Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Liljan, не знам дали си забележала, но ти не си камен. Не си дијамант, ти имаш чувства, желби и потреби како и сите други.
Јас многу добро знам дека не сум ни камен, ни дијамант, ама требаше да ја сватиш поената на текстот, дека жената муслимaнка е премногу скапоцена за да во животот и се случи макар најмала непријатност, доколку би се облекувала така како што вие сметате дека треба да биде облечена. И на крајот на краиштата, зошто ви пречи начинот на нејзиното облекување? Од која причина е тоа? Не ви е доволен останатиот разголен женски свет, или кога твојот поглед ќе почне да се насладува со разголеноста околу себе, поминува покриена муслманка, и ти го расипува задоволството. И кој е тој што во овој свет ги дава критериумите како треба да се биде облечен. Ако до вчера баба ми носеше шамија и долга облека, мајка ми ја симна шамијата и ја скрати сукњата, јас сега треба по бикини да шетам., така ли?
Ме интересира, што кога жената ќе биде еден ден сосема разголена, гола ќе шета , или тогаш и кожата ќе и смета па ќе ја дере? До кој степен ќе оди разголувањето на жената? До кој степен ќе оди нејзиното понижување?

А бидејќи не сум камен, не сум предмет со кој може секој да си игра и да ми неметнува како на некој му одговара, јас моите чуства, желби и потреби ќе си ги насочувам кон вистинските работи на овој свет, а тоа е моралот, доблеста, искреноста, храброста, верата, надежта, добрината, науката, не се замарам за колекцијата лето-зима 2010.

Ја прашува ли воопшто некој жената што и одговара на нејзе?
Нејзе и одговара тоа што нејзиниот Создател и го пропишал, и муслиманката знае дека тоа е најдобро за неа, и тоа се покажало и во пракса дека за да не биде вознемирувана, за да биде мирна од страна на останатиот машки свет за неа е најдобро да стави шамија, да ја спушти поделе облеката, и да биде пример на моралноста!

Навистина ми се гади кога ќе ги видам во Турција, на буквални 50 степени со црни чаршафи преку глава. Да не правам муабет за Саудиска Арабија и Индонезија. Се качуваш у комбе во Истанбул, тоа смрди, труе на пот од жените со фереџе. (сум имал често можност во Турција да патувам, па знам).
Абе ако некоја а не се бањала и не се испрала една недела во лето и во Македонија да е, и полугола да е, ќе смрди. Тоа ти е индивидуална работа. А сега да ми прилепуваш „покриените смрдат на пот“, не ми фаќа место, од проста причина што хигиената, бањањето во исламот е задолжително. Рачунај 5 пати дневно се зема абдест(миење пред секој намаз), и на двата дена гусл(бањање после секој однос) е па незнам дали ќе смрди. Е сега ако иста облека ја носи и не ја пере, пак ќе ти речам се е индивидуално.

Љубомората на мажот е лош изговор за ова прашање, а верувајте, не сакате да почнам тема за статусот на жената во Исламот.
Кој спомнал дека жената муслиманка е покриена поради љубомора на мажот, ни под разно не е тоа. Покриена е за поради тоа што таа сама сака, поради тоа Аллах така сака, за нејзино добро и добро на останатиот машки свет, сите да си бидат мирни.

А верувај, почни ја таа тема, само да не се мешаат баби и жаби, значи ЖЕНАТА ВО ИСЛАМОТ, не жената и традициите.

Токму сексуалната конзервативност и не-едукација води кон најголемите актуелни светски проблеми - хиперпродукцијата и сексуално преносливите болести.
На ова незнам што да ти кажам, мислам можам реферати да ти пишам, ама не гледам никава поврзаност со исламот, муслиманите, а најмалаку па покривањето на жената со овие работи. Ако муслиманите не излегуваат на ТВ и по весници за да раскажуваат за својот сексуален живот, не значи дека не се едуцирани. А за сексуално преносливите болести тоа обрати се на тема „ Колку партнери сте смениле“ во Ислам тоа, тешка работа!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Тука станува збор за не така мал број на случаи по селата. Значи не е инцидентно.
Тие луѓе ги викаат оџи. Е сега, јас не знам дали навистина се оџи или не. Дали се екскомуницирани или не. Важно ги има и го прават тоа што го прават. И сите ги викаат оџи. И никој не рекол за нив, тие не се Муслимани.
Ова се факти, а не измислици.
Е сега тоа што знам дека дејствијата нивни се во спротивност со Исламот, не ги побива фактите.

И не ти е адекватна споредбата со еротските списанија. Тоа што си го навел е злоупотреба на верски симболи од обични луѓе, кои не ни знаеме дали се верници.
Во вториов случај станува збор за духовни лица (иако нивната ориентација е под знак прашање) кои предизвикуваат настани со малку по сериозни последици.


Изгледа сепак дека ова е вистинскиот одговор.
Убаво ти одговори Princ. Тука станува збор за злоупотреба на функцијата за материјални цели посегнувајќи по дејствија кои се најстрого забрането во исламот. Нешто слично како и со свештениците од другите религии, примјера ради поповите. Нема потреба да ти редам цитати од Кур'анот и Хадисот за тежината на овој грев. Таквите оџи се за секаква осуда, таквите оџи манипулираат со службата, верата, народот. Тие ја продале духовноста за неправилно стекнување на материјалните добра. Тоа е тоа. :)

Јас многу добро знам дека не сум ни камен, ни дијамант, ама требаше да ја сватиш поената на текстот, дека жената муслимaнка е премногу скапоцена за да во животот и се случи макар најмала непријатност, доколку би се облекувала така како што вие сметате дека треба да биде облечена. И на крајот на краиштата, зошто ви пречи начинот на нејзиното облекување? Од која причина е тоа? Не ви е доволен останатиот разголен женски свет, или кога твојот поглед ќе почне да се насладува со разголеноста околу себе, поминува покриена муслманка, и ти го расипува задоволството. И кој е тој што во овој свет ги дава критериумите како треба да се биде облечен. Ако до вчера баба ми носеше шамија и долга облека, мајка ми ја симна шамијата и ја скрати сукњата, јас сега треба по бикини да шетам., така ли?
Ме интересира, што кога жената ќе биде еден ден сосема разголена, гола ќе шета , или тогаш и кожата ќе и смета па ќе ја дере? До кој степен ќе оди разголувањето на жената? До кој степен ќе оди нејзиното понижување?

А бидејќи не сум камен, не сум предмет со кој може секој да си игра и да ми неметнува како на некој му одговара, јас моите чуства, желби и потреби ќе си ги насочувам кон вистинските работи на овој свет, а тоа е моралот, доблеста, искреноста, храброста, верата, надежта, добрината, науката, не се замарам за колекцијата лето-зима 2010.


Нејзе и одговара тоа што нејзиниот Создател и го пропишал, и муслиманката знае дека тоа е најдобро за неа, и тоа се покажало и во пракса дека за да не биде вознемирувана, за да биде мирна од страна на останатиот машки свет за неа е најдобро да стави шамија, да ја спушти поделе облеката, и да биде пример на моралноста!



Абе ако некоја а не се бањала и не се испрала една недела во лето и во Македонија да е, и полугола да е, ќе смрди. Тоа ти е индивидуална работа. А сега да ми прилепуваш „покриените смрдат на пот“, не ми фаќа место, од проста причина што хигиената, бањањето во исламот е задолжително. Рачунај 5 пати дневно се зема абдест(миење пред секој намаз), и на двата дена гусл(бањање после секој однос) е па незнам дали ќе смрди. Е сега ако иста облека ја носи и не ја пере, пак ќе ти речам се е индивидуално.



Кој спомнал дека жената муслиманка е покриена поради љубомора на мажот, ни под разно не е тоа. Покриена е за поради тоа што таа сама сака, поради тоа Аллах така сака, за нејзино добро и добро на останатиот машки свет, сите да си бидат мирни.

А верувај, почни ја таа тема, само да не се мешаат баби и жаби, значи ЖЕНАТА ВО ИСЛАМОТ, не жената и традициите.


На ова незнам што да ти кажам, мислам можам реферати да ти пишам, ама не гледам никава поврзаност со исламот, муслиманите, а најмалаку па покривањето на жената со овие работи. Ако муслиманите не излегуваат на ТВ и по весници за да раскажуваат за својот сексуален живот, не значи дека не се едуцирани. А за сексуално преносливите болести тоа обрати се на тема „ Колку партнери сте смениле“ во Ислам тоа, тешка работа!
Прекрасно, Аллах да те награди!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Pa konkretno edna ne..ALi zenite e poubavo da nosat shto potemni boi,a ne svetlii..
Не би рекол дека е така. :) Жените можат да си носат и светли и темни бои,само да не се прозирни. Нема некоја посебна регулатива за тоа, дури сите интенции водат кон белата боја кога станува збор за смртта.
 
?

..........

Гостин
Како мал мислев дека кулите од џамиите се ракети..или барем така ме лажеле ...
е сега знам дека се дел од муслимански свети храмови...значи не биле ракети...

Прашањето мие што означуват и за што служат:smir:?????
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Не би рекол дека е така. :) Жените можат да си носат и светли и темни бои,само да не се прозирни. Нема некоја посебна регулатива за тоа, дури сите интенции водат кон белата боја кога станува збор за смртта.
Ja ne vikam deka ne smeat svetli boi da nosat,tuku deka e poubavo potemni da nosat zashto togash pomalce kje se primetuvaat,a ne na pr.crvenaa boja..A za belata nezz,bash nemam slushnatoo..
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Како мал мислев дека кулите од џамиите се ракети..или барем така ме лажеле ...
е сега знам дека се дел од муслимански свети храмови...значи не биле ракети...

Прашањето мие што означуват и за што служат:smir:?????
Минарињата служат за да се слушне што подалеку повикот за Молитва и затоа се градат повисоки.:)
 
?

..........

Гостин
Минарињата служат за да се слушне што подалеку повикот за Молитва и затоа се градат повисоки.:)
Добро тоа во минатото бидејки немало тв интернет радио.....
но еве и денеска може да слушнеме пеење од џамија кое се слуша во радиус од неколку километри...зарем нема да му смета тоа на некој ....пример атеист кој не верува во бога треба да ги слуша тие молитви
 
O

Omer el Faruk

Гостин
И сега според тебе, верниците да се повикуваат на намаз преку радио, телевизија или интернет?:sakas_ust

И мене атеистите ми сметаат, па ги трпам, па така и тие нека не трпат нас верниците.:wink:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
И сега според тебе, верниците да се повикуваат на намаз преку радио, телевизија или интернет?:sakas_ust

И мене атеистите ми сметаат, па ги трпам, па така и тие нека не трпат нас верниците.:wink:
Па барем ние не урламе преку мегафони и појачала, затоа да ми извиниш за трпењето. Живеам на Водно, а се слушаат оџите од Бит Пазар.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Па барем ние не урламе преку мегафони и појачала, затоа да ми извиниш за трпењето. Живеам на Водно, а се слушаат оџите од Бит Пазар.
Стварно ли?! Ај да се преселам во Водно :)
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Па барем ние не урламе преку мегафони и појачала, затоа да ми извиниш за трпењето. Живеам на Водно, а се слушаат оџите од Бит Пазар.
Pa i nemate potreba, zosto i taka vie 2 pati godisno idete vo crkva, za velikden i bozik.
 
M

Mussolini

Гостин
Pa i nemate potreba, zosto i taka vie 2 pati godisno idete vo crkva, za velikden i bozik.

ногу паметен бе ти... ак познаваш некои шо одат 2 пати у годината на црква, не значи дека се сите исти... нем па да ми кажеш оти ти секој ден одиш у џамија...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ок момци, нема потреба од преголемо разглабање. Вистината е дека во нашава држава на секој му е загарантирано правото на исповедување на сопствената вера. Ако некој смета дека разгласот на минарињата е премногу пуштен поради некаква провокација, верувајте дека се лаже. Целта е повикот за молитва да го слушнат верниците во точно определеното време. И тука нема никаква друга позадина. :)

Патем, додека не добиеме ново прашање, ајде нешто општо да научиме за Исламот. :)

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom