari masina za sudovi, ем за алишта, ем куварка, чистачка и на крај ебење кога ќе посака?!!
Nesaglam rabota. Pa samo asalna mashina za alista so sushenje e tolku!

Pipovski, naracaj mu dve :)

nejse, glup
muabet do daska
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еј Турчин како можеш да носиш наочари,нели Алах ке те казни?
Не изигравај некој Рејвер:nenene:
Не е турчин Македонец муслиман е.
Или не може Македонец да биде муслиман? Пошо нели ти си Македонец па коа сакаш си Македонец коа сакаш си Србин.
Не ја гледам сепак потребата да се идентификуваш со име кое означува покорност. Ха!:nenene:

СЕРВУС!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Има ли визија Исламот за иднината.
Прво и основно како ќе ги интегрира научните сознанија во својот вредносен систем.
Пред се оние од биологијата, генетиката и еволуцијата.
Може ли Исламот да ја прифати еволуцијата?
Дека се се менува?
Дали може да го прифати скоро општо прифатеното право низ цел свет инкорпорирано низ устави на најголем дел држави.
На пример да нема смртна казна, да нема сечење на екстремитети, да нема казнување на жената бидејќи некој ја силувал,
или дека дејствувала за некои работи со сопствен памет а не според шеријатот.
(на пример однела мобилен во училиште, или се бакнала со некој непознат?)
Друго се нештата кои денес се малку помешани.
Може ли да прифати жени научници на пример.
Некои ги има кои имаат допринесено.
Од друга страна, нели е кажано дека атеистите се шејтани.
Зарем делата на скоро сите нобеловци се шејтански бидејќи се од луѓе кои или биле индиферентни кон религијата или биле агностици?
Не знам како се радувате на она кое Иран или СА го има кога резултатите за истото биле од атеистички научници или апла од северна кореја некои кои немаат врска со религија, освен таму некоја локална нивна можда.
Или ко што спомна Лошата Бети, веете знамиња на Израел и Сад, а тие којзнае колку муслимани имаат истребено и им се на пик.
Можеби е најдобро да ја послушате идејата на Ругова и да се конвертирате во католици, за да се вклопите во цивилизацијата.
Вака не се знаете кои сте.
 
N

Nephthys

Гостин
Да, Македонци Муслимани.
Јас не се согласувам со ова твое тврдење.
Се надевам дека ке го поткрепиш со докази.

Она што јас го знам од разговорот со еден професор по историја од Сараево -Енес Пелидија е дека Торбешите се посебен народ без разлика што немаат своја држава,а дека не се македонци говори во прилог фактот дека нивниот јазик ако се анализира лингистички ќе видиш дека е различен од сите варијации на македонските дијалекти кои ги има на десетини.
Тоа е словенски народ кој немал доволен број на припадници за да организира држава како што тоа го направиле Бугарите,Македонците,Босанците,Србите итн.Многу торбеши се идентификуваат со македонците ,а голем број од нив се идентификува со Бошњаците а има исто и голем број кои се идентификуваат со Албанците,но тоа повторно не е доказ дека они навистина припаѓаат на тие народи.
Е сега,можно е да не сум во право,но не сум запознаена со дрги теории,но тие теории треба да имаат некои докази.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Јас не се согласувам со ова твое тврдење.
Се надевам дека ке го поткрепиш со докази.

Она што јас го знам од разговорот со еден професор по историја од Сараево -Енес Пелидија е дека Торбешите се посебен народ без разлика што немаат своја држава,а дека не се македонци говори во прилог фактот дека нивниот јазик ако се анализира лингистички ќе видиш дека е различен од сите варијации на македонските дијалекти кои ги има на десетини.
Тоа е словенски народ кој немал доволен број на припадници за да организира држава како што тоа го направиле Бугарите,Македонците,Босанците,Србите итн.Многу торбеши се идентификуваат со македонците ,а голем број од нив се идентификува со Бошњаците а има исто и голем број кои се идентификуваат со Албанците,но тоа повторно не е доказ дека они навистина припаѓаат на тие народи.
Е сега,можно е да не сум во право,но не сум запознаена со дрги теории,но тие теории треба да имаат некои докази.
Не не, тие се Македонци муслимани, исламизирани (дел од нив) 13 век во село Млике (Горанци) и потоа 15,16,17 век кај Мијачките предели и останата Гора.
Точно дека се Славјани, но има и Славјанизирани од нив, тек потоа Исламизирани.
 
N

Nephthys

Гостин
Не не, тие се Македонци муслимани, исламизирани (дел од нив) 13 век во село Млике (Горанци) и потоа 15,16,17 век кај Мијачките предели и останата Гора.
Точно дека се Славјани, но има и Славјанизирани од нив, тек потоа Исламизирани.
Имам слушнато за оваа теорија,можно е да е така како што викаш.
Зашто тогаш постои толкава разлика помеѓу торбешкиот јазик и македонските дијалекти.
Јас имам слушнато Горјанци како зборуваат помеѓу себе на свој јазик и не звучи воопшто како македонскиот.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
И јас слушам Неготинци и Криво Паланчани, па и тие како да не ми зборуваат Македонски.

П.С. Особено Кумановци не ги разбирам. Да ме убие чоек не можам да се разберам со нив.
 
N

Nephthys

Гостин
Пикасо,констрункцијата на македонскиот јазик е иста без разлика на дијалектите и тука имаме локални варијации кои се разбирливи.Јас кумановците и паланчаните можам да ги разберам,додека Горјанците чиј јазик не потсетува на ниеден македонски дијалект повеќе од 60% ми е неразбирлив.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Јас имам слушнато Горјанци како зборуваат помеѓу себе на свој јазик и не звучи воопшто како македонскиот.
на англискиот повеќе звучи:tapp:

коренот на нивниот јазик е македонскиот,само што употребуваат малку повеќе турски изрази,значи нивни мајчин јазик е македонскиот...
имам доста пријатели од косовска страна(горанци)со кои многу убаво се разбираме,дури и подобро него со некој од источна Македонија..
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Пикасо,констрункцијата на македонскиот јазик е иста без разлика на дијалектите и тука имаме локални варијации кои се разбирливи.Јас кумановците и паланчаните можам да ги разберам,додека Горјанците чиј јазик не потсетува на ниеден македонски дијалект повеќе од 60% ми е неразбирлив.
Влијанија Турски и Србски, исто како и кај Кумановчаните. Кај последниве и Бугарите имаат влијание и то.
Лигвист ова подобро ќе ти го објасни.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Влијанија Турски и Србски, исто како и кај Кумановчаните. Кај последниве и Бугарите имаат влијание и то.
Лигвист ова подобро ќе ти го објасни.
ова нема врска со темава,за торбешите има друга тема па таму можеме понатану да дискутираме на ова..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom