Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
S

smart ass

Гостин
а ти знаеш каков народ се курдите?
што прават у турција?
си слушнал за терористичката група ПКК?
знам јас многу добро за курдистан,и курдите. во турција се борат за независност која не верувам да ја добијат.

ППК..не ми е мистерија.

туку....некако не осудуваш убиство на 20000 луѓе-цивили,жени,деца??

јас од етички причини ова го осудувам и затоа Садам си го доби тоа шо го сакаше....за да нема пак овакви испади....знаеш дека има ирачаните имаа ракети кои ја имаа на домет и турција,а НАТО членка е??

ај поздрав:helou:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Денот доаѓа кога сите ќе ја видат Совршената Вера, Совршената Мудрост, Совршената Милост БОЖЈА во Христос и ќе ја следат со цело срце - Иншалах - и така лагите, убиствата, кражбите, неправдите, ... ќе престанат засекогаш!

АМИН
неправдата ќе ја има се додека ние луѓето постоиме..сакале или не.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
неправдата ќе ја има се додека ние луѓето постоиме..сакале или не.
Неправда имало и ќе има сѐ додека човекот не го отвори своето срце за Новиот, за Совршениот човек - Исус Христос!
Тој нити убил некого, нити пак дозволил да се убива дури ни од оние што залутале по патиштата на шејтанот!

Затоа Исламот во Него е потполно чист и совршен!
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
знам јас многу добро за курдистан,и курдите. во турција се борат за независност која не верувам да ја добијат.

ППК..не ми е мистерија.

туку....некако не осудуваш убиство на 20000 луѓе-цивили,жени,деца??

јас од етички причини ова го осудувам и затоа Садам си го доби тоа шо го сакаше....за да нема пак овакви испади....знаеш дека има ирачаните имаа ракети кои ја имаа на домет и турција,а НАТО членка е??

ај поздрав:helou:
добро сфаќам дека ја оправдуваш смрта на садам...ништо против тоа ниту го оправдувам садам...
но се сфаќам иста ситуација..само што американците убиваат полека..секој ден...секоја недела бројот на жртвите расте...и зш тогаш муслиманите се терористи?
верувај муслиманите да имаа моќ како америка или било која држава од светските сили ќе имаше војна помеѓу муслиманите и америка..но затоа што немаат моќ....поединци го жртвуваат нивниот живот за нивниот народ семејство..напднувајки згради, простории каде што има американци низ ирак, иран, пакистан, афганистан и сите држави
и се појавија сите ови бомбашки напади и според вас "терористите" од кога америка се обидува да ги земе арабските земји кој што врије од нафта.

Неправда имало и ќе има сѐ додека човекот не го отвори своето срце за Новиот, за Совршениот човек - Исус Христос!
Тој нити убил некого, нити пак дозволил да се убива дури ни од оние што залутале по патиштата на шејтанот!

Затоа Исламот во Него е потполно чист и совршен!
ти муслиман си?
или нешто измеѓу?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
ti samo potvrduvas nesto a nisto ne ni kazuvas!

Ajde kazi ni vo sto veruvas ti...kako,zosto...??

БОГ да те благослови и да ти дари среќа, радост и духовна убавина, во Името и Срцето на Господ Исус Христос!

АМИН

...
ти муслиман си?
или нешто измеѓу?
Не тој што самиот така се нарекува, е вистински муслиман
Туку тој што вистински од БОГА - преку Христа - е избран!
 
S

smart ass

Гостин
добро сфаќам дека ја оправдуваш смрта на садам...ништо против тоа ниту го оправдувам садам...
но се сфаќам иста ситуац
ија..само што американците убиваат полека..секој ден...секоја недела бројот на жртвите расте...и зш тогаш муслиманите се терористи?
верувај муслиманите да имаа моќ како америка или било која држава од светските сили ќе имаше војна помеѓу муслиманите и америка..но затоа што немаат моќ....поединци го жртвуваат нивниот живот за нивниот народ семејство..напднувајки згради, простории каде што има американци низ ирак, иран, пакистан, афганистан и сите држави
и се појавија сите ови бомбашки напади и според вас "терористите" од кога америка се обидува да ги земе арабските земји кој што врије од нафта.


ти муслиман си?
или нешто измеѓу?
не ја оправдувам неговата смрт,требаше да го остават во затвор...да биде жив ако уопште имало нешто човечко у него-совеста ќе го убиела.


не би сакал да одиме оф топик,но за твое инфо пакистан моментално војува ПРОТИВ талибанци.

Ирак водеше војна со Иран-и овде хемиско оружје и плускавичари мислам беа употребени.

тие што се самоубиваат најчесто убиваат цивили,или поточно ќе убие два војници а ќе убие 5 цивили.

тоа не е оправдано.
и зш тогаш муслиманите се терористи?
кој вели така...има разлика од муслиман до терорист и тоа голема.

понатаму еве имаме организации како баскиската ЕТА..ете терористи а не се муслимани...списокот е широк на терористички групи.

да бидам појасен не сите терористички групи се борат за една цел и не имаат разлика во методите(пример ЕТА не практикува самоубиства туку местење бомба па далечинско активирање)

колку за инфо..имаш тероризам за идеолошки цели,економски
територијални,и секако религиозниот тероризам-кој бара убивање неверници.

тероризмот е широк поим-се разбираме сега?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
tie sto pravat samoubistva na javni mesta voopsto ne gi opravduvam...ubivaat nevini lugje zeni deca...toa e mnogu loso...

Talibancite...uff ne znam sto da kazam...jas za sebe ne gi sakam voopsto...

ISLAMOT ne ne uci da ubieme..a tie mu davaat na svetot losa slika za nasata ubava vera...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
tie sto pravat samoubistva na javni mesta voopsto ne gi opravduvam...ubivaat nevini lugje zeni deca...toa e mnogu loso...

Talibancite...uff ne znam sto da kazam...jas za sebe ne gi sakam voopsto...

ISLAMOT ne ne uci da ubieme..a tie mu davaat na svetot losa slika za nasata ubava vera...
Така е! Елхамдулилах! ХалелуЈАХ!

Вистинските следбеницит на Совршениот Ислам се следбеници на БОЖЈИОТ Совршен Мир и тие никогаш не се фаќале нити се фаќаат за оружје (исто како што покажа Исус) дури и кога им се животите во опасност!

Му сведочам на секому дека: следбениците на Совршениот Ислам никогаш никого не убиле! Никогаш! Никого! Вооружените “верници“ со своето оружје само докажуваат дека всушност се плашат од смртта и длабоко во душата се неверници, бидејќи вистинските верници немаат потреба од оружје!

БОГ да те благослови, Тони-те!

а ти знаеш каков народ се курдите?
што прават у турција?
си слушнал за терористичката група ПКК?
Те молам внимавај со вакви паушални изјави, бидејќи и германците (за евреите), србите (за албанците), турците (за ерменците), израелците (за палестинците), расистите (за црнците), ... правеле - и тајно сѐуште прават - вакви или слични паушални изјави!
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
кој вели така...има разлика од муслиман до терорист и тоа голема.

понатаму еве имаме организации како баскиската ЕТА..ете терористи а не се муслимани...списокот е широк на терористички групи.

да бидам појасен не сите терористички групи се борат за една цел и не имаат разлика во методите(пример ЕТА не практикува самоубиства туку местење бомба па далечинско активирање)

колку за инфо..имаш тероризам за идеолошки цели,економски
територијални,и секако религиозниот тероризам-кој бара убивање неверници.

тероризмот е широк поим-се разбираме сега?
да де се разбираме...и поштуем за тоа болдот затоа што повеќето не-муслимани не мислат како тебе. секоја чест
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
еве нешто во стилот на садам...

јасно...патем погледни го видеото,околу 20000 курди го загубија животот.

и тоа се луѓе,а беа убиени со нервни гасови.:toe:

денес во Ирак го Нема Садам и такви КАТАСТРОФИ нема да се случуваат.
Vaka Smarte. Za da podobro razbiras.
Ti branis sega Amrikancite a vinuvas Sadamot.
A nie kazemo on sto donesuva zrtva na svetot ili na covecanstvoto ne e greh da se ubije.
Ako Sadam takov e i on zasluzuva Smrt.
No ne zatvorenicite vo Al gharib ne e Sadam.
Barem ti razberi.
Sega tie vojnici sto ubivat i gi stavat lesevite eden na drug goli i se slikat spored tebe:
Dali zasluzuvat smrtna kazna???


Zmijata dali e greh da se ubije.

Така е! Елхамдулилах! ХалелуЈАХ!

Вистинските следбеницит на Совршениот Ислам се следбеници на БОЖЈИОТ Совршен Мир и тие никогаш не се фаќале нити се фаќаат за оружје (исто како што покажа Исус) дури и кога им се животите во опасност!

Му сведочам на секому дека: следбениците на Совршениот Ислам никогаш никого не убиле! Никогаш! Никого! Вооружените “верници“ со своето оружје само докажуваат дека всушност се плашат од смртта и длабоко во душата се неверници, бидејќи вистинските верници немаат потреба од оружје!

БОГ да те благослови, Тони-те!



Те молам внимавај со вакви паушални изјави, бидејќи и германците (за евреите), србите (за албанците), турците (за ерменците), израелците (за палестинците), расистите (за црнците), ... правеле - и тајно сѐуште прават - вакви или слични паушални изјави!
Mene izgleda deka ti imas nesto antipatija prema Turcite.

A za Tursko evreite ednas ti rekov deka mnoguuu paushal zboruvas i ti.
I sve si pishuval samo Amerikancite najgolemite teroristi ne gi spomna gi zaboravi nenamerno mi se cini.

Selam Alejkum. Vo ime Allaha i negoviot poslanik Muhammed A.S
 
S

smart ass

Гостин
Vaka Smarte. Za da podobro razbiras.
Ti branis sega Amrikancite a vinuvas Sadamot.
A nie kazemo on sto donesuva zrtva na svetot ili na covecanstvoto ne e greh da se ubije.
Ako Sadam takov e i on zasluzuva Smrt.
No ne zatvorenicite vo Al gharib ne e Sadam.
Barem ti razberi.
Sega tie vojnici sto ubivat i gi stavat lesevite eden na drug goli i se slikat spored tebe:
Dali zasluzuvat smrtna kazna???


Zmijata dali e greh da se ubije.

силбер абу граиб е познат затвор по злосторства,прочитај погоре,а овие американциве-не ги убиле туку вршеле тортура и изживљавање сите се пред суд и одговараат,а кога беше садам правеа полошиработи(во истиот затвор па никој не одговараше)....

Sega tie vojnici sto ubivat i gi stavat lesevite eden na drug goli i se slikat spored tebe:
колку што знам не се лешеви,туку намерно поставени во таква положба со цел измачување,исто и таа американката шо го има врзано затвореникот....Осудени се...ама тие се и болни луѓе,пореметени кога некој се задоволува со нечие страдање и ужива во истото е како што би рекле психијатрите патологија.

за казна не сум да судам ама осудени се веќе...затвор мислам..дооолго
епа мислам дека не ќе поминат добро таму.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
силбер абу граиб е познат затвор по злосторства,прочитај погоре,а овие американциве-не ги убиле туку вршеле тортура и изживљавање сите се пред суд и одговараат,а кога беше садам правеа полошиработи(во истиот затвор па никој не одговараше)....



колку што знам не се лешеви,туку намерно поставени во таква положба со цел измачување,исто и таа американката шо го има врзано затвореникот....Осудени се...ама тие се и болни луѓе,пореметени кога некој се задоволува со нечие страдање и ужива во истото е како што би рекле психијатрите патологија.

за казна не сум да судам ама осудени се веќе...затвор мислам..дооолго
епа мислам дека не ќе поминат добро таму.
Ti mislis deka nema lesevi kade sto se slikat.
No isto i jas sum gledal uste pogore video sto pravat. Samo sega nemam link, ja zabrania ta viedeo.

Sega ostaj ti ubistvoto koja ne dozvoluva islam.
Znaes sto vo Sunet pisuva sto kazal prorokot Muhammed A.S.

Ako ti nekoj udira so samar.
Potrudi se da se kontrolises ne mu ja uzvrati samarot dodeka ne znas zasto te udiral.
Ako ne mozes da se smiris broj do deset.
Pa ako opet se ne smiris sedni 10 min.
Ako pak se ne smiris legni na zemja 10 min.
Koga ke se smiris na miroven nacin prasaj kade e problemot, zasto taka postapi so tebe.
 
S

smart ass

Гостин
помеѓу таквите кои се сликаат со мртви лешеви а и тие кои се снимаат сечат глави и ги држат како трофеј а и стрелаат луѓе-нема разлика.

исти се.Разликата е што првите се болни и ненормални а вторите фанатици,а заклучокот е дека истите не постапиле правилно во никој случај.
Такво нешто за оправдување:nenene::nenene:

а за казни...има кој да суди.
 
D

dzale1

Гостин
A sto da receme nie Makedoncite sto genocid ni izvrsile i Albancite i Grcite i Srbite i Bugarite? ETNICKI MASOVNI CISTKI Na makedonsko naselenie !

Albanskite balisti4ki ordi vo zapadna makedonija opustoshile preki 200 sela vo tursko vreme do 1945

Grckite Fanarioti izvrsile najgolem GENOCID vo istorijata na Mak Narod 1850 do 1960 voeno i od 1960 do den deneshen politicki

Bugarskite vojski vrsele masakri i silovanja po makedonskite sela i gradovi isto kako i srpskite so nivnite javni strelanja i posrbuvanje t.e. pobugar4uvanje na nasheto nepismeno naselenie vo toa vreme.


Spiros prashanje za tebe!? Dali Makedoncite zgreshile nekomu nekogash ?????? I dali ljubovta bozja milost i ljubov konecno ke ne stigne ???
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
A sto da receme nie Makedoncite sto genocid ni izvrsile i Albancite i Grcite i Srbite i Bugarite? ETNICKI MASOVNI CISTKI Na makedonsko naselenie !

Albanskite balisti4ki ordi vo zapadna makedonija opustoshile preki 200 sela vo tursko vreme do 1945

Grckite Fanarioti izvrsile najgolem GENOCID vo istorijata na Mak Narod 1850 do 1960 voeno i od 1960 do den deneshen politicki

Bugarskite vojski vrsele masakri i silovanja po makedonskite sela i gradovi isto kako i srpskite so nivnite javni strelanja i posrbuvanje t.e. pobugar4uvanje na nasheto nepismeno naselenie vo toa vreme.


Spiros prashanje za tebe!? Dali Makedoncite zgreshile nekomu nekogash ?????? I dali ljubovta bozja milost i ljubov konecno ke ne stigne ???
da ne si zgresil tema nesto..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom