Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Кај најде да споредуваш калуѓерка и обична муслиманка ???
првата не по свој избор се покрила а втората по свој избор па ај сега процени
Јааа мајката, демек едните по сопствен избор се покриле а другите присилно. Еве потврда на двојните стандарди и стереотипите.:toe:

П.С. Ако се следи Писмото друже, СЕКОЈА ХРИСТИЈАНКА ТРЕБА ДА БИДЕ ПОКРИЕНА, како оваа калуѓерка, чесните сестри и дева Марија.
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Јааа мајката, демек едните по сопствен избор се покриле а другите присилно. Еве потврда на двојните стандарди и стереотипите.:toe:

П.С. Ако се следи Писмото друже, СЕКОЈА ХРИСТИЈАНКА ТРЕБА ДА БИДЕ ПОКРИЕНА, како оваа калуѓерка, чесните сестри и дева Марија.
покриена со шамија во црква а не во живот .А покриени биле Еврејките, ние зборуваме за ХРИСТИЈАНИ.Муслиманките не смеат ни да помислат да не се забулат
 
O

Omer el Faruk

Гостин
покриена со шамија во црква а не во живот .А покриени биле Еврејките, ние зборуваме за ХРИСТИЈАНИ.Муслиманките не смеат ни да помислат да не се забулат
:tv: :tv::tv:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
vo otsustvo na argumenti se postira smajli:smir:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Сфати го смајлито како сакаш,ама смеењето верувај беше од срце. :smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Зошто се делат фатви, како на пример на Салман Ружди?
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Исус со својата пролеана крв на крстот плати за сите наши гревови минати,сегашни и идни и исто така плати и за гревовите на мажите и на жените.пред него сите се еднакви и сите заедно можат да се молат.тоа е големината на христијанството и на нашиот бог Исус.и по тоа се разликуваат христијанството и исламот.Исус е еднаков за сите без разлика даи се мажи,жени,деца...

a vo islamot

Many Maghreb citizens, Islamic scholars and human rights activists have vigorously condemned the stoning death last week of a 13-year-old Somali rape victim judged guilty of adultery. Some have expressed utter astonishment at how such an act of barbarism could be directed at a child in the name of religion.
The young girl, Aisha Ibrahim Duhulow, was raped by three men while visiting her grandmother in Mogadishu. After returning home to the southern port of Kismayu, she reported the attack to the al-Shabab militia who control the city. Instead of apprehending the offenders, prosecutors charged her with adultery and the Islamic Courts Union (ICU) sentenced her to death. On Tuesday (October 27th), Aisha was forced into a hole, buried up to her neck and pelted with stones by a group of 50 men in a Kismayu stadium.
"Don't kill me, don't kill me," the girl reportedly pleaded. More than 1,000 people watched as she died.
"This is a tragic and deplorable accident. The girl was a double victim of those who raped her and those who administered justice, said UNICEF's Somalia representative, Christian Balslev-Olesen.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Advisor, на погрешна тема си братко. Овде се поставуваат прашања за Исламот.:)

Твоите констатации и вести од светот пишувај ги на соодветна тема. Ајде златен, научи се на ред во куќава! :)
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Advisor, на погрешна тема си братко. Овде се поставуваат прашања за Исламот.:)

Твоите констатации и вести од светот пишувај ги на соодветна тема. Ајде златен, научи се на ред во куќава! :)
The young girl, Aisha Ibrahim Duhulow, was raped by three men while visiting her grandmother in Mogadishu. After returning home to the southern port of Kismayu, she reported the attack to the al-Shabab militia who control the city. Instead of apprehending the offenders, prosecutors charged her with adultery and the Islamic Courts Union (ICU) sentenced her to death. On Tuesday (October 27th), Aisha was forced into a hole, buried up to her neck and pelted with stones by a group of 50 men in a Kismayu stadium.
"Don't kill me, don't kill me," the girl reportedly pleaded. More than 1,000 people watched as she died.
"This is a tragic and deplorable accident. The girl was a double victim of those who raped her and those who administered justice, said UNICEF's Somalia representative, Christian Balslev-Olesen


a ovaa od somalija sto bila budist:nesvest:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ај преведи ми, со четири години ССС малце разбирам англиски, со прескоци...знаеш како поповите кога уриваат рекорди во библиски прескоци. :)
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Од фереџе кое го покрива лицето, но им дозволува на жените да ги покажат двете очи, еден исламски научник од Саудиска Арабија сега повикува на фереџе кое дозволува да се види само едното око. Блогерите од арапскиот свет реагираат.
Бахраини Есра забележува:
Со цел да ги лечи своите вознемирувачки искушенија, саудискиот свештеник Мухамед ал-Хабадан предлага едно многу соодветно решение за жените: еднооко фереџе.
Таа продолжува:
Одлично! Јас ќе започнам да дупчам дупки во моите чаршафи веднаш.
Но со сета сериозност, вака вознемирувачки предлози само уште повеќе ги третираат жените како предмети, поканувајќи “религиозни“ свештеници да ги малтретираат и да не покажуваат почит кон нив на начин кој повеќе не е прифатлив.
Јас имам еден попогоден предлог за свештениците кој е понаклонет кон нив од овој лажен повик; извадете си ги очите со чекан за клинци ако сакате да се воздржувате да не бидете заведени. Жените не треба повеќе да ја плаќаат цената на вашиот пореметен и болен менталитет.

од Мароко Миртас, чади од лутина, опишувајќи го ова правило како “Исламски погрешна фатва (легално мислење или декрет донесен од исламски религиозен лидер)“.

Таа исто така прашува:
Се прашувам колку жени би сакале да му извадат другото око на шеикот Мухамед заради неговата глупава фатва.
Палестинецот Хаитам Саба го опишува едноокото фереџе како “смешно, апсурдно“
Тој вели:
Ова излегува од контрола. Апсурдно…
Понатаму продолжува:
Зошто тие не ги присилат жените целосно да го покриваат лицето и со тоа да го затворат прашањето? Како го нарекувате ова? Религија или ислам? Никако!
Ох… патем речено… дали некој знае кое око треба да биде покриено? Левото или десното? (Претпоставувам левото затоа што тие цело време ни кажуваат да правиме работи со нашите ДЕСНИ нешта… Aх… сега го сфаќам правилото. „Прави ги добрите работи со ДЕСНИТЕ нешта.” Еве од каде дојдоа човековите “Права“ и каде ги гледаме во акција.
Да живее долго “Едноокото фереџе.”




Еве колкава е слободата на муслиманската жена

 
O

Omer el Faruk

Гостин
Хехе, првин ти благодарам за преводот, а потоа:

- Кога станува збор за таа "фетва" не реагираат само блогерите муслимани туку и сите авторитети на Исламот. Жалам што ќе те разочарам, но тој предлог фетва е отфрлен поради немање никаква шеријатска подлога. :toe:

Но, пред да си легнам да се вратиме на твоето прашање кое се врти во кругот на тоа дека муслиманките немаат право на избор. Ајде да видиме што велат некои од нив за ова прашање:

Хиџабот (марамата) е мој избор!
Неодамна неколку девојки од Монтреал беа исфрелни од училиште поради носијата како што е и мојата. Изгледа сосема необично да мало парче платно може да предизвика толку несогласувања.
Секако, чинот покажува дека се работи за повеќе отколку за обично парче тканина. Јас сум жена муслиманка како милиони други муслиманки ширум светот, кои одбрале да носат марама. Има многу начини за носење, но во својата суштина е да го покријам целото свое тело освен рацете и лицето.
Ако сте личност која гледала многу филмови сигруно често размислувате за харем со девојки и трбушни играчици, жени кои се држат повлечено, освен за приватно задоволство на нивни машки газди.
Во вистинската исламска вера, ништо неможе да биде различно од вистината. А концептот на хиџаб е еден од фундаменталните аспекти на женскиот напредок. Кога јас се покрив, навистина мислев дека е неможно луѓето да ми судат според изгледот. Јас не можам да бидам категорирана според мојата атрактивност или мањкавоста во истата. Споредете го ова со животот во денешното општество: Констатно ги мериме другите врз база на нашата облека, накит, коса и шминка.
Каков е тој вид на оштроумност во светот како што е овој? Да, јас имам тело, физичка манифестација на земјата. Сад на интелигентниот мозок и јаката душа? Тоа сигурно не е, денес жените го користат како разглас во продажба на се, почнувајќи од автомобил до пиво.
Поради површноста на светот во кој живееме, надворешниот изглед е толку истакнат да индивидуата скоро и да ништо не вреди. Навистина е право чудо како денешната жена напредувала. Каков вид на напредок е тој доколку жената неможе да се движи слободно по улица без да биде одмерена од сите аспекти на нејзиниот изглед.
Затоа кога ќе ја ставам марамата, чувстувам сигурност од сето ова. Можам да се одморам со уверение дека никој не гледа во мене и прави предпоставки за мојот карактер во однос на должина на мојата сукњата. Има бариера меѓу мене и оние кои би сакале да ме искористат. Јас сум прво и пред се човечко суштество, еквивалентна на секој маж и неповредива според мојот пол.
Една од кукавичните вистини на нашето време е прашањето за митот на убавината и женската лична представа. Читајќи ги популарните тинејџерски магазини можете веднаш да пронајдете каков вид на представа има телото однадвор и одвнатре.
Доколку имате погрешен вид на тело, тогаш само треба да одите и да го смените, зарем не? ПОсле сето ова, нема начин да бидете дебели и уште поубави. Погледајте го било кој оглас. Дали жената се користи да би се продале некои прозводи? Колку ли години има? Колку е атрактивна? Што облекла? Многу често, таа жена нема да биде постара од нејзините рани дваесети, повитка, послаба и повеќе попривлечна отколку просечна, облечена и скипи облека.
Зошто ние самите дозволуваме да бидеме манипулирани на овој начин?
Бива изнудена на продажба на телото а сето тоа на нејзина лична срамота.
Кога луѓето ќе ме прашаат дали сум малтретирана и поттисната можам гордо да кажам – НЕ.
Ја направив оваа одлука како личен избор. Го сакам фактот дека ја држам контолата за мислењето на тоа како луѓето ќе ме приметат и доживеат. Уживам во фактот дека никому непружам можност да ме погледа или да види нешто од мене, и дека сум се решила од стегите на завитканиот јарем наречен Модна индустрија и другите индустрии кои го искористуваат и експлотираат женското тело. Моето тело е моја лична работа. Никој неможе да ми каже како треба да изгледам ниту дали сум убава или не сум. Јас знам дека постои нешто повеќе за мене од тоа.
Благодарна сум што никогаш нема да ја имам судбината на обиди за намалување или зголемување на тежината, ниту обидувајќи се да го најдам вистинскиот кармин кој би одговарал со моите усни и бојата на здолништето.
Си ги одбрав приоритетите, а не се сигурно меѓу овие. Затоа кога ќе ме видиш следниот пат, не ме гледај со жалење.
Не трпам ниту сум заробена во обожувањето на мажите. Јас сум се ослободила оној ден кога го одбрав Аллах за Господар, исламот за вера, Мухаммед, а.с. за Пратеник, а неговите жени како прекрасен пример за однесување и облекување
.


Поопширно види на :

http://islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=404
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Епа видиш, токму така, НЕ СЕКОЈА ЖЕНА Е ПОКРИЕНА (се цензурирав самиот за сликата од нудистичка плажа). Значи имаме мостри одавде до Ризеве реке. :)
да де!!! нудистичките плажи лоши ли се!!

или има некоја забрана...туку има бее:tapp::tapp:

како не ми текна де ете ги тие полуживите покриени!!!

Таму треба реклами:vozbud:

Ти си МАКЕДОНИЈА
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
nekoi si izbrale da se zabuleni a sto so onie sto ne sakaat kade e nivnoto elementarno pravo:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Исус со својата пролеана крв на крстот плати за сите наши гревови минати,сегашни и идни и исто така плати и за гревовите на мажите и на жените.пред него сите се еднакви и сите заедно можат да се молат.тоа е големината на христијанството и на нашиот бог Исус.и по тоа се разликуваат христијанството и исламот.Исус е еднаков за сите без разлика даи се мажи,жени,деца...

a vo islamot

Many Maghreb citizens, Islamic scholars and human rights activists have vigorously condemned the stoning death last week of a 13-year-old Somali rape victim judged guilty of adultery. Some have expressed utter astonishment at how such an act of barbarism could be directed at a child in the name of religion.
The young girl, Aisha Ibrahim Duhulow, was raped by three men while visiting her grandmother in Mogadishu. After returning home to the southern port of Kismayu, she reported the attack to the al-Shabab militia who control the city. Instead of apprehending the offenders, prosecutors charged her with adultery and the Islamic Courts Union (ICU) sentenced her to death. On Tuesday (October 27th), Aisha was forced into a hole, buried up to her neck and pelted with stones by a group of 50 men in a Kismayu stadium.
"Don't kill me, don't kill me," the girl reportedly pleaded. More than 1,000 people watched as she died.
"This is a tragic and deplorable accident. The girl was a double victim of those who raped her and those who administered justice, said UNICEF's Somalia representative, Christian Balslev-Olesen.
затоа можете да грешите колку сакате пошто нели исус веќе ви простил која глупост невидена!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom