Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Негледањето и негирањето на СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС, е најголемата трагедија на човештвото! :(
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Негледањето и негирањето на СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС, е најголемата трагедија на човештвото! :(
ti samo potvrduvas nesto a nisto ne ni kazuvas!

Ajde kazi ni vo sto veruvas ti...kako,zosto...??
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Прво пишувај Македонски оти едвај те разбирам...:helou:

Второ Marcus е христијанин и нема што да кажува за муслиманството..

и трето провокација нема туку има отворена дискусија...велам визуелен затоа што не постои па ако ти мислиш дека постои дај докази пастирај линк да го видиме како изгледа...:helou:

и еднаш викаш дозволено е убивање апотоа велиш тоа е најголем грев:uvo:
Јас ќе се обидам Македонски да ти образложам, иако сметам дека нема потреба од објаснување, но еве за добра волја......

Муслуманите живеат според Куранот (Божји говор) и Суннетот (Праксата на Божјит пратеник Мир и спас врз него)

Штом ова е појаснето, постои ајет во Куранот каде се вели вака:

Кој убие невин човек, кој по земјата неред нешири, има грев како да го убил целото човештво!

Ако ова го земеме како појдовна точка во дискусијава, во Ислам, најстрого е забрането да се убие невина личност!!!

Но недоразбирањата кај тебе се, ако несмее да се убие невин човек, како тогаш некој убива.....

ЈАС ПРАШУВАМ ДАЛИ ЈА ЗНАЕШ ЛИ РАЗЛИКАТА ПОМЕЃУ ПОЛИЦАЕЦ И ТЕРОРИСТ ?

и едниот и другиот носат, користат огнено оружје, и двајцата убиваат луѓе, (кога непостои друг излез)

па нели овие двајца се исти во суштина ????


НЕ секако дека не, едниот убива од луд памет, а другиот убива да воведе ред и мир во дотичното подрачје!!!

Прашањето е овде кој воведува ред ???


пак прашувам, дали е грев да се убиат вакви личности?


http://www.youtube.com/watch?v=mrP_0LYg7t4&feature=related
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Негледањето и негирањето на СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС, е најголемата трагедија на човештвото! :(
Точно така, се слагам
А гледањето и прифаќањето на СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС е најголемата комедија на човгештвото
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Kako е воозможно да е дозволено да се убива.Оттука произлегува дека Семокниот бог ( Алах) ви дава апсолутна моќ да судите и врз основа на донесениот суд да убиете. Па не сте богови бре. Па тогаш и вие станувате убици или вие сте чесните момци и вам ви се простува бидејќи ја носите праведната одлука.

Ако грешам поправете ме :toe:
 
S

smart ass

Гостин
тоа се потенцијални бомби,значи треба да се изврши детално испитување и откако се утврди дека се невини ќе ги пуштат.(се разбира ако се невини)

зборам конкретно за гвантанамо.

..а за абу граиб...имаше слики и од тој злогласен затвор...веруј американските војници тоа што го правеа е изживљавање.....ама САДАМ што правеше тоа ти дали знаеш..
и ретко излеваа живи,а на некои им отстранувале кожа па третмани со сол со натриум хидроксид...поранешниот режим...далеку полоши работи правеше.

а тие кои мачеа пред СУД ИЗЛЕГОА и СЕ КАЗНЕТИ!!

а во време на Садам таквите ги наградуваа.

сега веќе нема така:toe:

и да убиството етички е неоправдано
ЈАС ПРАШУВАМ ДАЛИ ЈА ЗНАЕШ ЛИ РАЗЛИКАТА ПОМЕЃУ ПОЛИЦАЕЦ И ТЕРОРИСТ ?
и едниот и другиот носат, користат огнено оружје, и двајцата убиваат луѓе, (кога непостои друг излез) [/quote]грешка-полицаецот користи оружје кога мора...а терорист влева во дискотека или во автобуст и се разнесува(а не мора:toe:)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
добро бе до толку сте слепи...зарем не видовте у видеото што постираше братот reemteY како ги мачат луѓето..човек малку да има срце и чуства ќе им падне жал...
и сите тие бомбардирања и самоубиствени напади се случуваат зошто луѓето си ја бранат државата, семејството, честта...не знам дали има на интернет но јас лично сум гледал клупови низ турските вести како американците ги силуваат муслиманските девојки...и уште милјон лоши работи....
но да..само зошто тие се МУСЛИМАНИ не се у право...вие сте..:tapp:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Kako е воозможно да е дозволено да се убива.Оттука произлегува дека Семокниот бог ( Алах) ви дава апсолутна моќ да судите и врз основа на донесениот суд да убиете. Па не сте богови бре. Па тогаш и вие станувате убици или вие сте чесните момци и вам ви се простува бидејќи ја носите праведната одлука.

Ако грешам поправете ме :toe:
Gresis i ke te popravime. :) Voopsto ne e dozvoleno da se ubiva osven koga pravdata toa go nalaga. Voopsto ne e dozvoleno sekoj da se stava vo uloga na sudija ili egzekutor. Za toa si postojat posebni serijatski ( citaj pravni) institucii. No, vo slucaj na vojni, terori, progonstva, izmacuvanja, genocidi, siluvanja, i sto uste ne, tesko e....navistina e tesko covek koj izgubil nekoj od najmilite da se vozdrzi. Bog da ne socuva od takvi iskusenija.

Inaku, kikamika, neznam dali citase za edni licnosti od anglija koi sto se izzhivuvale vrz maloletni deca, edni pedofili, pa koga za niv bese postavena anketa, sto da im se napravi, rezultatot bese 100% SMRTNA KAZNA.

тоа се потенцијални бомби,значи треба да се изврши детално испитување и откако се утврди дека се невини ќе ги пуштат.(се разбира ако се невини)

зборам конкретно за гвантанамо.

..а за абу граиб...имаше слики и од тој злогласен затвор...веруј американските војници тоа што го правеа е изживљавање.....ама САДАМ што правеше тоа ти дали знаеш..
и ретко излеваа живи,а на некои им отстранувале кожа па третмани со сол со натриум хидроксид...поранешниот режим...далеку полоши работи правеше.

а тие кои мачеа пред СУД ИЗЛЕГОА и СЕ КАЗНЕТИ!!

а во време на Садам таквите ги наградуваа.

сега веќе нема така:toe:

и да убиството етички е неоправдано


и едниот и другиот носат, користат огнено оружје, и двајцата убиваат луѓе, (кога непостои друг излез)
грешка-полицаецот користи оружје кога мора...а терорист влева во дискотека или во автобуст и се разнесува(а не мора:toe:)[/QUOTE]

Totalno neizdrzan komentar. Se prasuvam samo, ako tie vo Gvantanamo, Abu Graib, Irak, Cecenija, Palestina itn. bea Makedonci, KAKOV CE BESE TVOJOT KOMENTAR.

Ah, da.....ce bea narodni heroi, ce im gradevte bisti, pa duri nekoi od niv mozebi Crkvata ce proglasese za svetci, itn.

Po tudjiot grb i sto stapa se malku.

Ah pusti stereotipi, kompletno vi gi isprale mozocite.:(
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Абе тие цел живот со војни го поминале зато вакви се....кажа и Mr.InF3ction,си ја бранат државата...
 
S

smart ass

Гостин
јас само кажав факти.

инаку не ми е испран мозокот и немам стереотипи,туку имам стерео FM.
 
S

smart ass

Гостин
еве нешто во стилот на садам...



The chemicals used included mustard gas and the nerve agents sarin, tabun, and VX. At least 5,000 people died immediately as a result of the chemical attack and it is estimated that up to 12,000 people in all died during the course of those three days.
Ne zaboravaj deka medalot ima dve strani, pa taka i faktite.
во сличајов е една страна...зависи од кој агол гледаш.



гледаш...исти се,само кое е појасно.

сеа сфаќам зш си тоа што си :)
стави iTunes надогради се малце
јасно...патем погледни го видеото,околу 20000 курди го загубија животот.

и тоа се луѓе,а беа убиени со нервни гасови.:toe:

денес во Ирак го Нема Садам и такви КАТАСТРОФИ нема да се случуваат.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
еве нешто во стилот на садам...







во сличајов е една страна...зависи од кој агол гледаш.



гледаш...исти се,само кое е појасно.



јасно...патем погледни го видеото,околу 20000 курди го загубија животот.

и тоа се луѓе,а беа убиени со нервни гасови.:toe:

денес во Ирак го Нема Садам и такви КАТАСТРОФИ нема да се случуваат.
а ти знаеш каков народ се курдите?
што прават у турција?
си слушнал за терористичката група ПКК?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Денот доаѓа кога сите ќе ја видат Совршената Вера, Совршената Мудрост, Совршената Милост БОЖЈА во Христос и ќе ја следат со цело срце - Иншалах - и така лагите, убиствата, кражбите, неправдите, ... ќе престанат засекогаш!

АМИН
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom