Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Tuka e vistinskiot odgovor za povrivanjeto!!! Gledajte te go klipot.

Hristijanka prasuva, a oxhata odgovara, epten e interesen klipot.

Oxhata odgovara so argumenti od Biblijata.

 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Tuka e vistinskiot odgovor za povrivanjeto!!! Gledajte te go klipot.

Hristijanka prasuva, a oxhata odgovara, epten e interesen klipot.

Oxhata odgovara so argumenti od Biblijata.

Вистински одговор?
Овој што зборува дека во франција жените се силуваат секојдневно на сред улица?
Овој човек користи многу лажни стереотипи за западниот свет, а ошигледно никогаш и не го посетил.
Природно е да се имаат чувства кон спротивниот пол, а за тоа дали девојка ми ја меркаат одзади, не ми пречи, колку повеќе ја свиѓаат, толку повеќе ми е мило што е моја. А што другите фантазираат во своите глави, воопшто не ми е гајле.
Користите лоши изговори за забулувањето, може жена и без чаршаф на глава да се облекува и да изгледа пристојно. Нормално, тука не спаќаат спонзорушите во мињичи и деколтеа кои самите си го `бараат`.
 
Член од
31 август 2009
Мислења
78
Поени од реакции
4
ne sakam d anavredam ama mora da si bolen covek so susvata ili da ne ja sakas ic zenata za da ne ti preci da ja merka nekoj ili da fantazira so tvoja zena,
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Шетав со мојот маж низ едно мало туристичко гратче во Австрија.... стигнавме до една симпатична златара... мажот ме зема за рака и влегуваме внатре... ме остава насамо со продавачката и оди на другата страна од продавницата... жената од другата страна на пултот ми изнесува накит и ми покажува, но непрекинато ме мерка..

„Би сакала да ве запрашам нешто?“ рече.. го кревам погледот од накитот и ѝ климам со главата во знак на одобрување..... „Зошто сте така завиткани во одора и покриени со марама“
Се насмеав и ѝ реков: „Ќе ви одговорам на прашањето, ако и вие мене нешто ми одговорите....“

Жената, љубопитно се потпре врз пултот... „А имате ли вие дијаманти во оваа продавница?“ - ја прашувам..
„Имаме“ – рече жената..
„А каде ви стојат?“ - ја прашувам повторно... Жената се сврти, отвара со клуч една од витрините зад себе и изнесува прекрасна дрвена кутија обложена со свила, па почна да ги одвиткува дијаманитите од свилата...

„Е сега, вие мене одговорете ми, зошто сте ги завиткале своите дијаманти во свилени марами?“
„Па, затоа што се скапоцени“ .... рече жената и ме гледа запрашувачки..
„Е, гледате, баш затоа и јас сум завиткана во одори и марама...“
Остана така замислена уште долго да стои на пултот... не знам дали сфати што сакав да ѝ кажам... но искрено се надевам дека ја поттикнав на размислување...
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Шетав со мојот маж низ едно мало туристичко гратче во Австрија.... стигнавме до една симпатична златара... мажот ме зема за рака и влегуваме внатре... ме остава насамо со продавачката и оди на другата страна од продавницата... жената од другата страна на пултот ми изнесува накит и ми покажува, но непрекинато ме мерка..

„Би сакала да ве запрашам нешто?“ рече.. го кревам погледот од накитот и ѝ климам со главата во знак на одобрување..... „Зошто сте така завиткани во одора и покриени со марама“
Се насмеав и ѝ реков: „Ќе ви одговорам на прашањето, ако и вие мене нешто ми одговорите....“

Жената, љубопитно се потпре врз пултот... „А имате ли вие дијаманти во оваа продавница?“ - ја прашувам..
„Имаме“ – рече жената..
„А каде ви стојат?“ - ја прашувам повторно... Жената се сврти, отвара со клуч една од витрините зад себе и изнесува прекрасна дрвена кутија обложена со свила, па почна да ги одвиткува дијаманитите од свилата...

„Е сега, вие мене одговорете ми, зошто сте ги завиткале своите дијаманти во свилени марами?“
„Па, затоа што се скапоцени“ .... рече жената и ме гледа запрашувачки..
„Е, гледате, баш затоа и јас сум завиткана во одори и марама...“

Остана така замислена уште долго да стои на пултот... не знам дали сфати што сакав да ѝ кажам... но искрено се надевам дека ја поттикнав на размислување...
odlicen teskt ... za ovo bas imas pravo ...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Шетав со мојот маж низ едно мало туристичко гратче во Австрија.... стигнавме до една симпатична златара... мажот ме зема за рака и влегуваме внатре... ме остава насамо со продавачката и оди на другата страна од продавницата... жената од другата страна на пултот ми изнесува накит и ми покажува, но непрекинато ме мерка..

„Би сакала да ве запрашам нешто?“ рече.. го кревам погледот од накитот и ѝ климам со главата во знак на одобрување..... „Зошто сте така завиткани во одора и покриени со марама“
Се насмеав и ѝ реков: „Ќе ви одговорам на прашањето, ако и вие мене нешто ми одговорите....“

Жената, љубопитно се потпре врз пултот... „А имате ли вие дијаманти во оваа продавница?“ - ја прашувам..
„Имаме“ – рече жената..
„А каде ви стојат?“ - ја прашувам повторно... Жената се сврти, отвара со клуч една од витрините зад себе и изнесува прекрасна дрвена кутија обложена со свила, па почна да ги одвиткува дијаманитите од свилата...

„Е сега, вие мене одговорете ми, зошто сте ги завиткале своите дијаманти во свилени марами?“
„Па, затоа што се скапоцени“ .... рече жената и ме гледа запрашувачки..
„Е, гледате, баш затоа и јас сум завиткана во одори и марама...“
Остана така замислена уште долго да стои на пултот... не знам дали сфати што сакав да ѝ кажам... но искрено се надевам дека ја поттикнав на размислување...
И сега сакаш да кажеш дека, оној што е скапоцен треба да се витка како нинџа, а оној што не е не треба, и дека сите камења треба да се виткаат како нинџи, и оние кои вредат и оние кои не вредат, или само скапоцените, а кои се скапоцени, а постојат ли скапоцени, секој камен ли е скапоцен или е само обичен камен поразличен од оној другиот а можеби и поредок, и чуму реткоста и вредноста на дијамантот кога од него не можеш да изградош куќа, да забетонираш плоча, или да напраиш оџак.

Со евтини демагогии, до евтини гласачки ливчиња(заокружени).

Немојте така, никако немојте. Арапите нек си се праат нинџи, не мора секој да се праи нинџа.

А некаде се јадат и по стотици долари глоба, ако некој малку почне да манипулира. Замисли ем дијамантот извиткан, ем 200 долари казна.

http://www.idividi.com.mk/zabava/Zanimlivosti/548532/index.html

Сетиќи не е до тоа дека Исламот тоа го бара, односно дека некаде во Кур`анот постои некаков дрес код, колку што тоа го бара Арапската култура и цивилизација.

Значи за да се биде муслиман, не треба само да се верува, она што е императив кај Христијаните, туку мора да се исполнуваат и некои социјални и општествено-економски норми. Примордијална идеа на Мухамед, специјализирана за општество како Арабија, умира тој, ОП некој друг вика, ајмо сега, сите ќе ги поарапиме...

Тоа не чинит. Ај да видиме коментарите сакам да ги видам, посебно оние кои ќе гласат дека, ЈАС НЕМАМ ВРСКА ОД ИСЛАМОТ, ДЕКА КЛЕВЕТАМ, ДЕКА НЕМАМ МОЗОК ИЛИ ИСТИОТ МИ СЕ СУШИ итн.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
И сега сакаш да кажеш дека, оној што е скапоцен треба да се витка како нинџа, а оној што не е не треба, и дека сите камења треба да се виткаат како нинџи, и оние кои вредат и оние кои не вредат, или само скапоцените, а кои се скапоцени, а постојат ли скапоцени, секој камен ли е скапоцен или е само обичен камен поразличен од оној другиот а можеби и поредок, и чуму реткоста и вредноста на дијамантот кога од него не можеш да изградош куќа, да забетонираш плоча, или да напраиш оџак.

Со евтини демагогии, до евтини гласачки ливчиња(заокружени).

Немојте така, никако немојте. Арапите нек си се праат нинџи, не мора секој да се праи нинџа.

А некаде се јадат и по стотици долари глоба, ако некој малку почне да манипулира. Замисли ем дијамантот извиткан, ем 200 долари казна.

http://www.idividi.com.mk/zabava/Zanimlivosti/548532/index.html

Сетиќи не е до тоа дека Исламот тоа го бара, односно дека некаде во Кур`анот постои некаков дрес код, колку што тоа го бара Арапската култура и цивилизација.

Значи за да се биде муслиман, не треба само да се верува, она што е императив кај Христијаните, туку мора да се исполнуваат и некои социјални и општествено-економски норми. Примордијална идеа на Мухамед, специјализирана за општество како Арабија, умира тој, ОП некој друг вика, ајмо сега, сите ќе ги поарапиме...

Тоа не чинит. Ај да видиме коментарите сакам да ги видам, посебно оние кои ќе гласат дека, ЈАС НЕМАМ ВРСКА ОД ИСЛАМОТ, ДЕКА КЛЕВЕТАМ, ДЕКА НЕМАМ МОЗОК ИЛИ ИСТИОТ МИ СЕ СУШИ итн.
пер ако тие покриените се нинџи...сите другите отворени (разголени) се курви ..не трескај за џабе
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Ај да видиме коментарите сакам да ги видам, посебно оние кои ќе гласат дека, ЈАС НЕМАМ ВРСКА ОД ИСЛАМОТ, ДЕКА КЛЕВЕТАМ, ДЕКА НЕМАМ МОЗОК ИЛИ ИСТИОТ МИ СЕ СУШИ итн.
Не бе ти супер си, си имаш мозок, не ти се суши, само Аллах да те упати инашаАллах, и се ќе биде ок со тебе!!!!!

Види Пикасо јас сум муслиманка, и за мене Аллаховиот говор е закон, значи тој наредил јас извршувам, и тука нема отсапки, а со самото тоа извршување на Неговите наредби ,Тој ја спушта Својата милост врз мене,и ме наградува, како на овој свет, така и на другиот ИншаАллах да заслужам. Јас неговите награди ги чуствувам, јас сум со мир во душата, јас сум стабилна, јас сум чиста, недопрена неизвалкана, кога чекорам низ улица не се замарам дали некој ме гледа со посакувачки погледи, дали некој ќе ме исвирка, дали ќе ми се приближи. За останатиот машки свет јас сум недостапна, тие во мене не гледаат ништо освен „НИНЏА“ нели? Не распламтувам болни фантазии.

Аллах во куранот вика:

И кажи им на верничките да ги соборат погледите свои и нека ги чуваат срамните места свои, и убавините свои, освен она што се гледа, и нека не ги покажуваат; превезите свои нека ги спуштат на градите. Убавините свои, исто така, нека не ги кажуваат на други, освен пред мажите свои и татковците свои, или пред татковците од мажите свои и синовите свои, или пред синовите од мажите свои, или пред браќата свои, или пред синовите од браќата свои, или пред синовите од сестрите свои, или пред пријателките свои, или пред робинките свои, или пред оние мажи кои немаат желба за жени или пред деца кои не знаат за срамните места на жените. И нека не удираат со нозете свои за да се слушне накитот што го кријат. И сите заедно покајте се, о верници, за да бидете спасени!(Eн –нур 31)


О Пратенику, кажи им на жените твои и ќерките твои, и на жените од верниците да ги спуштат облеките. Ете, тоа е најлесно да се препознаат и да не се вознемируваат. А Аллах е Простувач и Сомилосен!(Eл– Aзхаб 59)

И замисли јас ова го почитувам, го извршувам и од срце ти кажувам многу добро се чуствувам, никој со сила не ме покрил, ни татко ни брат ни маж, ЈАС СЕ ПОКОРУВАМ НА АЛЛАХОВИОТ ЗАКОН, на неговата мудрост дека тоа е подобро за мене, а и за останатиот свет!!!

А твоите мајка, сестра и жена Пикасо, што сакаат нека прават, и како сакаат нека се облечат и како сакаат после тоа нека се чуствуваат, ваш проблем, јас сум овде да укажам дека има преголема мудрост во покривањето на жената, кој ќе свати нека свати, кој не....

Слободата жената не ја добива со тоа што ќе биде што повеќе разголена, слободата е кога душата ти е слободна од секое вид на овосветско робување, се знае на кој може да се биде роб, само на Аллах џ.ш., а покриената муслиманка само Нему му робува.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
И сега сакаш да кажеш дека, оној што е скапоцен треба да се витка како нинџа, а оној што не е не треба, и дека сите камења треба да се виткаат како нинџи, и оние кои вредат и оние кои не вредат, или само скапоцените, а кои се скапоцени, а постојат ли скапоцени, секој камен ли е скапоцен или е само обичен камен поразличен од оној другиот а можеби и поредок, и чуму реткоста и вредноста на дијамантот кога од него не можеш да изградош куќа, да забетонираш плоча, или да напраиш оџак.

Со евтини демагогии, до евтини гласачки ливчиња(заокружени).

Немојте така, никако немојте. Арапите нек си се праат нинџи, не мора секој да се праи нинџа.

А некаде се јадат и по стотици долари глоба, ако некој малку почне да манипулира. Замисли ем дијамантот извиткан, ем 200 долари казна.

http://www.idividi.com.mk/zabava/Zanimlivosti/548532/index.html

Сетиќи не е до тоа дека Исламот тоа го бара, односно дека некаде во Кур`анот постои некаков дрес код, колку што тоа го бара Арапската култура и цивилизација.

Значи за да се биде муслиман, не треба само да се верува, она што е императив кај Христијаните, туку мора да се исполнуваат и некои социјални и општествено-економски норми. Примордијална идеа на Мухамед, специјализирана за општество како Арабија, умира тој, ОП некој друг вика, ајмо сега, сите ќе ги поарапиме...

Тоа не чинит. Ај да видиме коментарите сакам да ги видам, посебно оние кои ќе гласат дека, ЈАС НЕМАМ ВРСКА ОД ИСЛАМОТ, ДЕКА КЛЕВЕТАМ, ДЕКА НЕМАМ МОЗОК ИЛИ ИСТИОТ МИ СЕ СУШИ итн.
Da ne mora da se pokrie so marama za da postane dobra Muslimanka.

Najvazno e vnatre vo srceto kolku e ona vernica na Allah xh.sh.

No ete koga i onie Muslimanki od universitet ili doktoratura ; i eden den koga citat kuranot i ucat dovolno za Islam svedok sum deka samite se pokriat so marama.
Iako mnogu od tie zeni imale pritisok od mazot da se NE pokrie.

Sega ona ja bara svojata pravo za da ja postuva svojata vera. Ili nejzinata ozbilnost.

Sega jas ke prasuvam vas????

Sto vi smeta ako edna muslimaka e pokriena. Dali ti gori toa sto ne mozes da mu ja vides nozete ili cickite kako izgledat, ili ne mozes da vidis koja farba ima kosata, dali e plavuska ili crna, ili kako mu izgleda pozadinata.

Ili tebe ti e vrukina ili zesko koga ona e pokriena na 40 stepeni. Dali stvarno ti e zal ili samo sakate onaka da diskriminirate i da stanete moderni prema avropa.

Ajde ke se otkrieme site dali ke ne prima evropa odmah ako ostane za vas.

Dali ona sto e pokriena ja smeta drzavata za da ne unapredi vo ekonomijata.
Dali ona e kriva sto ima korupcija na drzavata.
Dali ona e kriva sto 40% su nevraboteni vo makedonija.
Sto vi smeta ona sto nema veza niti so karakterot niti so moralot na drzavata.
Sto vi smeta ona ako ona saka samo na svojot maz da ja pokaze ona sto ja saka.
Ili sakavte da koga ke izleze nadvor da se sredi sexy da pozira na drugite mazevi i koga ke se vrati doma da izgleda kako domacinka.

Ne bre drugar nie imame mnogu povazni problemi otkolku ONA STO JA BARA SAMO NEJZINATA PRAVO za svoja vera.
Isto kako kaludjerkata sto ja postuvame na nejzinata obleka.

Ona tebe nisto ne smeta.
Neka jas imam zena sto e pokriena so marama i mnogu da se sakame i da imame postuvanje edno na drugo nego edna otkriena sto e mnogu sexy za drugite a so mene sekoj den da se kara doma.

A ne zaboravi on sto ima sexy oblecena zena ima sekoj den gosti doma.
Pa drustvoto ne trosi pare vo kafana za edno kaffe.

Jas licno sum bil pristapen ovde vo evropa koga edna grupa od englezite saka nesto da prasat kade se naodja edna kula koja sakat da ja posetat.
Kako prvo se obratija na otkrieni nemacki zeni, onie ne razbiraat engleski pa i jas ne mozev da im pomognem , dojde ona pokrienata im ja pokaza i vrednosta na taa kula i patot kako da idat tamo. Nie ostanavme so otvoreni usti.
Vazno e ona sto ima na glavata i nejzinata intiligencija, i moralot . Pa ako saka so 5 marami neka se pokrie.
Dzaba ako edna otkriena gi vrti seto toa sto ima a glava mu e kako tikva.

Ima edna mnogu dobra prikaz za toa.
Edniot rekol. Ova vazi i za muskite.

Jas mnogu dobri obleki vidov sto vnatre nemase covek.
A isto i mnogu dobri ljudi sum videl sto nadvor nemat dobra obleka.

Se trudiva da prevedim.

Ajde ostani mi dobro....
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
И замисли јас ова го почитувам, го извршувам и од срце ти кажувам многу добро се чуствувам, никој со сила не ме покрил, ни татко ни брат ни маж, ЈАС СЕ ПОКОРУВАМ НА АЛЛАХОВИОТ ЗАКОН, на неговата мудрост дека тоа е подобро за мене, а и за останатиот свет!!!

А твоите мајка, сестра и жена Пикасо, што сакаат нека прават, и како сакаат нека се облечат и како сакаат после тоа нека се чуствуваат, ваш проблем, јас сум овде да укажам дека има преголема мудрост во покривањето на жената, кој ќе свати нека свати, кој не....

Слободата жената не ја добива со тоа што ќе биде што повеќе разголена, слободата е кога душата ти е слободна од секое вид на овосветско робување, се знае на кој може да се биде роб, само на Аллах џ.ш., а покриената муслиманка само Нему му робува.
И понатаму сама со себеси се побиваш, нели?

Ем слободен, ем Роб, на кој и да е, не го бидуе.

Лошо сфатен човек(како јас) во случајов со муслиманиве е само она што егзалтира во мене нешто интересантно... Пример види...

Хехе, контролирај се малку...
Навикнат си со уличари да зборуваш, па и јас ке ти оговарам на уличарски начин !!!
Ако за тебе не е важен моралот ,за некого е важен!!! И кога немаш врска во нешто поубаво е да читаш, барем научи си нешто!!! Да има фајде од ова што сел живот ти поминна покрај ПЦ и пак дупка си...
Не филозофирај, не соли памет тука демек знаеш нешто, немаш блага везе со Исламот!
Европа бе, треба што поразголено да се иде, а и нудо ако има потреба !!!
Сладок сон, и не се глупирај тука...
Tung e ki...
А сепак мојата мајка и сестра и братучеда и баба па и дедо, не беа темата, а ако тебе ти требаат како параван за да ја доловиш поентата или да ги растопиш твоите теории, тоа е во ред.

Сакам сега да ми кажеш како тоа со робување се ослободува човекот?

Како тоа со мумифицирање се доаѓа во поблизок контакт со Бог, а воедно негов роб и на крај ослободување и еманципација на душата, а во секој случај ослободување од овосветските идоли и стереотипи со тоа што ќе се облекува човек како што друг кажал.

Како тоа, човек мора да е верник а да мора да праи и други нешта освен да верува?!

Пошо и семантички зборов верник, барем кај нас овдека во белиот свет, каде пигментот може да е потемен во нијанса, но кожата да е бела(бланка), верник значи човек што верува. Арапите тоа го менуваат и го прошируваат цел контекст на зборот верник со многу општествено, политички, антрополошки, психолошки, онтолошки, економски, социјални норми. Што е првенствено, верата или законот?

Сепак треба да разберете и ти и сите верници, муслимани, христијани, и какви и да се и од која и да е проминенција, дека тие "свети" Книги, ги пишувале луѓе, кои можеби биле под инспирација на Божјиот допир а можеби не, и кога пишувале додавале, трансцендирале, уживале, некои оргијастички и колективно, некои индивидуално, но сепак под навој на некаква идеа за нешто вишо и посилно, и поголемо, на крај набутале се што можело да се претопи во нивната идеа и да стане ЕДНО. Така и со христијаните, Павле и другите императори, за да не егзалтира бес кај автохтоното население кое си имало свои обичаи, интегрира многу многу, мноштво тогашно антички елементи, пред се политеистички, се со цел да се изврши верска/религиска ентелехија на сите елементи и да биде поприфатлива за сите.

Повеќе покасно, сега сум зафатен.
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Edno prasanje imam za muslimanite..Koja boja e boja na zalost kaj vas......Kaj nas t.e hristijanite e crna a kaj vas koja e????
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Edno prasanje imam za muslimanite..Koja boja e boja na zalost kaj vas......Kaj nas t.e hristijanite e crna a kaj vas koja e????
CF:REAL MADRID
Ne drugar nema odredena boja za zalost kaj islamska vera.
Normalno deka ne treba da se oblece kako da si ide na svadba ili na niva da raboti.
Treba po klasicen da se oblece.
No kolku jas znam nema odredena boja.

Podravi ..........
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom