Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Za staklo, daleku sum od toa, pooveke sum nekoj zamaglen vitraz.
Nego, sto e problem? Postoi krvna odmazda ili ne?
Koj ja primenuva denes?
Се е релативно,...па и маглата.:smir:

Инаку во Исламот НЕ ПОСТОИ крвна одмазда (освета) !
Ја применуваат сите оние кои што и дале предност на традицијата над верата ! :helou:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Za staklo, daleku sum od toa, pooveke sum nekoj zamaglen vitraz.
Nego, sto e problem? Postoi krvna odmazda ili ne?
Koj ja primenuva denes?



Postoi sekako kaj onie koi se slabi vo imanot (vo veruvanjeto) i koi dozvoluvaat shejtanot (Gjavolot) da gi vrti u krug i da bidat gordi za da toa sto im go naprvile da go vratat...inace so verata ne dozvoluva takvo nesto,tuku naprotiv

Muhammed a.s rekol:
Mu’minot (vernikot) e trajno vo prostranstvoto na svojata vera se dodeka nedozvoleno ne prolije krv.
(Buhari)

Isto taka rekol Muhammed a.s:
Cuvajte se od Sedum teshki grevovi!
A koi se tie Allahov Pretenuku…presale Ashabite
Pripisuvanje zdruzenik na Allah,Sihr (magija),ubivanje na nedolzni osobi….
(Buhari I Muslim)

Се е релативно,...па и маглата.:smir:

Инаку во Исламот НЕ ПОСТОИ крвна одмазда (освета) !
Ја применуваат сите оние кои што и дале предност на традицијата над верата ! :helou:

Elhamdulillah....fala bogu i bratot Omer el Faruk da napise nesto.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Пред некое време слушнав нешто што стварно се запрепастив. Имено во една скопско село каде што луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи. Со жените на своите синови... Значи ова ми го кажа постара личност и стварно останав без коментар. А што се однесува до Кур,анот и Библијата па во основа и двете книги учат на исти работи. У смисол Библијата не вели кради, лажи, убивај како и Кур,анот. Така да имав прилика да читнам нешто и да направам горе доле споредба и мислам дека сепак секој си го брани своето, ама тоа не значи дека треба другото да не се почитува.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Пред некое време слушнав нешто што стварно се запрепастив. Имено во една скопско село каде што луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи. Со жените на своите синови... Значи ова ми го кажа постара личност и стварно останав без коментар. А што се однесува до Кур,анот и Библијата па во основа и двете книги учат на исти работи. У смисол Библијата не вели кради, лажи, убивај како и Кур,анот. Така да имав прилика да читнам нешто и да направам горе доле споредба и мислам дека сепак секој си го брани своето, ама тоа не значи дека треба другото да не се почитува.
100% глупост немој да веруваш на сешто што ке слушнеш
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Пред некое време слушнав нешто што стварно се запрепастив. Имено во една скопско село каде што луѓето се од исламска вероисповед свекорот имал право да легне со своите снаи. Со жените на своите синови... Значи ова ми го кажа постара личност и стварно останав без коментар. А што се однесува до Кур,анот и Библијата па во основа и двете книги учат на исти работи. У смисол Библијата не вели кради, лажи, убивај како и Кур,анот. Така да имав прилика да читнам нешто и да направам горе доле споредба и мислам дека сепак секој си го брани своето, ама тоа не значи дека треба другото да не се почитува.


Toa e nekoj manijak,na koj zenata sigurno i pominal rokot pa izmiluva zakoni a pri toa go koristi Islamot....a nema vrska toa so Islamot,bas naprotiv
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Едно прашање до верниците од исламската вероисповед...точно ли е дека..

Во Хадисите пишува дека Алах го создал Адам висок околу 27,4 мети?
И дека Судниот ден ќе дојде кога адамовите синови ќе бидат високи колку стапалото на нивниот татко?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Едно прашање до верниците од исламската вероисповед...точно ли е дека..

Во Хадисите пишува дека Алах го создал Адам висок околу 27,4 мети?
И дека Судниот ден ќе дојде кога адамовите синови ќе бидат високи колку стапалото на нивниот татко?
за адам знам дека бил голем но дека е 27,4 не знам точно.. но во секој случај тогашните луѓе биле поголеми од нас
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
за адам знам дека бил голем но дека е 27,4 не знам точно.. но во секој случај тогашните луѓе биле поголеми од нас
Za ona so sudniot den mislam deka e dezinformacija a za Adem bil visok 60 sm a shirok 7 metri...a sepak ALlah najdobro znae
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Za ona so sudniot den mislam deka e dezinformacija a za Adem bil visok 60 sm a shirok 7 metri...a sepak ALlah najdobro znae
Широк 7 метри? А висок 60 сантиметри..да не мислеше обратно?
O.K. еве најдов..
Volume 4, Book 55, Number 543:
Narrated Abu Huraira:
The Prophet said, "Allah created Adam, making him 60 cubits tall.
60 cubits = 27.43200 meters
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Едно прашање до верниците од исламската вероисповед...точно ли е дека..

Во Хадисите пишува дека Алах го создал Адам висок околу 27,4 мети?
И дека Судниот ден ќе дојде кога адамовите синови ќе бидат високи колку стапалото на нивниот татко?
Према хадисот, Адем а.с. бил висок 60 лакти, што отприлика изнесува колку висината на една палма. Имал бујна коса....
Е сега,тука постојат многу коментирања.Некои велат дека луѓето во почетокот на нивното создавање биле многу повисоки (дивови,колоси,титани или нефили,хм...) ,па со текот на времето нивниот раст се намалувал,итн.итн.

За ова другото (барем јас) не сум прочитал ништо,што не значи дека нема. :)

Во секој случај еве една интересна слика:

 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Широк 7 метри? А висок 60 сантиметри..да не мислеше обратно?
O.K. еве најдов..
Volume 4, Book 55, Number 543:
Narrated Abu Huraira:
The Prophet said, "Allah created Adam, making him 60 cubits tall.
60 cubits = 27.43200 meters

Da de....napraviv greska 60 metri visok i 7 shirok
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Да Аллах најдобро знае ,но во Бухари стоит дека бил висок 40 метри ,но мислители како Ибн Халдун (1332-1406) дека се мисли на височината на Рајот.
Ова мислење се зема како исправна ако знаеме дека:
- Нема ниедно живо суштество толку високо
-Ниеден досегашен фосил што е најдено не потврдува дека некој бил толку висок

Адем а.с живеел 1000 или 2000 години

извор:
1- İbn.Sa'd-Tabakat, 1/28,29, Ahmed b.Hanbel-Musned 1/299, Taberi-Tarih 1/79, Salebi-Arais s.48, Deylemi-Firdevs 3/269, Heysemî-Mecmuazzevaid 8/206
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Да Аллах најдобро знае ,но во Бухари стоит дека бил висок 40 метри ,но мислители како Ибн Халдун (1332-1406) дека се мисли на височината на Рајот.
Ова мислење се зема како исправна ако знаеме дека:
- Нема ниедно живо суштество толку високо
-Ниеден досегашен фосил што е најдено не потврдува дека некој бил толку висок

Адем а.с живеел 1000 или 2000 години

извор:
1- İbn.Sa'd-Tabakat, 1/28,29, Ahmed b.Hanbel-Musned 1/299, Taberi-Tarih 1/79, Salebi-Arais s.48, Deylemi-Firdevs 3/269, Heysemî-Mecmuazzevaid 8/206

Ne brate.....ke ti ja kazam sluckata nakratko so zivotot na Adem a.s molku ziveel..

Koga Allah mu vdahnal ruh na Adem a.s i od negoviot grb izlegoa site potomci do sudniot den koi imaale megu ocite nur,no eden imase mnogu jako svetlo i togas Adem prasa koj e toj?
Allah rece toa e eden cestit rob koj se vika Davud
Pa Adem prasa:kolkku mu odredi da zivee?Alah rece 60 godini.
Adem prasa pak samo 60?Allah odgovoril da. I togas Adem go samolil da zeme od negovite 1000 godini 40 i da mu gi dade na Davud i so mkta na Allah se sluci toa...

Taka da definitivno adem ziveel 960 godini.....hadisot e sihih
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom