Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Se izvinuvam sto se vmesuvam vo razgovorot...No, ovde Isus ne zboruva za covek, zasto megu drugoto veli ke bide so vas doveka...a Muhamed ne ostana so nas doveka. I jasno kazuva deka e toa Duhot Bozji ili Svetiot Duh, sam citiras stihovi... Drug prorok po Isus nema i ne najavil.
Ne treba da se izvinuvas sto davss koment no treba da se izvinuvas na toa sto kazuvas deka posle Isus nema drug prorok.
Sega zamisli i Evreite kako ti izgleda koga isto i toe velat deka polse moisej nema drug prorok.

Da kazes deka Muhammed A:S ne bil prorok e isto kako da kazuvas osven hristijanstvoto ne prifakam niedna druga religija da postoi.
A toa e fashizam.
Zatoa vnimavaj sto zboris.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ne treba da se izvinuvas sto davss koment no treba da se izvinuvas na toa sto kazuvas deka posle Isus nema drug prorok.
Sega zamisli i Evreite kako ti izgleda koga isto i toe velat deka polse moisej nema drug prorok.

Da kazes deka Muhammed A:S ne bil prorok e isto kako da kazuvas osven hristijanstvoto ne prifakam niedna druga religija da postoi.
A toa e fashizam.
Zatoa vnimavaj sto zboris.
Se izvinuvam, navistina ne sakav nikoj da navredam...No, samo sakav da kazam deka Isus ne najavil drug prorok posle Nego i deka stihovite ne se odnesuvaat na Muhamed.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Se izvinuvam sto se vmesuvam vo razgovorot...No, ovde Isus ne zboruva za covek, zasto megu drugoto veli ke bide so vas doveka...a Muhamed ne ostana so nas doveka. I jasno kazuva deka e toa Duhot Bozji ili Svetiot Duh, sam citiras stihovi... Drug prorok po Isus nema i ne najavil.
Точно ! Ако зборувал за Мухамед, немаше да каже довека. Очигледно е дека зборува за Светиот Дух, кој слегува на педесетницата и се вселува во апостолите. Нема потреба никој да се чувствува навреден.:toe:
1 А кога дојде денот на Педесетница, сите беа заедно на исто место.
2 И одненадеж стана шум од небото, како кога дува силен ветер и ја исполни целата куќа, во која седеа.
3 И им се јавија јазици како од оган, кои се разделија и над секого од нив застана по еден.
4 И тие сите се наполнија со Светиот Дух, и почнаа да зборуваат на други јазици, како што Духот им даваше да говорат.(Дела апостолски 2,1-4)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...

Во Исус е СОВРШЕНИОТ БОЖЈИ ИСЛАМ, бидејќи Тој и Неговите следбеници никогаш, ама навистина никогаш (освен едно единствено исечено уше од еден римски војник) - дури и кога умирале од терор - не пролелале нити една капка крв!

Тоа се вика 100% вера, тоа се вика 100% Чист ИСЛАМ, кој што бил и ќе остане засекогаш!

АМИН + ИншАЛАХ

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!
Јас морам да корегирам тука нешто (што во цитатот е во плаво напишано)!
Исеченото уше - од страна на Св. Ап. Петар - не беше од еден римски војник, туку од еден слуга на првосвештеникот!

Простете! :smir:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Јас морам да корегирам тука нешто (што во цитатот е во плаво напишано)!
Исеченото уше - од страна на Св. Ап. Петар - не беше од еден римски војник, туку од еден слуга на првосвештеникот!

Простете! :smir:

Ej spiros samo me interesira nesto samo...ti dali drzis krst ili ne...i na koja kniga i veruvas??
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Se izvinuvam, navistina ne sakav nikoj da navredam...No, samo sakav da kazam deka Isus ne najavil drug prorok posle Nego i deka stihovite ne se odnesuvaat na Muhamed.
Svetiot duh e prevoden na MK jazik.
Rekov ako se cita originalni jazik na Biblijata ne kazuva svetiot duh nego Paraklit. A paraklit sto znaci ti prevodiv pred ovoj post.

Originalni jazik na Biblijata Jovan 14:16, 14:26, 15:26 i 16:7 kade se spomnuva imet na Muhammed A.S.

Imeto se spomnuva Paraklit (Feraklit)
Paraklit na grcki znaci,
Odaberen
Pomosnik
Utesitel
Advokat se narecel Paraklit na starite vreminja

Na engleski znaci Comforter.

A na Arapski jazik Paraklit znaci Ahmed eden od iminjata na Muhammed A.S

Ahmed ako prevodimo na Makedonski znaci
Odaberen, Izaberen, Utesitel.


Pozdravi...
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Epa se nekoe ime ke se trefne, edno od iminjata na Muhamed ....
Parakletos-paraklit= Svetiot Duh, Utesitelot koj ke bide so nas do kraj na svetot.
A Muhamed Bog da go prosti kako sto gledame ne e.:coffee:
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Epa se nekoe ime ke se trefne, edno od iminjata na Muhamed ....
Parakletos-paraklit= Svetiot Duh, Utesitelot koj ke bide so nas do kraj na svetot. A Muhamed Bog da go prosti kako sto gledame ne e.:coffee:
Utesitelot koj ke bide so nas do kraj na svetot.
E toa e de.
Muhammed A.S posledniot pejgamber (prorok) do kraj na svetot.

Ti gledaj taka kako te odgovara. Nikoj nema protiv.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ej spiros samo me interesira nesto samo...ti dali drzis krst ili ne...i na koja kniga i veruvas??
Пријателе, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ е повеќе од секоја света книга
Тоа болните од кревет а мртвите од гроб ги дига! :)

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!

За длабокото значење на крстот (вертикала + хоризонтала) и свињата (кон земјата материјата оринтираното битие) - ако е Волја БОЖЈА и даде БОГ време - ќе отворам една нова тема.

Селам + Шалом!

E toa e de.
Muhammed A.S posledniot pejgamber (prorok) do kraj na svetot.
Побратиме Silber, те молам не ме разбирај погрешно, но вистински последен посланик (пејгамбер) е Оној Исус Христос во Кого БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба ја отелотвори Својата Вечна МУДРОСТ -, Оној Исус кој што беше пред пророкот мухамед (с.а.в.с) и ќе дојде пак како вистински последен!


Селам + Шалом!
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Пријателе, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ е повеќе од секоја света книга
Тоа болните од кревет а мртвите од гроб ги дига! :)

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!

За длабокото значење на крстот (вертикала + хоризонтала) и свињата (кон земјата материјата оринтираното битие) - ако е Волја БОЖЈА и даде БОГ време - ќе отворам една нова тема.

Селам + Шалом!



Побратиме Silber, те молам не ме разбирај погрешно, но вистински последен посланик (пејгамбер) е Оној Исус Христос во Кого БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба ја отелотвори Својата Вечна МУДРОСТ -, Оној Исус кој што беше пред пророкот мухамед (с.а.в.с) и ќе дојде пак како вистински последен!


Селам + Шалом!

Abe daj objasni mi malce ovde...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Пријателе, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ е повеќе од секоја света книга
Тоа болните од кревет а мртвите од гроб ги дига! :)

ХалелуЈАХ + Елхамдулилах!

За длабокото значење на крстот (вертикала + хоризонтала) и свињата (кон земјата материјата оринтираното битие) - ако е Волја БОЖЈА и даде БОГ време - ќе отворам една нова тема.

Селам + Шалом!



Побратиме Silber, те молам не ме разбирај погрешно, но вистински последен посланик (пејгамбер) е Оној Исус Христос во Кого БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба ја отелотвори Својата Вечна МУДРОСТ -, Оној Исус кој што беше пред пророкот мухамед (с.а.в.с) и ќе дојде пак како вистински последен!


Селам + Шалом!
избини..не ме разбирај погрешно али грешиш :XD:
Мухаммед с.а.в.с
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Epa se nekoe ime ke se trefne, edno od iminjata na Muhamed ....
Parakletos-paraklit= Svetiot Duh, Utesitelot koj ke bide so nas do kraj na svetot.
A Muhamed Bog da go prosti kako sto gledame ne e.:coffee:
“И кога Иса,синот на Мерјем,рече:”О,синови Израилови,јас сум ви,навистина,Аллахов пејгамбер,да го потврдам од Теврат она што е пред моиве раце, и да донесам радосница за пејгамберот што ќе дојде по мене,а чие име ќе биде Ахмед!”.
(Сура Сафф 6 ајет)

Ахмед= Паракитос, за оние кои исправно го разбираат грчкиот и арапскиот јазик и Библијата, додека за оние фалсификаторите може и Трајче да биде Светиот Дух.:toe:

Темата е прашања за исламот, и одговорот е јасен: -Утешителот не е Светиот Дух туку Мухаммед а.с. .

За поширока дискусија можеме да си отвориме соодветна тема.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
избини..не ме разбирај погрешно али грешиш :XD:
Мухаммед с.а.в.с


Кој ќе дојде набрзо - Иншалах - да го победи непријателот БОЖЈИ (ЕЛОАХОВ, АЛАХОВ) ?


БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) дал акал, кому колку сакал!
Abe daj objasni mi malce ovde...
Роде, верикалната линија на крстот стои за индивидуалниот егоизам, а хоризонталната за колективниот егоизам!

Исус покажа како треба да се жртвува егоизмот, ако сакаме да има спас за душата и иднина за планетата земја!

Размисли и заклучи; дали најголемиоте проблеми од создавањето на светот и планетата земја, не потекнуваат од изворот на индивидуалниот и колективниот егоизам? Тој извор е загаден и затоа ќе биде уништен во Царството Христово!

БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) во Исус не отелотвори нити земја, нити машко семе, нити билокаква поинаква творба, туку Неговата вечна Мудрост во кого е совршената вера, Совршениот Ислам!

Повторувам уште еднаш:

Само Мудроста БОЖЈА (во Исус Христос) е таа што има моќ да го уништи индивидуалниот (вертикално) и колективниот (хоризонтално) егоизам . Само Тој е во можност да ја уништи материјалната оддаеност на луѓето, кои се концентрирани во материјата како свињата кон земјата!

На ова место нагласувам дека не сум против крстот Христов преку кого Исус ни го представи Совршениот Ислам, нити против свињата - бидејќи и таа е создадена од БОГА (ЕЛОАХ, АЛАХ) - и служи како поука како не треба да биде човекот!

Селам + Шалом!
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
“И кога Иса,синот на Мерјем,рече:”О,синови Израилови,јас сум ви,навистина,Аллахов пејгамбер,да го потврдам од Теврат она што е пред моиве раце, и да донесам радосница за пејгамберот што ќе дојде по мене,а чие име ќе биде Ахмед!”.
(Сура Сафф 6 ајет)

Ахмед= Паракитос, за оние кои исправно го разбираат грчкиот и арапскиот јазик и Библијата, додека за оние фалсификаторите може и Трајче да биде Светиот Дух.:toe:

Темата е прашања за исламот, и одговорот е јасен: -Утешителот не е Светиот Дух туку Мухаммед а.с. .

За поширока дискусија можеме да си отвориме соодветна тема.

:coffee:Како може утешителот да е-мртов?
Кој ќе не теши?

Освен тоа еден утешител треба да ги има и самиот даровите на Светиот Дух (дар на исцелување, моќ на правење чуда, пророкување, зборување јазици или преведување од различни јазици...) а повеќе од очигледно е дека вашиот Ахмед нема ништо од тоа (се земал со постара жена за да оствари материјална корист, подоцна со дете-Ајше, убивал...)

кого исцелил? Какво чудо направил кога и самиот бил опседнат со демон?

Ајде ти се молам...:pos2:

А за посебна тема за дискусија со тебе-не сум сигурен, зашто тактиката ти е веќе јасна-прво почнуваш со милом, вадиш електронски цитати, а кога не ти штима почнуваш да вадиш “куршуми“ во вид на безобразни зборови....но, впрочем, само го следиш својот утешител, не?:vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Воа не е никаков приговор и лавот јаде мртов човек и акулата јаде човек па и човекот ја јаде акулата нормално

Свињата да има исти органи како човекот :pos2: па кое животно нема исти органи како човекот срце,бубрези...
Свињата е живтно за јадење она може не е убаво наизглед грдо животно е да ама месото му е прсти да изедеш

Јагнето е убаво живтно кротко ама месото смрди труе

разликата е во месото не е во изгледот
Токму така, разликата е во месото. А какво месо е свинското,бујрум увери се сам.



П.С. Експериментот можете и самите да си го направите дома, и да се уверете во вистинитоста на видеото.:helou:

:coffee:Како може утешителот да е-мртов?
Кој ќе не теши?

Освен тоа еден утешител треба да ги има и самиот даровите на Светиот Дух (дар на исцелување, моќ на правење чуда, пророкување, зборување јазици или преведување од различни јазици...) а повеќе од очигледно е дека вашиот Ахмед нема ништо од тоа (се земал со постара жена за да оствари материјална корист, подоцна со дете-Ајше, убивал...)

кого исцелил? Какво чудо направил кога и самиот бил опседнат со демон?

Ајде ти се молам...:pos2:

А за посебна тема за дискусија со тебе-не сум сигурен, зашто тактиката ти е веќе јасна-прво почнуваш со милом, вадиш електронски цитати, а кога не ти штима почнуваш да вадиш “куршуми“ во вид на безобразни зборови....но, впрочем, само го следиш својот утешител, не?:vozbud:
Утешителот е мртов на исти начин како што е мртов твојот "Бог"!:vozbud::vozbud::vozbud:
Но, поентата е универзалноста на учењето на Утешителот, Божјото Откровение Кур'анот, кој за разлика од Библијата е универзален и вечен.Поентата е што тој е Последниот Божји Пратеник, после кого нема да има Пратеници се до Судниот Ден. Контај малце.:wink:

П.С. Ти да не постана тра(н)вестит?:pos2::pos2::pos2:
Пробај со уште некој ник, можеби ќе ти успее.:helou::helou::helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom