Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 август 2009
Мислења
78
Поени од реакции
4
nema kaj muslimanite odredena boja koja treba da se nosi vo zalost no ne e loso da se nosli belo ane ubavo da se nosi crno.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
ne sakam d anavredam ama mora da si bolen covek so susvata ili da ne ja sakas ic zenata za da ne ti preci da ja merka nekoj ili da fantazira so tvoja zena,
Така е! Исто така се тешко болни оние луѓе во своите четириесетти години на животот кои што склопуваат присилни бракови со 11 или 12 годишно дете!
Баш вчера читав за смртта на едно 12 годишно девојче, што искрварило при пораѓањето!

Такви и слични перверзитети, СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС не познава!










Шетав со мојот маж низ едно мало туристичко гратче во Австрија.... стигнавме до една симпатична златара... мажот ме зема за рака и влегуваме внатре... ме остава насамо со продавачката и оди на другата страна од продавницата... жената од другата страна на пултот ми изнесува накит и ми покажува, но непрекинато ме мерка..

„Би сакала да ве запрашам нешто?“ рече.. го кревам погледот од накитот и ѝ климам со главата во знак на одобрување..... „Зошто сте така завиткани во одора и покриени со марама“
Се насмеав и ѝ реков: „Ќе ви одговорам на прашањето, ако и вие мене нешто ми одговорите....“

Жената, љубопитно се потпре врз пултот... „А имате ли вие дијаманти во оваа продавница?“ - ја прашувам..
„Имаме“ – рече жената..
„А каде ви стојат?“ - ја прашувам повторно... Жената се сврти, отвара со клуч една од витрините зад себе и изнесува прекрасна дрвена кутија обложена со свила, па почна да ги одвиткува дијаманитите од свилата...

„Е сега, вие мене одговорете ми, зошто сте ги завиткале своите дијаманти во свилени марами?“
„Па, затоа што се скапоцени“ .... рече жената и ме гледа запрашувачки..
„Е, гледате, баш затоа и јас сум завиткана во одори и марама...“
Остана така замислена уште долго да стои на пултот... не знам дали сфати што сакав да ѝ кажам... но искрено се надевам дека ја поттикнав на размислување...



Убаво пишано, посестримо Liljan. Живиот БОГ (Елоах, Алах) во Исус, да те награди за тоа!

Нека разберат сите веќе еднаш за секогаш, дека жената што верува на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС, е многу, многу повеќе од дијаманти и билокој друг скапоцен предмет, кој/која ќе биде таму некаде ставена како една помеѓу други слични скапоцености!

Дај БОЖЕ + ИншАлах
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Убаво пишано, посестримо Liljan. Живиот БОГ (Елоах, Алах) во Исус, да те награди за тоа!

Нека разберат сите веќе еднаш за секогаш, дека жената што верува на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС, е многу, многу повеќе од дијаманти и билокој друг скапоцен предмет, кој/која ќе биде таму некаде ставена како една помеѓу други слични скапоцености!

Дај БОЖЕ + ИншАлах
Естагфируллах!!!! Мене само Едниот, Семоќниот, Мудриот, Оној Кој не родил, и Кој не е роден, само Тој нека ме наградува, а ти од кој сакаш барај награди!!!

Во името на Аллах, Милостливиот, Сомилосниот

Кажи:„Он е Аллах-Еден!
Аллах е засолниште секому!
Не родил и не е роден
и никој не Му е рамен !“
 
O

Omer el Faruk

Гостин
"А КОГА АЛЛАХ КЕ РЕЧЕ,, О ИСА/ИСУСЕ СИНЕ МЕРЈЕМИН/МАРИЈИН, ИМ ЗБОРУВАШЕ ЛИ НА ЛУЃЕТО ,, ОБОЖУВАЈТЕ НЕ МЕНЕ И МАЈКАМИ КАКО БОЖЕСТВА ПОКРАЈ АЛАХ ?,, ТОЈ ЌЕ РЕЧЕ: СЛАВЕН БИДИ! НЕ МИ ПРИЛЕГА ДА ЗБОРУВАМ ЗА ОНА ШТО НЕМАМ ПРАВО." (Кур'ан, 5:116)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛАХ!

Оној БОГ (Елоах, Алах) во срцето Исусово е Сёмилостивиот и Помилостивиот од оној што во камен, дрво или пламен (наводно) домува!

Само пред Тој БОГ (Елоах, Алах) се поклонуваме, се надеваме и - Елхамдулилах - Милост добиваме!

Тој БОГ (Елоах, Алах) е Створител на Небото и земјата, на сё видливо и невидливо и сите на Него ќе му клекнат како што Му клекнувале и клекнуваат верните Ангели, Пророци и Верници!

АМИН!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
ЛА ИЛАХЕ ИЛЛЕЛЛАХ , МУХАММЕДУН РЕСУЛУЛЛАХ!

Му благодариме на Аллах, Господарот на световите. Милостивиот, Сомилосен, Владарот на денот Суден! Од него бараме помош и упатство, како што барале сите претходни пратеници вклучувајќи ги и Иса и Мухаммед а.с.!

Славен нека е Тој! Нити родил, ниту е роден! Нему никој не Му е рамен!

Славен нека е Тој! Кој ни дал упатсво и вистинска насока како да се движиме и однесуваме!

Славен нека е Тој! Кој е далеку од она што Му го припишуваат луѓето!

Славен нека е Тој! Ние сите еден ден ќе Му се повратиме, и ќе ја слушнеме повторно вистината, која сега одбегнуваме да ја слушнеме!
 
P

Princ

Гостин
Така е. Назад на темата ве молам или да фатам да избришам се офтопик уназад, а она наредното да го санкционирам со банови :)
Имате одредена тема, дискутирајте на неа.
Ако ви се збори за нешто друго, апсолутно слободно отворете друга тема. За тоа имате целосно моја поддршка.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Шетав со мојот маж низ едно мало туристичко гратче во Австрија.... стигнавме до една симпатична златара... мажот ме зема за рака и влегуваме внатре... ме остава насамо со продавачката и оди на другата страна од продавницата... жената од другата страна на пултот ми изнесува накит и ми покажува, но непрекинато ме мерка..

„Би сакала да ве запрашам нешто?“ рече.. го кревам погледот од накитот и ѝ климам со главата во знак на одобрување..... „Зошто сте така завиткани во одора и покриени со марама“
Се насмеав и ѝ реков: „Ќе ви одговорам на прашањето, ако и вие мене нешто ми одговорите....“

Жената, љубопитно се потпре врз пултот... „А имате ли вие дијаманти во оваа продавница?“ - ја прашувам..
„Имаме“ – рече жената..
„А каде ви стојат?“ - ја прашувам повторно... Жената се сврти, отвара со клуч една од витрините зад себе и изнесува прекрасна дрвена кутија обложена со свила, па почна да ги одвиткува дијаманитите од свилата...

„Е сега, вие мене одговорете ми, зошто сте ги завиткале своите дијаманти во свилени марами?“
„Па, затоа што се скапоцени“ .... рече жената и ме гледа запрашувачки..
„Е, гледате, баш затоа и јас сум завиткана во одори и марама...“
Остана така замислена уште долго да стои на пултот... не знам дали сфати што сакав да ѝ кажам... но искрено се надевам дека ја поттикнав на размислување...
Liljan, не знам дали си забележала, но ти не си камен. Не си дијамант, ти имаш чувства, желби и потреби како и сите други.
За другите постови во врска со шамиите - цело време зборувате дека на мажот му смеало ова, на мажот му сметало она, мажот ќе фантазирал ова, мажот ке си помислил она...
Ја прашува ли воопшто некој жената што и одговара на нејзе?
Навистина ми се гади кога ќе ги видам во Турција, на буквални 50 степени со црни чаршафи преку глава. Да не правам муабет за Саудиска Арабија и Индонезија. Се качуваш у комбе во Истанбул, тоа смрди, труе на пот од жените со фереџе. (сум имал често можност во Турција да патувам, па знам).
Љубомората на мажот е лош изговор за ова прашање, а верувајте, не сакате да почнам тема за статусот на жената во Исламот.
Токму сексуалната конзервативност и не-едукација води кон најголемите актуелни светски проблеми - хиперпродукцијата и сексуално преносливите болести.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
igorChete, ne si potpolno vo pravo shto pishuvash. Razmisli podlaboko i ako uvidish samiot, ... vo red! A ako ne, togash che ti pomognam da uvidish deka se vo sunitskiot islam e dobro i polezno shto e analogno so Sovrsheniot, so BOZJIOT vo Hristos!
 
P

Princ

Гостин
Во кратки црти :)
Се оди на Бајрамска молитва рано наутро до кај 8 часот. Се прибирате дома и си честитате Бајрам потесното семејство. Се има посебно богат доручек и потоа се оди на гости и се пречекуваат гости (јас сум на смена сега да пречекувам, до прееска беа другите браќа... сега они одат на гости а јас пречекувам). Се оди секаде, до нај онака далечни роднини и пријатели. Всушност, целата поента на Бајрам е да те зближи со другите луѓе. Запознав луѓе што не сум знаел дека ми се роднини :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.244
Зошто во Исламот, свештениците ги злоупотребуваат своите духовни моќи?

Зборувам за сихирбазите.

И не ми кажувајте дека не е така. Ја лично знам за оџа кој за пари од селаните прави нешта, кои дури и јас знам дека се во спротивност со Исламот или со било која вера. Прашањето ми е зошто има толку многу такви случаи?
Дали моќта корумпира?

Рака на срце, има и оџи кои се трудат да ги исправат работите што ги направиле овие првиве.

Секако, среќен празник на сите Муслимани, Господ да ви даде здравје и мудрост.
 
P

Princ

Гостин
Малку ти е контрадикторно прашањето. И самиот ја објаснуваш контрадикторноста, башка мислам дека имаме зборено на темава ама ај :)

Значи, и сам велиш "јас знам дека се во спротивност со Исламот". Едноставно ко грав, не можеш да си муслиман и да го практикуваш тоа или да веруваш во тоа. Во осумдесетите и раните деведесети имаше бааги јака практика девојкине од еротските магазини, на насловна, да ги плескаат со голем крст меѓу уште поголемите гради. И Трендо имаше еднаш напишано нешто у стилу, "читателот" да добие демек впечаток дека девојчево е многу фино, потекнува од религиозна фамилија, ама ете ради него се слекла.

Значи не можеш да бидеш муслиман и да практикуваш таква работа или да веруваш во неа. Автоматски пропаѓа она "зошто во исламот" бидејќи тоа не е ислам :toe:

Е сега, зошто онака воопшто... пари.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.172
Поени од реакции
81.244
Тука станува збор за не така мал број на случаи по селата. Значи не е инцидентно.
Тие луѓе ги викаат оџи. Е сега, јас не знам дали навистина се оџи или не. Дали се екскомуницирани или не. Важно ги има и го прават тоа што го прават. И сите ги викаат оџи. И никој не рекол за нив, тие не се Муслимани.
Ова се факти, а не измислици.
Е сега тоа што знам дека дејствијата нивни се во спротивност со Исламот, не ги побива фактите.

И не ти е адекватна споредбата со еротските списанија. Тоа што си го навел е злоупотреба на верски симболи од обични луѓе, кои не ни знаеме дали се верници.
Во вториов случај станува збор за духовни лица (иако нивната ориентација е под знак прашање) кои предизвикуваат настани со малку по сериозни последици.

Е сега, зошто онака воопшто... пари.
Изгледа сепак дека ова е вистинскиот одговор.
 
P

Princ

Гостин
Тоа што си го навел е злоупотреба на верски симболи од обични луѓе, кои не ни знаеме дали се верници.
Не ти кажува доволно крстот меѓу гради? :) Тој вели дека таа е верничка. Крстот е религиозен симбол, не е за естетика. Што и фали дијаманти да плеснела...
Значи имаме книга според која се водиме. Според таа книга, тоа и тоа е забрането. Ова за коешто збориме е ужасно забрането, онака најгоре стои. Значи тој не е муслиман, тој што го прави тоа, или што верува во тоа. Не може да биде муслиман затоашто Алах нема повеќе посредници на земјава. Мухамед а.с. беше последен и толку.
Е сега, кој што вика остај. Збориме за од религиозна гледна точка.
А бизнисот е добар.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom