Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.InF3ction

Гостин
Епа зошто баш вино, а не сок од портокал, боровница или боза?:vozbud:

Зошто баш вино, а?:vozbud:

А за другите услуги можеме да отвориме посебна тема:tv:



Алла, мислам.
Пер тоа е нешто што никој не видел...никој не пробал...никој не слушнал....тоа се вика вино..барем така го преведуваат од арапскиот јазик....но сигурен сум..не е тоа виното што е у овој свет:)
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Here is a Parable of the Garden which the righteous are promised. In it are...rivers of wine... Koran 37:40-48
But the true servants of God shall be well provided for,...they shall be served with goblet filled at a gushing fountain, white and delicious to those who drink it. It will neither dull their senses nor befuddle them.
Koran 56:7-40
They shall recline on jewelled couches face to face, and there shalt wait on them immortal youths with bowls and ewers and a cup of purest wine:
Koran 83:23-26
The righteous will surely dwell in bliss. Reclining upon soft couches they will gaze around them: and in their faces you shall mark the glow of joy. They shall be given a pure wine to drink, securely sealed, whose very dregs are musk...
Ај да видиме што вели Кур'анот за ова:

Сура 37: 40 - 48 ајет, цитирам на македонски:

" А Аллаховите искрени робови, ќе имаат посебна опскрба, разно овоштие, и ќе бидат почитувани, во бавчите џеннетски,благословени, врз дивани потпрени, едникондруги свртени! Ќе бидат послужувани со пијалок од извор бел и сладок за оние кои пијат. Во него ја нема она што ја поматува свеста , а од него оние и не ќе се опиваат. И pri нив ќе има девојки ( хурии) со крупни очи, и со соборени погледи."

Ете толку од твоите лаги, клевети и манипулации. Ако пијалокот кој што нема да ја поматува свеста и кој што не опива се вика ВИНО или АЛКОХОЛ, и ако има такво нешто и на овој свет, тогаш верувај, дека и јас веднаш почнувам да го конзумирам тој пијалок КОЈ НЕ ЈА ПОМАТУВА СВЕСТА И КОЈ НЕ ОПИВА. :baeh:

И така со ред, значи во Рајот ќе има уживање и послуга од чисти и скромни младичи и девојки, послуга за машките и женските, послуга за жителите на Рајот, од Бога одредена. Ништо нејасно и ништо чудно. Тоа што ти си го зацртала во твојата еротска глава е ОРГИЈАЊЕТО кое никаде не се спомнува во Кур'анот, туку во твојата болна фантазија, па затоа вероватно и често ја користиш употребата на емотикончето :bip:.

Ако си толку напалена имаш форум за љубов и секс. Тркни си таму.:helou:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Знам дека сум ти неодолив, но-не си за мене.
По којзнае кој пат се чудам, како дозволувате вакви лични обраќања? Но...можеби дозволено е во некои вери.

Туку, ме чуди перфидноста и смелоста да се менуваат куранските цитати, мислев дека тоа ви е забрането.

Сура 37:45-47

На нивните собири ќе се служат со чаши со вино од реките што ќе течат и нема да стравуваат за нивно престанување, бојата на виното ќе биде бела и тоа ќе биде слатко за пиење, не ќе биде непријатно за телото и умот.

На здравје:party2:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ќе бидат послужувани со <u>пијалок
послужувани од кого ?

И pri нив ќе има девојки ( хурии) со крупни очи, и со соборени погледи
Ова се девиците ? А за девојките дали ќе има мажи или тие се лезбејќи во Алаховиот рај ?

значи во Рајот ќе има уживање и послуга од чисти и скромни младичи и девојки, послуга за машките и женските, послуга за жителите на Рајот, од Бога одредена.
Ќе има уживање ама дали послугата ќе ужива. Нели има добри луѓе муслимани, а од што ќе се состојат слугите. Жителите на рајот е јасно кај живеат ама дали се знае слугите каде ќе престојуваат. Во кој дел на рајот ?
Тоа што ти си го зацртала во твојата еротска глава е ОРГИЈАЊЕТО
У реду е оргијање ама вашиов рај ко да го создал сексуален манијак.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Знам дека сум ти неодолив, но-не си за мене.
По којзнае кој пат се чудам, како дозволувате вакви лични обраќања? Но...можеби дозволено е во некои вери.

Туку, ме чуди перфидноста и смелоста да се менуваат куранските цитати, мислев дека тоа ви е забрането.

Сура 37:45-47

На нивните собири ќе се служат со чаши со вино од реките што ќе течат и нема да стравуваат за нивно престанување, бојата на виното ќе биде бела и тоа ќе биде слатко за пиење, не ќе биде непријатно за телото и умот.

На здравје:party2:
Здравје да имаш! Само пази да не се измочаш од премногу пиење.:vozbud:
Кур'анските ајети воопшто не се променети.Не е проблем зборот вино, проблем е прашањето КАКВО Е ТОА ВИНО КОЕ ШТО НЕ ГО ПОМАТУВА УМОТ И СВЕСТА И КОЕ ШТО НЕ ОПИВА?

1. Алкохолно
2. Безалкохолно
3. Нешто трето.... ????

Ајде да ти ја видам перцепцијата сега?:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
послужувани од кого ?



Ова се девиците ? А за девојките дали ќе има мажи или тие се лезбејќи во Алаховиот рај ?


Ќе има уживање ама дали послугата ќе ужива. Нели има добри луѓе муслимани, а од што ќе се состојат слугите. Жителите на рајот е јасно кај живеат ама дали се знае слугите каде ќе престојуваат. Во кој дел на рајот ?

У реду е оргијање ама вашиов рај ко да го создал сексуален манијак.

:coffee:

Здравје да имаш! Само пази да не се измочаш од премногу пиење.:vozbud:
Кур'анските ајети воопшто не се променети.Не е проблем зборот вино, проблем е прашањето КАКВО Е ТОА ВИНО КОЕ ШТО НЕ ГО ПОМАТУВА УМОТ И СВЕСТА И КОЕ ШТО НЕ ОПИВА?

1. Алкохолно
2. Безалкохолно
3. Нешто трето.... ????

Ајде да ти ја видам перцепцијата сега?:vozbud::vozbud::vozbud:
Зошто прво негираше дека е вино, а потоа кога виде дека на форумов имало луѓе кои не пијат нафта го смени исказот?

Ако виното не чинело, арно реков, зошто не ставеле реки од боза?

П.С. По ххх-ти пат ќе прашам, чита ли некој како се изразуваат овде исламскиве верници?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Се работи за преводи на Кур'анот. А сега подвлечи ми каде сум го негирал тоа?

П.П.С. Исламските верници за разлика од некои бруки кои го претставуваат христијанството се изразуваат перфектно.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Не! Харам - строго е забрането според исламските прописи да се јаде месото и неговите продукти (преработки) од следните животни: свињи, и сите крвожедни животни - напр. мачки, кучиња, волци, лисици, мечки, шакали, соколи, орли, јастреби исл.

Потоа е забрането месото од: питомо магаре, мазга, слон, гуштер, кртица, змија, глушец, ласица, еж, жаба и сл.

Исто така не е дозволено да се јадат кукци ( незнам македонски израз/не ми текнува), освен скакулци, исто се забранети полжави и други влекачи.

Од водените животни единствено е дозволено месото од сите видови на риби. По исламските прописи забранета е употребата на крвта од сите животни, па и оние чие што месо инаку е халал/ дозволено, забранети се мршите, пцовисаните животни и сите оние кои што се заклани во нечие друго име освен Аллаховото.

Ете! :)
благодарам за одговорот-тоа ме интересираше....но сигурно кога би биле во фаза на НА ПРИМЕР војни,земјотреси,разни катаклизми и катастрофи,дозволено е СЕ за да преживееме...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
благодарам за одговорот-тоа ме интересираше....но сигурно кога би биле во фаза на НА ПРИМЕР војни,земјотреси,разни катаклизми и катастрофи,дозволено е СЕ за да преживееме...
Така е! Во состојби каде што немаме никаков избор од дозволената храна стапува на сила правилото: -Нуждата ги менува законите , и така, забранетото постанува дозволено.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да поставам едно прашање за културанта што го прати исламот... не за самото религиско учење. Како паралела ќе го земам христијанството.

Зошто исламот во која и да е култура си задржува арапски елементи? Зошто народите од исламска вероисповест преку исламот прифаќаат арабски елементи во облекување, музика, архитектура...
Како пример, Православието во македонија точно да вовело работи од други нации но сепак се знае македонското и ако не кажам дека сум христијанин нема некој начин да се познае...

Зошто е толку јака и евидентна арапската култура во исламот? (знам дека од таму потекнува, но еве јас како христијанин не ги читам моите молитви на еврејски).
Vo nekoi raboti moze da se smenaat nestata a vo nekoi raboti ne zoshto ? za toa sto kuranot mora da se cita na arapski posto nema bukvalen prevod na drugi jazici. Edna strana od arapskiot jazik cini kolku 6 ili pak 7 normalni nashi strani. Mora da se oblecaat taka zaradi toa zosto taka si e verata. Arapite kako i vie znaete bile mnogu pametni luge denesnite brojevi koi gi upotrebuvate se arapski . Zosto kulturata na islamot ne napreduva ? Za toa sto egzistiraat nekoji luge koj sakaat da go rasipuvaat islamot za toa sto islamot e edinstven sveta kniga koja sto nema promeni vo neja nemalo ni nema da ima. Za da se rasipe veraata se formirani sekakvi grupi ne znam denesnive denovi se aktualni i vo makedonija nekoj so bradi sto se oblekuvaat so kusi pantaloni etc etc . Ovie luge ja nosaat islamot na propast posto arapskite mesta sekoja 3 ili 4 godina imat po nekoja vojna vo nim.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
послужувани од кого ?



Ова се девиците ? А за девојките дали ќе има мажи или тие се лезбејќи во Алаховиот рај ?


Ќе има уживање ама дали послугата ќе ужива. Нели има добри луѓе муслимани, а од што ќе се состојат слугите. Жителите на рајот е јасно кај живеат ама дали се знае слугите каде ќе престојуваат. Во кој дел на рајот ?

У реду е оргијање ама вашиов рај ко да го создал сексуален манијак.
Na sekoj tvoj glup citat imam jak odgovor za da ti se svrti tvoj lezbejski raj na glava.

No ostavam za sega , zatoa sti mi ne dozvoluva verata, do togas koga e za tebe limit !!!

[/b] :coffee:



Зошто прво негираше дека е вино, а потоа кога виде дека на форумов имало луѓе кои не пијат нафта го смени исказот?

Ако виното не чинело, арно реков, зошто не ставеле реки од боза?

П.С. По ххх-ти пат ќе прашам, чита ли некој како се изразуваат овде исламскиве верници?
Sega posle ovie odgovori sto gi dobi od drugarot El Faruk, jas se cudam kako imas uste obraz da prodolzis na diskutiranje koga i ti sama pokaze fakt.
Zar ti nikogas ne znaes najmalce da kazes PARDON, sum pogresila.
Dali toa ne te ucile koga bese malecka so dve kratki repki na glava.

Aj Selam :)
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Na sekoj tvoj glup citat imam jak odgovor za da ti se svrti tvoj lezbejski raj na glava.

No ostavam za sega , zatoa sti mi ne dozvoluva verata, do togas koga e za tebe limit !!!



Sega posle ovie odgovori sto gi dobi od drugarot El Faruk, jas se cudam kako imas uste obraz da prodolzis na diskutiranje koga i ti sama pokaze fakt.
Zar ti nikogas ne znaes najmalce da kazes PARDON, sum pogresila.
Dali toa ne te ucile koga bese malecka so dve kratki repki na glava.

Aj Selam :)
Jas navistina sakam da slusnam ako ti sakas da mi objasnis, dali bukvalno se misli za devicite ili e nesto simbolicno?
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
благодарам за одговорот-тоа ме интересираше....но сигурно кога би биле во фаза на НА ПРИМЕР војни,земјотреси,разни катаклизми и катастрофи,дозволено е СЕ за да преживееме...
Ive , da taka e.
No ke te zamolam da ja naucis Zimzelen, koga nesto prasuva isto taka da bide zablagodarena na odgovorot kako tebe, da se izrazi.

Selam :)

Jas navistina sakam da slusnam ako ti sakas da mi objasnis, dali bukvalno se misli za devicite ili e nesto simbolicno?
Za ovoj odgovor ke ti se izvinuvam , ne znam.
(Taka e odredeno vi Islam, ako nesto ne znam ne smem da odgovorim od glava)

Ke ja zamolime drugarot El Faruk da ti odgovori za toa ??

Selam

селам во превод е??

и иншалах???
Selam znaci MIR.

Selam Alejkum MIR NAD VAS.

Inshallah-- So dozvola (volja) na Allah(Bog)

Koj sto pisuva i kaj mojot korisnicki natpis nad Nickot ili kaj avatarot.
Salaam/Peace
 
S

smart ass

Гостин
Ок. фала за одговорот.

ама имам уште едно прашање-на ова виде е соборен во чеченија руски МИ-24.

дали исламот бара да се изговара алаху акбар при овакви ситуации(па и тие у хеликоптерот се луѓе)...или станува збор за погрешна интерпретација односно радикализам?


 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom