Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
муслиманите освен свинско СЕ друго јадат ?!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Според законот, не само свинското туку и други видови на месо се водат како нечисти и затоа се од БОГА (ЕЛОАХ, АЛАХ) - преку пророците израилеви - препорачани да не се јадат!
Тоа е така и никој не треба да се сомнева во тоа, исто како што никој нетреба да се сомнева во фактот дека БОГ на неговите изабраници кои во чиста вера и благодарност се молат, е во состојба сѐ да им пречисти и да им го Благослови со надприродна чистота!

Среќен е секој кој ја има Верата (Исламот) Христова, а стомакот - или нешто друго под стомакот - не му е миродавно во верата, туку срцето исполнето со Чистиот Дух БОЖЈИ!

Сѐ друго е понечисто дури и од свињата и кучето!

Дали сте виделе некогаш како свињата прави геноцид, холокаос, ... над своите ближни?!
Затоа браќа и сестри, пријатели и сите останати, многу е важно да се држиме за СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС и поради (стомакот) помалите зла, да не ги правиме поголемите, навредувајќи, повредувајќи и дури убивајќи луѓе што не се држат строго за заповедите и советите во однос на храната!

Иншалах секој да ја разбере суштината на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС и да биде од БОГА (ЕЛОАХ, АЛАХ) Благословен!

АМИН
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
муслиманите освен свинско СЕ друго јадат ?!
Isto i ti, koga e zborot za Muslimanite mnogu jades .. pa i svinsko.

:coffee:Ова покажува дека ти самиот не си го знаеш куранот, сега тек тук те поучуваат браќата, прочитај прво што се нуди во исламскиот рај па после коментирај дали сум смешна јас или ти, :pos:и не изигравај видовњак зашто не си.

Во исламскиот рај меѓу другото ќе ви течат реки од пенливо вино...Прашај, па после коментирај...:vozbud::vozbud::vozbud:
edit:модерирано...доста со постови кои предизвикуваат се' само дискусија не..
Sto ke prais. Ako se nesto zbori na Islamot od nekoi poznati sekogas slusname vakvi kako sto rece постови кои предизвикуваат се' .

Ona sama sebe treba da moderira, omrazata sto ja ima za Islamot. Pa potoa moze da se diskutira.

Saka da mi kaze mene deka vo kuranot pisuva deka vo raj tece penlovo vino.
Saka nekako so smesni i provokativni posti na ne provocira sekogas.
Misli deka so decava ima rabota.
Dokazi moj ova . Hajde dokazi kade pisuva vo Kuran taka nesto.

Pa ako ne dokazes togas si ja dokazes sama sebe koja si.

Rekov: Ako vaka lazni komentari davas za Islamot mislis deka sekoj ke te veruva. Site te znat, od bilo koja vera kakva si vo srceto.

Ajde idi i cisti si ja ti so penlivo vino prvo tvojata omraza za ISlamot pa potoa ke razgovarame.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Колку е лесно во недостиг на знаење да напаѓаш личности, но не сте вие криви...
Колку само лоша слика дадовте како “претставници“на исламот не сте ни свесни, само продолжете...мене ми одговара:vozbud:

А за вината, еве бујрум, научи си прво што ти пишува во “светата книга“ па после занимавај се со мене:vozbud:


Here is a Parable of the Garden which the righteous are promised. In it are...rivers of wine... Koran 37:40-48
But the true servants of God shall be well provided for,...they shall be served with goblet filled at a gushing fountain, white and delicious to those who drink it. It will neither dull their senses nor befuddle them.
Koran 56:7-40
They shall recline on jewelled couches face to face, and there shalt wait on them immortal youths with bowls and ewers and a cup of purest wine:
Koran 83:23-26
The righteous will surely dwell in bliss. Reclining upon soft couches they will gaze around them: and in their faces you shall mark the glow of joy. They shall be given a pure wine to drink, securely sealed, whose very dregs are musk...

Бело и мирисно...ала Шардоне.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
абе ќе има вино.....али не е тоа виното што е од овој свет мислам има разлика...
како што сум читал тоа виното не опијанува:)...
и да...у рајот ќе имате се што сакате :) па сеа што вклучува тука не знам:hihi:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
абе ќе има вино.....али не е тоа виното што е од овој свет мислам има разлика...
како што сум читал тоа виното не опијанува:)...
и да...у рајот ќе имате се што сакате :) па сеа што вклучува тука не знам:hihi:
Епа зошто баш вино, а не сок од портокал, боровница или боза?:vozbud:

Зошто баш вино, а?:vozbud:

А за другите услуги можеме да отвориме посебна тема:tv:

Како се вика муслиманскиот бог??????




:toe:
Алла, мислам.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Како се вика муслиманскиот бог??????




:toe:
Muslimanskiot Bog se vika isto taka Bog na Makedonski.

Allah na arapski.

Zoti na Albanski.

Tanri, Mevlan na Turski.

Got na Nemacki.

Dieux na Francuski

Dios Na Italianski .

No Muslimanite povekemina ja kazuvat imeto na Allah na Arapski, znaci original od Kuranot.
Allah (Bog) ima 99 iminja. A toa se.... Ke nastavim
 
?

..........

Гостин
Muslimanskiot Bog se vika isto taka Bog na Makedonski.

Allah na arapski.

Zoti na Albanski.

Tanri, Mevlan na Turski.

Got na Nemacki.

Dieux na Francuski

Dios Na Italianski .

No Muslimanite povekemina ja kazuvat imeto na Allah na Arapski, znaci original od Kuranot.
Allah (Bog) ima 99 iminja. A toa se.... Ke nastavim
значи ли тоа дека нема име ?
мислам освен(бог) универзално ама тоа не е име:toe:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Muslimanskiot Bog se vika isto taka Bog na Makedonski.

Allah na arapski.

Zoti na Albanski.

Tanri, Mevlan na Turski.

Got na Nemacki.

Dieux na Francuski

Dios Na Italianski .

No Muslimanite povekemina ja kazuvat imeto na Allah na Arapski, znaci original od Kuranot.
Allah (Bog) ima 99 iminja. A toa se.... Ke nastavim

Настави ти за виното во рајот, ако имаш образ.:vozbud:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Абре каков мајтап човече, ако не разбираш англиски нема проблем, подоцна ќе ти ги напишам од мак. Куран овие цитати, а ти по бројот сам веќе знаеш да си ги најдеш на својот јазик кој и да ти е.

Јас ли бре го измислив тоа дека во рајот ќе имате вино? Јас ли?
И дека млади момци ќе го служат?

Тебе значи ко мајтап ти изгледа тоа? Може и си во право, личи на мајтап ама за жал не е, ало, Муамед тоа го кажал.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
муслиманите освен свинско СЕ друго јадат ?!
Не! Харам - строго е забрането според исламските прописи да се јаде месото и неговите продукти (преработки) од следните животни: свињи, и сите крвожедни животни - напр. мачки, кучиња, волци, лисици, мечки, шакали, соколи, орли, јастреби исл.

Потоа е забрането месото од: питомо магаре, мазга, слон, гуштер, кртица, змија, глушец, ласица, еж, жаба и сл.

Исто така не е дозволено да се јадат кукци ( незнам македонски израз/не ми текнува), освен скакулци, исто се забранети полжави и други влекачи.

Од водените животни единствено е дозволено месото од сите видови на риби. По исламските прописи забранета е употребата на крвта од сите животни, па и оние чие што месо инаку е халал/ дозволено, забранети се мршите, пцовисаните животни и сите оние кои што се заклани во нечие друго име освен Аллаховото.

Ете! :)

Иншалах секој да ја разбере суштината на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС и да биде од БОГА (ЕЛОАХ, АЛАХ) Благословен!

АМИН
Таа суштина има свои ПРАВИЛА И ПРОПИСИ, и не е само гола вера. Немој погрешно да го толкуваш Исуса и неговата мисија да не ти наредам сега стотина библиски пасуси кои ја негираат твојата догма (разбирање на верата)составена од две три реченици, кои постојано ги повторуваш во твоите постови.

Колку е лесно во недостиг на знаење да напаѓаш личности, но не сте вие криви...
Колку само лоша слика дадовте како “претставници“на исламот не сте ни свесни, само продолжете...мене ми одговара:vozbud:

А за вината, еве бујрум, научи си прво што ти пишува во “светата книга“ па после занимавај се со мене:vozbud:


Here is a Parable of the Garden which the righteous are promised. In it are...rivers of wine... Koran 37:40-48
But the true servants of God shall be well provided for,...they shall be served with goblet filled at a gushing fountain, white and delicious to those who drink it. It will neither dull their senses nor befuddle them.
Koran 56:7-40
They shall recline on jewelled couches face to face, and there shalt wait on them immortal youths with bowls and ewers and a cup of purest wine:
Koran 83:23-26
The righteous will surely dwell in bliss. Reclining upon soft couches they will gaze around them: and in their faces you shall mark the glow of joy. They shall be given a pure wine to drink, securely sealed, whose very dregs are musk...

Бело и мирисно...ала Шардоне.

Одлично! Ништо нејасно, сем за некои ко тебе! Тука нема никаков проблем, проблемот е во твојата глава.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
За рајот мислите дека се мајтапам, а камо ли за емотиконите кои се дозволени, затоа ги ставиле како изразно средство, па и тие ви сметаат кога ви е мака. Ех...:baeh:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom